OLED – organicznie świetny obraz

OLED, czyli właściwie co?

Marek Kowalski
OLED – organicznie świetny obraz

Telewizory OLED wreszcie trafiły do polskich sklepów z elektroniką użytkową. Jest ich na razie niewiele, a wszystkie mają jedną wspólną cechę: bardzo wysoką cenę. Czy ustalone przez producentów kwoty wynikają z użycia innowacyjnej techniki wyświetlania? Czym jest OLED? Czym się charakteryzują zastosowane w tych telewizorach matryce? Jak są zbudowane? Czy są trwałe? Czym się różnią od powszechnych dziś ekranów ciekłokrystalicznych? Pytań jest więcej. Czas zatem poznać odpowiedzi.

8

Na początku było światło

Zjawisko luminescencji, czyli emisji fotonów przez substancję do tego zdolną, zwaną luminoforem, wywołane innymi czynnikami niż rozgrzanie do wysokiej temperatury, istnieje znacznie dłużej od naszego gatunku. Zanim jeszcze człowiek zdążył w ogóle zaistnieć, w głębinach oceanicznych żyło już bardzo wiele gatunków wyposażonych w narządy wykorzystujące zjawisko luminescencji – a dokładniej: bioluminescencji – w walce o byt. Mimo upływu milionów lat wciąż olbrzymia część oceanicznej fauny nie może się obyć bez światła, a wobec braku tego doskonale nam znanego, słonecznego, zwierzęta produkują je same.

swietliki
Nie musimy jednak sięgać głęboko w toń oceanu, by zaobserwować zjawisko bioluminescencji. Wystarczy w ciepłe, letnie miesiące (czerwiec i lipiec) wybrać się wieczorem do gęstego lasu liściastego. Z pewnością uda się spotkać owady zwane świetlikami, których trzy gatunki żyją w naszym kraju (na całym świecie znamy ponad 2000 gatunków świecących chrząszczy). W odwłokach samic świetlików znajduje się związek chemiczny zwany lucyferyną, który pobudzony chemicznie (utleniany przez wydzielany enzym) zaczyna świecić.

Kiedy „zimne świecenie” opanował człowiek? Odpowiedź na to pytanie wymaga, by się przenieść do początków XX wieku. W 1907 roku Henry Joseph Round, pracujący jako asystent Guglielma Marconiego (włoskiego fizyka i konstruktora, uznawanego za jednego z pionierów radia i w ogóle całego przemysłu elektronicznego), w periodyku „Electrical World” opisał zaobserwowane przez siebie zjawisko świecenia kryształów karborundu po umieszczeniu ich w polu elektrycznym. To w ten sposób Round odkrył elektroluminescencję, leżącą u podstaw takich konstrukcji jak diody LED.

Zjawisko elektroluminescencji jest wykorzystywane nie tylko w ekranach OLED czy diodach LED, ale również w znacznie starszych lampach neonowych, tak dobrze nam znanych z krajobrazów miast (mamy na myśli neonowe reklamy). Tym razem jednak to nie lampy czy diody LED są przedmiotem naszego zainteresowania, lecz ekrany zbudowane z matryc organicznych, OLED.

Waszym zdaniem

master shinji00

Czy w przypadku LG wszystkie "sub-piksele" nie świecą na biało, a przechodzą przez korektor widma "podobnie" jak w projektorze DLP przez koło kolorów (color filter)?

tomasz.sztachelski00

Trochę poczekamy aż się OLED upowszechni. Ale kolejne marki planują też wejście w ten segment m.in. Panasonic i Sony

da.ruchna00

ja mam caly czas "stare pudlo" i od 14 lat ani razu nie bylo serwisowane a dzisiejsze telewizory jak slyszalam kolege co sie chwalil "kupilem se 47` leda" a po pol roku "juz 3 raz dalem go na gwarancje" i gdzie tu jakosc produktu ? a ceny kosmiczne w komisach kupisz "stare pudlo" za 100zl i pochodzi ono z 20 dobrycch lat a w sklepie nowy telewizor powiedzmy lcd 32` kosztuje ok 800zl i bedzie chodzil 2 lata....

piotrzimny00

Panasonic i Sharp akurat rezygnuje z produkcji OLED. Jest pewien problem z owymi TV - zwiększa się złużycie prądu, blaknięcie kolorów po pewnym czasie a tym bardziej koloru niebieskiego - chodzi tu o specyficzne uzyskanie tegoż koloru. W przypadku gdy w normalnym LCD lub LED padnie podświetlanie i da się to naprawić o tyle w OLED może być problem - tutaj obraz świeci się własnym światłem produkowanym przez diody RGB. Kolor czarny jest czarny - biały daje sporo do życzenia. Jest więcej wad niż zalet - jedyna duża zaleta to taka że chociaż przez okres gwarancji pocieszymy się ostrym pięknym kolorem, wadą jest to że znając producentów zmniejszą oni żywotność diod LED (RGB) do minimum i co 3 lata czeka nas wymiana TV na nowy.

maniek1977200

jaki tam znowu oled rządzi?gdzie rządzi?jak rządzi?,w jakiej partii?czyżbym coś przespał?

piotr.molinski00

Świetliki to dzieło diabła Lucyfera. Posiadają lucyferynę!

qsx200

Nie ma szans. Na razie. Plazma też upadła ponieważ jest tylko nieco droższa choć ma lepszy obraz. Ceny maja być realne i tyle.

aganet300000

Jutro lecę kupić nowy oled

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.