Depilacja światłem (IPL) - czy jest skuteczna?

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Braun
Magda Spernacka
Depilacja światłem (IPL) - czy jest skuteczna?

Każda z nas, albo przynajmniej większość, stara się pozbyć owłosienia z pewnych części naszego ciała. Lubimy, by nasze nogi, okolice bikini czy pachy były jedwabiście gładkie. A jednak pozbywanie się włosków to nie lada kłopot. Albo golimy ciało maszynką do golenia, a włoski odrastają ze wzmożoną siłą, albo zaciśniemy zęby i użyjemy depilatora. Możemy też zdecydować się na bolesny zabieg depilacji woskiem czy laserem u kosmetyczki. Idealnym rozwiązaniem jest depilacja światłem IPL. Jest praktycznie bezbolesna, trwale usuwa niechciane włoski i można ją przeprowadzić w domu.

1

Jedną z najbardziej skutecznych metod usuwania włosków jest depilacja laserowa. Daje długotrwały efekt, ale jest kosztowna i czasami bywa bolesna. Kosmetyczka przykłada do skóry specjalny pistolet, który naświetla każdy włosek osobno. Promień lasera absorbowany jest przez melanocyty, czyli komórki zawierające melaninę (barwnik, który nadaje kolor włosom). Następuje wówczas koagulacja struktur mieszka włosowego, przy jednoczesnym oszczędzeniu tkanek otaczających. Mówiąc po ludzku, laser podgrzewa melaninę do tego stopnia, że powoduje to zniszczenie cebulki włosa, teoretycznie bez uszkodzenia otaczającej ją skóry. Zjawisko to nazywamy selektywną fototermolizą.

Metoda daje długotrwałe efekty, ale - po pierwsze - jest kosztowna (jeden zabieg to koszt kilkuset złotych, a zabiegów trzeba powtórzyć w serii przynajmniej 5-6), a - po drugie - jest bolesna i czasem kończy się... poparzeniem skóry. Często po zabiegu depilowane części ciała są podrażnione, a efekty są wręcz podobne do poparzenia (trzeba wtedy zadbać o skórę; smarować ją kremami odżywczymi, a nawet wziąć kilka dni wolnego z pracy, aby nie pokazywać się w takim stanie koleżankom i kolegom w firmie).

Złotym środkiem wydaje się być znana od stosunkowo niedawna metoda depilacji przy pomocy światła o wysokiej intensywności (IPL - ang. Intense Pulsed Light). Działa na dość podobnej zasadzie jak depilacja laserowa, z tym że polega na naświetlaniu krótkimi impulsami światła obszaru skóry o powierzchni kilku centymetrów kwadratowych, co skutkuje wypaleniem nie pojedynczych cebulek, a dziesiątek czy setek meszków włosowych za jednym "strzałem" promienia światła.

Depilatory IPL, na przykład takie jak Braun Silk-expert IPL, można bez problemu kupić w sklepie - kosztują niewiele ponad tysiąc złotych, czyli tyle, co dwa-trzy zabiegi depilacji laserowej u kosmetyczki. Za tę kwotę otrzymujemy urządzenie wyglądem przypominające na pierwszy rzut oka przerośnięty depilator mechaniczny, które pozwoli nam pozbyć się owłosienia (lub bardzo znacząco je zredukować) raz na zawsze.

cd5c9282588f4728_braunipll

Depilatory IPL dzielą się na urządzenia zasilane akumulatorem i przewodowe. Wspomniane urządzenie Braun należy do tej drugiej kategorii. Jest może odrobinę mniej wygodne, ale za to nie wymaga ładowania akumulatora (więc może być użyte natychmiast, tuż po wyjęciu z pudełka) i zapewnia większą moc światła (więc jest skuteczniejsze).

Depilator IPL jest bardzo prosty w użyciu. Wystarczy przyłożyć głowicę urządzenia do skóry i nacisnąć przycisk wyzwalający impuls światła (przypomina błysk lampy błyskowej w aparacie fotograficznym), który niszczy meszki włosowe.

Najlepsze efekty uzyskamy wtedy, gdy włosy znajdują się w fazie anagenu, czyli wzrostu. W pozostałych fazach rozwoju włosów (katagen, czyli faza inwolucji, a także telogen, czyli faza spoczynku) metoda depilacji IPL (a także laserowa) jest nieskuteczna. Dlatego też po pierwszym zabiegu nie usuniemy wszystkich włosów i depilację trzeba powtórzyć kilkukrotnie.

Przed zabiegiem należy dobrze ogolić ciało i poddawać depilacji jedynie wygolone fragmenty. Zwiększy to skuteczność zabiegu i praktycznie wyeliminuje jakiekolwiek poczucie dyskomfortu. Jedyne, co odczujemy podczas depilacji, to ciepło w miejscu, które naświetlamy głowicą IPL. Mało inwazyjne działanie IPL prawie całkowicie ogranicza podrażnienia po zabiegu, więc świetnie się sprawdza u kobiet ze skłonnością do podrażnień, pękania naczynek czy wrastania włosów.

60240765_xxl

Jeśli zapomnimy ogolić włosów, zabieg może być bolesny, bo długie włoski będą się wtedy paliły i mogą oparzyć skórę (odczujemy to jak ukłucie igłą w miejscu, w którym rósł włosek).


Ponieważ depilacja IPL, pod warunkiem uprzedniego skrócenia włosków przy pomocy golarki, jest praktycznie bezbolesna, można ją z powodzeniem stosować do usuwania owłosienia z delikatnych miejsc, takich jak okolice bikini, pachy, a nawet twarz. Ta informacja na pewno ucieszy wszystkie panie o ciemnych włoskach, które od lat zmagają się z problemem "wąsika". Depilator IPL umożliwi skuteczne pozbycie się go.

60240652_xxl

Początkowo należy przeprowadzać depilację IPL w odstępach jednego tygodnia. Po 5-6 tygodniach możemy zacząć zmniejszać częstotliwość zabiegów. Już wtedy zauważymy, że włoski w depilowanych miejscach będą znacznie rzadsze, słabsze i delikatniejsze. Po kilku miesiącach praktycznie pozbędziemy się niechcianego owłosienia i będziemy mogły powracać do depilatora najwyżej raz na kilka miesięcy.

Należy jednak pamiętać, że depilatory IPL nie są dla każdego. Ponieważ polegają na podgrzaniu melaniny w cebulce włosa, jej niewielkie ilości sprawią, że ta metoda może się okazać nieskuteczna. Dlatego najlepsze efekty uzyskać można przy jasnej karnacji i ciemnych włosach. Niestety system jest nieskuteczny przy włosach blond i rudych. Należy ten istotny fakt brać pod uwagę przy ewentualnej decyzji o zakupie depilatora IPL.

61914521_xxl

Depilatory IPL dostępne na rynku pozwalają na oddanie kilkuset tysięcy "strzałów" światłem, co pozwala na 10-15 lat pracy urządzenia. Depilacja przy pomocy naświetlania światłem nie tylko pozwoli nam na znacznie rzadsze depilowanie się (zwłaszcza jeśli dotąd goliłyśmy włoski), w dodatku jest praktycznie bezbolesna. Jest też o wiele bardziej opłacalna od depilacji laserowej. Wreszcie, możemy ją przeprowadzić w domowym zaciszu.

Waszym zdaniem

pikolnina00

u mnie już po pewnym czasie używania widać super efekty. było tak, że na gwiazdkę dostałam depilator z babyliss, zgodnie z zaleceniami robiłam zabieg co 2 tygodnie i teraz mam już praktycznie święty spokój, czyli idealnie na lato.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.