Lodówki side-by-side - najpopularniejsze modele

Sprzęt dla całej rodziny - ten jest wybierany najczęściej!

Marek Kowalski
Lodówki side-by-side - najpopularniejsze modele

Wielkość ma znaczenie. Zwłaszcza gdy chodzi o sprzęt do przechowywania żywności dla licznej rodziny. Lodówki side-by-side to urządzenia przeznaczone dla zwolenników przechowywania i zamrażania dużych, a nawet bardzo dużych ilości żywności. Jeżeli robisz zakupy rzadziej, potrzebujesz więcej miejsca w lodówce na przechowywanie żywności. W szczególności przyda się duży zamrażalnik, a to jest właśnie podstawowa cecha lodówek side-by-side. Jeżeli tylko masz odpowiednią przestrzeń w kuchni, wybór może być tylko jeden: lodówka side-by-side. Oto najpopularniejsze produkty z tej kategorii.

0

Samsung RSH5ZLBG

Samsung RSH5ZLBG

Za najpopularniejszą (wg danych z serwisu Skąpiec.pl) lodówkę typu side-by-side, w momencie publikacji tego materiału uchodzi model Samsung RSH5ZLBG, jak to w przypadku lodówek już jest, nazwa produktu jest mało ciekawa, a sam produkt? To duża (szer.: 91,2 cm, wys. 178,9 cm, głęb. z rączkami: 73,6 cm) lodówka klasy premium, składająca się z komory chłodziarki o pojemności 327 litrów oraz 167-litrowej zamrażarki. Jest to oczywiście model wyposażony w system automatycznego odszraniania (No Frost) z automatyczną regulacją cyrkulacji powietrza (Multi Flow) i niezależnym chłodzeniem komór chłodziarki i zamrażarki (Twin Cooling), istotne jest też to, że w tym modelu zastosowano kompresor inwerterowy, cichszy, trwalszy (10 lat gwarancji), zużywający mniej energii i bardziej elastyczny od klasycznych sprężarek.

Samsung RSH5ZLBG-2

W środku typowe dla tej klasy bogactwo. Dozownik wody i lodu, barek (nie trzeba otwierać całej lodówki by np. wyciągnąć chłodny napój), a w doświetlonej diodami LED chłodziarce: 2 szuflady na owoce i warzywa (w tym jedna typu Big Box), szuflada CoolSelect Zone (z niezależnym nastawem temperatur w zakresie od -5 do +3 st. C), 5 półek i wyjmowana taca. W zamrażarce automatyczna kostkarka, 2 półki i cztery szuflady. W ciągu doby ten model zmrozi 12 kg pożywienia. Lodówka ma klasę energetyczną A+, co przy jej pojemności oznacza szacowane roczne zużycie energii na poziomie 422 kWh. Czy hałasuje? Troszeczkę: 44 dB(A).

Samsung RS7528THCSL

Samsung RS7528THCSL-1

Kolejny popularny produkt, to ponownie sprzęt Samsunga, lodówka jeszcze większa (szer. 91,2 cm, wys. 178,9 cm, głęb. z rączkami 75,4 cm i pojemniejsza (chłodziarka: 361 litrów, zamrażalnik: 211 litrów) od poprzednika, na dodatek bardziej energooszczędna (klasa A++; roczne zużycie 375 kWh), cichsza (39 db(A)) i - jak widać - tańsza. Duża różnica w pojemności (przy zwiększonej zaledwie o niecałe 2 cm głębokości w stosunku do poprzednika) i niższa cena wynika po prostu z braku "bajerów". Nie ma tu kostkarki automatycznej, zewnętrznego dozownika wody i lodu czy barku. Jednak jeżeli dla konsumenta ważna jest przede wszystkim energooszczędność i pojemność, a z barku czy dozownika i tak by nie korzystał, to ten model wydaje się lepszym wyborem.

Samsung RS7528THCSL-2

Oczywiście jak na nowoczesny sprzęt przystało i tu pracę lodówki wspomaga wiele różnych rozwiązań: wieżowe oświetlenie LED, automatyczne odszranianie (No Frost), sterowanie cyrkulacją powietrza (Multi Flow), ulepszone niezależne chłodzenie komór (Twin Cooling Plus), dzięki któremu masz pewność, że kostki lodu nie będą miały zapachu grochówki przechowywanej w chłodziarce ;). W tym modelu również pracuje już nowoczesny kompresor inwerterowy. W chłodziarce czeka na obsadzenie 5 półek, 3 szuflady, w zamrażalniku do naszej dyspozycji są 4 półki i dwie szuflady. W obu komorach, są jeszcze pojemniki na drzwiach, odpowiednio 4 i 5. Podobnie jak w przypadku poprzednika tutaj producent również deklaruje zamrożenie 12 kg pożywienia w ciągu doby.

Bosch KAN58A55

Bosch KAN58A55-1

Opuszczamy Koreę i przenosimy się do Niemiec, stamtąd wywodzi się następny popularny model lodówki side-by-side. Produkt monachijskiej spółki BSH to sprzęt klasy premium o porównywalnych gabarytach do ww (wys. 180 cm, szer. 90 cm, głęb. 67,4 cm) i oferowanej pojemności (chłodziarka: 346 litrów, zamrażarka: 164 litrów). Jest to sprzęt klasy energetycznej A+ (roczne zużycie energii: 427 kWh), nieco głośniejszy od poprzednika (45 db(A)).

