Nowoczesne technologie w lodówkach, co nam dają

Marek Kowalski
Nowoczesne technologie w lodówkach, co nam dają

Jak dobrze kupić lodówkę? To oczywiste, należy wiedzieć co się kupuje. Teoretycznie lodówka to sprzęt pozbawiony tajemnic. Na pewno? Wystarczy wizyta w dowolnym salonie AGD. Konsumenci poszukujący lodówki po przekroczeniu progu sklepu i otwarciu drzwiczek wybranego modelu chłodziarko-zamrażarki są natychmiast atakowani anglojęzycznym żargonem: "Total No Frost!", "Linear Inverter", "MultiAirFlow" "BigBox", "FreshActive", "CrispZone", "FlexShelf", sprawy nie ułatwia pracownik sklepu śpiewająco recytując wyuczony na szkoleniu marketingowy potok słów. Wyjaśniamy czym są "technologie" we współczesnych lodówkach, ile w nich użyteczności, a ile "marketingu". 

0

Nowoczesne technologie i ciekawe funkcje w lodówkach. Jak je rozpoznać? Co nam dają? Oto z czym możemy się zetknąć przeglądając ustawione w salonach RTV/AGD modele lodówek różnych producentów. Opisywane udogodnienia, innowacje, a niekiedy również dość oczywiste funkcje (ale promowane anglojęzycznymi, marketingowymi nazwami ;-) ) podzieliliśmy na kilka kategorii w zależności od zadań, jakie są przez nie realizowane.

Przemyślane przechowywanie żywności - ułatwienia konstrukcyjne dla użytkowników

LG Door-in-doorSystem Door-in-Door (oznaczenie LG) - rozwiązanie zastosowane w wybranych modelach lodówek marki LG klasy premium, nazwę można przetłumaczyć na polski jako "drzwi w drzwiach", co dość dobrze oddaje pomysł konstrukcyjny koreańskiego producenta. System Door-in-Door polega na zastosowaniu dodatkowych, mniejszych drzwiczek w komorze chłodziarki. Celem tego pomysłu było ograniczenie wymiany cieplnej w momencie otwarcia drzwi chłodziarki, co ma istotne znaczenie zarówno dla zachowania właściwych parametrów temperaturowych w lodówce, jak i dla oszczędności energii - zwłaszcza w największych lodówkach side-by-side, gdzie powierzchnia wymiany cieplnej po otwarciu drzwi urządzenia jest duża. Dodatkowe drzwiczki dają dostęp do części chłodziarki (w zamyśle produktów, typu "przekąski" i napoje, po które często sięgamy) bez konieczności wietrzenia całej komory. Oto jak to wygląda w praktyce:

lodowka.P-Next

Sharp - Sliding Ice Maker

Sliding Ice Maker (oznaczenie Sharp) - rozwiązanie z grupy tych, które ułatwiają organizację przestrzeni w lodówce, w tym przypadku w zamrażalniku. Jest to autorskie rozwiązanie stosowane w lodówkach firmy Sharp, polega na tym, że kostkarka znajdująca się w zamrażalniku może być przesuwana, co w pewnym stopniu może ułatwić przechowywanie w zamrażalniku produktów o niestandardowych rozmiarach.

Sharp AdaptiLift

AdaptiLift (oznaczenie Sharp) - kolejne ułatwienie związane z aranżacją przestrzeni wewnątrz lodówki. Pomysł firmy Sharp; polega po prostu na możliwości zmiany wysokości, na której znajdują się balkoniki umieszczone na drzwiczkach chłodziarki. W wielu lodówkach zmiana położenia balkoniku jest również możliwa, ale zazwyczaj wymaga wyjęcia balkonika i przełożenia go w inne miejsce - w tym przypadku balkonik przesuwamy za pomocą prowadnic wbudowanych w drzwiczki. Bajer dla lubiących wygodę? Być może, ale lubiącym wygodę się spodoba.

Sharp EasyMotion

EasyMotion (oznaczenie Sharp) - pod taką nazwą w lodówkach marki Sharp określono możliwość pełnego wysunięcia szuflady bez potrzeby otwierania drzwi o kąt rozwarty. Tego typu konstrukcyjne ułatwienia pozwalające manipulować znajdującymi się we wnętrzu lodówki elementami stosowane są przez wielu producentów.

