Intuicyjny sprzęt w naszej kuchni

Artykuł powstał we współpracy z Amica
Redakcja
Intuicyjny sprzęt w naszej kuchni

Producenci wielu zaawansowanych technologicznie urządzeń często i najczęściej zupełnie słusznieużywają słowa „intuicja” we wszelkich jego odmianach, mamy intuicyjne telewizory, intuicyjne smartfony, laptopy, komputery, aplikacje. Cyfrowa inteligencja wdziera się jednak nie tylko do urządzeń od zawsze kojarzonych z branżą nowoczesnych technologii, ale również do sprzętów AGD. I choć zwrot „intuicyjny piekarnik”, czy „intuicyjna płyta indukcyjna” może wielu osobom wydać się trochę dziwny, to przy aktualnie osiąganym stanie zaawansowania sprzętu AGD, jest jak najbardziej prawdziwy.

1

Czym w ogóle jest intuicja? W potocznym znaczeniu, gdy określamy, że coś jest intuicyjne, rozumiemy że obsługa danego urządzenia czy wykonanie jakiegoś konkretnego działania za jego pomocą nie wymaga jakiegoś dokładnego ustawiania, konfigurowania sprzętu, czy studiowania opasłych tomów instrukcji obsługi. Po prostu robimy to co zwykle, a sprzęt na swój sposób „wie” jak dostosować parametry własnej pracy do oczekiwań użytkownika. Jak taka „inteligencja” działa w sprzęcie AGD? A konkretnie w płytach grzejnych?

Sprzęt „wie” co robisz

Za każdym razem, gdy przyglądamy się nowoczesnym technologiom, staramy się na nie spojrzeć bardziej z praktycznego punktu widzenia, zamiast epatować jakimiś mniej lub bardziej abstrakcyjnymi pojęciami. Technologiom we wszelkich aspektach codziennego życia przyglądamy się od lat, dlatego wiemy, w jaki sposób przekazać wam informacje na temat mających największe znaczenie użytkowe, praktycznych walorów danego rozwiązania. Na czym polega intuicja w płytach grzejnych? Najlepiej będzie to widać na konkretnym przykładzie. Weźmy np. pod lupę intuicyjną płytę indukcyjną Amica PI6544NSTK. Co nowego można wymyśleć w tego typu urządzeniach? Okazuje się, że można i bynajmniej nie chodzi o kolorowe diody migające na panelu kontrolnym.

płyta-01

Wspomniany model płyty indukcyjnej Amica wyróżnia się np. rozwiązaniem o nazwie Hob&Go. O co chodzi? Zwykle w starszych modelach płyt grzejnych poszczególne pola grzewcze są wyraźnie oznaczone. Tym samym trzeba używać naczyń nie tylko przeznaczonych do płyt indukcyjnych, ale także o odpowiednich rozmiarach w zależności do rozmiaru konkretnego pola grzewczego. We wspomnianym najnowszym modelu płyty Amica nie ma takiej potrzeby. Owszem, wciąż potrzebujemy odpowiedniego naczynia do płyt indukcyjnych, ale już kwestia ustawienia go na płycie nie jest tak bardzo istotna. Funkcja Hob&Go działa w ten sposób, że położenie garnka w dowolnym miejscu na płycie automatycznie aktywuje odpowiednie pole grzejne. Wystarczy tylko ustawić moc grzania. Gotowanie jeszcze nigdy nie było tak intuicyjne!

Uzupełnieniem funkcji Hob&Go jest rozwiązanie o nazwie FlexiSpace. Jest ono pomocne w sytuacjach, gdy korzystamy z garnków, które niezbyt mieściły się na okrągłych polach grzejnych starszych kuchenek i płyt indukcyjnych. Polski producent w najnowszym modelu Amica PI6544NSTK zastosował kwadratowe cewki indukcyjne, dzięki czemu zmaksymalizowano powierzchnię grzania. Garnek, który dotychczas wystawał poza pole grzejne nie jest żadnym problemem.

płyta-03

Kolejną interesującą funkcją jest rozwiązanie o nazwie Check Pot. Jest to sposób na łatwe sprawdzenie, czy posiadane przez nas naczynia są odpowiednie do gotowania na płycie indukcyjnej. Po postawieniu danego naczynia na polu grzejnym, płyta sprawdzi, czy wykorzystuje ono w pełni jej moc.

płyta-02

Jakby tego było mało w przypadku naprawdę bardzo dużych naczyń, które potrafią zająć więcej niż jedno pole grzejne, pomocna okaże się funkcja AutoBridge. Czym jest AutoBridge? To po prostu automatyczne łączenie pól w jedną spójną powierzchnię grzewczą. Jak to działa? W momencie, gdy na wspomnianej płycie ustawimy np. dużą brytfannę, urządzenie „wie” że naczynie jest znacznie większe niż pojedyncze pole grzewcze i łączy funkcjonalnie pola tworząc jedną strefę odpowiadającą kształtowi brytfanny. Takie rozwiązanie łączy w sobie kilka zalet, oprócz oczywistego ułatwienia obsługi sprzętu wzrasta również efektywność gotowania. Potrawa zostanie przygotowana szybciej, a energia zużyta w ten proces będzie lepiej wykorzystana.

