LG InnoFest - Telewizory i nie tylko

LG OLED z 4K i inne ciekawostki z LG InnoFest 2014

Marek Kowalski
LG InnoFest - Telewizory i nie tylko

Telewizory OLED to temat, który ostatnio nieco przycichł. Wielcy gracze z branży elektroniki konsumenckiej skrzętnie go omijają skupiając się na promowaniu telewizorów 4K. LG proponuje własną wizję - łączy i OLED-a i rozdzielczość 4K w jednym produkcie. Ale innowacyjny telewizor koreańskiego producenta, to nie jedyna nowość w elektronice konsumenckiej, którą mogliśmy zobaczyć na InnoFest 2014.

2

OLED 4K i na dodatek zakręcony

Wenecja i znajdująca się w jej granicach, nieopodal słynnego placu Św. Marka wyspa San Giorgio Maggiore była miejscem prezentacji najnowszych telewizorów i innych produktów koreańskiego producenta w ramach zorganizowanego przez LG wydarzenia o nazwie InnoFest 2014. Jakie to urządzenia mieliśmy okazję obejrzeć podczas tej prezentacji? Poniżej odpowiedź na to pytanie.

LG_InnoFest_2014_RTV-1

Przy samym wejściu do pomieszczenia, w którym wystawiono sprzęt RTV przybyłych witał ten oto telewizor - oznaczony jako pierwszy i najlepszy telewizor OLED na świecie. W istocie widoczny na zdjęciu sprzęt to model LG Gallery OLED TV EA8800 o przekątnej 55 cali. Tradycyjnie już jak na matrycę OLED wykonaną przez LG przystało, mamy w tym przypadku do czynienia z konstrukcją typu WRGB (cztery subpiksele na piksel: biały, czerwony, zielony i niebieski). Charakterystyczne wzornictwo wyjaśnia też skąd w nazwie tego modelu słowo "gallery". Telewizor wygląda po prostu jak oprawiony obraz. Interesująco rozwiązano nagłośnienie w tym modelu. Głośniki (opracowane przez Harman/Kardon) ukryte są w narożnikach panelu, w jego tylnej części, a przestrzeń pomiędzy "ramą" i panelem działa trochę jak pudło rezonansowe. Dwa górne głośniki (w górnych narożnikach) mają moc po 30 W każdy, dolne - 20 W każdy. Matryca zastosowana w tym modelu ma rozdzielczość Full HD, oczywiście telewizor potrafi również wyświetlać obraz 3D typową dla produktów LG metodą pasywną (polaryzacyjną).

LG_InnoFest_2014_RTV-2

Nieco dalej zobaczyliśmy znane nam już "zakręcone" OLEDy - są to jedyne obecnie dostępne do kupienia telewizory OLED w Polsce. O modelu LG 55EA9800 (55-calowej wersji LG EA9800) już pisaliśmy po jego polskiej premierze pod koniec ubiegłego roku - zainteresowanych odsyłam do odpowiedniego materiału.

LG_InnoFest_2014_RTV-3

Widoczny na powyższym zdjęciu sprzęt powinien się nazywać "demonstracja siły". Ten prototypowy telewizor (nie wiadomo, czy kiedykolwiek będzie wprowadzony do sprzedaży) łączy w sobie niezrównany kontrast i kolorystykę właściwą panelom OLED z bardzo wysoką szczegółowością obrazu charakterystyczną dla telewizorów 4K. No i jeszcze ten niebagatelny rozmiar - niemal dwumetrowa przekątna. A na dodatek jeszcze wygięcie ekranu, modny dziś zabieg stylistyczny mający służyć poprawie komfortu podczas oglądania.

LG_InnoFest_2014_RTV-4

Producent nie zdradził zbyt wielu parametrów. Telewizor oznaczono jako model LG 77EC9800. 77-calowa matryca OLED to typowy dla LG produkt ze czterokolorowymi pikselami (WRGB). Rozdzielczość Ultra HD (3840 x 2160). Telewizor wyposażony jest w dekoder HEVC (zwanego też niekiedy, nieoficjalnie H.265), czyli potrafi dekodować skompresowany materiał wideo w rozdzielczości 4K zapisany z wykorzystaniem kodeka HEVC. Telewizor ten jest oczywiście urządzeniem klasy Smart TV i jak wszystkie nowe Smart TV wyprodukowane przez LG wyposażony jest w nowy interfejs oparty na systemie WebOS. 

LG_InnoFest_2014_RTV-5

Żywość barw emitowanych przez ekran OLED jest wręcz powalająca. Niestety zdjęcie nie oddaje tego, co widzi bezpośredni obserwator.

LG_InnoFest_2014_RTV-6

Zdjęcie celowo nieco przyciemnione - jak widać czern jest wręcz absolutna. To cecha ekranów OLED, w których nie ma żadnego podświetlenia, a elementami emitującymi światło są same składniki obrazu - subpiksele.

LG_InnoFest_2014_RTV-7

Przykładowy materiał demonstracyjny przez dłuższy czas prezentował głównie kolory, jednak nie zapominajmy, że model LG 77EC9800 to również telewizor 4K, zależało nam też na zobaczeniu kadru uwalniającego potencjał wysokiej rozdzielczości. Scena w Operze była właśnie takim materiałem.

LG_InnoFest_2014_RTV-8

LG_InnoFest_2014_RTV-9

Na powyższych dwóch zdjęciach celowo uchwyciliśmy ten sam kadr z dwóch różnych kątów. Jak widać nawet znaczna zmiana kąta patrzenia na ekran nie wpływa w zauważalny sposób na kolorystykę. Jednego jesteśmy pewni - jeżeli tylko inżynierowie uporają się z trwałością elementów organicznych oraz z problemami dotyczącymi kosztów i efektywności produkcji paneli OLED to właśnie ten typ ekranów będzie w przyszłości dominujący. 

 

Waszym zdaniem

j.krakus01

co z tego,jak nie ma takiego sygnału w Polsce

kayron00

Właśnie ciekawe jak się będzie rozwijać 4K, oby nie skończyło jak 3D, bo wypuścić takie Tv to jedno, ale teraz trzeba dostarczyć sygnał aby z tego skorzystać.
Ogólnie ciężko znaleźć na dzień dzisiejszy uzasadnienie dla formatu 4K, filmów na BR Brak, nowe konsole maja poważny problem już FHD, o 4K można zapomnieć, komputer ? Hm.. też by musiała być to nie lada maszyna aby grać w 4K.
Ogólnie ciężko będzie ten towar sprzedać.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.