Jak powstaje najnowocześniejsze AGD marki Sharp? Relacja z fabryki Vestel w Turcji

Marek Kowalski
Jak powstaje najnowocześniejsze AGD marki Sharp? Relacja z fabryki Vestel w Turcji

Sprzęt AGD marki Sharp produkowany jest w tureckiej fabryce Vestel w miejscowości Manisa, położonej nieopodal drugiego co do wielkości miasta Turcji - Izmiru. Mieliśmy okazję zwiedzić ten obiekt, przekonać się, jak produkowane są lodówki, pralki i inne urządzenia dużego AGD marki Sharp (a także inncych marek produkowanych w odwiedzonym zakładzie Vestela). Zapraszamy do naszej relacji z tej wizyty.

0

Sharp-Vestel00

Kompleks fabryczny Vestela w miejscowości Manisa pod Izmirem jest naprawdę imponujący. To jeden z największych zespołów produkcyjnych AGD na świecie, położony w jednym miejscu. Łączna powierzchnia należących do Vestela fabryk w Manisie to ponad 1,1 miliona metrów kwadratowych. Liczba samych tylko inżynierów, naukowców i specjalistów zatrudnionych w centrach badawczych znajdujących się na terenie kompleksu Vestel City zatrudnionych w tym miejscu przekracza 1400, a łączna liczba wszystkich zatrudnionych w tym miejscu osób to ponad 16 tysięcy. W kompleksie produkuje się mnóstwo urządzeń, nie tylko AGD, które stanowiło centrum naszego zainteresowania. Łączny wolumen produkcyjny zakładów to 30 milionów produktów rocznie.

Sharp-Vestel01

Zanim weszliśmy do właściwych hal fabrycznych, najpierw w pomieszczeniach biurowych przynależnych do kompleksu Vestel wyświetlono nam prezentację, która miała zapewnić nam merytoryczny kontekst dalszej wizyty. Prelegentem był szef marketingu i sprzedaży firmy Sharp (działu odpowiedzialnego za sprzęt AGD) na Europę: Alberico Lissoni. Informacje nam przekazane pozwoliły dokładnie zrozumieć jakie relacje łączą firmy Sharp i Vestel. Na mocy podpisanego we wrześniu 2014 roku porozumienia, Vestel przejął kontrolę nad marką Sharp w Europie, jednak nie oznacza to, że macierzysta, japońska firma Sharp całkowicie zerwała z własnymi urządzeniami AGD. Japończycy uznali, że nie opłaca się samodzielnie budować fabryk i inwestować w dystrybucję, sprzedaż i marketing na trudnym rynku europejskim, dlatego poszukiwali odpowiedniego partnera, który by dysponował nie tylko wysoce rozwiniętą, nowoczesną technologią produkcji, ale również odpowiadał by za logistykę, dystrybucję i sprzedaż sprzętu AGD w Europie. Wybór padł właśnie na tureckiego potentata - firmę Vestel, która choć w Polsce nie jest mocno znana, to już np. u naszych zachodnich sąsiadów jest liderem sprzedaży urządzeń AGD.

Sharp / Vestel - showroom

Sharp-Vestel02

Zwiedzanie fabryki rozpoczęliśmy od showroomu, czyli pomieszczenia, w którym umieszczono najnowsze produkowane w wizytowanej fabryce urządzenia AGD marki Sharp. Mogliśmy tu zapoznać się z wieloma modelami lodówek, pralek oraz zmywarek, które już są, bądź za moment trafią na rynek europejski. Kontynuując wątek partnerstwa firm Sharp i Vestel, warto podkreślić, że wszystkie produkty marki Sharp są opracowywane przez dział badań i rozwoju pracujący w całości dla Sharpa, a zlokalizowany na miejscu w Vestel City. Dzięki takiemu rozwiązaniu pomysły inżynierów i projektantów można niemal natychmiast wdrożyć w życie w tej samej fabryce. Warto jednocześnie podkreślić, że finalnie wszystkie nowe technologie i rozwiązania są sprawdzane w Japonii. Odbywa się to nie tylko poprzez weryfikację specyfikacji projektowej nowych modeli, ale również poprzez dokładne testowanie prototypów przez Sharpa. Jeżeli produkty spełniają surowe wymagania jakościowe firmy Sharp - są akceptowane i trafiają do masowej produkcji.

Vestel odpowiada za produkcję opracowywanych przez Sharpa rozwiązań, a także promocję i marketing marki Sharp w Europie. To między innymi dlatego my, wraz kolegami z innych krajów, byliśmy pierwszymi dziennikarzami, którzy kiedykolwiek odwiedzali kompleks przemysłowy Vestela a Manisie. Wyraźnie zatem widać, że taka forma partnerstwa pomiędzy Sharp a Vestel, odróżnia się od całkowitego przejęcia, produkcji OEM czy klasycznego licencjonowania.

Sharp-Vestel_ES-GFT8145I3

Oto jeden z przykładowych modeli prezentowanych w showroomie, pralka automatyczna Sharp ES-GFT8145I3. Model ten mieści do 8 kg pranej odzieży, wiruje z maks. prędkością 1400 obr./min., jak widać wyróżnia się nieszablonowym wzornictwem, jest też wyposażony w kolorowy ekran ciekłokrystaliczny. Na nim wyświetlane są parametry wybranego programu, czas prania, czy ustawione funkcje pralki. Sterowanie może być realizowane zarówno za pomocą dotykowego panelu przy wyświetlaczu, jak też klasycznym kółkiem programatora.

