IFA - ciekawostki AGD prosto z targów

Marek Kowalski
IFA - ciekawostki AGD prosto z targów

W Berlinie trwają międzynarodowe targi elektroniki konsumenckiej IFA 2017. To największe doroczne tego typu wydarzenie na naszym kontynencie. Nic zatem dziwnego, że swoje produkty starają się na nich przedstawić wszyscy producenci. Zapraszamy zatem na krótką fotorelację z targów, nie mieliśmy zbyt dużo czasu, więc siłą rzeczy nie zobaczyliśmy wszystkiego, ale to co widzieliśmy, przekazujemy Wam.

0

IFA - DeLonghi Primadonna Elite

Ponieważ dobry dzień należy zacząć od kawy, poszukując porcji tego napoju skorzystaliśmy z ekspozycji DeLonghi. Na stoisku tej marki stało mnóstwo ekspresów z topowej serii DeLonghi Primadonna Elite. Pracą tych ekspresów można sterować za pomocą smartfona i odpowiedniej aplikacji. Nie jest to jednak produkt nowy. Mieliśmy już okazję testować ekspres z tej serii w naszym serwisie - zainteresowanych odsyłamy do recenzji.

IFA - Duux Solair

Tendencja do pokazywania produktów, które już są na rynku była dość powszechna na targach. Na stoisku firmy Duux najbardziej eksponowanym przedmiotem był oczyszczacz powietrza Duux Solair. Urządzenie wyróżniające się wzornictwem (nawet przyznano mu wyróżnienie za design: IF Design Award 2017), funkcjonalnością i ceną. Regulowany kolor oświetlenia, filtr HEPA, filtr z aktywnym węglem, sterowanie pilotem (o dziwo, nie smartfonem). Ten produkt jest już na rynku, kosztuje ok. 2000 zł.

IFA - Ecovacs WinBot

Na stoisku firmy Ecovacs można było zobaczyć roboty sprzątające, a także robota myjącego okna, który właśnie widoczny jest na zdjęciu podczas pracy. Pokazywany przez Ecovacs sprzęt jest już dostępny na rynku, widoczny na fotografii Winbot to topowy model Winbot 925, urządzenie kosztuje 1899 zł i jest już dostępne w polskich sklepach.

IFA - Greenis

Na targach mnóstwo było firm z Państwa środka. Przechodząc się po targowych halach dostrzegliśmy niewielkie stoisko nieznanej nam firmy Greenis (nazwa brzmi z angielska, ale firma właśnie z Chin). Jak widać, eksponowanym przez Greenis produktem były blendery. O ile jednak większość producentów promuje dziś niewielkie blendery sportowe i osobiste, to Chińczycy poszli w drugą stronę - ich blendery mają 2 i więcej litrów pojemności.

IFA - LG CordZero robot

Trochę czasu spędziliśmy na stoisku firmy LG. Choć raczej należałoby powiedzieć - w hali LG. Koreańczycy wynajęli na potrzeby targowe całą halę nr 18. My zwracaliśmy uwagę przede wszystkim na sprzęt AGD. Naszą uwagę przykuł robot sprzątający z serii LG CordZero. Urządzenie prezentuje się nieco odmiennie od większości robotów dostępnych na rynku. Wygląda jakby do robota przymocowano klasyczną uniwersalną ssawkę od odkurzacza. Zresztą sama jego nazwa nawiązuje do serii CordZero, w której LG oferuje odkurzacze pionowe i klasyczne bezworkowe, a ich cechą wspólną jest zasilanie z akumulatora (cord zero można przetłumaczyć jako "zero kabla").

IFA - LG Lodówka i Google

Wśród wielu producentów wystawiających swoje produkty na tegorocznych targach IFA zaobserwowaliśmy tendencję wiązania produktów z możliwością sterowania za pomocą inteligentnych asystentów domowych, takich jak np. Alexa Amazona rozmawiająca z użytkownikiem przez głośnik Amazon Echo, czy inteligentny głośnik Google Home z wbudowanym Asystentem Google'a. I właśnie na stoisku LG mogliśmy zobaczyć sterowaną za pomocą Asystenta Google lodówkę. Na czym to sterowanie polega? Na przykład chcąc ustawić temperaturę mrożenia w zamrażarce na -20°C nie ma potrzeby korzystać z menu lodówki, wystarczy po prostu - dosłownie - pogadać z głośnikiem i zażądać od Asystenta Google by ustawił pożądaną temperaturę w komorze zamrażarki.

IFA - LG oczyszczacz i nawilżacz sterowany Alexą

Kolejny przykład powiązania sprzętu AGD z inteligentnym głośnikiem. Tym razem sterowanym głosowo przedmiotem jest topowy oczyszczacz i nawilżacz powietrza z ekskluzywnej linii LG Signature. Na pierwszym planie widoczny głośnik Amazon Echo z wbudowaną inteligentną asystentką Alexą. Niestety, w naszym kraju ten tandem nie zadziała - głównie dlatego, że Alexa nie mówi po polsku.

