IFA 2016 - lodówki nie muszą być nudne

Marek Kowalski
IFA 2016 - lodówki nie muszą być nudne

Lodówka wydaje się sprzętem dość... nudnym. Cóż w niej nadzwyczajnego, chłodziarka, zamrażarka i tyle. Błąd, producenci wychodzili z siebie aby na zakończonych niedawno targach IFA 2016 zwrócić uwagę odwiedzających na właśnie ich produkty, a ponieważ nie brakowało na targach również producentów sprzętu AGD, to i mamy co wam pokazać. Zapraszamy na krótką fotorelację z branży lodówkowej - oto co udało nam się zobaczyć w Berlinie podczas targów IFA 2016.

0

Naszą lodówkową relację zaczynamy od patriotycznego akcentu - stoiska firmy Amica. Tak, tej doskonale znanej na naszym rynku firmy specjalizującej się w produkcji sprzętu AGD, a skoro AGD to nie mogło zabraknąć również i lodówek.

Amica - lodówka

Sprzętu na stoisku firmy Amica było naprawdę sporo, w rzeczy samej słowo "stoisko" nie bardzo tu pasuje, skoro polska firma na potrzeby targowe wynajęła przestrzeń rzędu kilkuset metrów kwadratowych. Nam spodobała się z pozoru standardowa lodówka z dolnym zamrażalnikiem. Zamiast bieli matowa czerń, oczywiście do tego świetne parametry - najwyższa możliwa klasa energetyczna i funkcjonalne wnętrze.

Amica-lodówki

Na kilkuset metrach stoiska lodówek było naprawdę dużo. Wyraźnie widać, że Amica podąża za światowymi trendami wzorniczymi, powiedzmy sobie szczerze - biała lodówka to już przeżytek :)

Amica-lodówki2

W jednym z zakątków stoiska firmy Amica udało nam się namierzyć również takie sympatyczne maleństwa.

Beko - lodówka z szufladą na ziółka

A to już sprzęt marki Beko - również dość rozpoznawalnego gracza w branży AGD. Z pozoru lodówka marki należącej do tureckiego potentata AGD (trzeci producent w Europie), firmy Arçelik A.Ş. wygląda ładnie, ale niczym się nie wyróżnia. Niczym? Zajrzyjmy do wnętrza.

Beko - szuflada na ziółka

Jak się okazuje na drzwiach chłodziarki w lodówce Beko umieszczono niewielki pojemnik nazwany HerbBox - znający angielski domyślą się, że mamy tu do czynienia z pojemnikiem na ziółka. Cóż, czymś się trzeba wyróżnić, nawet jeżeli przechowywanie ziół - zwłaszcza suszonych - w warunkach chłodniczych budzi nasze wątpliwości. Niemniej w przypadku gdy mamy własne zioła z domowego ogródka, wtedy ma to sens - istotnie świeże (nie suszone) zioła dłużej zachowają świeżość i walory odżywcze, gdy będą przechowywane w warunkach chłodniczych, a w przypadku dłuższego ich przechowywania warto je wręcz zamrozić. W zamrażarce Beko specjalnego pojemnika na ziółka już jednak nie namierzyliśmy.

Gorenje design2

Kolejna silnie eksponowana na targach marka to Gorenje - również rozpoznawalny gracz na rynku AGD. W widocznym na zdjęciu modelu producent postawił przede wszystkim na wzornictwo. Nie da się ukryć, że lodówka wyróżnia się idealnie wpasowując się w linię nowoczesnej kuchni. Ta nowa linia wzornicza nazwana przez producenta "Gorenje by ora-ïto" obejmuje zresztą więcej typów urządzeń, piecyki do zabudowy, kuchenkę mikrofalową itp., ale wróćmy do lodówek.

Grundig - lodówka z winiarką (1)

Kolejne urządzenie, na które zwróciliśmy uwagę znaleźliśmy na stoisku marki Grundig. W Polsce, zwłaszcza starszym Czytelnikom marka ta kojarzy się przede wszystkim z magnetofonami szpulowymi i kasetowymi oraz radiami, ale dziś nazwa Grundig należy do tego samego tureckiego koncernu, w którego zasobach znajdziemy również wspomnianą wcześniej markę Beko. Potężna lodówka typu French Door ma coś, co spodoba się miłośnikom wina.

Grundig - lodówka z winiarką (2)

W jej dolnej części, połowę standardowo zajmowaną przez zamrażalnik, zajmuje komora do przechowywania wina. Co prawda ucierpiała na tym pojemność zamrażalnika, ale z pewnością znawcy i miłośnicy wina nie będą z tego powodu płakać - oczywiście o ile zdecydują się na zakup tego modelu. Cena i dostępność? Na te dane trzeba będzie jeszcze poczekać.

Grundig - lodówka z winiarką

A tu wspomniany sprzęt w całej okazałości.

LG Lodówki1

Następnym przystankiem była imponująca hala ze sprzętem firmy LG. Na zdjęciu z pozoru "zwykła" lodówka typu combi (z dolnym zamrażalnikiem), ale tym co ją wyróżnia jest to, że zużywa znikome ilości energii. Od najwyższej klasy A+++ ten model zużywa jeszcze o 30 procent mniej prądu.

