Chłodziarki do win - sprzęt dla koneserów

Marek Kowalski
Chłodziarki do win - sprzęt dla koneserów

Chłodziarki do wina to urządzenia, które pozwalają przechowywać wino w warunkach optymalnych dla tego rodzaju trunku. Ani zwykła lodówka, ani efektowny stojak na butelki otrzymany od znajomych i ustawiony w salonie nie będą dobrymi miejscami na wino. Jeżeli zależy nam na zachowaniu najlepszych właściwości wina, warto zainwestować w odpowiedni sprzęt do jego przechowywania, tym bardziej, że niekoniecznie oznacza to pustoszenia portfela. Owszem, na rynku można znaleźć bardzo drogie chłodziarki do wina, ale oferta jest bogata i dostępne są chłodziarki do wina na każdą kieszeń.

1

Najlepszym miejscem do przechowywania wina są specjalnie przygotowane pomieszczenia, najczęściej określane mianem "piwniczki do wina". Nazwa dla laika może być nieco myląca, gdyż piwniczka do wina najczęściej ma niewiele wspólnego z piwnicami w naszych domach, blokach, czy ze strychami. Owszem, piwniczka do wina może być jak najbardziej urządzona na poziomie piwnicznym, ale żeby zachować optymalną jakość wina, zadbać o jego trwałość itp., pomieszczenie, w którym wino ma być przechowywane powinno być czyste, pozbawione obcych zapachów (pralnia, garaż, skład węgla czy kartfofli stanowczo odpadają) mieć odpowiednią temperaturę, wilgotność, oświetlenie, izolację (różnica temperatur pomiędzy dniem a nocą nie może przekraczać kilku stopni) i wreszcie wyposażenie. Ba, na jakość wina ma nawet wpływ niewłaściwe ustawienie butelek (nie przechowujemy wina na stojąco lub korkiem w dół). Oznacza to, że marzenie o własnej, prawdziwej piwniczce z winami mogą spełnić jedynie nieliczny. Niech jednak miłośnicy tego trunku nie załamują rąk. Istnieje sposób na prawidłowe przechowywanie tego szlachetnego napoju nawet, gdy nie mamy odpowiednich warunków lokalowych na własną piwniczkę. Wystarczy zainwestować w chłodziarkę do wina.

Chłodziarka do wina, a lodówka

Czym się różni chłodziarka do wina od zwykłej lodówki. Czy nie można po prostu schować wina do lodówki? Cóż, jeżeli nie zależy nam na zachowaniu pełni walorów smakowych i zapachowych wina to przecież nikt nie broni chowania wina do zwykłej lodówki. Jednak w przypadku butelek zamkniętych jest to zdecydowanie zły pomysł. Nie oznacza to jednak, że zwykłą lodówkę należy omijać szerokim łukiem. Do niej należy chować wyłącznie otwarte już butelki z winem (licząc się niestety z pogorszeniem jego jakości w stosunku do stanu tuż po otwarciu, po prawidłowym leżakowaniu), ewentualnie można też przechowywać wino, które będzie spożyte w ciągu maksymalnie kilku dni. Jednak długie przechowywanie wina w zwykłej lodówce jest zdecydowanie złym pomysłem. Do tego celu optymalnym sprzętem dostępnym dla każdego konsumenta są chłodziarki do win.

Chłodziarki do wina - cechy charakterystyczne

Chłodziarki do wina to urządzenia chłodnicze, ale pracujące nieco inaczej niż standardowe lodówki. Przede wszystkim temperatura w chłodziarkach do wina jest wyższa niż w przypadku zwykłej żywnościowej chłodziarki. Ponadto warto pamiętać, że prawidłowa temperatura dla wina zależy od rodzaju trunku. Dla win czerwonych właściwy zakres temperatur jest zależny od gatunku i mieści się pomiędzy 14 a 18 stopniami Celsjusza. Wina białe wolą nieco niższą temperaturę, w zakresie 10-12 st. C.

