LG 55EA980V - telewizor OLED, rzut oka

LG 55EA980V - wizualny amok już dostępny w Polsce

Dariusz Hałas
LG 55EA980V - telewizor OLED, rzut oka

Wreszcie się doczekaliśmy, pierwszy dostępny w sprzedaży telewizor OLED z zakrzywionym ekranem - model LG 55EA980V oficjalnie trafił do sklepów w naszym kraju. Klienci, którzy chcieliby stać się posiadaczami sprzętu wyposażonego w ekran z rewolucyjną, organiczną technologią OLED mogą już nabyć rzeczone urządzenie np. w sklepach sieci Media Markt / Saturn w wybranych miastach w Polsce. My mieliśmy okazję rzucić okiem na sprzęt koreańskiego potentata. Mówiąc krótko: było na co.

12

Premierową prezentację telewizora OLED LG 55EA980V zorganizowano w warszawskim Domu Handlowym Vitkac. W restauracji znajdującej się na piątym piętrze tejże nieruchomości zgromadzono w tym samym czasie kwiat dziennikarstwa technologicznego, specjalistów ze strony producenta oraz - główne gwiazdy wieczoru - zakrzywione telewizory OLED koreańskiej marki, którym towarzyszyły dwa, stanowiące jedynie "skromne tło" wydarzenia, 84-calowe giganty Ultra HD (ale już nie OLED i nawet nie zakrzywione).

LG 55EA980V

LG 55EA980V to telewizor OLED z funkcjami Smart TV, znany nam już z wcześniejszych prezentacji organizowanych na różnego typu światowych targach branżowych. Przed polską premierą prezentowany był na wrześniowych targach IFA 2013. Co jeszcze wyróżnia sprzęt LG poza tym, że wyposażono go w ekran składający się z organicznych diod elektroluminescencyjnych (OLED to akronim od zwrotu Organic Light Emitting Diode). Cechą szczególną ekranów OLED jest to, że nie wymagają one stosowania żadnego podświetlenia. Użyte do produkcji tego typu telewizorów związki organiczne zdolne są do samodzielnej emisji światła w wyniku przyłożenia do cząsteczki. Brak podświetlenia oznacza mniej elementów upakowanych w obudowie ekranu, a to z kolei przekłada się na grubość, czy też raczej cienkość ekranu. Tę cechę technologii OLED wykorzystali projektanci LG, zobaczcie zresztą sami:

LG 55EA980V

Zdjęcie wykonane z boku trzech ustawionych obok siebie telewizorów LG 55EA980V, już tutaj widać jak cienkie są te panele. Na dodatek widoczna jest też kolejna cecha ekranów OLED wynikająca z ich konstrukcji. Problem złego obrazu na skutek zbyt dużego kąta patrzenia na ekran nie istnieje. Samo zakrzywienie ekranu to również nie fanaberia projektantów, a działanie mające na celu nie tylko stworzenie wyróżniającego się stylistycznie projektu, ale też zwiększenia komfortu oglądania obrazu. Krzywizna ekranu nie powoduje zniekształceń obrazu wynikających z perspektywy (obiekty wyświetlane bliżej krawędzi płaskiego ekranu wydają się dalej i są mniejsze od znajdujących się w centrum kadru). W przypadku telewizora zakrzywionego cały obszar kadru znajduje się w tej samej odległości od widza. Nie bez znaczenia jest też uzyskany dzięki wygięciu efekt powiększenia ekranu. Zagięty telewizor o przekątnej 55" będzie wydawał się większy od płaskiego telewizora o tej samej przekątnej umieszczonego w tej samej odległości.

LG 55EA980V

Kolejna fotografia prezentująca jak dalece posunęli się koreańscy projektanci w odchudzaniu ekranu. Grubość krawędzi prezentowanego telewizora wynosi zaledwie 4 mm (słownie: cztery milimetry!). To mniej od niejednego smartfona. Taki zabieg stylistyczny nie byłby możliwy w przypadku innej technologii generowania obrazu.

Waszym zdaniem

przeczew11

A po gwarancji zepsuje się jak każdy LG i będzie do wyrzucenia.

proinsta01

cena 39999,00 PLN - nie dziekuję

anyfa01

W tej cenie to ja biorę 10 plazm i na pewno dadzą rade działać 30 lat! Nadal zbyt wolno rośnie rynek kanałów HD, a producenci zmieniają technologię odbioru ... tylko po co? Odpowiedź jest jedna by drążyć kieszenie klientów i by zarabiać, tylko dlaczego aż tak wiele?

