Inteligentny papier i zdalnie sterowana koparka

Dotykasz pudełka i natychmiast wiesz, co znajduje się w środku

Adam Kwiatkowski
Inteligentny papier i zdalnie sterowana koparka

Rzeczywistość coraz bardziej przypomina sztuczki magiczne. Po dotknięciu pojemnika na ekranie smartfona może pojawić się zawartość opakowania. Koparka nie wymaga już obecności pracownika, do sterowania wystarczają specjalne okulary i pad od konsoli do gier. Nieznane auto, postać lub przedmiot można sfotografować a podręczny tablet pokaże wszelkie dane o obiekcie. 

0

Inteligentny papier

Innowacyjność i pomysłowość idą w parze z możliwościami technologicznymi. Na skutek współpracy naukowców i zręcznych inżynierów powstają artefakty, które niedługo mają zagościć w naszych domach i biurach. Najważniejszy czynnik, który wpływa na popularność wynalazku to prostota interakcji z użytkownikiem. 
Dla ludzi nie ma bardziej naturalnego zachowania, niż dotknięcie lub zobaczenie czegoś rzeczywistego. Wykorzystując te właściwości postrzegania świata, tworzone są niesamowite interfejsy, które w sposób niemalże magiczny łączą podmiot (czyli człowieka) z jego otoczeniem. 

Na targach, takich jak MWC w Barcelonie, czy IFA w Berlinie, stoiska Ericssona są odwiedzane przez profesjonalistów. Firma dysponuje ogromnym portfolio udogodnień, aplikacji i sprzętu dla ciągle rozwijającego się biznesu telekomunikacyjnego. Jednocześnie niewiele osób zdaje sobie sprawę, że Ericsson to nie tylko stacje bazowe i światłowody dla telekomów. Laboratoria szwedzkiej firmy nieustannie projektują rozwiązania, które trafiają później pod strzechy w gotowych sprzętach innych producentów.

Najciekawsze propozycje, pokazane w tym roku w Barcelonie, to elektroniczny papier lub tworzywo sztuczne, które ma wbudowane w swoje struktury mikroprocesory i zasilanie (ilustracja tytułowa). Dotykając opakowania jedną dłonią i trzymając smartfon lub tablet drugą, użytkownik otrzymuje informację o produkcie, który został dotknięty. Za przechowywanie tych wiadomości odpowiada niewielki układ scalony wchodzący w strukturę pudełka, tubusa lub innego przedmiotu codziennego użytku. Wystarczy urządzenie z ekranem, by zamknięty pojemnik odkrył tajemnicę swojej zawartości. Dzieje się tak za sprawą niewielkiego ładunku i właściwości przewodzenia elektryczności przez organizm, które odczytywane są przez chipy wbudowane w np. smartfon.  ericsson_1

Można wyobrazić sobie zastosowanie tej technologii w życiu codziennym. Niewątpliwie przydatna będzie do oznaczania przesyłek kurierskich, opakowań z żywnością lub innymi produktami. Rozwijając możliwości o syntezator mowy, zwiększy wygodę życia osobom z problemami ze słuchem lub wzrokiem. Zastosowanie tego wynalazku ogranicza tylko ludzka wyobraźnia, a ta, jak widać ma się bardzo dobrze.

Wymiana uścisku pomiędzy partnerami biznesowymi może przynieść obu natychmiastową wymianę wirtualnych wizytówek, rozwiązanie może być również elementem identyfikacji biometrycznej albo po prostu ułatwić porządkowanie i przechowywanie różnych przedmiotów w domu lub magazynie.

Waszym zdaniem

Brak opinii.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.