LG, Web OS i Ultra HD 4K, nowe telewizory koreańskiej marki

Nowe LG Smart TV 2014

Marek Kowalski
LG, Web OS i Ultra HD 4K, nowe telewizory koreańskiej marki

Południowokoreański potentat wśród producentów elektroniki użytkowej, firma LG, zaprezentowała najnowsze modele telewizorów Full HD i Ultra HD 4K, które niebawem trafią również do sklepów w naszym kraju. Co więcej, telewizory LG są również w naszym kraju produkowane. Ultra HD w Mławie, a OLEDy (tych akurat na pokazie zabrakło) pod Wrocławiem. Cechą wspólną wszystkich nowych modeli jest zupełnie nowe środowisko Smart TV oparte na otwartym systemie webOS.

1

WebOS i dojrzałe 4K

Na kilka godzin pomieszczenia konferencyjne restauracji zlokalizowanej niemalże na tyłach północnokoreańskiej ambasady zmieniły się w salon z najnowocześniejszymi telewizorami marki LG. Przez chwilę zastanawialiśmy się, czy dobór takiej właśnie lokalizacji był zupełnie przypadkowy, jednak darujmy sobie politykę. Jej nadmiar niebawem dostarczą nam wybory do europarlamentu, a tutaj zajmijmy się tym, co nas - pasjonatów elektroniki użytkowej - interesuje najbardziej: nowoczesnymi telewizorami i oferowanymi w nich rozwiązaniami. Zacznijmy od rozwiązań.

WebOS

Wiele czasu poświęcono nowemu systemowi operacyjnemu, który stanowi bazową platformę dla oprogramowania działającego w najnowszych telewizorach Smart TV LG. Zaletą zastosowanego rozwiązania jest to, że WebOS jest systemem otwartym i jeżeli wierzyć zapewnieniom przedstawicieli producenta, praktycznie każdy będzie mógł samodzielnie tworzyć oprogramowanie do telewizorów Smart TV, przy czym stopień komplikacji w opracowywaniu takich aplikacji nie powinien być większy niż w przypadku tworzenia standardowych stron WWW, bo WebOS jest systemem w znacznym stopniu opartym na doskonale znanym HTML-u, hipertekstowym języku znaczników, w którym zbudowana jest każda strona WWW w Internecie. 

webos-7

Niezależnie od otwartości systemu istotną cechą oprogramowania Smart TV jest łatwość obsługi interfejsu. W przypadku propozycji LG trudno mieć poważne zastrzeżenia. Proces konfiguracji jest banalnie prosty i przypomina wręcz interaktywny film animowany. Korzystanie z funkcji telewizora ułatwia element interfejsu o nazwie Launcher - jest to poziomy pasek wyświetlany w dolnej części ekranu, mieszczący wybrane przez użytkownika aplikacje Smart TV i funkcje telewizora.

Zaawansowany upscaling obrazu

Choć sytuacja na rynku dostawców treści wizualnych stopniowo (bardzo powoli) się zmienia, to faktem jest, że w tej chwili wciąż nie ma dobrego (bogatego w różnorodne treści) źródła materiałów wideo w rozdzielczości 4K. Dlatego jedną z bardziej istotnych cech każdego telewizora 4K jest to, na ile efektywnie urządzenie potrafi poprawić jakość obrazu Full HD w tzw. procesie upscalingu, czyli przeskalowania Full HD w 4K.

webos-8

W przypadku najnowszych modeli 4K koreańskiego producenta, za upscaling odpowiada nowy procesor Tru Ultra HD Engine Pro. Cały proces przebiega w pięciu etapach. Najpierw odbywa się analiza i poprawianie danych źródłowych, następnie przeprowadzane są dodatkowe korekty obrazu dostosowane do typu treści (algorytmy selektywnie wykonują określone zadania na podstawie źródła danego materiału). Później odbywa się właściwe skalowanie obrazu do rozdzielczości Ultra HD, a wynikowy obraz jest dwukrotnie poddawany funkcji Super Resolution.

Dekoder dla 4K

Kolejna cecha wszystkich nowych telewizorów LG Ultra HD na rok 2014 to wbudowany dekoder HEVC/H.265 (High Efficiency Video Coding). 

webos-9

Obecnie, w dobie telewizorów Full HD, większość materiałów wideo zakodowana jest za pomocą kodeka H.264. Choć jest on bardzo efektywny w stosunku do obrazu Full HD, to nie zdaje egzaminu w przypadku czterokrotnie wyższej rozdzielczości Ultra HD. Filmy 4K zapisane za pomocą kodeka H.264 są po prostu zbyt obszerne (olbrzymie pliki o objętości mierzonej w dziesiątki gigabajtów w przypadku produkcji pełnometrażowych o najwyższej jakości). Sytuację zmieniło pojawienie się kodeka H.265/HEVC - algorytmy zastosowane w tym rozwiązaniu są bardziej efektywne, w rezultacie strumień obrazu w rozdzielczości 4K charakteryzuje się przepływnością bitową tylko dwukrotnie wyższą niż w przypadku obrazu Full HD kodowanego za pomocą H.264, przy jednocześnie zachowaniu nieporównywalnie wyższej jakości i szczegółowości obrazu.

Panele IPS

LG to producent, który od dłuższego czasu wykorzystuje w swoich najlepszych telewizorach matryce IPS (In-Plane Switching). Tego typu matryce to wciąż matryce LCD z aktywną matrycą TFT, ale w odróżnieniu od starszej technologii LCD TFT TN (Twisted Nematic), charakteryzują się znacznie lepszym odwzorowaniem kolorów, większą paletą barw oraz znacznie lepszymi kątami widzenia w stosunku do matryc TN. Potencjalną wadą matryc IPS jest słaba czern, ale ten mankament można częściowo zniwelować stosując technologię aktywnego wygaszania podświetlenia matrycy.

webos-10

W przypadku telewizorów Ultra HD LG stosuje panel o nazwie Ultra IPS. To "zwykły" IPS, charakteryzujący się wszystkimi zaletami tego rozwiązania, tyle że o znacznie wyższej niż w przypadku Full HD rozdzielczości.

Nagłośnienie

Ostatnią innowacją wprowadzoną przez LG do niektórych modeli telewizorów na rok 2014 jest zintegrowanie wielogłośnikowego systemu dźwiękowego bezpośrednio z telewizorem. Niestety, podczas pokazu nie mieliśmy okazji przekonać się (usłyszeć) brzmienia tego rozwiązania, ze względu na niezbyt sprzyjające warunki akustyczne.

webos-11

Pomysł LG opiera się na zwiększeniu liczby głośników wbudowanych bezpośrednio w telewizor. Zamiast dwóch telewizor wyposażony jest w aż pięć głośników. Warto też zaznaczyć, że koreańska marka, choć trudno jej odmówić wszechstronności w zakresie produkcyjnym, zdecydowała się powierzyć przygotowanie podsystemu audio specjalistom. Za system dźwiękowy w najlepszych modelach na rok 2014 odpowiada firma Harman Kardon. Gotowe zestawy są jedynie montowane. W polskich fabrykach LG. 

Jakich nowych telewizorów możemy się spodziewać od LG? Zapraszamy na kolejną stronę.

 

Waszym zdaniem

beata.obrocka00

Eee tam. Ja już się oduczyłam oglądać telewizje. A to całkiem nie trudne było. Wystarczyło kupić ten telewizor: http://cosiepsuje.com/produkt/93/le40a656a1fxxh.html , który ni z gruchy ni z pietruchy przestał działać. A że naprawa droga, to trzeba się było oduczyć. W sumie na dobre mi to wyszło ;))

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.