Najprostsze chłodziarki do win to urządzenia jednostrefowe, co oznacza, że w komorze całej chłodziarki utrzymywana jest stała temperatura. Łatwo zauważyć, że takie rozwiązanie narzuca użytkownikowi pewien rygor - musi on wybrać, czy w chłodziarce mają być przechowywane wina czerwone, czy też wina białe, gdyż optymalne temperatury przechowywana dla tych dwóch rodzajów są różne. Osoby, które chciałyby przechowywać różne rodzaje win powinny zainteresować się wielostrefowymi chłodziarkami do wina, w których wydzielone są strefy charakteryzujące się różnymi parametrami. Ponieważ w tym przypadku są to zazwyczaj urządzenia droższe, mają też większe możliwości - nie tylko dbają o odpowiednią temperaturę w danej strefie, ale również o wilgotność - optymalna dla win wynosi ok. 70-75%. W pomieszczeniach zbyt wilgotnych korki pleśnieją, w zbyt niskiej - kruszą się. Nie trzeba dodawać, że obie sytuacje wykluczają delektowanie się właściwym smakiem szlachetnego trunku. Jeżeli mamy kłopot z utrzymaniem odpowiedniej wilgotności pomieszczeń, chłodziarki do wina rozwiązują ten problem.

Zestawienie wybranych modeli

Chłodziarki do win dostępne są w szerokim zakresie cen. Za najtańsze urządzenia zapłacimy kilkaset złotych, natomiast koneserzy wina, gromadzący najlepsze roczniki najbardziej szlachetnych gatunków win, nie zawahają się przed wydatkiem nawet kilku czy nawet kilkunastu tysięcy złotych za urządzenie spełniające ich potrzeby w zakresie pojemności czy funkcjonalności. Poniżej prezentujemy przykładowe chłodziarki do win, są to zarówno niewielkie, tanie modele jednostrefowe, jak i zaawansowane i drogie urządzenia przeznaczone dla prawdziwych kolekcjonerów.

Bomann KSW 344

bomann ksw 344

Dane techniczne

 • typ: wolnostojąca, termoelektryczna, jednostrefowa chłodziarka do wina (winiarka)
 • wymiary (sz. x wys. x głęb.): 42 cm x 52 cm x 48 cm
 • klasa klimatyczna: N
 • pojemność chłodziarki netto: 46 l
 • maksymalna liczba butelek (0,75 l): 16
 • Zakres temperatur: od 11 do 18 st. C
 • klasa energetyczna: A
 • szacowane roczne zużycie energii: 131 kWh
 • głośność pracy:  43 dB

Winiarka Bomann, model KSW 344 to dowód na to, że kupno chłodziarki do wina nie musi oznaczać znacznych wydatków, choć niższa cena oznacza też mniejszą funkcjonalność. W tym przypadku produkt można nabyć w cenie ok. 500 zł. Tanio, ale też warto mieć na uwadze, że urządzenie pozwala jedynie na regulację temperatury, nie ma tu żadnej regulacji wilgotności, wymuszonego obiegu powietrza, czy filtracji powietrza. Ponadto chłodziarka ta pracuje w oparciu o mechanizm termoelektryczny (podobny do stosowanego w tańszych chłodziarkach turystycznych), jest pozbawiona sprężarki (co po części tłumaczy jej niską cenę). Oznacza to, że jej wydajność jest w istocie zależna od temperatury otoczenia. Producent co prawda definiuje roboczy zakres temperatur urządzenia (patrz: dane techniczne powyżej), ale w rzeczywistości jej zdolność chłodzenia to maksymalnie 14 stopni poniżej temperatury otoczenia. Warto o tym pamiętać wybierając tańszy model winiarki oparty na mechanizmie termoelektrycznym.

