Lodówki do samochodu

Marek Kowalski
Lodówki do samochodu

Lodówki samochodowe to sprzęt umożliwiający bezpieczne przechowywanie żywności i napojów w warunkach chłodniczych nawet w największe upały. Dzięki temu jedzenie zabrane na biwak, czy na dłuższą, samochodową podróż pozostanie schłodzone i świeże. Urządzenia te nie są wyłącznie domeną najbogatszych wersji luksusowych limuzyn, na rynku jest dostępnych wiele typów i modeli tańszych, przenośnych lodówek, które można podłączyć w każdym aucie do samochodowego gniazdka elektrycznego. Do wakacji jest jeszcze trochę czasu, to dobry moment by wybrać najlepszą lodówkę samochodową na wymarzoną podróż.

0

Wybierając się na biwak, wycieczkę, czy po prostu dłuższą podróż zwykle zabieramy ze sobą przygotowany w domu prowiant. Jak najbardziej zalecamy taki właśnie sposób aprowizacji - żywność przygotowana w domu ze świeżych składników będzie zawsze zdrowsza i wartościowsza od dań serwowanych przez fast-foodowe sieciówki czy przydrożne bary i restauracje. Jest tylko jeden szkopuł - jak ją prawidłowo przechować, zwłaszcza gdy na zewnątrz temperatura w letnie dni może przekraczać nawet 30 stopni Celsjusza? Zresztą, wiele rodzajów żywności nie należy przechowywać poza lodówką nawet, gdy nie ma upałów. Specjaliści od technologii żywienia są zgodni co do tego, jak długi okres czasu przygotowany posiłek, np. obiad, może być przechowywany poza lodówką. Jak myślicie, jak długi czas? 10 godzin? 5? Nie. Zaledwie 3 godziny. Tak, tylko trzy godziny w temperaturze znacznie przekraczającej warunki chłodnicze i świeża, zdrowa żywność przygotowana w domu staje się powoli zagrożeniem dla nas, dlatego zapamiętajmy - jeżeli czas od wyjęcia pożywienia z domowej lodówki do momentu spożycia u celu podróży lub na postoju jest dłuższy niż trzy godziny, powinniśmy zainteresować się zainwestowaniem w lodówkę samochodową, czy też turystyczną (to niezupełnie to samo - za chwilę wyjaśnimy różnice). Oczywiście nie dotyczy to produktów spożywczych, które dobrze sobie radzą poza lodówką (tutaj sugerujemy zapoznanie się z naszym poradnikiem informującym jakie produkty powinniśmy przechowywać w lodówce, a jakie lepiej pozostawić poza nią).

Rodzaje lodówek samochodowych, czyli lodówka lodówce nierówna

W przypadku stacjonarnego sprzętu chłodniczego mamy dużą różnorodność rodzajów i modeli lodówek, nie inaczej jest w przypadku sprzętu samochodowego i turystycznego. W ofercie sklepów możemy znaleźć zarówno bardzo małe, wystarczające do schłodzenia dosłownie kilku puszek napoju chłodziarki, jak i znacznie większe gabarytowe modele, do których spokojnie zmieścimy obiad dla całej rodziny i spory zestaw napojów.

"Lodówki" pasywne, czyli... nieco większe termosy.

Różnice pomiędzy lodówkami turystycznymi dotyczą również metody chłodzenia. Niektóre sklepy "lodówkami" nazywają tak naprawdę izolowane termicznie pojemniki z tworzywa sztucznego pozbawione jakichkolwiek aktywnych elementów chłodzących. W istocie ta najprostsza forma turystycznego sprzętu chłodniczego nie różni się niczym od termosów, a ich zdolność utrzymywania niskiej temperatury jest zależna od umieszczenia w nich specjalnych wkładów chłodzących, zwanych też akumulatorami zimna.

Lodówki termoelektryczne

Odrębną klasę stanowią lodówki termoelektryczne, których ciekawą funkcją jest to, że mogą zarówno chłodzić jak i... podgrzewać zawartość komory urządzenia, dzięki czemu np. zimą zjemy ciepły posiłek lub napijemy się w podróży ciepłej herbaty.

