Philips - 90 lat w Polsce

Machina czasu

Marek Kowalski
Philips - 90 lat w Polsce

O tym, że prezentacje produktów nie musza być nudne mogliśmy się przekonać podczas zorganizowanej przez polski oddział koncernu Philips konferencji prasowej. Miejsce organizacji spotkania wybrano z rozmachem - Stadion Narodowy. Przestronne wnętrza nowego, budzącego co prawda pewne kontrowersje, stadionu okazały się wystarczająco pojemne by zmieścić zarówno przybyłych jak i bogatą ofertę sprzętu, nie tylko z tej epoki.

0

Powrót do przeszłości

Philips 90 lat w Polsce

Producent chwalił się oczywiście najnowszymi urządzeniami, ale okrągła rocznica obecności firmy w naszym kraju była również okazją do zapoznania się ze sprzętem, z którego korzystali nasi antenaci. Od tego też zaczęliśmy. Widoczne na zdjęciu urządzenie nazywane było "szynką" - tak, to nie żart. Zresztą, istotnie przy odrobinie wyobraźni, kształt tego sprzętu może przypominać wspomnianą... wędlinę. Owa "szynka" to jednak nic innego jak wyprodukowane w zakładach Philipsa w holenderskim Eindhoven radio, typ 834 G. Ten odbiornik radiowy to urządzenie zintegrowane, wyposażone we własny zasilacz i głośnik. Dziś to może śmieszyć, ale wtedy, w roku 1933/34, kiedy ów sprzęt był oferowany na rynku, nie było to takie oczywiste. W radiu tym zastosowano układ bezpośredniego wzmocnienia. Produkt wyposażony był w dwa obwody, 5 lamp i obsługiwał dwa zakresy (MW i fale długie). Obudowę tego sprzętu wykonano z arbolitu.

Philips 90 lat w Polsce

Proszę tylko spojrzeć, czyż to urządzenie nie ma w sobie uroku? Ten odbiornik radiowy, typ 946 A "Junior" powstał w całości w polskich zakładach Philipsa. Był produkowany w latach 1934/35. Ciekawe, czy którekolwiek z współczesnych urządzeń będzie wyglądało równie efektownie po niemal 80 latach od wyprodukowania. Radio wyposażono w odbiornik reakcyjny, 2 obwody i 3 lampy. Urządzenie, podobnie jak ww "szynka" obsługiwało 2 zakresy fal radiowych.

Philips 90 lat w Polsce

Patrząc na kolejny z prezentowanych sprzętów trudno nie zgodzić się, że w każdej epoce wytwarzania elektroniki użytkowej kwestia designu była stawiana na wysokiej pozycji. Tym razem widoczny na fotografii sprzęt nie jest radiem. To głośnik: Philips typ 2019. Data produkcji: rok 1929/30. Urządzenie wyprodukowały holenderskie zakłady Philipsa w Eindhoven. Głośnik zbudowany był w oparciu o zrównoważony system magnetyczny. Dysponował mocą 15 W, a jego obudowę wykonano z bakelitu.

Philips 90 lat w Polsce

Kolejny głośnik Philipsa. Urządzenie to o nazwie głośnik Philips typ 2007 "talerz" (trudno się nie zgodzić, że przypomina właśnie talerz). Sprzęt produkowany w latach 1929/31 (w Eindhoven). Zastosowano w nim podobne mechanizmy co w wyżej wymienionym głośniku, również obudowa w tym przypadku także była wykonana z bakelitu.

Philips 90 lat w Polsce

Tym razem przeskoczyliśmy kilkadziesiąt lat do przodu. Widoczne na zdjęciu urządzenie to pierwszy magnetofon kasetowy firmy Philips. Jak na pionierskie urządzenie prezentował się nadzwyczaj zgrabnie. Patrząc na kasety łatwo wywnioskować, że nieznacznie tylko przewyższał rozmiarami wytwarzane znacznie później kasetowe odtwarzacze przenośne (tzw. walkmany). Widoczny na zdjęciu sprzęt powstał w 1963 roku.

Philips 90 lat w Polsce

Pochodzący z archiwów Philipsa plakat promujący magnetofony kasetowe tej firmy.

Waszym zdaniem

Brak opinii.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.