Najpopularniejsze telewizory Ultra HD

Marek Kowalski
Najpopularniejsze telewizory Ultra HD

Rozdzielczość Ultra HD to gwarancja wysokiej jakości, a przede wszystkim bardzo wysokiej szczegółowości wyświetlanego obrazu, jakie mogą zapewnić nam obecne dziś na rynku telewizory. W dalszym ciągu ekran z matrycą 4K w telewizorze jest uważany za coś w rodzaju luksusu, na który nie każdy może sobie pozwolić, ze względu na wyższą - w stosunku do telewizorów HD i Full HD - cenę urządzeń. Niemniej coraz więcej osób po nie sięga.

2
  • Czy rozdzielczość 4K ma sens?
  • 4K/Ultra HD a Full HD
  • Najważniejsze parametry i kryteria wyboru
  • Dobór wielkości telewizora
  • Płaski, czy zakrzywiony?
  • Odpowiednie porty i złącza
  • Tylko SmartTV
  • Zestawienie dziesięciu najpopularniejszych telewizorów Ultra HD / 4K

Telewizory 4K / Ultra HD najbardziej docenią kinomaniacy oraz wielbiciele seriali, dla których jakość obrazu jest naprawdę bardzo istotna. Ale naturalnym i pełnym szczegółów obrazem nie pogardziłby zapewne nawet zwykły użytkownik. Trzeba jednak pamiętać, że bardzo wysoka rozdzielczość da nam niezwykle szczegółowy obraz tylko i wyłącznie w sytuacji, gdy materiały jakie chcemy na takim telewizorze oglądać również są przygotowane w tak wysokiej rozdzielczości. Producenci telewizorów zdają sobie sprawę z wciąż relatywnie niewielkiej bazy filmów dostępnych w natywnej rozdzielczości 4K, dlatego wyposażają swoje urządzenia w specjalne algorytmy ulepszające również jakość obrazu HD i Full HD. Nie oszukujmy się jednak, obraz Full HD nigdy nie będzie wyglądał na telewizorze 4K, jak film od podstaw przygotowany w tej rozdzielczości, ale - i to może być dla niektórych zaskoczeniem - obraz Full HD na telewizorze 4K, może wyglądać lepiej niż obraz Full HD na telewizorze Full HD. Czy jest zatem sens kupować telewizor Ultra HD? Jak najbardziej - materiałów w tej rozdzielczości systematycznie przybywa, treści są również dostępne za pomocą internetowych usług strumieniowych wideo, takich jak np. Netflix czy Amazon Prime Video.

Ultra HD to, w przypadku filmów o najwyższej dostępnej na rynku jakości gwarancja najwierniej odwzorowanych kadrów, które zapewniają wyśmienite doznania wizualne i dzięki którym, każdy z nas może poczuć się jak w kinie, siedząc na kanapie w domu. Jeżeli zastanawiasz się nad wymianą telewizora i budżet pozwala Ci na wydanie nieco więcej pieniędzy, warto zainwestować w sprzęt oferujący taką rozdzielczość. Podpowiemy, że taki telewizor może również być wykorzystany jako bardzo szczegółowy monitor do komputera czy laptopa. Zanim jednak przystąpisz do zakupów, musisz określić kilka najważniejszych parametrów.

Przede wszystkim wielkość. Duży telewizor to zdecydowanie większy komfort oglądania, a dodatkowo wysoka rozdzielczość sprawia, że nawet siedząc blisko dużego ekranu nie dostrzeżemy irytujących pikseli, obraz będzie bardzo szczegółowy i dokładny. Niestety, w dalszym ciągu większość programów telewizyjnych jest kręconych w słabszych rozdzielczościach, dlatego dobrze, gdyby urządzenie radziło sobie ze skalowaniem. Dzięki temu będziesz miał pewność, że oglądanie nie zostanie zakłócone wszelkiego rodzaju plamami, słabszym kontrastem czy po prostu brakiem ostrości.