Lodówki sprężarkowe

Najwyższą klasę (i najdroższą) w kategorii sprzętu samochodowego i turystycznego reprezentują lodówki sprężarkowe - tutaj zasada działania jest w zasadzie identyczna jak w przypadku klasycznych lodówek stacjonarnych - obniżenie temperatury w komorze urządzenia następuje w wyniku procesu sprężania gazu, jest to jednak sprzęt dla zasobnych klientów.

Lodówki absorpcyjne

To nie wszystko, istnieje jeszcze jedna klasa sprzętu chłodniczego zaliczanego do segmentu chłodziarek turystycznych - to tzw. lodówki absorpcyjne, zwane też lodówkami na gaz. Tego typu sprzęt charakteryzuje się dobrymi parametrami chłodniczymi, a do chłodzenia wykorzystuje się np. propan butan, czy amoniak (tego typu lodówki mają odpowiednie przyłącza gazowe), niestety - jest również dość drogi.

Lodówki samochodowe i turystyczne - o czym warto pamiętać.

Jeżeli planując zakup lodówki turystycznej/samochodowej sądzimy, że oto nabędziemy urządzenie, które będzie oferowało podobne możliwości co klasyczna, domowa lodówka i jedynie będzie różnić się od niej pojemnością, to jesteśmy w błędzie. Oto cechy charakterystyczne sprzętu turystycznego, o których warto pamiętać:

 • Wydajność chłodzenia. Przenośny sprzęt turystyczny nie będzie miał takiej wydajności niż sprzęt stacjonarny. Zakresy temperaturowe lodówek samochodowych są podawane najczęściej nie jako bezwzględne wartości (tak jak w przypadku domowych lodówek), lecz jako wartości względne, na przykład "maksymalnie 16 stopni C poniżej temperatury otoczenia". Oznacza to, że w 35-stopniowym upale, pracująca na pełną moc lodówka turystyczna będzie utrzymywać w swojej komorze temperaturę rzędu... 19 stopni C. Rozwiązaniem poprawiającym sytuację jest stosowanie dodatkowych wkładów chłodniczych (tzw. akumulatorów zimna). Nie dotyczy to najdroższych samochodowych lodówek sprężarkowych. W ich przypadku wydajność będzie zbliżona do możliwości dużych, domowych lodówek.
 • Zasilanie, uwaga na akumulator. Większość lodówek turystycznych wyposażona jest w gniazdka przeznaczone do standardowej sieci energetycznej, a także wtyczki pozwalające podłączyć urządzenie chłodnicze do samochodowej instalacji. W tym drugim przypadku należy pamiętać o tym, że pobór prądu przez lodówkę nie pozostaje obojętny dla akumulatora w samochodzie. Oczywiście podczas jazdy nie ma z tym najmniejszego problemu, gdyż odpowiednią moc generuje alternator, ale już na postoju, gdy silnik zostaje wyłączony, konsekwencje zapomnienia, że w kabinie lub bagażniku cały czas pracuje lodówka może mieć przykre konsekwencje - rozładowanie akumulatora. Jak długo lodówka może pracować przy wyłączonym silniku? To zależy od konkretnego modelu, a dokładniej od mocy urządzenia. Załóżmy, że dysponujemy lodówką o mocy 30 W. Oznacza to, że do jej zasilenia przy napięciu 12 V (typowe napięcie instalacji samochodowej) wymagany jest prąd o natężeniu 2,5 A. Taka lodówka w ciągu 10 godzin pracy zużyje 25 Ah (amperogodzin). Oznacza to, że nawet najmniej pojemne akumulatory stosowane w samochodach osobowych (o pojemności 30 Ah) wytrzymają takie obciążenie, ale już po czternastu godzinach pracy 30-watowej lodówki taki akumulator będzie kompletnie rozładowany. Oczywiście te wyliczenia zakładają pełną sprawność akumulatora, należy mieć na uwadze, że starszy akumulator będzie miał niższą pojemność od znamionowej.
 • Czas pracy. Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że lodówka to sprzęt pracujący non-stop. Nie dotyczy to jednak lodówek turystycznych, a przynajmniej nie wszystkich modeli. Przed zakupem należy sprawdzić, czy przypadkiem producent nie ograniczył maksymalnego czasu pracy urządzenia. Najtańsze lodówki termoelektryczne raczej nie przepracują całych wakacji na polu namiotowym. To urządzenia przeznaczone do czasowego schłodzenia (bądź utrzymania w temperaturze znacząco niższej od temperatury otoczenia) żywności - np. na czas podróży samochodem - a nie do stałego jej przechowywania w warunkach chłodniczych.
 • Pakuj chłodne! To elementarna zasada, o której powinien pamiętać każdy użytkownik lodówki turystycznej. W miarę możliwości zalecane jest, by do tego typu sprzętu pakować jedzenie i napoje dopiero co wyjęte np. z domowej, czy hotelowej lodówki. Lodówki samochodowe/turystyczne słabo radzą sobie z szybkim schładzaniem produktów nagrzanych do temperatury otoczenia. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby "wspomóc" samochodową lodówkę elektryczną - podłączaną pod 12 V gniazdko zapalniczki - umieszczając w niej zmrożone wcześniej w domowej zamrażarce wkłady chłodnicze. Tracimy wtedy trochę pojemności (wkłady część muszą zająć), ale zyskujemy znaczne wydłużenie czasu przechowywania żywności w warunkach chłodniczych. 

