IFA 2016 - galeria sprzętów nietypowych

Marek Kowalski
IFA 2016 - galeria sprzętów nietypowych

Ludzka inwencja nie zna granic, inna sprawa, że nie wszystkie pomysły są użyteczne. Podczas wędrówek po halach targów IFA 2016 natykaliśmy się niekiedy na sprzęt, który był w różnym stopniu nieszablonowy. Takie trudne do zakwalifikowania produkty postanowiliśmy zaprezentować w naszej ostatniej relacji z tegorocznych targów IFA. 

0

Jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem targów mieliśmy okazję zwiedzić stoiska przygotowane na zamkniętą dla prasy imprezę targową o nazwie ShowStoppers - odbywa się ona na targach IFA każdego roku. Co nietypowego udało nam się zobaczyć tym razem? 

BlueAir - odświeżacze powietrza3

W pierwszej chwili myśleliśmy, że mamy do czynienia z... obudowami do komputerów. Krótka prezentacja możliwości produktów firmy BlueAir szybko wyprowadziła nas z błędu. Owe skrzynki przypominające właśnie obudowy stacjonarnych komputerów (ach te redakcyjne skrzywienie technologiczne) okazały się ciekawymi odświeżaczami powietrza z aktywnymi systemami czyszczącymi (wbudowane jonizatory uzdatniające powietrze i likwidujące niepożądane zapachy, drobnoustroje itp.).

BlueAir - odświeżacze powietrza1

Tego mogliśmy się spodziewać - pracą odświeżaczy firmy BlueAir można sterować za pomocą - jakżeby inaczej - mobilnej aplikacji. Program zainstalowany na telefonie pokazuje również w jaki sposób odbywa się poprawa jakości powietrza w urządzeniu, gdzie są jonizatory, jaki jest stan filtrów itp. Poszczególne modele prezentowane na targach miały podobną funkcjonalność, różniły się wydajnością, co przekładało się na powierzchnię pomieszczenia, w którym powietrze może być skutecznie oczyszczone i odświeżone. Egzemplarze wystawione przez producenta przeznaczone były dla pomieszczeń o metrażu od 18 m2 do 40 m2. Pomiędzy właściwymi odświeżaczami znajduje się jeszcze specjalna stacja bazowa zapewniająca komunikację urządzeń z internetem i możliwość zdalnego sterowania odświeżaczami za pomocą wspomnianej aplikacji mobilnej.

BlueAir - odświeżacze powietrza4

Widoczny na zdjęciu biały model odświeżacza BlueAir Classic 400 był właśnie egzemplarzem zdolnym do pracy w pomieszczeniu o powierzchni 40 m2.

G3 Ferrar - piecyk do pizzy

Tak, wzrok Was nie myli. Widoczne na zdjęciu urządzenie marki G3Ferrari nie ma nic wspólnego z motoryzacją (poza częścią nazwy marki). Jest to sprzęt AGD, kuchenny sprzęt, a dokładniej...

G3 Ferrari - piecyk do pizzy

...elektryczny piekarnik do wypieku pizzy, model G3Ferrari G10032 Pizzeria Snack Napoletana. Urządzenie jest wyspecjalizowane właśnie pod kątem tego jednego dania - jakże ulubionego nie tylko przez Włochów. Piecyk może nagrzewać się do bardzo wysokiej temperatury: aż do 400 stopni C, co pozwala uzyskiwać wypieki, których nie sposób zrobić w tradycyjnych piekarnikach, a już tym bardziej nie w kuchenkach mikrofalowych, nawet tych z funkcjami grilla czy wypiekania. Wysoka temperatura, duża moc (1200 W) i odpowiednia konstrukcja urządzenia pozwalają ponoć wypiec pizzę w 5 minut. Szybko. No cóż, w końcu Ferrari w nazwie do czegoś zobowiązuje :) 

Grundig - szafa do plantacji hydroponicznej

W rozbudowanym stoisku marki Grundig, nie mającej już dziś wiele wspólnego ze znaną z magnetofonów kasetowych niemiecką firmą Grundig (właścicielami marki jest turecki potentat w branży elektroniki konsumenckiej i AGD, firma Koç Holding - w jej portfolio znajduje się również dość popularna u nas marka Beko), znaleźliśmy coś, co wyglądało ni to jak przeszklona szafa, gablotka czy może lodówka. Produkt okazał się domową (sic!) plantacją hydroponiczną (bezglebową). Świeże zioła do potraw pod ręką. Urządzenie było raczej ozdobą części stoiska Grundiga z produktami AGD, aniżeli produktem, który kiedykolwiek trafi do sprzedaży.

ifavine - sprzęt dla miłośników wina

Na stoisku firmy iFavine znaleźliśmy coś dla prawdziwych miłośników wina, którzy dobrze wiedzą co to jest dekantacja wina, czyli proces, czy też raczej cały ceremoniał związany z odpowiednim nalewaniem trunku do specjalnego naczynia w celu jego napowietrzenia. Nie będziemy tu wprowadzać Was w cały ceremoniał, w każdym razie wspomniana firma zaprezentowała smart-urządzenie do - jakbyśmy to ujęli - właściwej opieki nad winem. Właściwie było to nie jedno lecz cała seria sprzętów o nazwie iFavine Sommelier. Ekskluzywność produktów podkreślała cena: 1500 euro.

Sony Xperia Ear2

Na stoisku Sony znaleźliśmy kolejny nietypowy sprzęt. Na pierwszy rzut oka niewielkie urządzonko (wyjęte na ekran tabletu obok stojącego pokrowca) wygląda po prostu jak kolejna słuchawka bluetooth ułatwiająca rozmowę bez sięgania po telefon. Jednak Sony Xperia Ear jest czymś więcej. Znacznie więcej. To bezwładnościowy manipulator umożliwiający sterowanie np. funkcjami tabletu za pomocą... ruchów głowy. Oczywiście pod warunkiem, że wcześniej umieścimy rzeczoną "słuchawkę" w uchu. 

Sony Xperia Ear

Pan eksperymentujący z Xperia Ear dla nie wtajemniczonych wyglądał jakby potakiwał do tabletu, co może trochę dziwnie wyglądało, ale potwierdzamy że Xperia Ear działa. Urządzenie jest w rzeczy samej swego rodzaju osobistym cyfrowym asystentem, oczywiście pełni również rolę słuchawki bezprzewodowej do telefonu, ale potrafi również wysyłać i odbierać wiadomości, sprawdzać harmonogram zadań i przypominać o terminach, jak również ułatwia przeszukiwanie Sieci, nawigację itd. Polecenia wydajemy urządzeniu językiem naturalnym. Po prostu mówimy "ustaw spotkanie z szefem jutro o godzinie piętnastej." (póki co po angielsku) i Xperia Ear zrobi co trzeba komunikując się z aplikacją kalendarza w smartfonie i wprowadzając odpowiedni termin. Jak się zgubimy na mieście "zausznik" firmy Sony również pomoże - wystarczy tylko zapytać "jak trafię do najbliższego sklepu/restauracji/baru/hotelu/dworca etc. A jeżeli sytuacja wymaga milczenia wystarczy że wykonasz dyskretny ruch głową np. odrzucając połączenie czy potwierdzając odsłuchanie wiadomości.

Zapraszamy do naszych pozostałych relacji z tegorocznych targów IFA 2016 dostępnych w naszym serwisie.

Waszym zdaniem

Brak opinii.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.