IFA 2016 - telewizory i nie tylko

Marek Kowalski
IFA 2016 - telewizory i nie tylko

Telewizory zaprezentowane na niedawno zakończonych, berlińskich targach IFA 2016 jak zawsze wzbudzały sporo emocji, głównie dzięki spektakularnym wystawom zorganizowanym przez niektóre firmy. W rzeczywistości jednak nie zobaczyliśmy na targach żadnego rewolucyjnego rozwiązania, o którym nie słyszało by się wcześniej. Owszem, były europejskie premiery produktów, kilka ciekawych prototypów, jednak nie pokazano żadnych nowych kluczowych technologii. Inna sprawa, że konsumencki charakter targów IFA sprawia, że jest to impreza, na której zwykli konsumenci mają szansę dosłownie dotknąć i zobaczyć w działaniu najnowsze urządzenia, które niebawem wejdą do sprzedaży. Zobaczmy zatem co ciekawego w branży sprzętu TV.

0

Grundig TV 8 K

Na dużym stoisku zorganizowanym przez markę Grundig - w Polsce popularną w ubiegłym wieku, ze względu na radiomagnetofony - pokazano prototypowy model telewizora z matrycą o rozdzielczości 8K, czyli czterokrotnie wyższej od 4K/Ultra HD. Co ciekawe marka, aktualnie należąca do tureckiego potentata w branży AGD - firmy Arçelik (właściciela takich marek jak m.in. Beko, Arctic, czy właśnie Grundig), kojarzy się raczej ze sprzętem dostępnym cenowo. Na podstawie tego, co widzieliśmy na targach - i nie chodzi tu wyłącznie o prototypowy model TV 8K - dało się zauważyć, że firma chce, by Grundig był kojarzony również z nowoczesnymi technologiami.

Grundig OLED TV

Dowodem na aspiracje marki Grundig był również interesujący model telewizora OLED 4K - Grundig 65VLO9790 to pierwszy telewizor OLED z rozdzielczością UltraHD, nie będący propotypem (ten był pokazywany już na targach IFA w 2014 roku), lecz gotowym do wprowadzenia na rynek produktem. Grundig był chyba jedyną firmą oprócz koreańskiego LG, która pokazała gotowy, wkrótce dostępny na rynku produkt. Akurat skojarzenie z koreańskim potentatem jest tu jak najbardziej zasadne, gdyż w telewizorze OLED Grundiga zastosowano 65-calowy panel wyprodukowany właśnie przez LG. Pamiętajmy jednak, że sam panel to nie wszystko - za procesory przetwarzające obraz oraz oprogramowanie odpowiada już właściciel marki a nie dostawca panelu. Swoją drogą panele LG trafiły również do telewizorów OLED marki Vestel oraz mało znanej w Polsce, chińskiej marki Skyworth. Telewizor OLED Grundiga ma być dostępny na rynku późną jesienią br. Cena? Dużo, choć jak na OLED całkiem atrakcyjnie: około 3300 euro, co w prostym przeliczeniu oznacza ok. 14-15 tys. zł. 

Toshiba TV 8K

Grundig nie był jedyną marką, pod szyldem której zaprezentowano prototypowy model telewizora z hiper rozdzielczością 8K. Na powyższej ilustracji kolejna "demonstracja siły" pokazana na stoisku Toshiby. Przypomnijmy że Toshiba - choć kojarzona z Japonią, w Europie nie będzie stricte japońską marką. Sciślej: dzięki porozumieniu zawartemu pomiędzy japońską korporacją Toshiba, a tureckim koncernem Vestel - największym europejskim producentem telewizorów, a także potentatem w branży AGD - telewizory marki Toshiba sprzedawane w Europie będą de facto produkowane własnie przez Vestela. Demonstracyjnym modelem 8K pokazanym na tegorocznych targach IFA Vestel chciał wyraźnie podkreślić, że nieobce są mu również technologiczne wyzwania.

samsung tv2

Imponująca konstrukcja witała odwiedzających halę zajętą przez Samsunga. Nie było to jednak najbardziej imponujące stoisko telewizyjne na targach, ale o tym za chwilę. Samsung - jeżeli chodzi o telewizory - mocno rozczarował tych, którzy oczekiwali na targach jakichś spektakularnych premier. Koreański gigant nie pokazał żadnego nowego modelu (sic!).

samsung tv
Co zatem prezentował koreański koncern? Promował opracowaną przez siebie technologię tzw. kwantowych kropek (Quantum Dot) polepszającą obraz generowany przez panele ciekłokrystaliczne, niemniej nie jest to nowość. Pewną nowością jest wydłużenie gwarancji przeciw wypalaniu się paneli telewizorów SUHD aż do 10 lat. Co przez niektórych zostało odebrane jako wyraźna aluzja do niskiej trwałości paneli OLED, tyle że problem OLEDów istniał jedynie w przypadku matryc pierwszej generacji - LG prezentując swoje telewizory OLED na rok 2016 wyraźnie podkreślało, że żywotność organicznych matryc została znacznie wydłużona, spadku jakości nie powinniśmy zaobserwować nawet po 20 latach.