Obecnie na rynku mamy telewizory z ekranami płaskimi lub zakrzywionymi. Wybór konkretnego modelu jest kwestią czysto indywidualną, co prawda producenci zachwalają zakrzywione ekrany, ale jeżeli nie pasuje nam zakrzywiony ekran, nic nie stoi na przeszkodzie by wybrać tradycyjny, płaski telewizor. Od strony technicznej, telewizory w tej samej serii różniące się jedynie krzywizną ekranu dysponują taką samą elektroniką, mocą obliczeniową czy funkcjonalnością.

Pamiętaj o tym, aby wybierany model telewizora był wyposażony w najważniejsze porty i złącza, takie jak: USB (pozwala na podłączanie zewnętrznych dysków i pendrive'ów np. ze zdjęciami, filmami czy muzyką), antenowe (tuner naziemny/kablowy; opcjonalnie, gdy zachodzi taka potrzeba - satelitarny) oraz HDMI (umożliwia połączenie telewizora z komputerem, podłączenie zewnętrznego źródła obrazu i dźwięku). 

Smart TV to już standard na naszym rynku. Praktycznie każdy telewizor posiada intuicyjny system operacyjny, który sprawia, że urządzenie staje się domowym centrum rozrywki, oferując dodatkowe aplikacje, funkcje, a nawet gry, czy komunikację internetową. Dlatego zwróć uwagę, czy dany model wyposażono we wbudowany moduł Wi-Fi. To znacznie wygodniejsze, bo nie wymaga od nas podłączania dodatkowych kabli do sieci domowej.

Zapewne zastanawiasz się, czy biorąc pod uwagę, iż większość wyświetlanych obrazów jest w dalszym ciągu tworzonych w słabszej jakości, warto inwestować w telewizor Ultra HD? Otóż warto, jeżeli budżet nam na to pozwala. Producenci telewizyjni i filmowi coraz częściej zaczynają tworzyć materiały 4K i zapewne z miesiąca na miesiąc będzie ich coraz więcej. Zwłaszcza że bardzo dużo filmów 4K powstaje poza mainstreamową kinematografią i produkcjami telewizyjnymi. Znajdziecie je choćby na YouTube. A i sama rozdzielczość Ultra HD w niedalekiej przeszłości zapewne stanie się standardem. Poniżej przedstawiamy listę obecnie najbardziej popularnych telewizorów 4K.

Najpopularniejsze telewizory Ultra HD - Samsung UE40KU6072

Samsung UE40KU6072

Telewizor Samsung UE40KU6072 to telewizor Ultra HD wyposażony w 40-calową matrycę, dzięki czemu doskonale nadaje się do nieco mniejszych pomieszczeń. Jest to najmniejszy w naszym zestawieniu telewizor Ultra HD. Wyposażony jest w technologię PurColor (szerszy zakres regulacji kolorów), a dzięki zastosowaniu technologii HDR masz pewność, że żadne detale, ukryte szczególnie w wyraźnie jaśniejszych i ciemniejszych obszarach, nie umkną Twojej uwadze. Oprócz tych wyżej wymienionych, model ten wyposażono przede wszystkim w funkcję upscaling, która dba o to, aby materiały o niższej jakości i rozdzielczości były wyświetlane na poziomie zbliżonym do UHD. Każde powstałe zniekształcenia czy szumy są automatycznie niwelowane za pomocą technologii Ultra Clean View. System UHD Dimming na bieżąco optymalizuje kontrast, ostrość oraz kolory, gwarantując tym samym bogatość szczegółów. Samsung UE40KU6072 pozwala nam również na połączenie się z domową siecią za pomocą Wi-Fi. Dzięki temu w każdej chwili możesz korzystać z przeróżnych aplikacji - nie tylko filmowych - a nawet gier i tym samym poszerzyć jego funkcjonalność. Wszelkie treści możesz również przenosić bezpośrednio ze swoich innych urządzeń mobilnych, za pomocą smartfonowej aplikacji Samsung Smart View lub funkcji QuickConnect. Przesyłanie treści może odbywać się również za pomocą przenośnej pamięci zewnętrznej typu USB. Producent w modelu tym wykorzystał czterordzeniowy procesor, który gwarantuje szybką i płynną pracę urządzenia.

