Ekspresy Saeco - PicoBaristo, Incanto i GranBaristo - relacja z prezentacji

Marek Kowalski
Ekspresy Saeco - PicoBaristo, Incanto i GranBaristo - relacja z prezentacji

Ekspresy do kawy to sprzęt dla tych, którzy nie wyobrażają sobie dnia bez choćby filiżanki dobrej kawy. My również nie mogliśmy zacząć tygodnia lepiej - skorzystaliśmy z zaproszenia firmy Philips i w przytulnych wnętrzach warszawskiej restauracji N31 Roberta Sowy mieliśmy okazję zapoznać się bliżej z automatycznymi ekspresami do kawy marki Saeco. Zaprezentowano nam trzy najbardziej promowane przez producenta modele: Incanto, PicoBaristo oraz najbardziej wyrafinowany, obsługiwany przez mobilną aplikację Saeco GranBaristo Avanti HD8977. Spotkanie było również okazją do smakowania wybornej kawy oraz chłonięcia wiedzy o kawie w ogóle.

1

Ekspresy do kawy, jak i sama kawa stają się coraz popularniejsze w naszym kraju. Przedstawiciele firmy Philips i marki Saeco, podczas prezentacji nie tylko zaprezentowali wybrane modele automatycznych ekspresów do kawy marki Saeco, ale również podzielili się z przybyłymi na pokaz dziennikarzami ciekawymi danymi dotyczącymi ulubionego przez miliony napoju.

Ekspresy do kawy - ile pijemy tego napoju?

Według danych przekazanych przez przedstawicieli firmy Philips aż 80 procent dorosłych Polaków, czyli ok. 25 milionów obywateli naszego kraju regularnie pije kawę, 60 procent deklaruje codzienne spożycie tego napoju, a 16 procent naszych rodaków nie wyobraża sobie dnia bez kilku kaw dziennie. Średnia ilość wypijanej kawy przez osobę to aż 500 kaw w ciągu roku - oczywiście cały czas mówimy tu tylko o Polsce. Oznacza to ok. 2,5 - 3 kg kawy. Z jednej strony to dużo, również wzrost spożycia tego napoju w naszym kraju jest imponujący - w ciągu ostatnich 10 lat spożycie kawy w Polsce zwiększyło się niemal dwukrotnie (o 80%). Mimo to wciąż daleko nam choćby do naszych zachodnich sąsiadów, którzy pobudzają się jeszcze większą ilością kawowych naparów. Niemcy rocznie zużywają aż 7-9 kg kawy na osobę. 

Jak powyższe dane przekładają się na ilość ekspresów automatycznych? Podczas prezentacji ujawniono, że taki sprzęt w domu ma 3 procent polskich gospodarstw domowych. Nic zatem dziwnego, że producenci tego typu urządzeń, w tym Philips z należącą do portfolio firmy marką Saeco, promują swoje urządzenia.

Ekspresy do kawy - Saeco pionierem rynku

Firma Saeco jest jednym z pionierów na rynku automatycznych ekspresów do kawy. Powstała w 1981 roku we Włoszech, a w 1985 roku zaprezentowała na rynku pierwszy na świecie automatyczny ekspres do kawy domowego użytku, model Saeco SuperAutomatica. Podkreślamy domowy użytek, ponieważ oczywiście ciśnieniowe ekspresy do kawy przeznaczone dla placówek gastronomicznych: restauracji, barów, kawiarni itp. były znane już wcześniej. Jednak to właśnie Saeco rozpoczęło epokę profesjonalnego automatycznego przygotowywania różnego rodzaju kaw w domach konsumentów - pasjonatów tego napoju.

