Jeszcze jedna instalacja w domu, czyli jak odkurzać wygodniej

Centralny system odkurzania

Krzysztof Pojawa
Jeszcze jedna instalacja w domu, czyli jak odkurzać wygodniej

Chyba każdy, kto choć raz w życiu odkurzał dom, wie, jakim niewdzięcznym zajęciem jest odkurzanie. Nie dość, że odkurzacz waży kilka kilogramów, to na dodatek trzeba go przenosić z pokoju do pokoju. Odkurzacz, który zatrzymuje się na wszelkiego rodzaju szafkach i nogach od stołów albo nogach krzeseł. Kabel zasilający, plączący się wszędzie, gdzie to możliwe. Worki i filtry, które wymagają częstej wymiany. Powietrze wydobywające się z odkurzacza, pełne drobin kurzu i alergenów i – o ile nie używamy worków lub wkładów zapachowych – niepachnące fiołkami. Jednym słowem – nielicha udręka.

26

Nieco mniej uciążliwe w użytkowaniu mogą być odkurzacze samojezdne, pracujące bez podłączenia do prądu (oczywiście ich akumulatory tego wymagają). Odkurzacze samojezdne coraz częściej wyposaża się w czujniki zbliżeniowe, dzięki którym rozpoznają przeszkody jeszcze przed uderzeniem w nie. Odkurzacze samojezdne są jednak w większości przypadków zdecydowanie mniej wydajne od odkurzaczy tradycyjnych. Jakość sprzątania pozostawia często wiele do życzenia, a ze względu na ich niewielkie gabaryty, wymagają częstej wymiany worków i czyszczenia filtrów.

A teraz wyobraźcie sobie, Drodzy Czytelnicy, inny sposób odkurzania. Długa, giętka rura ssąca, którą wystarczy włożyć do gniazda w ścianie i... i już. Odkurzacz pracuje. Jednocześnie żadne ciężkie urządzenie nie obija się o meble, nie ma plączących się kabli. Zero hałasu i nieprzyjemnego zapachu. No i nie trzeba co chwila wymieniać worków i filtra. Szybko, prosto, wygodnie i bardzo skutecznie. I co najważniejsze – to jest całkiem możliwe. Wystarczy skorzystać z instalacji centralnego odkurzania.

Odkurzacze centralne - lead2

Źródło: materiały prasowe

Jak to działa

Mógłby ktoś zapytać: „Jak to? Skoro rurę ssącą podłączam do ściany, to co się dzieje z tymi wszystkimi śmieciami? Nie chcę mieć ścian pełnych kurzu”. Otóż spokojnie. Pomimo tego, że działa właśnie w taki sposób, wystarczy włożyć wąż do specjalnego gniazda w ścianie i położony dużo dalej odkurzacz zaczyna pracować. Ściany będą wciąż czyste, również od środka. W systemach centralnego odkurzania za całą pracę odpowiada jednostka centralna, inaczej nazywana agregatem ssącym. Umieszcza się ją w garażu, piwnicy, kotłowni lub w innym pomieszczeniu gospodarczym. Spełnia funkcję odkurzacza właściwego. Ta ostatnia polega na zasysaniu powietrza trafiającego do jednostki centralnej przez rury PCV, schowane w ścianach (standardem jest stosowanie rur dwucalowych), a na koniec filtrowaniu go i wydmuchiwaniu, już oczyszczonego, na zewnątrz budynku.

Odkurzacze centralne - jednostki centralne

Źródło: vacuflo.pl

Waszym zdaniem

gosiamadej00

Świetne wprowadzenie do tematu! :) Poproszę teraz o test najciekawszych modeli odkurzaczy centralnych. To zakup raz na kilka(naście) lat, chcę wybrać najlepszy.

jaroslaw_s00

Wszystko fajnie, pięknie. Mam taką instalację w domu. Na początku sprawdzała się super. Natomiast w tej chwili już z niej nie korzystam. Mam tradycyjny odkurzacz. Nie korzystam z niej dlatego, że gdzieś w układzie jest nieszczelność a co za tym idzie odkurzacz nie ma ciągu. Naprawa tej instalacji to ciężki temat i do tego dość kosztowny. Tak więc, wszystko fajnie dopóki coś się nie popsuje.

nowboz00

10 lat temu w Stanach to używałam,jaka nowość!!!!!!!!