 

Najpopularniejsze telewizory Ultra HD - LG 55UH605V

LG 55UH605V

Telewizor LG55UH605V to połączenie nowoczesnego designu, znakomitego i bogatego w szczegóły obrazu, oferującego szeroką paletę kolorystyczną. Realistyczne kadry uzyskano dzięki zastosowaniu funkcji HDR, a naturalne kolory - za pomocą algorytmu trójwymiarowego odwzorowania palety barw. Model ten automatycznie dostosowuje jakość obrazu wyświetlanego na dużej, 55-calowej matrycy Ultra HD, do otaczających go warunków. To dobre rozwiązanie, chociażby ze względu na to, że urządzenie oszczędza tym samym energię. Funkcja Ultra Surround pozwala na zamianę zwykłego systemu w siedmiokanałowe głośniki. Świetna opcja, szczególnie gdy oglądamy koncert ulubionego zespołu, kompozytora, czy po prostu słuchamy muzyki. Telewizor LG 55UH605V wyposażony jest w bardzo prosty w obsłudze system operacyjny webOS 3.0. Znajdziemy w nim duży wybór aplikacji filmowych, muzycznych czy gier.

 

Najpopularniejsze telewizory Ultra HD - Sony KD-65ZD9

Sony KD-65ZD9

Sony KD-65ZD9 to jeden z topowych modeli japońskiego producenta, co oznacza bardzo wysoką jakość obrazu, ale też - niestety - wysoką cenę. Oczywiście duża, bo 65-calowa matryca ma rozdzielczość Ultra HD, obsługuje technikę HDR, gwarantuje szczegółowy obraz, o naturalnych barwach oraz jak najbardziej odpowiednim kontraście. Charakteryzuje się również znacznie szerszym zakresem jasności. To wszystko zapewnia jak najlepsze doznania wizualne - dzięki temu każdy z nas może poczuć się jak na prawdziwym, kinowym seansie. W modelu tym zastosowano bardzo wydajny procesor 4K HDR X1 Extreme, zdolny do przetwarzania i automatycznego poprawiania jakości obrazu w czasie rzeczywistym.

Funkcja Object-based HDR remaster dba o to, aby wszelkie kolory oraz kontrast był jak najbardziej odpowiedni i idealny do każdego wyświetlanego kadru. Model tego telewizora wyposażono w szereg systemów, których zadaniem jest uzyskiwanie jak najgłębszej czerni, jaskrawszej bieli i intensywniejszych, pełnych detali ciemnych części obrazu. Płynne i ostre kadry gwarantuje zastosowanie nowoczesnej technologii Motionflow XR, która wytwarza dodatkowe obrazy między wyświetlanymi klatkami, co zwiększa płynność ruchu. Telewizor firmy Sony działa na platformie Android TV, pozwalając tym samym na podłączanie dodatkowych urządzeń wyposażonych w system Android. Oferuje bardzo bogaty zestaw aplikacji oraz filmów, dzięki czemu nasza rozrywka nie musi kończyć się tylko na zwykłym oglądaniu telewizji.

 

Najpopularniejsze telewizory Ultra HD - Philips 43PUS6501/12

Philips 43PUS6501_12

43-calowy telewizor marki Philips, obsługujący rozdzielczość Ultra High Definition, zwaną inaczej 4K. Ekran wydaje się szerszy, niż jest w rzeczywistości, a to wszystko dzięki specjalnemu podświetleniu diodowemu tylnej części panelu. Rozwiązanie to o nazwie Ambilight, powoduje rzucanie na ścianę za telewizorem poświaty odpowiadającej barwowo aktualnie oglądanym kadrom. Telewizor dobrze radzi sobie ze skalowaniem obrazu o niższej rozdzielczości.