tomaszjan02

"zgromadzono kwiat dziennikarstwa technologicznego" - niestety, dziennikarza tu piszącego tam nie było. Szkoda, bo wiedziałby kilka rzeczy, o których ma akurat dokładnie odwrotne informacje.
1. "Problem złego obrazu na skutek zbyt dużego kąta patrzenia na ekran nie istnieje." - Niestety, jest dokładnie odwrotnie. Chcąc oglądać zakrzywiony ekran, należy siedzieć centralnie przed nim (w jego osi). Osoby siedzące z boku widzą obraz zniekształcony - im dalej w bok, tym gorzej.
2. "Samo zakrzywienie ekranu to również nie fanaberia projektantów, a działanie mające na celu nie tylko stworzenie wyróżniającego się stylistycznie projektu, ale też zwiększenia komfortu oglądania obrazu." - To rzeczywiście nie jest fanaberia projektantów. Bo to nie oni wymyślili zakrzywienie ekranu! To efekt uboczny technologii, w której produkcja dużego ekranu jest znacznie tańsza jeżeli jest on nieco zakrzywiony.
3. "Krzywizna ekranu nie powoduje zniekształceń obrazu wynikających z perspektywy (obiekty wyświetlane bliżej krawędzi płaskiego ekranu wydają się dalej i są mniejsze od znajdujących się w centrum kadru)." - Tak jak w punkcie (1), dotyczy to wyłącznie widza siedzącego w osi zagięcia ekranu. Dla wszystkich pozostałych - krzywizna ekranu właśnie powoduje zniekształcenia obrazu wynikające z perspektywy.
4. "W przypadku telewizora zakrzywionego cały obszar kadru znajduje się w tej samej odległości od widza. Nie bez znaczenia jest też uzyskany dzięki wygięciu efekt powiększenia ekranu." - Znowu ten sam błąd - dotyczy tylko jednego widza siedzącego centralnie. Ponadto użycie sformułowania "uzyskany dzięki wygięciu efekt" jest śmieszne - nikt tu nie próbował wyginać ekranu - to niestety, efekt uboczny, w dodatku negatywny.

Pozdrawiam "kwiat dziennikarstwa technologicznego" Onetu.

mxseba10

Sami hejterzy tu się wypowiadają którzy nigdy na oczy nie widzieli obrazu z oleda. Spadajcie na drzewo.

michu194500

"Już niedługo", czyli za 10 lat, tak?

tomaszjan00

@mxseba Obraz z ekranu OLED jest fantastyczny. Łatwo to sprawdzić, bo wyświetlacz tego typu mają niektóre smartfony, np. Samsung Galaxy S3 i S4. Ich wielką zaletą jest lepsza czytelność przy silnym oświetleniu zewnętrznym, np. w słoneczny dzień. Od razu odpowiem na ew. uwagi, że w telefonach zastosowano ekrany typu AMOLED. Tak naprawdę to to samo co OLED (Organic Light-Emitting Diode). Do nazwy dodano jedynie słowa Active Matrix w celach marketingowych. Słowa te nie mają praktycznie żadnego znaczenia, gdyż właściwie wszystkie ekrany to dziś matryce aktywne.

tomaszjan00

@michu1945 Tego nikt nie wie, ale ja bym stawiał, że... nigdy. Wady zakrzywionego ekranu są na tyle duże, że raczej eliminują je z konkurencji, przynajmniej przy takiej cenie. Możliwe jednak, że technologia pozwoli obniżyć cenę produkcji prostego ekranu OLED i takie telewizory zaczną wypierać panele LCD. To jednak zależy od szybkości obniżania kosztów, no i oczywiście tego, czy nie pojawi się technologia alternatywna, jeszcze lepsza.

arti012300

1. Do pierwszego postu mam telewizor LG 37cali i chce aby się popsuł , aby żona pozwoliła na kupno 55-60 cali :) niestety od 8 lat nic się nie dzieje :). Tak jak działał od początku tak działa.

2. Krzywizna ekranu jest zaprojektowany z jednego powodu - sztywność ! Taka płaszczyzna nawet nawet szkła, stali czy kompozytu węglowego potrafi się wyginać. Minimalne zakrzywienie ekranu powoduje wielokrotnie sztywniejszą płaszczyznę.
Przekonają się ci którzy kupią panel np LCD który ma o wiele więcej niż 4mm i w czasie transportu ze sklepu do domu ułożą karton na płasko. W domu mają już wygięty panel i modlitwa czy jeszcze będzie działał.

tompson200

Ciekawe ile będzie kosztowało podobne cacko od Sony ?

jlv00

Może ktoś przetłumaczyć mi to zdanie "Użyte do produkcji tego typu telewizorów związki organiczne zdolne są do samodzielnej emisji światła w wyniku przyłożenia do cząsteczki" na polski? W są zdolne do emisji światła w wyniku przyłożenia do cząsteczki? Czego? Prądu, rękawicy bokserskiej, kropidła, programu rządu?

tomaszjan00

@jlv Przetłumaczyć się nie da :). Ale w OLED chodzi o to, że elementy ekranu (pikseli) pod wpływem przyłożonego napięcia emitują światło. Samodzielnie - bo w przeciwieństwie do LCD, który tak naprawdę jest tylko filtrem. Elementy ekranu LCD pod wpływem przyłożonego napięcia jedynie stają się nieprzezroczyste. Filtrują światło, które musi być emitowane przez jakieś źródło - w nowych telewizorach, tzw. LED, źródłem są diody świecące LED, wcześniej była to specjalna żarówka.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.