Kuchnia wolnostojąca odkryta na nowo

Artykuł powstał we współpracy z Amica
Redakcja
Kuchnia wolnostojąca odkryta na nowo

Jesteśmy przyzwyczajeni, że odmieniane przez wszystkie przypadki słowo „technologie” wiąże się raczej z komputerami, laptopami, smartfonami, centrami danych i całą branżą IT. To stereotypowe podejście nie ma już dziś racji bytu. Nowoczesne technologie i najnowocześniejsze rozwiązania znajdziemy dziś w bardzo wielu dziedzinach życia i kategoriach produktów. Z pewnością niewielu z was łączy to pojęcie ze sprzętem AGD, który – zdawałoby się – od lat pozostaje niezmienny. Cóż, idąc tym tropem można powiedzieć, że pierwszy samochód też miał cztery koła. A – przyznacie – coś się jednak zmieniło. W sprzęcie AGD również.

1

Technologie w kuchniach wolnostojących

Weźmy na przykład produkt będący standardowym wyposażeniem współczesnego domu czy mieszkania: kuchnię wolnostojącą. Najczęściej kupowaną klasą tego typu produktów są urządzenia gazowo-elektryczne, czyli sprzęt składający się z płyty zasilanej gazem dostarczanym przez sieć gazowniczą oraz z piekarnikiem, któremu mocy dostarcza prąd płynący w gniazdku.

Kuchnia wolnostojąca? Stwierdzicie – banał. Jaka tu technologia? Diabeł tkwi w szczegółach. Dziś dostępne sprzęty tego typu wyglądają podobnie, jak te sprzed dekady, tyle, że to absolutnie nie świadczy o braku innowacji. Przecież smartfony – urządzenia, które byśmy zgodnie uznali za nowoczesne i „pełne technologii” również wyglądają niemal identyczne.

W przypadku sprzętu AGD nie chodzi o to, by błysnąć kolorowym ekranem. Odmienne zadania stojące przed tego typu urządzeniami definiują też inne podejście do nowoczesnych rozwiązań w nie wbudowywanych, jednak wcale nie oznacza to ich braku. Wróćmy do przykładu z kuchniami wolnostojącymi. Sprzęt ten ma nam pomóc w przyrządzaniu potraw. Powinien też być maksymalnie bezpieczny. Jak do tych kwestii podchodzą inżynierowie projektujący dziś takie urządzenia?

Duża pojemność małe gabaryty

Przyjrzyjmy się na przykład kuchni wolnostojącej gazowo-elektrycznej Amica 58GE3.43HZpTaDNAQ(Xx). Sprzęt ten wyróżnia się szerokością zaledwie 50 cm, co ułatwia jego ustawienie również w małych pomieszczeniach. Mniejsza szerokość nie oznacza jednak zmniejszenia powierzchni użytkowej piekarnika. Wręcz przeciwnie odpowiednie technologie materiałowe oraz zoptymalizowany projekt maksymalizujący pojemność komory piekarnika (aż 65 litrów) pozwoliły opracować urządzenie, które przy fizycznie mniejszych gabarytach pozwala upiec bez problemu np. całego indyka. Mniejszy sprzęt dysponuje komorą piekarnika większą niż większość 60-centymetrowych kuchni jeszcze sprzed kilku lat.

amica-kuchnia

Błyskawiczne nagrzewanie i energooszczędność

Sama pojemność, choć jest użyteczna, szczególnie przy mniejszych rozmiarach całego urządzenia to oczywiście nie wszystkie nowości, na które zwykle nie zwracamy uwagi. Wartą wzmianki funkcją wymienionego modelu jest możliwość bardzo szybkiego nagrzewania komory piekarnika. W ciągu zaledwie czterech minut piekarnik osiąga temperaturę 150°C. Dzięki czemu nie tylko możemy przyrządzić ciepłe potrawy szybciej, ale też samo urządzenie podczas tego procesu zużyje mniej energii. Wymienione w artykule modele kuchni wolnostojących charakteryzują się klasą energetyczną A. To dodatkowa korzyść: mniejsze rachunki za prąd, przy znacznie wyższej skuteczności.

Bezpieczeństwo dzieci i domu

Skoro wysoka temperatura istotna jest też kwestia bezpieczeństwa, zwłaszcza gdy w domu są dzieci. Pociechy zaciekawione pieczonym ciastem mogą dziś bezpiecznie podziwiać proces pieczenia dzięki specjalnie izolowanym drzwiom piekarnika wyposażonego w 3 szyby. Dzięki temu rozwiązaniu mimo bardzo wysokiej temperatury we wnętrzu, front piekarnika jest co najwyżej przyjemnie ciepły, a jakiekolwiek ryzyko poparzenia skutecznie zniwelowane. Skoro mowa o bezpieczeństwie nie można zapominać o kolejnym technologicznym rozwiązaniu: zabezpieczeniach przeciwwypływowych gazu. W nowoczesnych kuchniach wolnostojących dopływ gazu do płyty gazowej zostanie natychmiast automatycznie odcięty w przypadku, gdy płomień np. w wyniku przeciągu zgaśnie.