Telewizor Philips 43PUS6501/12 wyposażony został w system Android TV, gwarantujący każdemu użytkownikowi bogatą ofertę różnorodnych aplikacji filmowych czy muzycznych, a także gier. Wbudowane łącze Wi-Fi pozwala na podłączanie do urządzenia dodatkowych urządzeń mobilnych, za pomocą których możemy przesyłać dane bezpośrednio na telewizor. Ulubione filmy czy muzykę możemy także odtwarzać bezpośrednio z przenośnej pamięci typu pendrive. Model ten posiada również tuner DVB-S2, pozwalając tym samym na oglądanie różnego rodzaju programów, nadawanych za pośrednictwem transponderów satelitarnych.

 

Najpopularniejsze telewizory Ultra HD - Philips 55PUS6561

Philips 55PUS6561

Bliźniaczy do wyżej opisywanego, ale większy, bo wyposażony w 55-calowy ekran telewizor z dwustronnym systemem podświetleniowym Ambilight, który optycznie poszerza ekran i gwarantuje ciekawe wrażenia wizualne. Telewizor Philips 55PUS6561 wyposażony jest w szybki, czterordzeniowy procesor, dzięki czemu wprowadzane w czasie rzeczywistym obliczenia obrazu poprawiają jakość odbioru. Telewizor pracuje pod kontrolą systemu Android TV, a to oznacza różnorodną gamę gier i aplikacji multimedialnych, z których można korzystać, dzięki czemu telewizor nie będzie nudzić, nawet gdy w klasycznych programach TV nie znajdziemy nic ciekawego.

Funkcja Micro Dimming Pro dba o to, aby kontrast był zawsze dopasowany do aktualnych warunków oświetleniowych, jakie panują w danym pomieszczeniu. Głębię, obraz pełen szczegółów oraz płynność gwarantuje zastosowana technologia Pixel Plus Ultra HD. Telewizor ten jest również wyposażony w poszerzony zakres dynamiczny barw HDR Plus.

 

Najpopularniejsze telewizory Ultra HD - Samsung UE55KU6000

Samsung UE55KU6000

Samsung UE55KU6000 to klasyczny, płaski, 55-calowy telewizor LCD z podświetleniem LED. Podobnie jak jeden z wyżej wymienionych modeli koreańskiego producenta, również ten wyposażono w rozwiązanie o nazwie PurColour, które ma dbać o intensywność i optymalne odwzorowanie kolorów. Detale szczególnie jasnych i bardzo ciemnych obszarach obrazu nie zaginą, dzięki systemowi HDR. Funkcja upscalingu poprawia jakość materiałów nagranych z niższą niż Ultra HD rozdzielczością.

Telewizor posiada wbudowany moduł Wi-Fi, dzięki czemu w każdej chwili możesz połączyć się z domową siecią i internetem w celu korzystania z przeróżnych dodatkowych aplikacji i funkcji. Za pomocą Samsung Smart View lub funkcji QuickConnect, możesz łączyć się ze swoimi urządzeniami mobilnymi i odtwarzać materiały bezpośrednio na ekranie telewizora. Model ten wyposażony został również w port USB, dlatego też możesz śmiało korzystać z przeróżnych nośników pamięci zewnętrznej. 55-calowy telewizor do pracy wykorzystuje czterordzeniowy procesor, który w połączeniu ze wbudowanym systemem gwarantuje szybkie i płynne działanie urządzenia.