LG Lodówki2

A to już wnętrze prezentowanego nam niezwykle oszczędnego modelu lodówki. Jeżeli dobrze liczymy, to roczny koszt zużycia energii przez ten model powinien być jakieś 5-7 razy mniejszy od starej lodówki typu Mińsk.

LG Lodówki4

LG ponownie promowało swój pomysł zaprezentowany już kilka lat temu w większych lodówkach, czyli "drzwi w drzwiach". Jednak na tegorocznych targach Koreańczycy zapędzili się jeszcze dalej w tym kierunku proponując...

LG Lodówki3

... przezroczyste drzwi w drzwiach - dzięki takiemu pomysłowi możemy bez jakiejkolwiek wymiany cieplnej i strat energii przyglądać się zawartości i decydować przez długie minuty czy może czas na jogurcik, czy też raczej paróweczki ;-). To jednak nie koniec pomysłów inżynierów i projektantów z LG.

LG Lodówki5

W półprzezroczystej szybie zewnętrznych drzwi komory chłodziarki znajduje się ekran, na którym wyświetlane są różne funkcje, którymi użytkownik lodówki może sterować, regulacja temperatury, wilgotności, ale możliwe jest również sprawdzenie poczty, zakupy online, a nawet dostępne są gry. Tak właśnie, gry w lodówce. Różnorodność dostępnego na lodówkę LG oprogramowania nie powinna dziwić, gdy zdamy sobie sprawę pod kontrolą jakiego systemu operacyjnego to ustrojstwo działa. Otóż Drodzy Państwo jest to... Windows 10. Co prawda działa tylko w trybie tabletowym, ale w żadnym razie nie zmienia to faktu, że mamy tu do czynienia z popularnym systemem operacyjnym Microsoft. Warto też zaznaczyć, że stopniem przezroczystości ekranu można manipulować w zależności od tego czy chcemy mieć czytelniejszy obraz systemu Windows i opracowanej przez LG nakładki programowej z funkcjami sterującymi pracą lodówki, czy też wolimy po prostu zajrzeć do wnętrza lodówki bez otwierania drzwi. Nakładka na Windows 10 zawiera również kilka użytecznych funkcji takich jak minutnik (w kuchni jak znalazł), budzik, licznik kalorii i wiele innych ciekawostek, jak choćby możliwość wyświetlenia zaskoczonemu domownikowi animacji z życzeniami w dniu jego urodzin :) Cena, czy dostępność tego właśnie modelu na rynku europejskim wciąż pozostają zagadką.  

Liebherr lodówki

Na wzornictwo postawił również inny potentat w branży chłodniczej - Liebherr. Szklany front lodówki z pewnością prezentuje się okazale, ale nie ulega wątpliwości, że w codziennym użytkowaniu trzeba będzie wykazać się anielską cierpliwością w ścieraniu każdego najmniejszego odcisku palców.

Liebherr lodówki2

Pozostałe modele jakie znaleźliśmy na stoisku Liebherr również wyróżniały się interesującym wzornictwem.

Liebherr lodówki3

W przypadku topowej serii Blu Performance mamy do czynienia ze sprzętem, z którym można się "dogadywać" za pomocą smartfonu i zainstalowanego na nim odpowiedniego oprogramowania.

Sharp - biała lodówka1

Tym razem biała lodówka, choć wyraźnie widać, że nie do końca typowa - taki model znaleźliśmy na stoisku firmy Sharp

Sharp - biała lodówka2

Imponująco duże wnętrze, funkcjonalny zestaw poszczególnych elementów ułatwiających odpowiednie rozmieszczenie produktów wymagających warunków chłodniczych. Ponieważ to Sharp, obowiązkowym wyposażeniem tej lodówki klasy premium jest opatentowany przez Sharpa generator jonów Plasmacluster chroniący przed bakteriami i pleśnią.

Sharp - lodówka wieloszufladowa

Kolejna lodówka Sharpa wyróżniająca się nietypowym podziałem komór - zamiast tylko chłodziarki i zamrażalnika, producent zdecydował się na wydzielenie odrębnych szuflad z niezależnie regulowaną temperaturą.

Sharp - lodówka z ekranem

Kolejna lodówka z ekranem, systemem operacyjnym (tym razem coś, co mocno przypominało lodówkowe wydanie Androida) i aplikacjami.

Sharp - lodówka z ekranem2

Jak łatwo zauważyć, za pomocą oprogramowania zainstalowanego w tej lodówce możemy sterować nie tylko pracą samej lodówki, ale też - dzięki bezprzewodowemu połączeniu - również pozostałymi urządzeniami AGD znajdującymi się w pobliżu również wyposażonymi w sieciowy interfejs bezprzewodowy.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszymi relacjami z targów IFA 2016, w których prezentujemy sprzęt AGD innych kategorii: pralki, roboty sprzątające, elementy systemów smart home, a także ciekawostki, które naprawdę trudno były przyporządkować do konkretnej kategorii.

Waszym zdaniem

Brak opinii.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.