Sony TV

Na stoisku firmy Sony epatowano rozmiarami paneli. Widoczny na fotografii telewizor 4K z serii Sony ZD9 wyposażono w matrycę o przekątnej aż 100 cali. Niewątpliwie ponad 2,5 metrowa przekątna robiła wrażenie na odwiedzających. Za przetwarzanie obrazu odpowiada najnowszy autorski procesor Sony 4K HDR X1 Extreme, a funkcje smart TV osadzono w systemie Android TV.

Sony Ultra HD Blu-ray

Sony zaprezentowało na tegorocznych targach IFA, swój pierwszy stacjonarny odtwarzacz Blu-ray 4K. Niestety pokazywany model nie był jeszcze gotowym produktem, lecz propotypem. Niemniej według zapewnień przedstawicieli japońskiego potentata gotowe odtwarzacze Blu-ray 4K powinny trafić do sprzedaży w Europie w pierwszym kwartale 2017.

LG OLED wall

Najbardziej imponująca telewizyjna instalacja witała gości przybyłych do hali nr 18 - w całości wynajętej przez koreański koncern LG. Specjalny tunel zbudowany z aż 215 telewizorów OLED robił na każdym piorunujące wrażenie.

LG High Frame Rate

Cieszy, że wielu producentów, w tym również LG, skupiło się w tym roku nie na dodatkach - takich jak okulary, czy wymyślne piloty - lecz na technikach poprawy jakości obrazu. Na powyższym zdjęciu modele telewizorów LG, na których można było podziwiać ultrapłynne nagrania wideo charakteryzujące się aż 120 klatkami na sekundę. Dla porównania tradycyjne filmy wyświetlane w kinach mają zaledwie 24 klatki na sekundę. Różnicę było naprawdę widać.

LG LCD Panel - przekrój

Interesująca była również instalacja pokazująca różnice konstrukcyjne pomiędzy matrycami ciekłokrystalicznymi, a matrycami OLED. Na powyższej fotografii widać z ilu warstwa składa się matryca LCD.

LG OLED Panel - przekrój

Dla porównania tutaj widzimy tylko jeden element. To wyjaśnia czemu matryce OLED mogą mieć grubość zaledwie rzędu kilku milimetrów. Panele tego typu są po prostu zbudowane z jednej warstwy.

LG projektory2
Do wyświetlania obrazu służą nie tylko telewizory, ale również projektowy. Kilka interesujących modeli zobaczyliśmy również na stoisku LG. Przykładem może być projektor LG PH450UG o ultrakrótkim rzucie. Sprzęt ten nie wymaga stałego zasilania z sieci, dzięki wyposażeniu w akumulator zdolny do zasilania urządzenia przez 2,5 godziny, co w zupełności wystarczy do obejrzenia prawie każdego filmu pełnometrażowego.

LG projektory3

W zależności od ustawienia projektora, obraz może być rzutowany na powierzchnie poziome (jak na poprzedniej fotografii na blat biurka)  oraz oczywiście tradycyjnie - na ścianie czy specjalnym ekranie projekcyjnym. Projektor LG PH450UG jest już dostępny w sklepach, kosztuje ok. 3000 zł.

LG projektory4

A to kolejny projektor o ultrakrótkim rzucie, model LG PF1000U. Jak widać na zdjęciu, przy odległości zaledwie 11 cm od powierzchni, na którą rzucany jest obraz możemy uzyskać przekątną aż 60 cali. Po odsunięciu projektora na odległość 38 cm, na ścianie będziemy dysponować gigantycznym obrazem o 100-calowej przekątnej. Również ten model można już kupić w Polsce, kosztuje ok. 5500 zł. Niestety oba modele nie były nowościami, co jeszcze raz potwierdza, że IFA staje się targami, na których odwiedzający mogą z bliska zobaczyć nowoczesne, ale niekoniecznie debiutujące na rynku urządzenia. Czy to źle? Skąd. Osobiste doświadczanie cech interesujących nas produktów jest znacznie bardziej istotne od najbardziej nawet wyrafinowanego przekazu marketingowego.

 

Waszym zdaniem

Brak opinii.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.