Jak powstają mapy TomTom?

MoMA i jeszcze więcej, czyli skąd się biorą mapy

Krzysztof Pojawa
Jak powstają mapy TomTom?

Mapy w nawigacjach firmy TomTom uchodzą za jedne z najdokładniejszych map dostępnych w urządzeniach konsumenckich. Korzystając z uprzejmości producenta przyjrzeliśmy się na żywo - w łódzkim i berlińskim biurze TomToma - jak powstają i jaki sprzęt jest wykorzystywany do ich produkcji.

 

5

Mapy zawsze aktualne

Mapa nigdy nie jest produktem skończonym raz na zawsze. Powstają nowe drogi, nowe budynki, zmienia się zagospodarowanie terenu, zmienia się też organizacja ruchu drogowego - chociażby ograniczenia prędkości, nakazy lub zakazy skręcania, narzucone kierunki ruchu. Ciągłe zmiany powodują, że mapa, której używaliśmy kwartał lub pół roku temu, dziś jest już w wielu punktach nieaktualna. Stąd też dobra nawigacja to nie ta, która jest dokładna w chwili zakupu (chociaż to oczywiście również jest istotne), ale ta, której producent na bieżąco aktualizuje mapy, nieustannie utrzymując ich wysoką dokładność.

Holenderski producent nawigacji, w którego biurach gościliśmy, nowe wersje map udostępnia co kwartał, jednak ich przygotowanie to nieprzerwany proces, w który zaangażowane są setki ludzi, warty dziesiątki lub setki tysięcy euro sprzęt oraz ogromne, liczone w terabajtach dziennie ilości danych.

twarde dyski z 2013 roku

A na czym dokładnie polega proces przygotowania map? W największym skrócie można go przedstawić w kilku zasadniczych punktach:

  1. Zbieranie danych, z których powstają mapy. Jakie to dane i skąd się biorą, powiemy na następnej stronie.
  2. Weryfikacja jakości danych, czyli ich poprawności i wiarygodności (w przypadku np. informacji przesyłanych przez użytkowników nawigacji) lub, w przypadku materiałów fotograficznych i wideo, sprawdzenie rozdzielczości, jakości obrazu itp.
  3. Produkcja, czyli zamiana pozyskanych, zweryfikowanych i sprawdzonych pod kątem jakości danych w gotową mapę, która już niedługo trafi do urządzeń nawigacyjnych.
  4. Kontrola jakości, po której (o ile oczywiście wynik kontroli jest pozytywny) proces produkcyjny danego fragmentu mapy jest zakończony.

Zobaczmy teraz, jakie dane i w jaki sposób są zbierane a później przetwarzane w gotowe mapy.

Waszym zdaniem

nocny orlik20

TomTom dokladny? Smiechu warte - navigon jest lepszy i dokladniejszy

sebastian.skowronek01

Zgadzam się. TomTom ma jedne z najlepszych urządzeń nawigacji na rynku.

terlu00

w wielu panstwach uzywalem tomtom i uwazam tomtom za najlepsza nawigacje. garmin, navigon itd szybka sie psuja a moj tomtom xl 6 letni ani razu nawet sie nie zawiesil

pytia.ukryta00

Ostatnio w Berlinie mój tomtom kilka razy nie poradził sobie w czasie.W rejonie Berlin Zoo zanim się odświeżył to kilkaktornie zmieniał mi pokazywaną trasę.Podobnie w Scharlottenburgu.Jechałam do Outletu-kierunek wyjazd na "10" i też zanim się odświeżył to przejechałam skrzyżowanie,na którym powinnam skręcić.W Berlinie ciągle się odnawia drogi i pełno czasowo jednokierunkowych ulic.Zanim tomtom się odświeżył to kilka razy niepotrzebnie krążyłam w zakorkowanych ulicach.Nie mogłam użyć smartfona bo w Berlinie Polacy mają zbyt drogie połączenia z netem (mimo,że mam t-mobile)

markus601900

Mam Tom Toma kupionego z fiatem Doblo. Powiem krótko, jest to syf a nie urządzenie. Za tą kasę miałbym Garminę z dożywotnymi aktualizacjami map i komunikatów drogowych. Mało tego oprogramowanie bluendme zajmuje 70% pamięci w Tom Tomie i nie mieszczą się update map. Niestety Tom Tom nie ma gniazda na dodatkową kartę pamięci. Nie ma wsparcia technicznego w Polsce, tylko w Rumunii. Pozatym urządzenie wolno pracuje dość często zawiesza się. Tyle w temacie super Tom Toma. Kosztowało 1500 zeta.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.