tulipan00

Mam w domu instalacje od 10 lat i nie ma lepszego rozwiązania od odkurzacza centralnego, żaden robot w tych czynnościach nie zastąpi człowieka.Instalacja musi być wykonana fachowo,odpowiedniej jakości rury klejone na połączeniach by nie było nieszczelności,odpowiedni dobór mocy jednostki centralnej w zależności od odlegości najdalej oddalonego gniazda od odkurzacza.Ja mam jednostkę centralną firmy BEAM.Siedziba dystrybutora to Szczecin.

ajsobczak00

MYSZY I INNE ROBACTWO MA GZIE MIESZKAĆ NO I JAK CZYŚCIĆ TE KANAŁY ?TAM KURZ I INNE ŚWIŃSTWA SIĘ ZBIERAJĄ !!!!!!!!!!!!!!

transpet00

Totalna POrażka, szkoda kasy i dziur w ścianach. Wolę wziąć odkurzacz i pozwija mi kable, niż rozwijać, zwijać długachny wąż i wynosić go do potrzebnego większego schowka niż na odkurzacz. Szczotki podszafkowe psują się ( nie kupowałem tanich) i za każdym razem demontaż kuchni i garderoby. Niech coś jeszcze wpadnie i zapcha instalację a bedzie po sprawie

taunus1400

do ~ ajsobczak "MYSZY I INNE ROBACTWO MA GZIE MIESZKAĆ NO I JAK CZYŚCIĆ TE KANAŁY ?TAM KURZ I INNE ŚWIŃSTWA SIĘ ZBIERAJĄ !!!!!!!!!!!!!!" ..... widze, ze nie znasz konstrukcji takiej instalacji. Cala instalacja jest zrobiona rurami i podlaczona bezposrednio do odkurzacza. NIE MA (!!!!) tam "kanalow" jak rowniez jest niemozliwe by jakikolwiek gryzon w niej zamieszkal.

abcsolar00

Jeśli ktoś ma jakieś problemy z taką instalacją proszę o opis a postaram sie pomóc mój mail - abcsolar@vp.pl - dobrze wykonana i prawidłowo wykonana instalacja działa przez długie lata bez żadnych problemów. trzeba oczywiście użyć odpowiednich rur gładkich wewnątrz i antystatycznych, odpowiednich złączek które gwarantują szczelność i gładkość wewnątrz instalacji. Złe opinie wynikają zapewne z oszczędności podczas wykonywania instalacji i złego wykonania.

teresa_to_ja00

Jedno z najlepszych urządzeń wymyślonych do użytku domowego. Potrzebne w domu jak pralka automatyczna czy zmywarka do naczyń. Użytkuje odkurzacz centralny od ośmiu lat. Zamontowałem go podczas remontu domu. I z całą pewnością uważam że jest to jedno z najlepszych rozwiązań. Rozmieszczenie gniazdek w mieszkaniu mam takie że dł przewodu ssącego mam 5 m. Do tego mam jedno gniazdo w garażu do sprzątania samochodów. Odkurzacz pracuje bezawaryjnie. Instalacja musi być wykonana przez dobrych fachowców. Zgodnie z projektem, bez zbędnych oszczędności na materiałach, oraz jednostki centralnej. Urządzenie godne polecenia w każdym gospodarstwie domowym.

annodomi00

~ ajsobczak - czyszczenie hermetyzowanych kanałów nie przedstawia żadnych problemów (o ile są dobrze zaprojektowane i wykonane) - jeśli jest już to konieczne to pulsacyjną sprężarką, nawet w atmosferze z płynem dezynfekującym... ale - jak często dezynfekujesz rurę w swoim odkurzaczu??

aniaharhaj00

Zarzynam Vacuflo od 2009 roku.NIe jest najtańszy ale faktycznie zbiera wszystko.mam rure 9 m i jest zajefajna bo sie nie skręca

Apocaliptus00

To straszne,że dzisiaj nawet dziennikarz nie rozróżnia " zamieszkały" od "zamieszkany". Kolejny raz w ciągu kilku dni.

tva00

5 tys na dzień dobry bez możliwości porządnego sprzątania. Jedyne urządzenie naprawdę porządnie sprzątające to Prince Lion, a to tylko jedna z kilkunastu jego funkcji. Przeprowadzam pokazy i byłem już w domach w których jest centralny odkurzacz. Krótko mówiąc syf taki jak przy stosowaniu zwykłego odkurzacza - zakurzacza. U siebie mam też rozprowadzoną instalację pod centralny, ale w świetle zdobytych praktycznych rozwiązań nie kupię jednostki centralnej - szkoda kasy, prądu, czasu na nieefektywne sprzątanie i zdrowia.

