Jajowar? Jaki wybrać? Czy to w ogóle potrzebne? Oto 5 popularnych modeli

Marek Kowalski
Jajowar? Jaki wybrać? Czy to w ogóle potrzebne? Oto 5 popularnych modeli

Na miękko? Na twardo? Jajka to cenny dodatek do naszej codziennej diety. Ich właściwe przygotowanie teoretycznie wydaje się proste. Wystarczy je przecież tylko gotować w wodzie przez odpowiedni czas, prawda? Ile razy jednak mieliście ochotę na jajka na miękko, a wyjmowaliście z wody już ugotowane na twardo? Może warto zainteresować się jajowarem? Czyli sprzętem właśnie do gotowania jajek? Sceptycy mogą powiedzieć "po co to, przecież wystarczy garnek z wodą". Tak, garnek z wodą wystarczy też do herbaty, a jednak korzystamy masowo z czajników, prawda?

0

Jajowary to urządzenia o dość prostej konstrukcji, składają się z płyty grzewczej z odpowiednio wyciętymi formami na jajka oraz pokrywy. Jednak ich podstawową zaletą jest uwolnienie użytkownika od konieczności pamiętania po jakim właściwie czasie ma przerwać gotowanie jajek, by uzyskać odpowiadającą ich konsystencję: ścięte białko i płynne żółtko, lub zarówno białko i żółtko ścięte. Jajowar pomoże nam w odpowiednim ugotowaniu jajek tak jak lubimy, w zależności od modelu sprzęt poinformuje nas sygnałem świetlnym lub dźwiękowym.

Zanim przejdziemy do opisu pięciu najczęściej poszukiwanych modeli jajowarów (dane statystyczne pochodzą z współpracującego z naszą redakcją serwisu Skąpiec.pl), warto pamiętać, że jajowar nie uwolni nas od jajek pękających podczas gotowania! Z takimi opiniami można niekiedy spotkać się w sieci. Niektórzy doradzają "kup jajowar, skończy się problem pękającymi jajkami podczas gotowania". To nieprawda. Jajko podczas gotowania pęka głównie wtedy, kiedy gotowane jajko zostało świeżo wyjęte z lodówki. Jeżeli nie chcecie by jajka pękały podczas gotowania, wyjmijcie je z lodówki kilka minut przed gotowaniem, niech "nabiorą" trochę temperatury pokojowej. Niektóre modele jajowarów wyposażone są w nakłuwak do jajek, który zmniejsza, ale nie eliminuje całkowicie ryzyka pęknięcia jajka w trakcie gotowania. Jajowary mają przede wszystkim ułatwić nam gotowanie jajek, tak jak czajnik ułatwia nam gotowanie wody na herbatę czy zalewaną kawę.

Adler AD 4459

Adler AD 4459

Najpopularniejszym jajowarem okazał się najtańszy na tej liście model marki Adler. Urządzenie oferuje trzy tryby gotowania jajek: na miękko, średnio oraz na twardo. O upływie wymaganego czasu do uzyskania pożądanej przez nas konsystencji jajek sprzęt poinformuje sygnałem dźwiękowym oraz po prostu automatycznie się wyłączy. Obudowa urządzenia jest w większości ze stali nierdzewnej, pokrywka z odpornego na wysokie temperatury sztucznego tworzywa. Urządzenie ma wbudowany nakłuwak na jajka zmniejszający ryzyko ich pękania podczas gotowania. Moc tego modelu to 450 W.

Wybierz najbardziej korzystną cenowo ofertę w renomowanym, bezpiecznym sklepie

Bomann EK5022

Bomann EK5022

Kolejny model jajowara jest minimalnie droższy od poprzednika. Sprzęt ten pozwala jednorazowo ugotować maksymalnie sześć jajek. Producent zwraca uwagę, że pojemnik na jajka stanowiący część tego urządzenia można myć w zmywarce. Urządzenie ma bardzo prostą konstrukcję, wystarczy go włączyć, a następnie czekać na sygnał dźwiękowy informujący o zakończeniu gotowania jajek. Moc tego sprzętu to 400 W.

Sprawdź aktualne ceny tego modelu lub wybierz gotową ofertę w sprawdzonym sklepie

Clatronic EK3497

Clatronic EK3497

Jeżeli patrząc na zdjęcie macie deja vu, to nie jesteście w tym osamotnieniu. Kolejnym modelem jajowara wśród aktualnie najpopularniejszych urządzeń tego typu okazał się produkt oznaczony marką Clatronic. Łatwo jednak zauważyć, że wizualnie, a także pod względem parametrów technicznych jest to sprzęt praktycznie identyczny jak wyżej opisany jajowar marki Bomann. Jedynie cena Clatronica jest minimalnie wyższa. Moc identyczna: 400 W. W obu powyższych modelach jest też podstawka do podawania przyrządzonych jajek, którą można myć w zmywarce.

Wybierz najbardziej korzystną cenowo ofertę w renomowanym, bezpiecznym sklepie

Severin EK3050

Severin EK3050

Kolejny jajowar na naszej liście to ponownie urządzenie pozwalające ugotowanie maksymalnie do sześciu jaj w jednym cyklu gotowania. Obudowa tego urządzenia wykonana jest z tworzywa sztucznego odpornego na wysokie temperatury, spełniającego również rolę termoizolacyjną (sprzęt nie oparzy nas). Zakończenie procesu gotowania jest sygnalizowane akustycznie. Moc tego jajowara to 400 W.

Wybierz najbardziej korzystną cenowo ofertę w renomowanym, bezpiecznym sklepie

Unold 38610

Unold 38610

Stalowo czarny, z przezroczystą pokrywką jajowar marki Unold to sprzęt zamykający naszą listę pięciu popularnych tego typu urządzeń. Opisywany model z racji pojemności (maksymalnie 3 jajka) jest sprzętem przeznaczonym raczej dla singli. Urządzenie poinformuje sygnałem dźwiękowym o pożądanej twardości gotowanych jajek. Ponadto sprzęt wyposażony jest w diodę kontrolną oraz obudowę ze stali nierdzewnej. Nieelektroniczne części urządzenia mogą być czyszczone w zmywarce. Moc tego sprzętu to 350 W.

Wybierz najbardziej korzystną cenowo ofertę w renomowanym, bezpiecznym sklepie

Waszym zdaniem

Brak opinii.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.