Oczyszczacze powietrza Electrolux - debiut (ponowny) na polskim rynku

Marek Kowalski
Oczyszczacze powietrza Electrolux - debiut (ponowny) na polskim rynku

Oczyszczacze powietrza to sprzęt coraz bardziej potrzebny w polskich domach. Firma Electrolux na specjalnie zorganizowanym spotkaniu prasowym zaprezentowała m.in. naszemu zespołowi dwa zupełnie nowe produkty - oczyszczacze powietrza z serii Electrolux Oxygen Collection, modele EAP300 oraz EAP450. Prezentacja obfitowała w wiele danych dotyczących fatalnego poziomu powietrza w naszych miastach, a także rozwiązań technicznych zastosowanych w najnowszych urządzeniach marki Electrolux.

0

Badania jakości powietrza nie pozostawiają żadnych wątpliwości co do tego, że w znacznym stopniu przyczyną zapadalności na choroby płuc i układu krążenia jest to, czym oddychamy. Polskie miasta są w niechlubnej czołówce najbardziej trujących miast w Europie. Spośród 50 miejscowości o największym stopniu skażenia powietrza w UE aż 35 znajduje się w naszym kraju! Tu potrzebne są rozwiązania systemowe, jednak w Polsce niestety wciąż administracja rządowa hołubi gospodarkę opartą na węglu. W miastach jeszcze długo o elektrycznym transporcie będziemy mogli co najwyżej pomarzyć, a i sami obywatele za nic mają to czym oddychają, paląc w swoich domowych piecach czym popadnie. A potem w płucach lądują rakotwórcze cząstki stałe i związki chemiczne, jak choćby benzopireny - wyjątkowo kancerogenne paskudztwo, a żeby je otrzymać wystarczy spalić w piecyku węgiel lub śmieci z tworzyw sztucznych (ot, taką "przeszkadzającą" plastikową butelkę po napoju). 

Oczywiście nie zmienimy z dnia na dzień systemu gospodarczego opartego na węglu, nie przestawimy transportu i energetyki na ekologiczne źródła odnawialne, nawet będziemy mieli kłopot z namówieniem sąsiadów by nie palili "byle czym" w swoich domowych piecach grzewczych. Z drugiej strony bezczynność to czekanie na szybszą śmierć. Już dziś w Krakowie, jednym z najbardziej zanieczyszczonych, dużych miast Polski, rodzi się wiele dzieci o niższej niż normalna masie urodzeniowej, dzieci te wolniej się rozwijają, mają niższą inteligencję od rówieśników urodzonych w lepszych warunkach środowiskowych. Co możemy zrobić? Zadbać o siebie i najbliższych inwestując w poprawę jakości powietrza w najbliższym otoczeniu. Jakiś czas temu przetestowaliśmy w naszym serwisie oczyszczacz powietrza Sharp KC-A50EUW. Dlaczego poruszamy ten temat ponownie? Głównie dlatego, że rynkowa oferta oczyszczaczy powietrza w naszym kraju właśnie zwiększyła się o modele wprowadzone przez firmę Electrolux, która bodaj po 8 latach przerwy wraca do tej gałęzi produkcyjnej. Byliśmy w jednym z biur producenta i mieliśmy okazję przyjrzeć się dwóm modelom najnowszych oczyszczaczy powietrza popularnej, szwedzkiej marki. Oto co nam zaprezentowano.

Oczyszczacze powietrza - słowo eksperta

electrolux-oczyszczacze02

dr med. Piotr Dąbrowiecki z Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POCHP - ekspert zaproszony przez firmę Electrolux nie szczędził słów krytyki względem jakości otaczającego nas powietrza.

Zaletą spotkania zorganizowanego przez Electrolux był wysoki poziom merytoryczny. Głównie zawdzięczamy to obecności eksperta zaproszonego przez producenta pokazywanych na prezentacji oczyszczaczy powietrza. Dr med. Piotr Dąbrowiecki dysponuje nie tylko medyczną wiedzą, ale również jest wieloletnim praktykiem na polu walki z trucicielami powietrza. W swojej prezetancji doktor Dąbrowiecki, jak sam ujął "straszył", choć trafniej byłoby nazwać jego słowa trafnym przedstawieniem ponurych faktów dotyczących tego czym oddychamy w polskich miastach i jak fatalny ma to wpływ na nasze zdrowie. Ludzkie płuca mają największą powierzchnię styku z otoczeniem zewnętrznym ze wszystkich elementów naszego ciała. Choć teoretycznie może się wydawać, że najbardziej narażona na czynniki zewnętrzne jest nasza skóra, ale to tylko kilka metrów kwadratowych powierzchni. Struktura płuc jest tak złożona, że w rzeczywistości gdybyśmy je "rozłożyli" na płaszczyźnie, to tkanka płuc odpowiadająca za wymianę gazową pomiędzy otoczeniem na naszym organizmem wynosi ok. 100 metrów kwadratowych! Wchłaniając codziennie setki litrów powietrza pochłaniamy wszystko, co w tym powietrzu się znajduje. Doktor przedstawił również rezultaty amerykańskich badań przeprowadzonych przez Narodowy Instytut Zdrowia USA (jedna z agencji amerykańskiego Departamentu Zdrowia), które dowodzą, że czynnikiem odpowiedzialnym za utrzymanie naszego zdrowia jest na pierwszym miejscu styl życia (53%), ale już na drugim warunki środowiskowe (23%), element bardziej istotny od genetycznie dziedziczonych cech związanych z podatnościami na zapadanie na różne choroby, czy dostępności i poziomu opieki zdrowotnej. Po prostu jeżeli oddychamy czystym powietrzem to nie chorujemy. Jednak takiego powietrza u nas brak.