 

Sharp SpaceSaverDoor

SpaceSaverDoor (oznaczenie Sharp) - taką nazwę firma Sharp proponuje dla rozwiązania, które zaliczyć można do udogodnień ułatwiających korzystanie z lodówki. Chodzi o takie rozmieszczenie zawiasów drzwi chłodziarki i zamrażalnika, że ich otwarcie nie zwiększa szerokości lodówki. Dzięki temu urządzenie może być umieszczone np. bezpośrednio przy ścianie bocznej. Oczywiście taki pomysł nie jest tylko stosowany w lodówkach Sharpa, wielu producentów produkuje takie lodówki. Jeżeli w domu jedyne miejsce na lodówkę, to miejsce przy ścianie na którą będą otwierać się drzwiczki urządzenia, warto pomyśleć nad modelem oferującym takie udogodnienie.

Gorenje ConvertActive

ConvertActive (oznaczenie Gorenje) - ciekawe rozwiązanie w lodówkach marki Gorenje polegające na tym, że czasowo można przekształcić nawet cały zamrażalnik w chłodziarkę, przydatne gdy zamrażalnik pusty, a trzeba przechować w warunkach chłodniczych większą ilość pożywienia np. na zaplanowane przyjęcie. 

Bosch CrisperBoxCrisperBox (oznaczenie Bosch) - kolejna wariacja na temat specjalnej szuflady dla warzyw i owoców z regulacją wilgotności, co pozwala dłużej przechowywać produkty pochodzenia roślinnego.

Bosch EasyAccessEasyAccess Shelf (oznaczenie Bosch) - kolejne udogodnienie dla użytkowników - chodzi o wysuwaną półkę w chłodziarce, w wielu modelach lodówek półki można co najwyżej przestawiać, ale nie wysuwać. Jeżeli zależy nam na takiej funkcji, to już wiemy, że są lodówki wyposażone w tego typu rozwiązanie.

Bosch EasyLift

EasyLift (oznaczenie Bosch) - kolejne ułatwienie w aranżacji wnętrza lodówki, polega na możliwości zmiany wysokości ułożenia balkoniku oraz półek w taki sposób, ze nie trzeba ich wyjmować - można zmienić ich położenie nawet bez wyjmowania znajdującego się na półce pożywienia.

Bosch FlexShelf

FlexShelf (oznaczenie Bosch) - Pod taką nazwą w lodówkach Bosch (wybrane modele) znajdziemy umieszczoną w chłodziarce składaną półkę; rozwiązanie przydatne gdy np. chcemy umieścić np. coś wyższego w lodówce, albo upakować większą liczbę małych produktów. Oczywiście taki pomysł jest dostępny nie tylko w lodówkach marki Bosch, składane półki znajdziemy w wielu lodówkach różnych producentów.

Użyteczne usprawnienia systemów chłodniczych

LG Inverter Linear Compressor

Inverter Linear Compressor (inwerterowy kompresor liniowy; ozn. LG) - w nowoczesnych lodówkach tradycyjny kompresor zastępowany jest znacznie lepszym, wydajniejszym, trwalszym, bardziej energooszczędnym inwerterowym kompresorem liniowym. Powyższy piktogram pochodzi z oznaczenia tej technologii w lodówkach LG, ale jest to rozwiązanie dostępne również w produktach innych firm (m.in. Samsung, Liebherr, Bosch, Sharp). Trwałość takiego rozwiązania jest znacznie wyższa od klasycznych rozwiązań, co też jest powodem, że praktycznie wszyscy producenci wykorzystujący tę technologię oferują 10-letnią gwarancję na ten element. Istotną cechą dającą przewagę lodówkom z inwerterowym kompresorem jest to, że możliwa jest w nim regulacja mocy, a co za tym idzie płynne dopasowanie charakterystyki pracy do faktycznych wymagań termicznych urządzenia. Przykładowo w lodówce pozbawionej tego rozwiązania, nieznaczny wzrost temperatury wymuszający załączenie kompresora powoduje, że jest on włączany i pracuje z pełną mocą, co niekiedy skutkuje zbyt dużym obniżeniem temperatury (to właśnie widoczny w niektórych starszych modelach efekt "przemrażania" pożywienia w komorze chłodziarki. W lodówce z "inwerterem" nie ma takiej możliwości - kompresor załączy się z mocą optymalnie dopasowaną do bieżącej sytuacji.