IFA - LG lodówka z kompresorem linearnym superoszczędna

Z bardziej klasycznych sprzętów AGD, w hali LG widzieliśmy superoszczędną lodówkę z linearnym kompresorem. Sprzęt charakteryzował się klasą energetyczną A+++ - 10%. Lodówka ta, jak wiele innych urządzeń AGD oferowanych i pokazywanych przez koreańskiego producenta, jest elementem autorskiego systemu SmartHome/IoT (Internet of Things) skupiającego różne urządzenia LG. Za pomocą mobilnej aplikacji LG SmartThinQ można sterować pracą lodówki i wielu innych urządzeń.

IFA - LG Styler

Na targach zobaczyliśmy też urządzenie, które widzieliśmy już wcześniej podczas wizyty w sklepie LG w Korei. LG Styler - bo tak nazywa się widoczne na zdjęciu urządzenie to sprzęt pełniący rolę szafy automatycznie odświeżającej ubrania.

IFA - LG Twin Wash

LG ponownie intensywnie promowało swoje pralki LG Twin Wash, czyli urządzenia wyposażone w dwa niezależne bębny piorące. Pierwszy - umieszczony jak w przypadku każdej pralki ładowanej od frontu mieści nawet do 12 kg odzieży (w zależności od modelu), natomiast w bębnie szufladowym widocznym w dolnej części można uprać do 2 kg ubrań, np. delikatną bieliznę.

IFA - odkurzacze akumulatorowe BOSCH

Na stoisku firmy Bosch dostrzegliśmy nowy odkurzacz akumulatorowy niemieckiej marki. Producent zachwalał rozwiązanie, promowane wiele wyjaśniającym sloganem "One battery, for all tools" (jedna bateria do wszystkich urządzeń). Jak łatwo możemy się domyślić, akumulator rzeczonego odkurzacza pionowego może być stosowany również w innych, zasilanych bateryjnie urządzeniach tego producenta.

IFA - Redmond

Stoisko firmy Redmond obfitowało w multicookery, a także innego typu sprzęt z grupy drobnego AGD, na ścianie stoiska duża prezentacja informująca odwiedzających, że teraz urządzenia Redmond będą smart. Za pomocą smartfonu będziemy mogli sterować przelewowym ekspresem do kawy, czajnikiem, tosterem i oczywiście multicookerem - naturalnie firmy Redmond.

IFA - robot Robart Rogue

Na jednym ze stoisk znaleźliśmy kolejnego robota sprzątającego. Tym razem był to produkt mało u nas znanej, austriackiej firmy Robart.  Robot o nazwie Rogue akurat "odpoczywał" ładując akumulatory. Miał przygotowany nietypowy tor, podświetlany diodami, co miało zapewne udowodnić, że nie straszne mu powierzchnie o kontrastowych barwach. Roboty Robart to kolejne urządzenia, którymi możemy sterować nie tylko za pomocą smartfonu, ale również poprzez głosowego asystenta Amazona - Alexę. 

IFA - Sangiorgio pralka

Sangiorgio to włoska firma działająca w branży AGD już od 1951 roku. Czemu o niej wspominamy? Cóż, ze względu na widoczny na zdjęciu nietypowy sprzęt - pralkę wysokości człowieka. To oczywiście wyłącznie maszyna pokazowa (co ważne - nie atrapa - bęben był włączony i obracał się), ale efekt przykucia uwagi widzów uzyskano.

IFA - Siemens Home Connect

Na olbrzymim, zajmującym niemal całą halę 1.1 stoisku firmy Siemens w szczególny sposób wyróżniono jeden z ekspresów do kawy - topowy model ekspresu automatycznego Siemens EQ.9 connect s900. To kolejne urządzenie, które w domu może być połączone z siecią, z innymi urządzeniami i ze smartfonem swojego właściciela.

IFA - Siemens EQ9 connect s900

Każdy mógł samodzielnie przekonać się o jakości kawy produkowanej przez ekspres Siemensa, urządzenia z wypełnionymi zasobnikami na kawę i mleko tylko czekały na smakoszy małej czarnej.

IFA - Solgaz

W hali nr 5.1 napotkaliśmy też polski akcent - stoisko przygotowane przez firmę Solgaz. A na nim m.in. stanowiąca dumę polskiej firmy płyta gazowa Solgaz GNC 4 z czujnikami temperatury i bardzo elastycznymi nastawami mocy gazu. Więcej o tym produkcie już pisaliśmy w naszym serwisie

IFA - Windowmate

Na jednym ze stoisk zobaczyliśmy kolejnego robota do okien. Tyle że urządzenie koreańskiej marki WindowMate widzieliśmy już rok temu w niezmienionej formie (sprawdźcie sami)

IFA - Winix Tower QS

Na stoisku firmy Winix, znaleźliśmy sprzęt cokolwiek nietypowy. Połączenie oczyszczaczy powietrza oraz głośników. Dzięki takiemu połączenie głośnik stojący w salonie może uzupełniać system nagłośnieniowy telewizora, a zarazem dbać o odpowiednią jakość powietrza w pomieszczeniu. Na razie to tyle z naszych wędrówek po targach IFA. Ale to nie jest jeszcze nasze ostatnie zdanie na temat tegorocznych, wciąż trwających w Berlinie targów elektroniki użytkowej.

 

Waszym zdaniem

Brak opinii.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.