Sharp / Vestel - fabryka lodówek

Sharp-Vestel04

Zwiedzanie hal produkcyjnych zaczęliśmy od fabryki lodówek. Ludzi w fabrykach Vestela pracuje stosunkowo niewiele, znaczna część produkcji jest zautomatyzowana. Niestety, nie mogliśmy robić zdjęć wszędzie, gdzie byśmy chcieli. Wiele rozwiązań wdrożonych w fabryce Vestel w Manisie to innowacje unikalne, nieszablonowe rozwiązania umożliwiające wydajniejszą, efektywniejszą produkcję. Dlatego nie wszystko i nie wszędzie mogliśmy fotografować, bardzo dużo nam jednak pokazano.

Sharp-Vestel04b

Najcięższe prace wykonywane są przez automaty, ludziom pozostawiono niektóre specyficzne zadania, takie jak np. dokładna kontrola jakości wszystkich produktów, wybrane etapy montażu czy nadzór nad robotami. Warto podkreślić, że produkcja lodówek w fabryce Vestela jest silnie zdywersyfikowana. Jednocześnie na taśmie znajduje się wiele różnych modeli, jednak nie ma w tym ani krzty bałaganu. 

Sharp-Vestel05

Wszystko jest dokładnie zaplanowane, każdy element jest jednoznacznie identyfikowany specjalnym kodem, a produkowane modele ściśle odpowiadają złożonym wcześniej zamówieniom. Nic tu nie jest pozostawione przypadkowi. Cały proces podlega ścisłej kontroli jakości. Pojedyncza lodówka - w zależności od modelu, których jest naprawdę sporo - jest produkowana w czasie od 2 do 4 godzin. Tyle trwa wyprodukowanie jednego egzemplarza od całkowitych podstaw. Pamiętajmy jednak, że przy produkcji taśmowej wytwarzanych jest jednocześnie wiele modeli, zatem łączna liczba wytworzonych produktów dziennie jest znacznie wyższa niżby to wynikało z godzinowego przelicznika.

Sharp / Vestel - laboratoria testowe

 Sharp-Vestel06

Na miejscu firma dysponuje również świetnie wyposażonymi laboratoriami testowymi, które nie tylko weryfikują zaplanowaną przez projektantów i inżynierów wytrzymałość i żywotność produktu, ale również służy pomiarom parametrów roboczych. Na powyższym zdjęciu widoczna jest odwiedzona przez nas specjalistyczna komora bezechowa, całkowicie wygłuszone i nie odbijające fal dźwiękowych pomieszczenie, w którym za pomocą gęsto rozmieszczonej sieci superczułych mikrofonów dokonuje się m.in. pomiarów ciśnienia akustycznego generowanego przez pracujące urządzenie. Mieliśmy okazję posłuchać - dosłownie - jednej ze świeżo wyprodukowanych pralek. Urządzenie pracowało z głośnością nie przekraczającą 39 dB. To ciszej niż szum tła (bez rozmów) w naszej redakcji. Z kolei zmywarka była jeszcze cichsza: zaledwie 33 dB.

Sharp-Vestel07

Producent dba o każdy, najmniejszy detal, który może wpłynąć na jakość urządzenia dostarczanego do klienta. Przechodząc między salami laboratoryjnymi i halami fabrycznymi zauważyliśmy test polegający na sprawdzeniu wytrzymałości opakowania produktu na obciążenie. W końcu pralek czy lodówek nie przewozi się pojedynczo. Takie testy pozwalają upewnić się, że wykonanemu i zapakowanemu w odpowiednio zaprojektowane opakowanie produktowi nic w transporcie się nie stanie i dotrze on do klienta w należytym stanie. Na zdjęciu sprzęt AGD poddany naciskowi 286 kg. Opakowanie i sam sprzęt muszą to wytrzymać bez najmniejszego uszczerbku.

Sharp-Vestel08

Dokładnym testom symulującym faktyczne wykorzystanie produktu poddawane są również pralki. Kilkadziesiąt modeli jednocześnie pobiera wodę, detergent i pierze, płucze, wiruje, a potem ponownie - sprzęt ma działać u klienta długo.

Sharp / Vestel - fabryka pralek

Po zwiedzeniu showroomu, fabryki lodówek, laboratoriów przeszliśmy do fabryki pralek.

Sharp-Vestel08b

Pod względem specyfiki produkcji wytwarzanie pralek jest również w znacznym stopniu zautomatyzowane. Ludziom pozostawia się precyzyjniejsze zadania montażowe, czy kontrolę jakości na wielu etapach produkcji

Sharp-Vestel09

Podobnie jak w przypadku lodówek, także produkcja pralek jest znacznie zróżnicowana i jednocześnie z taśm montażowych zjeżdża wiele różnych modeli. Oczywiście cała produkcja jest ściśle dostosowana do zamówień, jak również zoptymalizowana pod kątem wykorzystania dostępnych zasobów: energii, ludzkiej pracy czy materiałów. Taśma w fabryce pralek nie przesuwa się specjalnie szybko, ale i tak w ciągu godziny zjeżdża z niej 20 nowiutkich pralek. Wytworzenie jednego egzemplarza pralki od absolutnych podstawa (np. od wytworzenia stalowego bębna wytłaczanego z rolowanej blachy) to ok. godzina. Różnice czasowe wynikają z różnorodności modeli, ale są one mniejsze niż w przypadku lodówek.

Podsumowując naszą relację, możemy napisać jedno. Rozumiemy, dlaczego Sharp wybrał firmę Vestel na swojego partnera w Europie. Japończycy postawili bardzo wysokie wymagania dotyczące technologii produkcji i jakości wytwarzanych wyrobów. Są one na tyle wyśrubowane, że nieliczne zakłady produkcyjne są w stanie je spełnić. Zespół fabryk Vestela w Manisie z całą pewnością do nich się zalicza.

Waszym zdaniem

Brak opinii.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.