LG Multi Air Flow

Multi Air Flow (oznaczenie LG) - lodówka z tym systemem ma komorę chłodniczą wyposażoną w dodatkowe wentylatory wymuszające obieg powietrza wewnątrz chłodziarki. Dzięki temu rozwiązaniu powietrze o odpowiedniej (dobranej automatycznie lub ustawionej przez użytkownika) temperaturze jest równomiernie rozprowadzane na wszystkich półkach (w przypadku modeli wyposażonych w dodatkowe szuflady specjalne z niezależnie ustawianymi parametrami (temperaturą i wilgotnością) wymuszony obieg powietrza omija te obszary). Mechanizm ten ma również znaczenie w sytuacji, gdy często otwieramy lodówkę. Dzięki wentylatorom chłodne powietrze jest szybciej rozprowadzane po zamknięciu urządzenia, dzięki czemu żywność jest krócej narażona na skoki temperatury i pozostaje dłużej świeża. Nazwa Multi Air Flow jest stosowana w produktach LG, ale rozwiązanie to jest stosowane przez wielu producentów; wybierając lodówkę warto upewnić się, czy dysponuje ona wymuszonym obiegiem powietrza w komorze chłodziarki.

LG Total No Frost

Total No Frost (oznaczenie LG) - techniki automatycznego, aktywnego odszraniania lodówek z wymuszanym nadmuchem pozbawionego wilgoci (a zatem i szronu) powietrza to chyba najbardziej popularne rozwiązanie wzbogacające funkcjonalność domowego sprzętu chłodniczego. Total No Frost to nazwa stosowana nie tylko przez LG, ale również w lodówkach m.in. firm Samsung, Whirlpool, Candy, Indesit i wielu innych. Jaka jest różnica między No Frost, a Total No Frost? Niekiedy... żadna. W praktyce jednak warto upewnić się, czy w interesującym nas modelu system odszraniający obejmuje tylko komorę chłodziarki (zapobiega osadzaniu się szronu na tylnej ściance chłodziarki - dość częsta przypadłość starych lodówek), czy też zapobiega również nadmiernemu agregowaniu się lodu w komorze zamrażalnika (a tym samym uwalnia od konieczności ręcznego rozmrażania lodówki). Jeżeli system odszraniający jest zaimplementowany jedynie w jednej z komór urządzenia, to na pewno nie będzie to Total No Frost, lecz właśnie No Frost lub Semi No Frost. Różni producenci stosują różne nazewnictwo, dlatego jeżeli jesteśmy zainteresowani systemem odszraniającym obejmującym obie komory lodówki, warto się upewnić, czy interesujący nas model ma taką funkcję.

LG Pure n Fresh

Pure n Fresh (oznaczenie LG) - rozwiązanie powiązane z poprzednim; jest to po prostu system filtracji powietrza. Oznacza to, że za eliminację niepożądanych aromatów gromadzących się w lodówce odpowiada nie tylko pasywny pochłaniacz zapachów, ale również filtrowanie aktywne połączone z wymuszonym obiegiem powietrza. Również to rozwiązanie jest stosowane przez wielu producentów, a sama nazwa technologii może być inna niż podana tu - właściwa dla produktów marki LG.

Sharp - Advanced No Frost

Advanced No Frost (oznaczenie Sharp) - pod taką nazwą dostępny jest system automatycznego, aktywnego odszraniania z wymuszonym obiegiem powietrza stosowany w lodówkach Sharp. Odszranianie dotyczy całego urządzenia (obu komór lodówki) i w tym przypadku dodatkowo optymalizowana jest wilgotność powietrza, co zapobiega nadmiernemu przesuszaniu przechowywanej w lodówce żywności. Wybierając lodówkę z systemem No Frost zawsze warto się dopytać, czy dany model nie ma jednoczesnej optymalizacji wilgotności. Jeżeli takiej funkcji brak, może się okazać, że po dłuższym przechowywaniu żywności z pozbawionej szronu lodówce żywność będzie przesuszona i po prostu niesmaczna.

Sharp Gentle Air Flow

GentleAirFlow (oznaczenie Sharp) - Wymuszony obieg powietrza, tak określane jest to rozwiązanie w lodówkach Sharpa. Według producenta zapobiega wysuszaniu żywności.

