Lodówka - użyj jej. Nie marnuj żywności

Marek Kowalski
Lodówka - użyj jej. Nie marnuj żywności

Lodówki to sprzęt, który raczej nie powinien mieć dla nas tajemnic. Jednak według Federacji Banków Żywności w Polsce marnuje się blisko 9 mln ton żywności, z czego aż 2 miliony ton pochodzą wyłącznie z gospodarstw domowych. Tak, aż 2 miliony ton jedzenia wyrzucamy. Na dzisiejszej prezentacji przedstawiciele Federacji Banków Żywności oraz firmy Samsung prezentowali, jak niewielkim kosztem możemy skutecznie zmienić złe nawyki i tym samym znacząco zredukować ilości wyrzucanego jedzenia.

0

Według raportu Federacji Banków Żywności, w 2016 roku aż 35 procent Polaków przyznawało się, że zdarza im się wyrzucać żywność. Taki rezultat daje nam mało pochlebne 5 miejsce w Europie na liście krajów najbardziej marnotrawiących żywność. Dlatego dobrze jest zmienić negatywne nawyki i nabrać dobrych przyzwyczajeń. Zwłaszcza teraz, kiedy rozpoczyna się sezon letni, a wraz z nim bogactwo i różnorodność świeżych produktów spożywczych. Niestety, lato to również okres, kiedy kupujemy więcej żywności niż potrzebujemy.

Marnotrawienie żywności to problem mający znacznie szerszy aspekt niż tylko niepotrzebne uszczuplanie budżetu domowego. Każdy produkt żywnościowy musi być wytworzony, a jego produkcja zużywa energię, wodę i inne ograniczone surowce. Zgodnie z danymi Federacji Banków Żywności tylko jedna wyrzucona kanapka z serem to 100 litrów zmarnowanej wody, a każdy kilogram wołowiny, który ląduje w koszu na odpadki organiczne oznacza stratę nawet 6000 litrów wody. 

Jak stwierdzili prelegenci dzisiejszego spotkania, problem z marnowaniem żywności wynika nie tylko z nieracjonalnych zakupów, czy gapiostwa (przegapienie terminu przydatności do spożycia produktu), ale także z niewłaściwego przechowywania żywności. A przecież niby wszyscy mamy lodówki.

Lodówka dobrze używana - jak dbać o żywność w prawidłowy sposób?

samsung - FBZ - 01

Krystian Chojnacki prezentuje możliwości nowoczesnej lodówki marki Samsung, której funkcje są pomocne w przechowywaniu różnych rodzajów żywności w optymalnych warunkach.

Przede wszystkim powinniśmy mieć świadomość, że współczesne lodówki są tak konstruowane, że mają odpowiednie miejsca przeznaczone dla konkretnych typów produktów. Od prawidłowego rozmieszczenia świeżej żywności w lodówce zależy, jak długo wybrane produkty pozostaną świeże, zachowają smak, zapach, walory odżywcze itp. Wszystko to ma wpływ na nasze zdrowie.

Przedstawiciele Samsunga - producenta nowoczesnych lodówek - oraz Federacji Banków Żywności proponują osiem praktycznych sposobów, które pozwolą znacząco ograniczyć marnotrawienie żywności. Do zasad proponowanych przez wymienione organizacje dokładamy również nasze spostrzeżenia. Oto kompilacja przydatnych reguł pozwalających ograniczyć marnowanie jedzenia:

  • Zadbaj o optymalne, dostosowane do konkretnych produktów, warunki przechowywania żywności
  • Sprawdź, jaka temperatura jest odpowiednia dla warzyw, owoców czy wędlin i ustaw odpowiednią dla danej grupy produktów. Informacje, które przestrzenie w lodówce są przeznaczone dla konkretnego rodzaju żywności znajdziesz w instrukcji obsługi każdej lodówki.
  • Kreatywność w kuchni to podstawa. Wiele produktów, które po zbyt długim przebywaniu w lodówce ostatecznie lądują w koszu można wcześniej zużyć. Na przykład z niewykorzystanych kawałków świeżych ryb lub mięs i warzyw możesz przyrządzić pyszny, aromatyczny bulion. Czerstwe pieczywo to świetny składnik tostów francuskich. Pieczywo można również odświeżyć w kuchence mikrofalowej wstawiając je do niej na kilkanaście sekund.
  • Pamiętaj o zamrażarce. Mrożenie pożywienia to jedna z najbardziej efektywnych metod przechowywania żywności. Jeżeli widzisz, że jakiś produkt ma zbliżający się termin przydatności do spożycia, a obawiasz się, że do tego czasu nie dasz rady go zjeść, warto go zamrozić, zamiast wyrzucać po upływie daty ważności. Oczywiście nie wszystko można zamrozić, ale bardzo wiele produktów nadaje się do takiego przechowywania.
  • Na zakupy idź z listą, planuj posiłki. Pamiętaj też, by przed zakupami coś zjeść. Gdy jesteśmy głodni, kupujemy więcej żywności niż faktycznie potrzebujemy. Jeżeli starasz się wyszukiwać produkty wśród ofert promocyjnych, również kupuj tylko to, co jest faktycznie potrzebne.
  • Osoby przygotowujące posiłki w domach doskonale zdają sobie sprawę, że często zostają resztki obiadu czy innych posiłków. To nie są śmieci. Składniki jedzenia mogą stanowić znakomite komponenty pysznego omletu, zapiekanki, czy innych dań, których cechą charakterystyczną jest to, że stanowią mieszaninę różnych produktów. W przypadku zup można je zamrozić. To samo dotyczy sosów.
  • Przechowuj produkty na odpowiednich półkach w lodówce, a także nie mieszaj ich. Wędliny krócej utrzymają świeżość, jeżeli będą stykały się bezpośrednio np. z żółtym serem. Zadbaj też o odpowiednie opakowanie świeżych produktów.
  • W sezonie obfitującym w świeże owoce i warzywa warto pomyśleć o przygotowaniu przetworów warzywnych i owocowych. Będą doskonałym uzupełnieniem diety zimą, jesienią czy wczesną wiosną.

malgorzata-minta

Małgorzata Minta przekonuje, że dobry posiłek można przygotować również z resztek wcześniejszych posiłków

Mamy nadzieję, że powyższe zasady pomogą przynajmniej niektórym w lepszym zarządzaniu żywnością we własnym domu. Pomyślcie tylko: 2 miliony ton rocznie. Tylko z gospodarstw domowych. To 100 tysięcy TIR-ów wypełnionych żywnością, która jest wyrzucana.

 

Waszym zdaniem

Brak opinii.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.