villaviollet00

Mam odkurzcz centralny od dwóch lat firma BEAM koszt całkowity wykonania na etapie budowy domu to 5 tys złotych całość> Super sprawa w domu nie słychać warkotu odkurzacza tylko szum w rurze. olbrzymi pojemnik na smieci w jednostce centralnej można oprózniać raz na pół roku. Brak charakterystycznego smrodu jak odkurza się odkurzaczem tradycyjnym w powietrzu nie unoszą się drobiny kurzu. Wogóle mam wrazenie jakby w domu było zdecydowanie mniej kurzu. Polecam super sprawa

anam00

W Kanadzie 20 lat w domach jednorodzinnych taki odkurzacz na całe piętro był na porządku dziennym. Jesteśmy więc przynajmniej 30 lat do tyłu z technologią

abcsolar00

Do użytkownika "tva" jeśli uważa Pan, że odkurzacz centralny jest taki zły w porównaniu do Pana urządzenia (Prince Lion) to proszę wypisać dlaczego. Rozumiem, że Pan to zapewne sprzedaje ale jeśli chodzi o odkurzacz centralny to to Pana urządzenie uważam że zapewne ma jakieś swoje zalety i jest lepsze od tych tanich "zakurzaczy", ale w porównaniu do centralnego i tak jest gorszym rozwiązaniem. Buczy, rozdmuchuje kurz który jest za odkurzaczem i jest na pewno cięższy od rury jaką się nosi aby odkurzyć odkurzaczem centralnym.

pete7700

Mam u siebie taką instalację, sam ją zrobiłem i działa już 3 lata. Jesteśmy z żoną bardzo zadowoleni z tego urządzenia. Koszt odkurzacza to około 2500, rurki i gniazda kosztowały bodajze 500zł. Komfort wielki. Ja i mój syn jesteśmy alergikami, więc jest dodatkowy wielki plus. Instalacja jest prosta w budowie, trzeba tylko dobrze posklejać rurki ze sobą, i przed zakryciem całosci pod posadzką i w ścianach- najlepiej sprawdzić całość pod wzgledem szczelności. Mieszkam w Krakowie, mogę pomóc w zbudowaniu takiej instalacji.

jan_zbigo00

Mam od okolo lat10. Bajka. Wszystkie roztocza wylatuja na dwor, no i ten brak halasu. Dla alergikow na kurz wprost niezastapione. Autor zapomnial wpomniec (chyba, ze przeoczylem) o jednej waznej rzeczy, a mianowicie takiej, ze nalezy wybrac rodzaj weza z wylacznikiem w miejscu, w ktorym trzyma sie rure, bo moga byc tez bez takiego wylacznika. Wtedy startuje przy wlozeniu rury do "gniazdka". Przy odkurzaniu calego domu czesto jednak trzeba wylaczyc i na chwile odlozyc, wiec z tym wylacznikiem jest zdecydowanie wygodniej. Powino sie tez miec jakis mini odkurzacz (na baterie, pionowy?), bo czasem sie przydaje do lokalnych zanieczyszczen, wtedy wyciaganie dlugiej rury do malej czynnosci jest zbyt klopotliwe. Budowanie nowych domow bez takiej instalacji powinno byc niemal "karalne".

jan_zbigo00

Do "jaroslaw_s". Przy prawidlowo wykonanej instalacji nie ma takiej mozliwosci, ze cos sie rozszczelni. Nawet nie powinno byc mozliwe zawieszenie sie jakiegos wiekszego elementu.

lowca_idiotow00

Mam odkurzacz centralny i szczerze polecam każdemu. Ja wybrałem model z osobnym silnikiem, czyli odkurzacz VacuMaid SPLIT. Fajne rozwiązanie, bo odkurzacz posiada dodatkowy separator włosów, sierści i wszystkiego, co bardzo lekkie i trudno odseparowuje się metodą cykloniczną. Masz w domu psa, kota, to tylko odkurzacz z dodatkową separacją włosów.