Zalety i wady

+ niska cena
+ estetyczne wykonanie
- tylko jedna klasa klimatyczna 
- brak regulacji wilgotności
- brak filtracji powietrza
- chłodzenie termoelektryczne (mniej wydajne od klasycznej sprężarki)

Candy CCV 150

Candy CCV 150

Dane techniczne

 • typ: wolnostojąca, jednostrefowa chłodziarka do wina (winiarka)
 • wymiary (sz. x wys. x głęb.): 50 cm x 84 cm x 74,2 cm
 • klasa klimatyczna: N
 • pojemność chłodziarki netto: b.d.
 • maksymalna liczba butelek (0,75 l): 42
 • Zakres temperatur: od 11 do 18 st. C
 • klasa energetyczna: B
 • szacowane roczne zużycie energii: 198 kWh
 • głośność pracy:  45 dB

Winiarka marki Candy to przykład urządzenia chłodniczego typu "podblatówka", czyli osoby urządzające kuchnię mogą ten model elegancko wpasować pomiędzy dolnymi szafkami w kuchni, pod blatem kuchennym (choć w istocie jest to sprzęt wolnostojący, a nie do zabudowy). Widoczny na powyższym zdjęciu sprzęt można kupić za ok. 750 zł. Jest to o połowę drożej niż w przypadku poprzedniego modelu, ale też zwróćmy uwagę na znacznie większą pojemność.  Chłodziarka jest urządzeniem jednostrefowym, tym samym musimy się zdecydować, czy wolimy wina czerwone czy raczej preferujemy białe - gatunki te - o czym napisaliśmy we wstępie - lubią różne temperatury, a biorąc pod uwagę pojemność urządzenia, decyzja będzie miała dość długotrwałe konsekwencje.

Zalety i wady

+ spora pojemność w tej cenie
+ estetyczne wzornictwo
- oświetlenie halogenowe (mniej efektywne energetycznie od diod LED i generujące ciepło)
- zauważalnie głośna praca
- brak regulacji wilgotności 

Hyundai HY-VIN12A

Hyundai HY-VIN12A

Dane techniczne

 • typ: wolnostojąca, jednostrefowa chłodziarka do wina (winiarka)
 • wymiary (sz. x wys. x głęb.): 36 cm x 49 cm x 51 cm
 • klasa klimatyczna: N
 • pojemność chłodziarki (całkowita): 33 l
 • maksymalna liczba butelek (0,75 l): 12
 • zakres temperatur: od 12 do 18 st. C
 • klasa energetyczna: D
 • szacowane roczne zużycie energii: 266 kWh
 • głośność pracy:  38 dB

Produkt koreańskiego Hyundaia to jedna z najmniejszych chłodziarek do win, sprzęt ten nie jest również drogi, znaleźliśmy go w cenie ok. 500 zł. W urządzeniu tym zmieścimy 12 butelek wina, najlepiej jednego rodzaju, ponieważ mając do czynienia z winiarką jednostrefową możemy ustawić tylko jedną konkretną temperaturę w jej wnętrzu. Funkcjonalnie urządzenie ma jeden bajer - umożliwia włączenie oświetlenia LED również przy zamkniętych drzwiczkach. Wygląda to może i fajnie, ale lepiej z tego oszczędnie korzystać, jeżeli zależy nam na długim przechowywaniu wina dobrej jakości. Wino niespecjalnie lubi światło. Nie darmo mistrzowie winiarskiego fachu, kiedy schodzą po kolejne egzemplarze butelkowanego trunku do piwniczki korzystają ze światła bardzo oszczędnie, tradycjonaliści używają wręcz świeczek. Wracając do sprzętu. Ta niewielka winiarka powinna spełnić podstawowe potrzeby miłośnika wina, choć niestety charakteryzuje się ona sporym zużyciem prądu, pobiera go tyle ile dwumetrowa lodówka klasy A+. 

Zalety i wady

+ cicha praca
+ sterowanie elektroniczne
+ możliwość oświetlenia wnętrza przy zamkniętych drzwiczkach
- duże zużycie energii
- brak kontroli wilgotności

Sprawdź cenę Hyundai HY-VIN12A

Hoover HWC 2335

Hoover HWC 2335

Dane techniczne

 • typ: wolnostojąca, dwustrefowa chłodziarka do wina (winiarka)
 • wymiary (sz. x wys. x głęb.): 49 cm x 84 cm x 59 cm
 • klasa klimatyczna: N
 • pojemność chłodziarki netto: 108 l
 • maksymalna liczba butelek (0,75 l): 36
 • zakres temperatur: od 5 do 18 stopni C.
 • klasa energetyczna: G
 • szacowane roczne zużycie energii: 676 kWh
 • głośność pracy:  46 dB

