Jaki oczyszczacz powietrza za rozsądną cenę? Oto 5 tanich modeli

Marek Kowalski
Jaki oczyszczacz powietrza za rozsądną cenę? Oto 5 tanich modeli

Smog nad naszymi miastami zabija. Rocznie kilkadziesiąt tysięcy ludzi umiera przedwcześnie z powodu smogu. Na zewnątrz można stosować maski antysmogowe, ale w domu przecież nie będziemy paradować w masce. Powietrze w domu można przefiltrować oczyszczaczem powietrza. Tego typu sprzęt wysokiej klasy jest dość drogi. Ale na rynku można znaleźć również i tańsze modele, mają one pewne ograniczenia, jednak nie znaczy to, że nie są użyteczne. Przedstawiamy pięć popularnych modeli w korzystnej cenie.

0

Wydajne oczyszczacze powietrza kosztują często grubo ponad 1000 zł, są też modele wycenione powyżej 2000 zł. To wydatek, na który nie każdy może sobie pozwolić. Jednak na rynku możemy znaleźć również modele w niższych cenach. Poniżej lista właśnie takich urządzeń - najdroższe można kupić już za kwotę poniżej 650 zł, a najtańszy sprzęt możemy nabyć już nawet za mniej niż 200 zł. Tanie nie musi oznaczać kiepskie, często niższa cena wynika z mniejszej wydajności, ale do mniejszych pokoi pomieszczeń i takie urządzenia powinny spokojnie wystarczyć, by móc - dosłownie - swobodnie oddychać świeżym powietrzem.

Sharp FUY30EUW

Sharp FUY30EUWTo najpopularniejszy na polskim rynku spośród tu wymienionych modeli i zarazem jeden z lepszych urządzeń w ogóle wśród oczyszczaczy powietrza. Model ten jest wyposażony w autorskie, opatentowane przez japońską markę rozwiązanie o nazwie Plasmacluster; jest to wysokowydajny jonizator, skutecznie neutralizujący krążące w powietrzu bakterie, zarodniki pleśni, wirusy czy substancje alergizujące. W stosunku do większych i znacznie droższych modeli ten produkt charakteryzuje się nieco mniejszą wydajnością. Producent zapewnia jednak, że urządzenie zapewnia pełną skuteczność oczyszczania dla pomieszczeń o rozmiarach do 21 metrów kwadratowych.

Oczyszczacz ten dysponuje maksymalnym nadmuchem 180 m3/godzinę. Do dyspozycji użytkownika są trzy prędkości pracy wentylatora: maksymalny, średni i cichy - ten ostatni przydatny np. w nocy; urządzenie nie zakłóci snu swoją pracą. Sprzęt jest - podobnie jak znacznie droższe modele - wyposażony w potrójny system filtracji: filtr wstępny, filtr z aktywnym węglem pochłaniającym zapachy oraz wysokoskuteczny filtr powietrza - HEPA. Żywotność filtrów deklarowana przez producenta to aż dwa lata. 

Sprawdź najniższe ceny tego modelu w sklepach lub wybierz ofertę w renomowanym sklepie

Xiaomi Mi Air Purifier 2

Xiaomi-Mi-Air-Purifier-2

Oczyszczacz powietrza Xiaomi Air Purifier 2 wyróżnia się kompaktową budową. Powierzchnia podstawy jest niewiele większa od kartki formatu A4 (dokładnie 24x24 cm). Sprzęt ten, podobnie jak poprzednik, wyposażony jest w trójwarstwowy system filtracji: filtr PET (wstępny), filtr z aktywnym węglem (pochłania zapachy) oraz filtr HEPA. Według danych producenta wymiana powietrza w pomieszczeniu o powierzchni 10 m2 powinna trwać nie dłużej niż 5 minut. To najdroższy z tanich oczyszczaczy tu prezentowanych, ale też charakteryzujący się największą przepływnością powietrza na poziomie nawet 310 m3/godzinę. Urządzenie to powinno wystarczyć do skutecznego filtrowania powietrza nawet w 30-40 metrowych salonach.

Ciekawostką wyróżniającą ten model jest łatwa obsługa urządzenia za pomocą dedykowanej aplikacji w smartfonie. Aplikacja sterująca pracą tego urządzenia dostępna jest zarówno na każdy telefon z systemem Android, jak i urządzenia mobilne Apple (iPhone/iPad). Warto też pamiętać, że urządzenie to jest pozbawione aktywnej ochrony przed drobnoustrojami, na kształt jonizatora Plasmacluster obecnego w poprzednio opisanym urządzeniu marki Sharp.