agazet000

ciekawe ilu z was "mających" taki odkurzacz w domu to ich "instalatorzy".... ??? zbędny bajer... nosz to straszne ten przeraźliwy huk odkurzacza!!! rozumiem argument alergików, ale reszta to zbędne ściemnianie panie i panowie... instalatorzy mojego C.O. także za wszelką cenę próbowali mi OWO cudo techniki wcisnąć wręcz na siłe... wystarczyło zapytać czy mają takie we własnych domach i było po temacie...

mrb6200

Mój brat korzysta z takiego urządzenia i mnie się to akurat wcale nie podoba: rozwijanie i zwijanie kilkunastu metrów tego węża, wymaga więcej wysiłku niż targanie za sobą standardowego odkurzacza - wiem, bo sprawdziłam. Miejsca do przechowywania też potrzeba więcej. A ostatnio coś się jeszcze zatkało w przewodach i trzeba rurę podłączać bezpośrednio do jednostki centralnej, co dodatkowo komplikuje całą tę zabawę. Być może zyskują na tym alergicy, ale dobry filtr Hepa też chyba załatwia sprawę, a zdecydowanie mniej z nim zachodu...

jan_zbigo00

Do "agazet0". Nie instaluje zarobkowo. Zyje z czego innego. Ten co mam, instalowalem sam przy okazji remontu domu. Dla kogos, kto nie ma dwoch lewych rak, nie powinno to sprawic zadnego problemu. Halas odkurzacza jest na podobnym poziomie, co w wielu odkurzaczach przenosnych, z ta roznica, ze centralny mozna zamontowac w miejscu, z ktorego halasu nie slychac. Ja slysze moj tylko po zejsciu do piwnicy, i to tez tylko troche, a pomieszczeniach na parterze i pietrze slychac jedynie szum zasysanego powietrza. Zamieszanie z dlugim wezem, jak wspomina "mrb62", moze z poczatki wydac sie irytujace, ale wystarczy po kilku misiacach uzytkowania sprobowac zwyklego odkurzacza, by sie przekonac, ze z jego przeciaganie i schylanie sie do wylacznika irytuje duzo wiecej.

tva00

Do abcsolar. Zalety Prince Lion - filtruje powietrze, nawilża, usuwa brzydkie zapachy, eliminuje efekt biernego palenia, jonizator, miniklimatyzator, inhalator, aromatyzator, można również przeprowadzić jodowanie w warunkach domowych. Ponadto ma funkcję sprzątania. Całe urządzenie waży 4,5 kg. Jedyny fitlr jaki jest w nim zastosowany to woda, żadnych suchych filtrów, worków i innych dziwnych rzeczy przepuszczających kurz i "niczego nie rozdmuchuje". Sprawność sprzątania 99,93%. Sprawność zwykłego zakurzacza to 22% podobnie jak pana centralnego w którym również są suche filtry. Sprzedaję to po godzinach i mam niezły ubaw z gości z wodnymi zakurzaczami, a najfajniej jest przy centralnych, gdzie duma i nadęcie ich właścicieli znika wraz z kolejnymi próbami w których pokazuję co można jeszcze wyciągnąć po sprzątaniu centralnym. Moc silnika 900 WAT. Do wszystkich "minusatorów" - jeśli mieszkasz do 50km od Gorzowa pisz na tva@op.pl przyjadę i pokażę jak się sprząta. Tylko posprzątaj przedtem chatę.

tva00

Do abcsolar. Zalety Prince Lion - filtruje powietrze, nawilża, usuwa brzydkie zapachy, eliminuje efekt biernego palenia, jonizator, miniklimatyzator, inhalator, aromatyzator, można również przeprowadzić jodowanie w warunkach domowych. Ponadto ma funkcję sprzątania. Całe urządzenie waży 4,5 kg. Jedyny fitlr jaki jest w nim zastosowany to woda, żadnych suchych filtrów, worków i innych dziwnych rzeczy przepuszczających kurz i "niczego nie rozdmuchuje". Sprawność sprzątania 99,93%. Sprawność zwykłego zakurzacza to 22% podobnie jak pana centralnego w którym również są suche filtry. Sprzedaję to po godzinach i mam niezły ubaw z gości z wodnymi zakurzaczami, a najfajniej jest przy centralnych, gdzie duma i nadęcie ich właścicieli znika wraz z kolejnymi próbami w których pokazuję co można jeszcze wyciągnąć po sprzątaniu centralnym. Moc silnika 900 WAT. Do wszystkich "minusatorów" - jeśli mieszkasz do 50km od Gorzowa pisz na tva@op.pl przyjadę i pokażę jak się sprząta. Tylko posprzątaj przedtem chatę.