Gorenje AdaptTech

AdaptTech (oznaczenie Gorenje) - słoweński potentat w branży AGD wyposaża niektóre lodówki w system analizujący częstość otwierania drzwi lodówki. Szczerze mówiąc opis producenta brzmi dość interesująco (żeby nie powiedzieć: fantastycznie) - otóż Gorenje zapewnia że AdaptTech to system umożliwiający lodówce przewidzenie kiedy otworzysz lodówkę, temperatura jest wtedy nieznacznie obniżana by natychmiast zrekompensować gwałtowny wzrost temperatury w momencie, gdy nastąpi wymiana cieplna pomiędzy wnętrzem lodówki a powietrzem z otoczenia.

Gorenje MultiFlow 360

MultiFlow 360 (oznaczenie Gorenje) - System wymuszonego, równomiernego nawiewu powietrza, zapewniający stałą temperaturę i wilgotność we wnętrzu chłodziarki, rozwiązanie podobne do wcześniej opisanego Multi Air Flow; dostępne w wielu lodówkach różnych producentów. Pod nazwą MultiFlow 360 znajdziemy je w lodówkach marki Gorenje.

Gorenje SuperCool

SuperCool (oznaczenie Gorenje) - Funkcja szybkiego chłodzenia (dotyczy chłodziarki), rozwiązanie dostępne w niektórych modelach lodówek Gorenje, analogiczny pomysł jest oferowany również w wybranych modelach lodówek innych producentów. Jak to działa? W momencie gdy do lodówki schowamy znaczne ilości świeżo zakupionych towarów, ich temperatura (zwłaszcza w lato) jest zazwyczaj zauważalnie wyższa od wymaganych warunków chłodniczych. Funkcja SuperCool obniża czasowo (na kilka godzin) temperaturę w chłodziarce, co pozwala szybciej schłodzić świeżo włożone produkty, po pewnym czasie mechanizm automatycznie się wyłącza i chłodziarka wraca do nominalnych ustawień temperaturowych.

Gorenje XtremeFreeze

XtremeFreeze (oznaczenie Gorenje) - Im szybciej żywność będzie zamrożona (jeżeli planujemy jej mrożenie) tym dłużej będzie mogła być przechowywana i jednocześnie zachowana zostanie w lepszym stanie. Pod tą nazwą w lodówkach Gorenje (w wybranych modelach) znajdziemy specjalną szufladę w zamrażalniku, w której umieszczone pożywienie będzie - zgodnie z informacją producenta - zamrożone w czasie dwukrotnie krótszym niż w pozostałej części zamrażarki.

Bosch 2 obiegi chłodnicze2 obiegi chłodnicze (oznaczenie Bosch) - firma Bosch zdecydowała się na użycie języka polskiego w określeniu jednej z funkcji w swoich chłodziarkach. Nazwa wiele wyjaśnia - lodówka wyposażona w to rozwiązanie ma dwa oddzielnie obiegi chłodzenia, co pozwala niezależnie sterować temperaturą w chłodziarce i zamrażalniku.

Bosch FreshSense

FreshSense (oznaczenie Bosch) - rozwiązanie polegające na wyposażeniu lodówki w szereg czujników stale monitorujących warunki panujące w lodówce (zarówno wewnątrz chłodziarki jak i zamrażalnika) i automatycznie regulujących temperaturę wewnątrz obu komór.

Bosch Inteligent Inverter TechnologyInteligent Inverter Technology (oznaczenie Bosch) - nazwa stosowana w lodówkach marki Bosch dla określenia, że opisany tą frazą (i oznaczony ikonką) model jest wyposażony w nowoczesny kompresor inwerterowy.

Bosch MultiAirFlowMultiAirflow (oznaczenie Bosch) - wymuszony obieg powietrza równoważący temperaturę w lodówce, minimalizujący wahania temperatury (powstałe np. w wyniku otwarcia lodówki) i skracający czas chłodzenia.

Bosch SuperCoolingSuperCooling (oznaczenie Bosch) - rozwiązanie podobne do opisanego wcześniej SuperCool z lodówek Gorenje - również w tym przypadku chodzi o funkcję szybszego schładzania świeżo umieszczonych w chłodziarce produktów poprzez czasowe obniżenie temperatury wewnątrz chłodziarki.

Bosch SuperFreezingSuperFreezing (oznaczenie Bosch) - funkcja analogiczna do poprzedniej, z tym że dotycząca zamrażalnika.