Produkt amerykańskiej marki Hoover, choć gabarytowo może przypominać wymienioną wcześniej winiarkę Candy (w tym przypadku również mamy do czynienia z tzw. "podblatówką"), w istocie jest od niej bardziej zaawansowany. Przede wszystkim Hoover HWC 2335 jest urządzeniem wyposażonym w dwie strefy z niezależnym ustawieniem temperatur w każdej ze stref, co czyni z tego urządzenia sprzęt bardziej atrakcyjny dla pasjonata win niż winiarki jednostrefowe. Za model HWC 2335 trzeba zapłacić około 1100 zł. Cena wyższa, ale możliwości w zakresie chłodzenia - również. Niestety, model ten jest "energetycznym monstrum" - ma najgorszą z możliwych klasę energetyczną G. Przy stosunkowo niewielkich gabarytach (np. w stosunku do zwykłych lodówek), urządzenie pobiera blisko 0,7 MWh rocznie! Tyle co ponad trzy dwumetrowe lodówki klasy A++. Jest to też najgłośniej pracująca winiarka w naszym zestawieniu.

Zalety i wady

+ dwie niezależnie ustawiane (temperatura) strefy
+ design
+ niska cena jak na urządzenie dwustrefowe
- bardzo duże zużycie energii
- głośna praca

 

Bosch KSW 26V80

Bosch KSW 26V80

Dane techniczne

 • typ: wolnostojąca, jednostrefowa chłodziarka do wina (winiarka)
 • wymiary (sz. x wys. x głęb.): 60 cm x 155 cm x 60 cm
 • klasa klimatyczna: ST
 • pojemność chłodziarki netto: 295 l
 • maksymalna liczba butelek (0,75 l): 96
 • zakres temperatur: od 6 do 18 st. C
 • klasa energetyczna: B
 • szacowane roczne zużycie energii: 204 kWh
 • głośność pracy:  38 dB

Ponad półtorametrowa winiarka marki Bosch, model KSW 26V80 to urządzenie już dla zapalonych kolekcjonerów, którzy jednak nie chcieliby wydawać zbyt dużo pieniędzy na sprzęt do przechowywania wina, ale też są już na tyle obyci ze sztuką winiarstwa, by rozumieć, że stawianie wina na szafce trunkowi jedynie szkodzi. Sprzęt kosztujący ok. 1750 zł mieści niemal sto butelek szlachetnego napoju, ale ze względu na fakt, iż w tym przypadku mamy do czynienia z jednostrefowym urządzeniem, lepiej zawczasu zdecydować się, czy będziemy przechowywać białe, czy czerwone gatunki win. Zaletą urządzenia jest przyciemniana szyba z filtrem UV, co dodatkowo chroni wino. 

Zalety i wady

+ duża pojemność w tej cenie
+ elektroniczna regulacja temperatury
+ cicha praca
+ duży zakres temperatur
- tylko jedna strefa

Liebherr WTpes 5972 Vinidor

Liebherr WTpes 5972 Vinidor

Dane techniczne

 • typ: wolnostojąca, dwustrefowa chłodziarka do wina (winiarka)
 • wymiary (sz. x wys. x głęb.): 70 cm x 192 cm x 74,2 cm
 • klasa klimatyczna: SN-ST
 • pojemność chłodziarki netto: 528 l
 • maksymalna liczba butelek (0,75 l): 155
 • zakres temperatur: od 5 do 20 st. C
 • klasa energetyczna: B
 • szacowane roczne zużycie energii: 248 kWh
 • głośność pracy:  38 dB