abcsolar00

Do tva. Uważam jako użytkownik i instalator odkurzaczy centralnych, że dobry sprzedawca to nawet g... w papierku sprzeda za cudowną rzecz. rozmawiamy o odkurzaniu a więc odkurzacz centralny zasysa poprzez rurę (najczęściej stosowana 9 metrowa) wszystko to co napotka na drodze i rurami które są w ścianie i podłodze wciąga do jednostki odkurzającej która jest umieszczona najczęściej w garażu lub jakimś innym pomieszczeniu po czym smieci zostawia w zbiorniku lub worku a wszystkie pozostałe resztki jakichś drobinek wyrzuca na zewnątrz!!! w pomieszczeniu prawie nic nie słychać, nic nie dmucha... normalny odkurzacz wiadomo... prosty test który każdy może wykonać- kładziemy kartkę papieru(najlepiej czarną) na stole, zaczynamy odkurzanie no i oczywiście po dokładnym odkurzeniu spoglądamy na kartkę czy nawiało na nią kurz ten co znajdował się za odkurzaczem gdy zaczynaliśmy sprzątanie, nie mówię już o nieprzyjemnym zapachu który czasami wydostaje się z odkurzacza z wydmuchiwanym powietrzem. Pana odkurzacz został lepiej wyposażony:) nie widziałem go i nie używałem więc jak coś źle napisze to proszę mnie poprawić... oto zalety jakie Pan podał dla swojego urządzenia: -filtruje powietrze - wodny napewno lepiej niż normalny workowy -nawilża - można sie z tym zgodzić przecież jak wiruje woda a potem powietrze to wylatuje z odkurzacza to zawsze troche wilgotniejsze powietrze wyleci niż zostało wciągnięte podczas odkurzania -usuwa brzydkie zapachy - o ile komuś w domu smierdzi to zapewne troche pomoże, zapewne dodaje sie do wody jakis aromat no i potem w czasie odwirowywania śmieci do wody powietrze wyrzuci ten zapach do pokoju w którym sprzątamy -eliminuje efekt biernego palenia - tego troche nie rozumiem o co Panu chodziło:( może dlatego że już późno, jestem zmęczony i wolno myśle a pozostałe zalety Pana urządzenia to pewnie jakaś kombinacja-trzeba dodawać pewnie jakieś dodatki do wody którą za każdym razem trzeba wlewać do odkurzacza przed sprzątaniem no i wylać po sprzątaniu...no i pewnie znaczenie ma też duża moc odkurzacza robiąca duży wir wody, jeśli się mylę to proszę o poprawkę. może i mnie Pan przekona do swojego urządzenia. -jonizator, -miniklimatyzator, -inhalator, -aromatyzator, -można również przeprowadzić jodowanie w warunkach domowych A teraz odnośnie Pana uwagi odnośnie suchego filtra który znajduje się w odkurzaczu centralnym który wisi sobie gdzieś w garażu z dala od pomieszczenia w którym sprzątamy... czy uważa Pan że on komuś coś przeszkadza??? przecież z odkurzacza centralnego nawet trochę powietrza nie jest zostawiane w domu... wszystko to co zostało zassane w pomieszczeniu w którym sprzątamy zostaje przefiltrowane przez odkurzacz w którym zostają śmieci a powietrze ( to które przeszło przez ten filtr suchy) zostaje w całości wydmuchane na zewnątrz budynku...więc nie wiem czy ten filtr ma znaczenie, być może dla ptaka który akurat będzie przelatywał obok gniazda wylotowego a jeśli jeszcze chodzi o moc odkurzacza to wie Pan...trzeba by porównać podobne urządzenia z podobnymi silnikami, odkurzacze centralne mają silniki o mocy nawet 3200wat ale nie wiem czy często je sie stosuje ze względu na to że mniejszy-słabszy też daje rade no ale jeśli ktoś chce to nie ma żadnego problemu. nasza korespondencja może pomóc zapewne osobą które planują zakup ale nie mogą się zdecydować więc niech Pan jeszcze coś napisze, może w czymś się mylę, może chce Pan jeszcze podać jakieś zalety swojego urządzenia albo wytknąć coś temu co Ja polecam. chętnie jeszcze coś napisze jeśli chce ktoś coś wiedzieć!!!

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.