Nie tylko pieczenie

Dawniej kuchnie wolnostojące służyły do gotowania, a piekarniki do pieczenia. Dziś oprócz tych dwóch podstawowych funkcji nowoczesne urządzenia, takie jak np. model Amica 57GE3.33HZpTaDpAQ(Xx) oferują znacznie większy zakres możliwości. Wymieniony model (podobnie zresztą jak wcześniej wspomniany poprzednik) oferuje aż 10 funkcji. Mamy tu wentylator, grzejnik górny, grzejnik dolny, opiekacz, szybkie nagrzewanie, termoobieg. Wszystkie te elementy mogą być w różny sposób łączone oferując użytkownikom dodatkową funkcjonalność. Nie należy zapominać też o funkcji rozmrażania – kolejnym rozwiązaniu pozwalającym znacznie szybciej przyrządzić posiłek przygotowany z zamrożonych produktów.

amica-kuchnia3

Programator i przepisy

W dzisiejszych czasach, znacznie bardziej dla nas wymagających pod względem planowania czasu, programatory w nowoczesnych urządzeniach są doskonałym ułatwieniem. Nie musisz obserwować piekarnika i samodzielnie monitorować czasu jego działania. Dzięki programatorom wbudowanym w te urządzenia w trakcie pieczenia możesz zająć się czymś innym, a urządzenie samo po odpowiednim czasie się wyłączy – proste rozwiązanie, dzięki któremu naprawdę trudno coś przypalić i tym samym zepsuć posiłek.

amica-kuchnia4

Czyszczenie – uciążliwe? Już nie

Usuwanie przypaleń i zabrudzeń z wnętrza piekarnika kojarzy się z wyjątkowo żmudną i mało przyjemną czynnością. Nowoczesne technologie pomogły również w tak uciążliwym procesie jak doprowadzanie użytego piekarnika do porządku. Wybrane modele kuchni wolnostojących Amica (np.: kuchnia wolnostojąca gazowo-elektryczna 514GcED343ZpTsKDAQ(XxL) zostały wyposażone w piekarniki z funkcją czyszczenia katalitycznego. Jest to rozwiązanie skutecznie uwalniające użytkownika od żmudnego szorowania. W piekarnikach Amica zastosowano specjalne panele katalityczne. Charakteryzują się one specjalną, porowatą powłoką. Te mikropory paneli katalitycznych wyłapują cząstki tłuszczów i innych zanieczyszczeń powstających podczas termicznej obróbki potraw. Dodatkowo nagrzewając piekarnik do 250°C uruchamiamy tzw. wypalanie katalityczne, czyli spalanie resztek tłuszczów i zabrudzeń. Jakby tego było mało wnętrze piekarnika jest pokryte specjalną emalią dodatkowo ułatwiającą czyszczenie. Wszystko to bardzo upraszcza utrzymanie wnętrza piekarnika w czystości.

amica-kuchnia2

Oprócz czyszczenia katalitycznego model Amica 618GES3.43HZpTaPrDNA(Xx) oferuje funkcję pyrolitycznego czyszczenia piekarnika. Pyroliza to proces usuwania wszelkich zanieczyszczeń w bardzo wysokiej temperaturze (nawet 490°C). Po uruchomieniu specjalnego programu, piekarnik nagrzeje komorę do odpowiednio wysokiej temperatury zamieniając zanieczyszczenia w łatwy do usunięcia popiół. Możemy mówić, że w kuchniach wolnostojących jest to rozwiązanie wyjątkowe, przeniesione wprost z najbardziej zaawansowanych piekarników do zabudowy. Pokazuje to, że nawet tak doskonale znane urządzenia jak kuchnie wolnostojące są ciągle rozwijane i teraz użytkownicy mogą korzystać z rozwiązań, które jeszcze niedawno były dostępne tylko w najbardziej zaawansowanych piekarnikach.

Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom w sprzęcie AGD zyskują i producenci, którzy wykorzystując innowacyjne technologie mogą oferować konkurencyjne i funkcjonalne urządzenia, ale przede wszystkim zyskują klienci, którzy otrzymują produkt nie tylko spełniający ich oczekiwania, ale także bezpieczny, prosty w obsłudze i energooszczędny. W tej technologicznej grze nie ma przegranych.

Waszym zdaniem

mela.kwiat0200

Ha! akurat mam tę kuchenkę. I muszę powiedzieć, że te guziczki przy ok, wcale nie są ok bo powypadały!!! Guziczki i pokrętła są plastikowe i srebrna farba szybko się z nich zdziera.
Poza tym wszystko inne jest ok.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.