Ekspresy do kawy - seria Saeco Incanto

Saeco-Incanto

Ekspres automatyczny z serii Saeco Incanto - według danych firmy Philips, lider rynku ekspresów automatycznych

Saeco Incanto to nowoczesny i obecnie najpopularniejszy ekspres automatyczny w ofercie marki Saeco. Urządzenie pozwala przygotować cały wachlarz spersonalizowanych napojów kawowych - od klasycznego espresso przez cappuccino po latte macchiato. Ekspres jest wyposażony w funkcję pamięci, co pozwala np. zapisać wybrany czas parzenia kawy dla każdego rodzaju napoju. Saeco Incanto, podobnie jak pozostałe zaprezentowane nam urządzenia wyposażony jest w ceramiczny młynek - opatentowane przez Saeco rozwiązanie, pozwalające skutecznie mielić ziarno kawy bez ryzyka jej przepalenia przez ciepło wydzielane przez ceramiczne żarna młynka. Użytkownik może ustawić pięć stopni mielenia kawy, co ma wpływ na intensywność aromatu i moc wynikowego napoju (jeżeli zależy nam na jak najbardziej intensywnym aromacie, powinniśmy ustawiać młynek na jak najdrobniejsze zmielenie ziaren kawy.

Przedstawiciele producenta podkreślali fakt wyposażania ekspresów Saeco w jeszcze jedno opatentowane przez firmę rozwiązanie: filtr AquaClean. Jest to specjalny filtr wody minimalizujący odkładanie się kamienia, dzięki czemu woda trafiająca do ekspresu nie powoduje kamienienia jego mechanizmów. Przedstawiciel Philipsa deklarował, że możliwe jest przygotowanie aż 5000 filiżanek kawy bez konieczności usuwania kamienia. Oczywiście jest w tym pewny "haczyk" - trzeba pamiętać o regularnym wymienianiu wspomnianego filtra. Jak często? O tym przypomni nam samo urządzenie. Również rzeczywista liczba filiżanek kawy, które możemy zrobić przed koniecznością odkamieniania urządzenia zależy od wybranego rodzaju kawy, płukania i czyszczenia ekspresu. Przypomnienie o konieczności usunięcia kamienia jest włączane po 8 wymianach filtra. Seria Incanto to sześć modeli ekspresów. Poniżej podajemy ich nazwy modelowe wraz z aktualnymi cenami rekomendowanymi przez producenta:

  • ekspres automatyczny z karafką premium - Saeco Incanto OTC Deluxe HD8922/09 - 3309 zł
  • kolejny model z karafką premium - Saeco Incanto OTC Deluxe HD8921/09 - 3269 zł
  • ekspres automatyczny o zwiększonej pojemności - Saeco Incanto OTC Extra HD8919/59 - 3359 zł
  • ekspres automatyczny w kolorze "tytanowym" - Saeco Incanto OTC HD8918/41 - 2790 zł
  • ekspres automatyczny w kolorze stali - Saeco Incanto OTC HD8917/09 - 3139 zł
  • czarny ekspres - Saeco Incanto OTC Black HD8916/09 - 2909 zł

Ekpresy do kawy - Saeco PicoBaristo One Touch Milk Carafe

Saeco-Incanto&PicoBaristo

Ekspresy automatyczne Saeco PicoBaristo One Touch Milk Carafe

Kolejnym ekspresem, z którego mogliśmy spróbować kawy był Saeco PicoBaristo One Touch Milk Carafe. To jeden z najnowszych ekspresów automatycznych w ofercie marki Saeco. Urządzenie ma wbudowanych aż 11 przepisów na napoje kawowe, oprócz klasycznego espresso, cappuccino czy latte macchiato sprzęt ten przygotuje mniej znaną u nas kawę ristretto oraz różne odmiany tych napojów (np. miniaturowe cappuccino). Oczywiście użytkownik ma pełną swobodę w doborze parametrów wpływających na ostateczny kształt, ilość i smak wytworzonego napoju. Ekspres jest wyposażony w większą liczbę przycisków niż seria Incanto - tu znaleźlismy ich aż 12. Moc naparu można wybrać w jednym z pięciu wariantów - ekspres ten również jest wyposażony w funkcję pamięci i zarejestruje ulubioną przez użytkownika ilość napoju.