 

Najpopularniejsze telewizory Ultra HD - Samsung UE49KU6172U

Samsung UE49KU6172U

Kolejny model Samsunga z nieco mniejszym ekranem od poprzednika, tutaj przekątna wynosi 49 cali, ale za to jest to model z zagiętym ekranem. Podobnie jak we wcześniejszych modelach z serii 6000, mamy tu technikę poprawiania jakości barw PurColour, dynamiczny zakres tonalny HDR. Oczywiście nie mogło zabraknąć upscalingu, dzięki czemu kanały HD i Full HD, a także filmy w rozdzielczościach niższych od Ultra HD będą wyglądać lepiej. Wszelkie zniekształcenia obrazu oraz powstające szumy usuwane są automatycznie za pomocą wbudowanego systemu Ultra Clean View, a UHD Dimming dba o to, żeby wyświetlane materiały były jak najbardziej naturalne, regulując i poprawiając poziom kontrastu, ostrość oraz kolory.

 

Najpopularniejsze telewizory Ultra HD - Samsung UE55KU6400

Samsung UE55KU6400

Duży, 55-calowy telewizor koreańskiego producenta, to znowu model z serii 6000, tym razem wyposażony w płaską matrycę Ultra HD. Telewizor Samsung UE55KU6400 wyposażono w PurColour (szerszy zakres automatycznego dostrajania barw), HDR (poszerzony zakres tonalny poprawiający jakość w bardzo jasnych i bardzo ciemnych obszarach obrazu), a także inne funkcje wspomniane już wcześniej przy okazji opisywania innych modeli z serii 6000 (np. upscaling czy Auto Depth Enhancer).

 

Najpopularniejsze telewizory Ultra HD - LG 43UH6107

LG 43UH6107

To drugi z najmniejszych telewizorów w naszym zestawieniu (pierwszy jest 40-calowy Samsung na początku zestawienia). LG 43UH6107 wyposażony jest w 43-calowy ekran Ultra HD. Producent zadbał również o stronę audio. Korzystając ze specjalnej funkcji Ultra Surround, możemy zamienić standardowy dwukanałowy system głośników w wirtualny, siedmiokanałowy zestaw audio oferujący quasi-przestrzenny dźwięk, który podniesie realizm seansu. Urządzenie pracuje pod kontrolą intuicyjnego i łatwego w obsłudze systemu operacyjnego webOS 3.0, który oferuje szeroki zakres różnorodnych aplikacji, filmów, a także dodatkowych funkcji usprawniających pracę całego urządzenia.

 

Najpopularniejsze telewizory Ultra HD - Samsung UE55KU6100

Samsung UE55KU6100

Telewizor marki Samsung charakteryzuje się przede wszystkim naturalnym i bardzo szczegółowym obrazem, a także intensywnymi barwami. Zakrzywiony ekran dodatkowo dodaje głębi kadru, co sprawia, że każdy użytkownik, oglądając film, czuje się, jakby był w samym centrum akcji. Zastosowanie takiej techniki w konstrukcji ma jeszcze jedno zadanie - gwarantuje znacznie szersze pole widzenia. Dbając o jak najlepsze doznania wizualne, model ten posiada funkcję Auto Depth enhancer, która automatycznie ustawia poziomy kontrastu, osobno dla każdego elementu wyświetlanego na danym obrazie. Telewizor Samsung UE55KU6100 świetnie radzi sobie ze skalowaniem. Upscaling sprawia, że materiały nagrane w słabszej jakości wyglądają naprawdę dobrze - eliminuje ryzyko powstawania plam czy słabszego kontrastu, a wszelkie szumy i zniekształcenia redukowane są za pomocą technologii Ultra Clean View. Telewizor Samsung oferuje bogatą ofertę aplikacji, filmów oraz gier, a wszystko to ukryte w intuicyjnym i prostym w obsłudze interfejsie, opartym na systemie Smart Hub. Panel tego modelu ma 55 cali przekątnej.

Waszym zdaniem

swiergol100

no i co ze mam taki telewizor i jeszcze z3D jak i tak nie moge ogladac w tym systemie niema stacji telewizyjnej ktora nadaje w 4k to co idzie sciagnac z internetu jest skapetgwarek500

czy się chwalicie,,,,,,,,,gówno w tej telewizji do oglądania,,Reklama za Reklamą,i powtórka za powtórką,napewno nie kupił bym chocby cena była niższa o 50%

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.