Rozwiązania dla specyficznych rodzajów żywności

LG Moist Balance CrisperMoist Balance Crisper (oznaczenie LG) - w tym przypadku mamy do czynienia z pewną grupą rozwiązań stosowanych przez różnych producentów. Nazwa Moist Balance Crisper jest stosowana przez LG i odnosi się do niezbyt wyrafinowanego rozwiązania (choć skutecznego). Jest to po prostu specjalna kratownica pokrywająca szufladę przeznaczoną na owoce i warzywa. Woda, która odparowuje z produktów roślinnych gromadzi się na kratownicy, dzięki czemu wilgotność w komorze może utrzymywać się na stałym poziomie. Wielu producentów stosuje rozwiązania pozwalające na dłuższe przechowywanie świeżych warzyw i owoców w lodówce. Jeżeli często kupujemy tego typu produkty warto zainteresować się, czy lodówka oferuje coś więcej niż tylko zwykłą szufladę na warzywa i owoce.

Sharp CrispZone

CrispZone (oznaczenie Sharp) - taką nazwę firma Sharp zarezerwowała dla szuflady na warzywa i owoce. Rozwiązanie raczej standardowe, ale jak brzmi ;-)

Sharp OptiFresh

OptiFresh (oznaczenie Sharp) - wielu producentów lodówek używa dla tego rozwiązania polskiej nazwy "komora wilgotności", o co chodzi? To umieszczona w lodówce specjalna szuflada (zazwyczaj przeznaczona na produkty pochodzenia roślinnego - warzywa i owoce), w której użytkownik może ustawiać różny poziom wilgotności niezależnie od pozostałej części chłodziarki.

Sharp ZeroDegreeZone

ZeroDegreeZone (oznaczenie Sharp) - pod taką nazwą firma Sharp promuje stosowane w niektórych modelach lodówek specjalne szuflady, dla których można ustawić inną, niższą temperaturę niż w pozostałej części chłodziarki. Tego typu rozwiązania (choć inaczej nazywane, np. CoolSelectZone w lodówkach Samsung) można również spotkać u innych producentów. Ich zaletą jest znaczne wydłużenie czasu przechowywania produktów świeżych pochodzenia zwierzęcego (mięso, drób, ryby), co ma znaczenie dla tych konsumentów, którzy chcą uniknąć mrożenia świeżej żywności przed jej przygotowaniem, a nie robią zakupów codziennie.

Gorenje CrispZone

CrispZone (oznaczenie Gorenje) - podobnie jak firma Sharp, również firma Gorenje taką nazwą określiła specjalną szufladę z regulacją wilgotności, miejsce przeznaczone dla owoców i warzyw.

Gorenje FreshActive

FreshActive (oznaczenie Gorenje) - kolejna nazwa na wspominaną już wcześniej, dostępną w lodówkach wielu producentów specjalną szufladę zapewniającą temperaturę o kilka stopni niższą niż w pozostałej części chłodziarki - rozwiązanie przeznaczone głównie do przechowywania świeżego mięsa, ryb czy drobiu.

Gorenje XXL SpaceBox

XXL SpaceBox (oznaczenie Gorenje) - kolejna nazwa na pomysł ułatwiający przechowywanie pożywienia w lodówce; w tym przypadku chodzi o dużą szufladę w zamrażalniku przeznaczoną na duże produkty.

Gorenje ZeroZone

ZeroZone (oznaczenie Gorenje) - Stosowana przez Gorenje nazwa dla specjalnej szuflady w chłodziarce, dla której można ustawić temperaturę bliską zeru stopni Celsjusza, co pozwala dłużej przechowywać świeże produkty takie jak ryby, ale również świeże mięso czy drób. Rozwiązanie podobne do np. CoolSelect Zone czy ZeroDegreeZone.