Winiarka Liebherr WTpes 5972 Vinidor to urządzenie zupełnie innej kategorii od dotychczas przedstawionych. Teoretycznie jest to również winiarka, prawda? Jest to jednak urządzenie znacznie wyższej klasy, co oznacza, że również znacznie wyżej wycenione: ok. 13 tysięcy zł. Za taką kwotę miłośnik i kolekcjoner win otrzymuje perfekcyjnie dopracowaną przestrzeń na 155 butelek szlachetnego trunku. Oczywiście jest to sprzęt dwustrefowy, z niezależnie ustawianą temperaturą, obiegiem temperatury i nastawami wilgotności. Dwa zupełnie niezależne obiegi chłodnicze gwarantują optymalne warunki przechowywania zarówno win białych jak i czerwonych w tym samym czasie w jednym urządzeniu - nie trzeba już godzić się na żadne kompromisy. Producent zadbał nawet o takie detale jak specjalny kompresor redukujący drgania - szlachetne gatunki win, jak wiedzą wszyscy sommelierzy, nie lubią wibracji. Do tego wykończenie z wykorzystaniem najlepszego gatunku stali szlachetnej, potrójne szklane drzwi doskonale izolujące przechowywaną zawartość od szkodliwych czynników zewnętrznych, półki na specjalnych szynach teleskopowych i filtrowany mikroklimat. No i wciąż taniej niż budowa własnej piwniczki ;-)

Zalety i wady

+ kompresor redukujący drgania
+ drzwi przestawne (standardowo prawe)
+ cicha praca
+ wymuszony obieg powietrza
+ dwa niezależne obiegi chłodnicze
+ półki na szynach teleskopowych

Sprawdź cenę Liebherr Witryna chłodnicza 1-drzwiowa do przechowywania i ekspozycji wina WTpes 5972 WTpes 5972

 

Smeg SCV 115

Smeg SCV 115

Dane techniczne

 • typ: wolnostojąca, dwustrefowa chłodziarka do wina (winiarka)
 • wymiary (sz. x wys. x głęb.): 60 cm x 185 cm x 65 cm
 • klasa klimatyczna: SN, ST
 • pojemność chłodziarki netto: 368 l
 • maksymalna liczba butelek (0,75 l): 115
 • zakres temperatur: od 6 do 22 st. C
 • klasa energetyczna: B
 • szacowane roczne zużycie energii: 223 kWh
 • głośność pracy:  42 dB

Produkt marki Smeg to kolejna winiarka klasy luksusowej. Urządzenie jest nieco tańsze od poprzedniego modelu marki Liebherr (kosztuje ok. 11 tysięcy zł), ale jest też mniej pojemne. Oczywiście w tym przypadku również mamy do czynienia ze sprzętem dwustrefowym, z niezależnym ustawieniem temperatury dla każdej ze stref. Cechą charakterystyczną tego urządzenia jest bardzo szeroki zakres dostępnych temperatur. Wnętrze rozświetlają oczywiście diody LED, natomiast przed niepożądanym światłem z zewnątrz oraz promieniowaniem UV chronią przyciemniane szklane drzwi nieprzepuszczające promieni ultrafioletowych. O jakość trunku przechowywanego w tym urządzeniu dba również mechanizm tłumienia drgań.

Zalety i wady

+ dwie strefy temperatury
+ sterowanie elektroniczne
+ alarm akustyczny
+ tłumienie drgań
- brak możliwości zmiany kierunku otwierania drzwi

Liebherr WKt 5551 GrandCru

Liebherr WKt 5551

Dane techniczne

 • typ: wolnostojąca, jednostrefowa chłodziarka do wina (winiarka)
 • wymiary (sz. x wys. x głęb.): 70 cm x 192 cm x 74,2 cm
 • klasa klimatyczna: SN-T
 • pojemność chłodziarki netto: 499 l
 • maksymalna liczba butelek (0,75 l): 253
 • zakres temperatur: od 5 do 20 st. C
 • klasa energetyczna: A+
 • szacowane roczne zużycie energii: 141 kWh
 • głośność pracy:  41 dB