Bosch KAN58A55-2

Lodówkę wyposażono w dystrybutor wody i lodu (lód jest wytwarzany przez automatyczną kostkarkę w komorze zamrażarki), nad tym aby tego lodu nie było jednak za dużo, czuwa system No Frost, czyli automatyczne odszranianie. Dłuższej trwałości pożywienia przysłuży się również system MultiAirflow (odpowiednik Multi Flow z modeli Samsunga), czyli stała cyrkulacja powietrza na wszystkich poziomach chłodziarki. W komorze chłodziarki umieszczono trzy półki z hartowanego szkła, tyleż szuflad, a na mniejsze produkty czeka pięć balkoników na drzwiach (w tym jeden zamykany). W zamrażarce na obsadzenie czekają trzy półki (dwie o zmiennej wysokości) i dwie szuflady, w ciągu doby lodówka Bosch zmrozi 10 kg żywności.

Samsung RS7778FHCWW

Samsung RS7778FHCWW-1

Koreańczycy nie dają o sobie zapomnieć, kolejnym modelem lodówki w naszym rankingu najpopularniejszych side-by-side jest znowu produkt Samsunga. Ten model wyposażono we wszystkie wymienione wcześniej technologie Samsunga (No Frost, Multi Flow, Twin Cooling Plus, inwerterowy kompresor z 10-letnią gwarancją) oraz dodatkowe "bajery", tj. dozownik wody i lodu czy barek.

Samsung RS7778FHCWW-2

Chłodziarka mieści 359 litrów i wyposażona jest w dwie szuflady (nie ma tu komory świeżości, tzw. CoolSelect Zone, jak w pierwszym modelu naszego zestawienia) i pięć półek (w tym cztery szklane i jedna składana), a na drzwiczkach umieszczono cztery balkoniki na mniejsze produkty. W zamrażalniku o pojemności 184 litrów mamy dwie szuflady i cztery półki, ale ciekawym elementem jest kostkarka (nazwana przez producenta Clear View). Po pierwsze jest ona znacznie bardziej płaska w stosunku do klasycznych kostkarek w innych lodówkach, co pozwoliło odzyskać 25 litrów przestrzeni zamrażarki, oczywiście siłą rzeczy kostkarka jest nieco mniejsza, ale nie znaczy że mało pojemna - mieści 2 kg lodu. Na dodatek jest przezroczysta (od wewnątrz), dzięki czemu nie ryzykujesz, że w połowie imprezy zabraknie lodu. Klasa energetyczna A++ oznacza że mamy do czynienia z energooszczędnym produktem, roczne zużycie to 353 kWh, lodówka jest też cicha - 39 db(A).

Beko GN 163220 X

Beko GN 163220 X-1

To najtańsza lodówka side-by-side w naszym zestawieniu wyróżnia się charakterystycznym, prostym wzornictwem, nie ma tu żadnych krągłości, co jak widać podoba się niektórym konsumentom, skoro produkt ten trafił do niniejszego zestawienia. Na wyróżnienie tego modelu miała też z pewnością wpływ cena. Co za nią otrzymujemy? Sprzęt klasy energetycznej A+ (roczne zużycie energii 484 kWh) o pojemności chłodziarki 349 litrów i zamrażarki 190 litrów, całkiem nieźle wyposażony. Jest to na przykład jedna z niewielu lodówek standardowo wyposażana w specjalną półkę na butelki, na uwagę zasługuje również wbudowany aktywny jonizator neutralizujący niepożądane aromaty, bardziej efektywny od klasycznego pochłaniacza zapachów (który zresztą też jest w tej lodówce).

Beko GN 163220 X-2

Oczywiście nie mogło zabraknąć automatycznego odszraniania i automatycznej kontroli temperatury i wilgotności (neutralizacja przemrażania), który to mechanizm w produktach tej firmy nazwano Neofrost (w skrócie polega to na umieszczeniu trzech niezależnych parowników i wentylatorów w jednym urządzeniu, co ma zapewniać optymalne warunki przechowywania żywności. Wewnątrz chłodziarki oprócz czterech półek i dwóch szuflad znalazło się miejsce na tzw. komorę zero, czyli - podobnie jak w niektórych modelach Samsunga - wyodrębnioną szufladę o niezależnej (niższej niż w pozostałej części chłodziarki) temperaturze. Według producenta ten model jest w stanie zmrozić w ciągu doby aż 13 kg żywności.

Podsumowanie

Wygląda na to, że koreański wielobranżowy potentat jest liderem popularności na naszym rynku jeżeli chodzi o duże lodówki typu side-by-side. Decyduje o tym na pewno ciekawy design czy funkcjonalność poszczególnych modeli, nie bez znaczenia jest też globalna skala działania marki - Samsung jest powszechnie kojarzony z technologiami, a może konsumenci wybierają te urządzenia również dlatego, że to dzieła polskich rąk (przynajmniej w części) - sprzęt wyprodukowany w kompleksie fabrycznym Samsunga w podpoznańskich Wronkach. Niemniej dobierając lodówkę do własnego domu nie sugerujmy się wyłącznie marką, jeżeli macie jakieś wątpliwości, pomoże wam nasz poradnik Jak wybrać lodówkę?

 

Waszym zdaniem

Brak opinii.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.