Sprzęt „wie” co chcesz zrobić

W analogowym, tradycyjnym sprzęcie grzewczym do gotowania, to w naszej gestii leży dbałość o odpowiednią temperaturę gotowania czy smażenia. Napiszmy to otwarcie – nie mamy termometru w oczach i „łatwość” przyrządzenia czegokolwiek na tradycyjnym sprzęcie to kwestia doświadczenia. O ile w przypadku np. gotowania zup kwestia temperatury nie jest tak istotna, o tyle w sytuacji, gdy chcemy np. wytopić masło, czy czekoladę lub też przygotować inny składnik, dla którego niewłaściwa temperatura może spowodować jego wykipienie lub przypalenie, przydałaby się jakaś pomoc.

I taka pomoc w najnowocześniejszych urządzeniach, jak wspomniana płyta indukcyjna jest dostępna. Na czym ona polega? Po prostu mamy możliwość skorzystania z tzw. programów gotowych. Potrzebujesz topionej czekolady? Uaktywniasz program zapewniający temperaturę 42°C. Chcesz podgrzać wcześniej przygotowany sos lub zupę? Do tego wystarczy 70°C i odpowiedni program.

płyta-04

Natomiast w sytuacji, gdy zachodzi potrzeba jak najszybszego np. zagotowania wody z pomocą użytkownikowi przychodzi funkcja PowerBooster. Jest to możliwość tymczasowego zwiększenia mocy grzania, co pozwala na zauważalne przyśpieszenie uzyskania właściwej temperatury. Producent deklaruje skrócenie czasu gotowania wody nawet do 4 minut.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Każdy sprzęt do gotowania powinien być nie tylko intuicyjny i łatwy w obsłudze, ale przede wszystkim bezpieczny. Jak pojęcie „bezpieczeństwo” wyraża się w funkcjach nowoczesnych płyt indukcyjnych? Przede wszystkim tego typu urządzenia wyposażane są w funkcję Child Lock. Jest to blokada ustawień urządzenia, dzięki czemu dziecko nie zmieni przypadkowo żadnych parametrów urządzenia. Uzupełnia je możliwość aktywowania całkowitej blokady panelu sterowania, dzięki czemu dziecko nie uruchomi przypadkowo urządzenia w czasie, gdy z niego nie korzystasz.

Instalując tego typu płytę indukcyjną nie musisz się obawiać tego, czy Twoja instalacja elektryczna będzie wystarczająca dla konkretnego modelu urządzenia. Nowoczesne płyty indukcyjne Amica wyposażono w rozwiązanie o nazwie PowerChoice, które pozwala dostosować moc urządzenia do istniejącej instalacji elektrycznej, zarówno jednofazowej jak i trójfazowej. Tym samym z łatwością podłączymy płytę zarówno do tradycyjnego gniazdka, jak i to tzw. siły. Dzięki temu na zakup może zdecydować się każdy bez najmniejszych obaw związanych z przeciążeniem sieci elektrycznej w domu, nawet podczas korzystania ze wszystkich pól grzejnych.

płyta-05

Kolejną funkcją ochronną jest HeatControl, czyli informacja zwrotna na temat stopnia nagrzania poszczególnych pól po zakończeniu gotowania. Co prawda w kuchni indukcyjnej czy płycie indukcyjnej przekaźnikiem ciepła nie jest płyta jako taka (indukcja elektromagnetyczna powoduje bezpośrednie rozgrzanie dna naczynia), ale po zakończeniu gotowania powierzchnia samej płyty może być rozgrzana właśnie od zdjętych z niej, gorących naczyń. Dzięki HeatControl i specjalnym czujnikom zostaniemy automatycznie powiadomienie o tym, czy temperatura jakiegokolwiek pola przekracza 60°C – wtedy na panelu kontrolnym płyty wyświetlona zostanie duża litera H. W miarę ochładzania się urządzenia i spadku temperatury do przedziału od 45°C do 60°C duża litera H zostanie zamieniona na małą „h”. Dzięki temu w każdej chwili wiesz, czy powierzchnia płyty jest chłodna, ciepła czy niebezpiecznie gorąca.

Jak więc widać „intuicja” w przypadku sprzętu AGD ma jak najbardziej praktyczny wymiar. To dobra wiadomość dla nas, konsumentów, którzy z tego typu urządzeń korzystają codziennie. Odrobina technologii i większa funkcjonalność naprawdę robią różnicę, a przecież wizualnie to wciąż „ta sama płyta grzewcza”. Wygląda jak płyta, ale działa znacznie lepiej.

Artykuł powstał we współpracy z Amica.

Waszym zdaniem

alicjabialka1100

Naprawdę fajne, robią wrażenie. Ja teraz czytałam różne artykuły i przeglądam poradniki, bo czeka mnie remont kuchni - wolę być przygotowana na tę okazję, wiedzieć co wybrać. Na pewno będę chciała kupić sprzęty AGD do kuchni od Candy, bo nie są drogie a wielu ludzi je sobie chwali.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.