Interesującym elementem tego ekspresu jest karafka na mleko. Dzięki chronionej patentem Saeco funkcji Latte Perfetto możliwe jest dwukrotne spienianie mleka i ułożenie kremowej warstwy w szklance lub filiżance w odpowiedniej temperaturze. Karafka jest wyposażona w funkcję Quick Clean, dzięki której karafka i mechanizm transportu mleka są czyszczone po każdym użyciu - wystarczy nacisnąć jeden przycisk (stąd też fraza One Touch w nazwie ekspresu). Również w tym modelu mamy ceramiczny młynek, z możliwością ustawienia jednego z aż dziesięciu stopni grubości mielenia, a także wspomniany wcześniej filtr AquaClean czyszczący i odkamieniający wodę w ekspresie. Rekomendowana cena detaliczna Saeco PicoBaristo OTC HD8927/09 to 3809 zł.

Ekspresy do kawy - Saeco GranBaristo Avanti - czyli kawa z tabletem i smartfonem

Saeco-GranBaristo-Avanti-HD8977-02

Ekspres automatyczny Saeco GranBaristo Avanti

Ekspres do kawy Saeco GranBaristo Avanti to istne grand finale prezentacji, w której braliśmy udział. Jest to najbardziej wyrafinowany model spośród automatycznych ekspresów do kawy przeznaczonych do użytku domowej spośród najnowszej oferty Philips - Saeco. Jest to pierwszy ekspres marki Saeco, w którym polecenie przyrządzenia wybranego rodzaju kawy może zostać wydane za pomocą tabletu lub smartfonu oraz zainstalowanej na urządzeniu mobilnym bezpłatnej aplikacji. W menu aplikacji mamy wybór 18 różnych napojów, które dodatkowo można swobodnie dopasowywać do własnych preferencji smakowych i ilościowych.

Ekspres został wyposażony we wszystkie wymienione wcześniej technologie (m.in. ceramiczny młynek, filtr AquaClean), dodatkowo wbudowano weń również bezprzewodowy interfejs komunikacji cyfrowej Bluetooth, dzięki czemu urządzenie może łączyć się z aplikacją na tablecie lub smartfonie.

Saeco-GranBaristo-Avanti-HD8977-app02

Tak wygląda interfejs mobilnej aplikacji Saeco podczas zaparzania kawy cappuccino. Jak widać kontrolki umożliwiają wybór mocy kawy, jej ilości, a także ilości mleka w przyrządzanym napoju. Użytkownik może dodać zmodyfikowany napój do ulubionych, albo utworzyć kolejkę wybranych napojów, dzięki czemu każdy z gości może samodzielnie wybrać ulubiony rodzaj kawy, a następnie ekspres zaparzy zaprogramowane napoje wedle ustalonej kolejności.

Ostatnia propozycja Saeco to urządzenie proponowane już dla majętnych miłośników czarnego (lub zabielonego mlekiem bądź pianką mleczną) napoju. Sugerowana cena przez producenta ekspresu Saeco GranBaristo Avanti HD8977 wynosi aż 7159 zł. Dostępny jest również model GranBaristo bez interfejsu Bluetooth (tym samym nie umożliwiający sterowania za pomocą aplikacji mobilnej - kawę wybieramy za pomocą przycisków na obudowie ekspresu), który wyceniono na 5819 zł.

Waszym zdaniem

ilona.kozubnik00

Te ekspresy do kawy wydają się być bardzo nowoczesne, czy ktoś z was ma taki w domu? Ciekawi mnie to, czy wyświetlacz będzie mi długo służył? Co zrobić, żeby działał jak najlepiej? Przyznam, że planuje zakup ekspresu, jeszcze nie zdecydowałam jakiego, ale póki co jestem po lekturze tego artykułu http://gastro-punkt.pl/ekspres-kawiarni-restauracji-byc-dobry-ekspres-dla-gastronomii/ i szukam dalszych wskazówek na ten temat. Co ile czyścicie swój ekspres, czy są takie, które robią to automatycznie?

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.