Liebherr WKt 5551 GrandCru to kolejna winiarka klasy premium, jaka trafiła do naszego zestawienia. Co zdecydowało o wyborze tego właśnie modelu? Kilka cech. Po pierwsze jest to najbardziej oszczędna winiarka w naszym zestawieniu. Mimo swojej pojemności i gabarytów urządzenie zużywa rocznie mniej energii niż plasujący się na drugim końcu energetycznej stawki model marki Hoover zużyje w ciągu kwartału. Ponadto Liebherr WKt 5551 GrandCru to nie "witrynka", lecz "szafka". Po zamknięciu drzwiczek zawartość nie jest widoczna z zewnątrz. Urządzenie mimo zauważalnie niższej ceny od wyżej opisanego modelu tej samej marki (WKt 5551 GrandCru kosztuje "tylko" ok. 6200 zł) jest bardzo pojemne - ponad 250 butelek! Szkoda, że jest to jednak model jednostrefowy, ale prawdziwy koneser może kupić dwie takie winiarki, w jednej będzie przechowywał wina białe, w drugiej czerwone - łączna pojemność takiej kolekcji - ponad 500 butelek - z pewnością będzie robić wrażenie, zwłaszcza gdy za ilością pójdzie również jakość dobieranych do kolekcji gatunków szlachetnego trunku.

Zalety i wady

+ kompresor redukujący drgania
+ drzwi przestawne (standardowo prawe)
+ cicha praca
+ wymuszony obieg powietrza
- tylko jeden obieg chłodniczy

Liebherr WKt 6451 GrandCru

Liebherr WKt 6451

Dane techniczne

 • typ: wolnostojąca, jednostrefowa chłodziarka do wina (winiarka)
 • wymiary (sz. x wys. x głęb.): 74,7 cm x 193 cm x 75,9 cm
 • klasa klimatyczna: SN-T
 • pojemność chłodziarki netto: 625 l
 • maksymalna liczba butelek (0,75 l): 312
 • zakres temperatur: od 5 do 20 st. C
 • klasa energetyczna: A+
 • szacowane roczne zużycie energii: 143 kWh
 • głośność pracy:  41 dB

Ponownie rekordowy sprzęt - to najbardziej pojemna chłodziarka do wina w naszym zestawieniu. Urządzenie mieści aż 312 butelek wina o pojemności 0,7 litra każda. Pod względem parametrów przypomina poprzedni model, również jest to klasa A+ (bardzo dobra efektywność energetyczna wśród winiarek), ma podobny zakres temperatur, również tylko jedną strefę, kompresor tłumiący drgania, przestawne drzwi, czy wymuszony obieg powietrza. Cena? ok 5100 zł.

Zalety i wady

+ kompresor redukujący drgania
+ drzwi przestawne (standardowo prawe)
+ wymuszony obieg powietrza
- tylko jeden obieg chłodniczy

Electrolux ERW0670A

Electrolux ERW0670A

Dane techniczne

 • typ: wolnostojąca, jednostrefowa chłodziarka do wina (winiarka)
 • wymiary (sz. x wys. x głęb.): 59,4 cm x 45,5 cm x 74,2 cm
 • klasa klimatyczna: N
 • pojemność chłodziarki netto: 54 l
 • maksymalna liczba butelek (0,75 l): 24
 • zakres temperatur: od 5 do 20 st. C
 • klasa energetyczna: A+
 • szacowane roczne zużycie energii: 107 kWh
 • głośność pracy:  39 dB

Sprzęt klasy premium, to nie tylko urządzenia o dużej funkcjonalności i dużych gabarytach. Dla koneserów, którzy nie oszczędzają na swojej pasji dostępne są również urządzenia znacznie mniejsze, choć równie funkcjonalne i wykonane z dbałością o detale i optymalne parametry dla przechowywanej zawartości. Przykładem może być kosztujący ok. 6000 zł model Electrolux ERW0670A. Urządzenie jednostrefowe, elektronicznie sterowane i zużywające bardzo mało energii.

Zalety i wady

+ kompresor redukujący drgania
+ drzwi przestawne (standardowo prawe)
+ cicha praca
+ wymuszony obieg powietrza
+ dwa niezależne obiegi chłodnicze
+ półki na szynach teleskopowych

Sprawdź cenę Electrolux ERW0670A

Waszym zdaniem

eldomelx00

Ciekawi mnie czy ktoś weryfikował klasę A dla sprzętu Bomann KSW 344. Wydaje mi się, ze powinna być raczej bliższa klasie Hoover HWC 2335. Termoelementy są proste ale mało wydajne. musi być haczyk..

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.