Oczyszczacze powietrza - demonstracja skuteczności

Po prezentacji dr Dąbrowieckiego przedstawiciele firmy Electrolux urządzili demonstracyjny pokaz możliwości nowych urządzeń do filtrowania i oczyszczania powietrza. Gościom rozdano maski przeciwpyłowe, a następnie w pomieszczeniu wypuszczono sporą ilość dymu. Wyglądało to tak:

electrolux-oczyszczacze03

Gdy tylko strumień dymu został wychwycony przez widoczne po prawej stronie oczyszczacze powietrza, rozpoczęły one natychmiastową filtrację powietrza z maksymalną wydajnością. Mogliśmy na własne oczy przekonać się o skuteczności działania urządzeń. Dym wpuszczony do pomieszczenia dość szybko został pochłonięty, powietrze przefiltrowane, a goście mogli zdjąć niepotrzebne już maski przeciwpyłowe. No dobrze, pokaz był widowiskowy, ale może czas na kilka faktów dotyczących zaprezentowanych modeli urządzeń.

Oczyszczacze powietrza - nowe modele Electrolux

electrolux-oczyszczacze01

Na zdjęciu widoczne prezentowane urządzenia: po lewej stronie oczyszczacz Electrolux EAP450, a obok model EAP300. Oba urządzenia wyposażono w szereg rozwiązań technicznych mających zwiększyć ilość filtrowanego powietrza w jednostce czasu, a także zapewnić maksymalną możliwą skuteczność filtracji. Filtry Allergy Plus i HEPA H13 (filtrujące 99,97% zanieczyszczeń), filtry węglowe (likwidacja jakichkolwiek zapachów) czy technologia jonizująca PlasmaWave dodatkowo neutralizująca patogeny w otaczającym nas powietrzu to tylko część zastosowanych w tych urządzeniach rozwiązań. Poniższe slajdy ujawniają nieco więcej danych na temat obu produktów.

electrolux-oczyszczacze06

Electrolux EAP300 to mniejszy z dwóch prezentowanych modeli. Urządzenie - zgodnie z zapewnieniami przedstawicieli producenta - zapewnia skuteczną filtrację powietrza w mieszkaniach o powierzchni do 70 metrów kwadratowych. Urządzenia są bardzo ciche (zaledwie 26 dB - to poziom szeptu). Model widoczny na powyższym slajdzie wyposażony jest w niezmywalny filtr HEPA H13, który w normalnych warunkach użytkowych należy wymieniać co ok. roku (maksymalnie półtora roku; urządzenie powiadamia o konieczności wymiany). Do tego wymieniać trzeba (co ok. 3 miesiące) filtr węglowy. Zestaw filtrów eksploatacyjnych to wydatek ok. 300 zł rocznie. Jednak w szczególnie ciężkich warunkach środowiskowych, wymiana może okazać się częstsza, ale według zapewnień producenta nie częściej niż co pół roku. Samo urządzenie znaleźliśmy w sklepach za cenę widoczną na poniższym bloczku:

electrolux-oczyszczacze07

Drugim zaprezentowanym nam urządzeniem był wydajniejszy od poprzednika model Electrolux EAP450. Przy analogicznym, wysokim poziomie filtracji ten produkt jest w stanie przefiltrować powietrze w pomieszczeniu o powierzchni 103 metrów kwadratowych. Warto odnotować, że w tym przypadku mamy do czynienia z urządzeniem wyposażonym w zmywalny filtr HEPA H13. On również wymaga wymiany co ok. roku (w szczególnie ciężkich warunkach - pół roku). Cena filtra to ok. 500 zł. Samo urządzenie zostało wycenione następująco:

Oczyszczacze powietrza - łatwa eksploatacja i wymiana filtrów

Część prezentacji poświęcona była oczywiście samym urządzeniom, ich cechom, możliwościom, wydajności, cenom, a także eksploatacji. Sam zakup to przecież nie wszystko. Każde urządzenie trzeba jakoś obsługiwać, a w przypadku oczyszczaczy należy też umieć wymienić w odpowiednim czasie (wskazywanym przez urządzenie) filtr. 

electrolux-oczyszczacze04

Proces wymiany filtra w obu urządzeniach jest banalnie prosty i został nam zaprezentowany na pokazie przez jednego z trenerów Electrolux. Otwarcie pokrywy urządzenia (należy tego dokonywać oczywiście przy odłączonym sprzęcie od zasilania) nie wymaga użycia żadnych narzędzi, nie grozi też połamaniem paznokci :).

electrolux-oczyszczacze05

Na zdjęciu widoczny jest akurat moduł ze zmywalnym filtrem HEPA H13 z modelu Electrolux EAP450. Jak oceniamy prostotę wymiany filtrów w prezentowanych modelach? Jeżeli umiecie otwierać i zamykać szufladę, to poradzicie sobie i z wymianą filtra w tych produktach. Na szczegółowe informacje dotyczące cech eksploatacyjnych prezentowanych urządzeń musicie poczekać do naszych testów redakcyjnych. W każdym razie przedstawiciele producenta obiecali dostarczyć nam oba nowe modele do testów. Wtedy oczywiście wynikami podzielimy się z Wami.

Waszym zdaniem

Brak opinii.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.