Diagnostyka i rozwiązania ułatwiające serwis sprzętu

LG Smart Diagnosis

Smart Diagnosis (oznaczenie LG) - tym razem pomysł stosowany w opisywanej tu formie jak na razie wyłącznie w produktach AGD (nie tylko lodówkach) marki LG. Smart Diagnosis to system usprawniający szybką diagnostykę urządzenia AGD za pomocą telefonu komórkowego. Uwaga! Nie musi to być smartfon! Użytkownik nie musi instalować, ani używać jakiejkolwiek aplikacji - potrzebuje jedynie telefonu zdolnego do realizowania połączeń głosowych. W razie jakichkolwiek kłopotów z lodówką (albo innym sprzętem obsługującym Smart Diagnosis) wystarczy nacisnąć odpowiednio oznaczony przycisk na obudowie urządzenia, co spowoduje emisję ściśle określonego zestawu dźwięków, teraz użytkownik łączy się z centrum serwisowym i gdy konsultant o to poprosi, przykłada mikrofon telefonu do emitera dźwięków w urządzeniu AGD. Nagranie jest cyfrowo przetwarzane przez centrum serwisowe producenta, co pozwala łatwo ustalić przyczynę usterki i w wielu przypadkach usunąć bez potrzeby czasochłonnego i kosztownego wzywania serwisu do domu użytkownika.  

Aktywne rozwiązania antybakteryjne i neutralizowanie niepożądanych zapachów

Sharp ion Plasmacluster

Plasmacluster - autorska technika opracowana i opatentowana przez firmę Sharp, jest to rozwiązanie, które faktycznie stanowi dużą innowację i wyrafinowany technologicznie pomysł. W lodówce (i nie tylko, rozwiązanie stosowane jest w wielu urządzeniach) umieszczony jest aktywny generator jonów, rozbijający cząsteczki wody na jony dodatnie i jony ujemne. Oczywiście w powietrzu o niezerowej wilgotności (a właśnie takie znajduje się zarówno wokół nas jak i w lodówce) jony są natychmiast "otaczane" przez cząsteczki wody. Gdy taki obiekt napotka w atmosferze chłodziarki zarodnik grzybów pleśniowych (lub drobnoustroje) tworzy bardzo reaktywne grupy hydroksylowe (OH) reagujące z zarodnikami w sposób powodujący rozpad ściany komórkowej, a tym samym skutecznie neutralizując ich działanie i całkowicie blokując dalszy rozwój.

Sharp Odour Neutral

Odour Neutral (oznaczenie Sharp) - kolejna nazwa techniki aktywnego usuwania niepożądanych zapachów z wnętrza lodówki. Przy okazji, wybierając lodówkę z tego typu rozwiązaniem zawsze należy zwrócić uwagę, czy urządzenie oferuje niezależną filtrację zapachów dla każdej z komór, dzięki czemu unikamy mieszania się zapachów pomiędzy chłodziarką i zamrażalnikiem.

Gorenje IonAir

IonAir (oznaczenie Gorenje) - również w lodówkach Gorenje (wybrane modele) dostępny jest aktywny system grzybo- i bakteriobójczy oparty o jonizację. Nie jest to jednak rozwiązanie takie jak w przypadku systemu Plasmacluster firmy Sharp. Tutaj zamiast wysoko aktywnych grup hydroksylowych powstałych w wyniku jonizacji czynnikiem niszczącym niepożądane drobnoustroje, zarodniki grzybów, czy eliminujące przykre aromaty jest ozon.

Oświetlenie

Sharp TwinLED

TwinLED (oznaczenie Sharp) - pod taką nazwą firma Sharp firmuje oświetlenie LED w swoich chłodziarkach (kolumny diod są rozmieszczone w tym przypadku po obu stronach wnętrza lodówki). W nowoczesnych lodówkach oświetlenie LED jest już powszechne i trudno dziś spotkać egzemplarze, które byłyby wyposażone w inny rodzaj oświetlenia. LED są zdecydowanie zalecane, mają przewagę nad starszymi źródłami światła stosowanymi w lodówkach zarówno pod względem trwałości jak i efektywności energetycznej - diody LED są najoszczędniejszym źródłem światła znanym ludzkości.

Dodatkowe "bajerki"

Sharp AntiFingerprint

AntiFingerPrint (oznaczenie Sharp) - To żadna wyrafinowana "technologia", lecz po prostu rozwiązanie polegające na takim opracowaniu obudowy lodówki, by palce użytkownika nie pozostawiały na niej widocznych śladów. Tylko tyle, ale jeżeli irytują was "paluchy" na lodówce, takie rozwiązanie z pewnością się spodoba. Oczywiście tego typu powłoki nie są wyłącznie domeną lodówek marki Sharp, wielu producentów oferuje podobne rozwiązania. Jak to sprawdzić w sklepie? Cóż, po prostu dotknijcie lodówkę i spójrzcie pod światło, czy nie został ślad :)

Waszym zdaniem

Brak opinii.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.