Wybierz najtańszą ofertę rynkową w sprawdzonym, bezpiecznym sklepie

Sencor SHA 8400WH

Sencor SHA 8400WH

Kolejny model jest nieco tańszy od wyżej wymienionych - oczyszczacz powietrza marki Sencor można kupić już za mniej niż 500 zł. Jest to również urządzenie bazujące na technice wielowarstwowego czyszczenia powietrza. Sprzęt jest wyposażony w trójstopniowy system filtracji: filtr wstępny wychwytujący grubsze cząstki kurzu i zanieczyszczenia, filtr węglowy pochłaniający zapachy oraz filtr HEPA. Dodatkowo urządzenie jest wyposażone w lampę UV-C; powietrze przepływające przez wnętrze urządzenia jest naświetlane co powoduje neutralizację bakterii, pleśni, wirusów itp.

Sprzęt również ma 3 tryby pracy różniące się wydajnością i głośnością. Deklarowana powierzchnia pomieszczenia, w którym ten sprzęt jest skuteczny to 20-40 metrów kwadratowych. Z doświadczenia zalecamy uwzględnianie raczej tej dolnej granicy, tym bardziej, że producent nie podaje przepływności powietrza w m3/godzinę. 

Wybierz najtańszą ofertę rynkową w sprawdzonym, bezpiecznym sklepie

Duux DUAP02

Duux DUAP02

Ten nieszablonowo wyglądający sprzęt jest najtańszym oczyszczaczem powietrza w niniejszym zestawieniu. Z całą pewnością sprzęt ten może się podobać. Funkcja oświetlenia nocnego powoduje, że urządzenie może pełnić również rolę niewielkiej lampki, szczególnie gdy np. dziecko boi się spać przy zgaszonym świetle. Jest to oczyszczacz jednowarstwowy. Urządzenie jest wyposażone tylko w wysokoskuteczny filtr HEPA, który choć również odfiltruje powietrze z zanieczyszczeń, to nie będzie tak skuteczny jak systemy wielowarstwowe. 

Urządzenie jest też najmniej wydajne spośród tu wymienionych. Dlatego osoby, które się zdecydują na ten sprzęt powinny pamiętać, że nadaje się on do niewielkich, kilkumetrowych pomieszczeń. Świadczy o tym choćby deklarowany przez producenta przepływ powietrza na poziomie 68m3/godzinę, czyli kilkukrotnie mniejszy niż np. w droższych modelach Sharp czy Xiaomi. Sprzęt ma funkcję dodatkową: emituje zapachy. Urządzenie jest wyposażone w niewielki zbiornik na aromatyczne olejki. Niemniej z olejkami radzimy ostrożnie, zapach może być miły, ale gdy jest zbyt intensywny to już komfortowo nie będzie. Ponadto substancje zapachowe również mogą drażnić osoby skłonne do alergii. Funkcja zapachowa jest jednak tylko dodatkowa i można korzystać ze sprzętu bez jej uruchamiania.

Wybierz najtańszą ofertę rynkową w sprawdzonym, bezpiecznym sklepie

Emed AIR+ PA500

emed pa500

Na koniec zostawiliśmy najtańszy chyba na polskim rynku oczyszczacz powietrza działający w technice wielowarstwowej (filtr wstępny, węglowy i HEPA) i jednocześnie oferujący funkcje jonizatora i generatora plazmy (choć nie jest to Plasmacluster). Sprzęt może pracować z dwiema prędkościami nawiewu.

Co różni go od dwóch na wstępie wymienionych oczyszczaczy? Zauważalnie niższa wydajność. Maksymalny przepływ powietrza w tym modelu to 72 m3/godzinę. To ponad połowę mniej niż w modelu Sharp i kilkakrotnie mniej niż w przypadku Xiaomi. Urządzenie nie jest też super ciche. 41 dB w trybie cichym to głośność odpowiadająca np. szumowi biurowej klimatyzacji (taki sam jest szum tła w naszej redakcji również wyposażonej w system klimatyzacyjny). Niektórym to może przeszkadzać, zwłaszcza podczas snu. Ze względu na przepływność powietrza sprzęt skuteczny tylko w mniejszych pomieszczeniach.

Sprawdź ceny tego modelu w sklepach

Waszym zdaniem

Brak opinii.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.