Przykładowe modele

Lodówki samochodowe i turystyczne dostępne są w najróżniejszych rozmiarach i cenach. Poniżej kilka przykładów konkretnych produktów. Urządzenia wybraliśmy w taki sposób, by przede wszystkim pokazać różnice pomiędzy różnymi typami lodówek samochodowych dostępnych na rynku.

Minilodówka przenośna AEG MS 4

AEG MS 4

Dane techniczne

 • typ: przenośna mini-lodówka termoelektryczna 
 • wymiary (sz. x wys. x głęb.): 17 cm x 24,5 cm x 23 cm
 • waga: 1,9 kg
 • pojemność całkowita: 4 l
 • napięcie zasilania: 230 V, 12 V
 • zakres temperatury chłodzenia: maksymalnie 15 st. C poniżej temperatury otoczenia (grzanie do temperatury 65 st. C)

Zaczynamy od sprzętu określanego niekiedy zwrotem "party-cooler", choć w tym przypadku "party" będzie wyjątkowo mało liczne ;-) Jest to lodówka w zasadzie jednoosobowa. W jej małej komorze zmieścimy co najwyżej sześć małych (250 ml) puszek napoju. Ponieważ jest to lodówka termoelektryczna, ma również funkcję grzania, dzięki czemu zamiast schłodzonego napoju można z niej wyjąć... ciepły obiad w podróży. Sprzęt kosztuje ok. 225 zł.

Zalety i wady

+ lekki, przenośny sprzęt

+ niewielkie zużycie energii

+ funkcja podgrzewania

- bardzo mała pojemność

MobiCool T08

MobiCool 9105304841

Dane techniczne

 • typ: przenośna lodówka termoelektryczna 
 • wymiary (sz. x wys. x głęb.): 20 cm x 30 cm x 44 cm
 • waga: b.d.
 • pojemność całkowita: 8 l
 • napięcie zasilania: 12 V
 • zakres temperatury chłodzenia: maksymalnie 20 st. C poniżej temperatury otoczenia (grzanie do temp. 65 st. C)

Ponownie lodówka termoelektryczna, o dwukrotnie większej pojemności od wręcz "zabawkowej" poprzedniczki. W tym przypadku warto podkreślić konstrukcję urządzenia zoptymalizowaną pod kątem umieszczenia sprzętu wewnątrz samochodu, najlepiej na tylnej kanapie pomiędzy miejscami pasażerów. Sprzęt można przypiąć do siedzeń, jest tak zbudowany że może pełnić rolę podłokietnika. Komora lodówki jest podzielona na dwie części, z których jedną stanowi wyprofilowany schowek na napoje (butelki o pojemności 0,7 l). Cena: 279 zł.

Zalety i wady

+ konstrukcja umożliwiająca użycie sprzętu w roli podłokietnika dla pasażerów tylnej kanapy 

+ wydzielony schowek na napoje

+ schowek na kabel w pokrywie

- brak zasilania napięciem 230 V

Ezetil 5260 Coca-Cola Football Cooler

Ezetil 5260 Coca-Cola Football Cooler

Dane techniczne

 • typ: przenośna mini-lodówka termoelektryczna 
 • wymiary (sz. x wys. x głęb.): 29 cm x 31,7 cm x 29,5 cm
 • waga: 2,2 kg
 • pojemność netto: 4 l
 • napięcie zasilania: 230 V, 12 V
 • zakres temperatury chłodzenia: maksymalnie 15 st. C poniżej temperatury otoczenia

Lodówka wcale nie musi przypominać lodówki. Firma Ezetil przygotowała produkt, którego design z pewnością spodoba się np. podróżującym dzieciom (ewentualnie fanom piłki nożnej). Nie da się ukryć, że ten sprzęt ma wyróżniający się design. Pod względem parametrów jest to urządzenie podobne do wymienionej wcześniej mini-lodówki AEG. Podobna pojemność, możliwość zasilania prądem zmiennym (230 V) i stałym (12 V). Wewnątrz tego sprzętu zmieścimy niewiele, ot dwa małe napoje i np. po jogurcie dla rodzinki 2+2. Urządzenie również może podgrzać zawartość komory do 60 stopni C. Cena: 259 zł

Zalety i wady

+ efektowne wzornictwo 

+ niewielka waga

+ funkcja podgrzewania

- mała pojemność

Tristar KB-7146

Tristar KB-7146

Dane techniczne

 • typ: przenośna lodówka absorpcyjna 
 • wymiary (sz. x wys. x głęb.): 53 cm x 51,5 cm x 58 cm
 • waga: 17 kg
 • pojemność całkowita: 39 l
 • napięcie zasilania: 230 V, 12 V
 • zakres temperatury chłodzenia: maksymalnie 25 st. C poniżej temperatury otoczenia

Tym razem sprzęt zupełnie innej klasy; jest to lodówka absorpcyjna (tzw. lodówka "na gaz"), ale dodatkowo wyposażona w zasilanie prądem 230 V i 12 V. To duży i ciężki (17 kg) sprzęt. Raczej nie do spacerów na biwak, ale do samochodowego bagażnika, jak najbardziej. Ponieważ jest to lodówka absorpcyjna, może działać również bez jakiegokolwiek zasilania prądem, wystarczy podłączyć ją do zbiornika z gazem, ale należy pamiętać, że w tym trybie nie wolno używać lodówki w pomieszczeniach zamkniętych, tym bardziej w samochodzie. Sprzęt zasilany gazem musi być umieszczony w dobrze wentylowanej przestrzeni. Cena: 1049 zł. Zauważalnie więcej niż w przypadku modeli termoelektrycznych.

Zalety i wady

+ zasilanie prądem lub gazem

+ możliwość korzystania z prądu zmiennego (230 V) i stałego (12 V)

+ duża pojemność

- raczej kiepska mobilność (duże gabaryty i masa)

Ezetil 7778

Ezetil 7778

Dane techniczne

 • typ: samochodowa, turystyczna lodówka sprężarkowa 
 • wymiary (sz. x wys. x głęb.): 26 cm x 42,5 cm x 54 cm
 • waga: 12,7 kg
 • pojemność całkowita: 23,2 l
 • napięcie zasilania: 12 V, 24 V
 • zakres temperatury chłodzenia: od -18 st. C do +10 st. C

Ostatni egzemplarz to lodówka sprężarkowa, czyli najdroższy typ wśród samochodowego i turystycznego sprzętu chłodniczego (pomijamy wyspecjalizowane duże lodówki do kamperów czy luksusowych jachtów ;-) ). Ponieważ lodówka ta działa na podobnej zasadzie co lodówki stacjonarne w naszych domach, oferuje również podobne parametry pracy. To jedyny sprzęt z tu pokazanych zdolny do głębokiego zamrożenia przechowywanych w nim produktów. Lodówka jest nieco mniejsza od pokazanego wcześniej modelu absorpcyjnego. Warto też zaznaczyć, że lodówki sprężarkowe są najbardziej efektywne energetycznie. Opisywany tu model charakteryzuje się poborem mocy na poziomie 40 W, co jest wartością podobną co w przypadku znacznie mniejszych lodówek termoelektrycznych. Warto też podkreślić, że to jedyny sprzęt w naszym zestawieniu wyposażony w wewnętrzne oświetlenie diodami LED czy tryb szybkiego chłodzenia. Cena: 1899 zł. Niestety, tego typu sprzęt kosztuje praktycznie tyle, co normalna, domowa lodówka.

Zalety i wady

+ świetne parametry temperaturowe 

+ niewielkie zużycie energii

+ wewnętrzne oświetlenie LED

+ tryb szybkiego chłodzenia

- wysoka cena

Waszym zdaniem

Brak opinii.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.