Przenośny klimatyzator - sposób na upały nawet w niewielkich mieszkaniach

Radosław Stanisławski
Przenośny klimatyzator - sposób na upały nawet w niewielkich mieszkaniach

Czy przenośny klimatyzator jest w stanie skutecznie schłodzić pomieszczenie w mieszkaniu lub w miejscu pracy? Upalne lato właśnie nawiedziło Polskę. Niestety większość z nas spędza ten czas w pracy lub w domu, co przy ponad 30*C w cieniu potrafi być prawdziwą męką. Męką, w której wentylator już wiele nie pomoże: tutaj potrzeba wydajnego układu klimatyzacji.

4

_MG_8125

Tradycyjne układy klimatyzacyjne typu “split” wymagają dużo miejsca. Ich zabudowa wiąże się też z ingerencją w konstrukcję budynku i zazwyczaj dużymi kosztami. Wad tych pozbawiony jest przenośny klimatyzator. To wygoda alternatywa dla stacjonarnych systemów klimatyzacji. Mimo sporego ciężaru (około 25-30 kg) można je łatwo przewozić na zintegrowanych kółkach, ich obsługa jest banalnie prosta a przede wszystkim można je przenieść z jednego pomieszczenia do drugiego chłodząc jednym klimatyzatorem cały dom. Co więcej: niektóre z nich są w stanie nie tylko chłodzić, ale i ogrzewać pomieszczenie w zimie. Najważniejszą jednak zaletą jest ich cena: najtańsze z nich można kupić za zaledwie… 1000 zł!

_MG_8128

To rozwiązanie nie jest jednak również pozbawione wad. Klimatyzator przenośny jest po prostu głośny. W jednym urządzeniu muszą zmieścić się dwa wentylatory, parownik, skraplacz, sprężarka i zawór rozprężny. Hałas tego systemu jest stosunkowo duży: nie każdy jest w stanie wytrzymać w tym środowisku kilka godzin. Poziom emitowanego szumu jest na tyle wysoki, że ciężko jest przy nim wygodnie oglądać telewizję, a co dopiero czytać książkę. Klimatyzator typu split również nie jest bezgłośny, jednak poziom emitowanego przez niego hałasu jest nieporównywalnie niższy.

8Q2A0010

Kolejnym problemem jest również znalezienie odpowiedniego miejsca dla klimatyzatora. Choć urządzenie to jest przenośne, nie może ono pracować w każdym miejscu. Zasada jego działania mimo nieco innej konstrukcji jest taka sama jak w przypadku klimatyzatora typu split: potrzebne jest miejsce, do którego ciepłota ze skraplacza zostanie oddana do atmosfery. W przypadku klimatyzatorów przenośnych, skraplacz znajduje się w środku, tak, więc ciepło musi być transferowane wewnątrz specjalnej, teleskopowej rury. Rurę tę należy wyprowadzić poza mieszkanie: np. przez okno. Dobrze jest przy tym zadbać o odpowiednie uszczelnienie tego właśnie okna: ciepło wdzierające się przez szparę otwartego okna jest w stanie znacząco obniżyć efekty schładzania.

8Q2A0007

Klimatyzator przenośny wystarcza skuteczne na schłodzenie około 20-35 m2. Maksymalna powierzchnia (a w zasadzie objętość, bo musimy tutaj również pamiętać o wysokości naszego pomieszczenia) jest ściśle powiązana z mocą chłodzącą klimatyzatora. Przyjmuje się, że na jeden metr sześcienny naszego pomieszczenia potrzeba spożytkować około 50 W mocy naszego klimatyzatora. Szybka kalkulacja pozwala stwierdzić, że w przypadku pomieszczenia o powierzchni 20 metrów kwadratowych i wysokości 2,5 metra potrzeba klimatyzatora o mocy około 2,5 kW.  W przypadku modelu MPM 12-KPO-04 do obniżenia temperatury z 32*C do 24 *C potrzeba było około 40 minut. Czas ten zależy oczywiście od temperatury otoczenia, wielkości pomieszczenia oraz mocy urządzenia: nasz testowy klimatyzator MPM radził sobie w tym zadaniu nad wyraz dobrze dzięki sporemu zapasowi mocy: aż 3,2 kW jej właśnie może poświęcić na chłodzenie pomieszczenia. Trzeba tu również zaznaczyć, że urządzenia tego typu mimowolnie są mniej sprawne od tych montowanych na stałe: konieczność wyprowadzenia rury przez okno i konieczność zwartej budowy powoduje, że chłodzenie klimatyzatorami przenośnymi daje nieco gorsze efekty niż tymi, które montowane są na stałe.

_MG_8133

Urządzenie podczas pracy emitowało hałas około 54 dB, co jest wynikiem typowym dla tej klasy urządzeń - one są po prostu głośne. Warto dodać, że hałas ten był najwyższą zmierzoną wartością przy maksymalnych obrotach wentylatora. W trakcie codziennej pracy warto obniżyć jego szybkość do połowy zakresu, bo oszczędzi to nieco naszego słuchu a skuteczność chłodzenia pozostanie na wysokim poziomie.

_MG_8132

Komu więc może przydać się urządzenie tego typu? Z pewnością osobom, których nie stać lub z jakiś powodów nie chcą lub nie mogą zdecydować się na zakup klimatyzatora typu split. Przenośny wariant tego urządzenia jest tańszy i nie wymaga ingerencji w konstrukcję budynku. Co więcej, można go łatwo przenieść chłodząc w jednym dniu kilka różnych pomieszczeń, a decydując się na zakup bardziej zaawansowanej odmiany także dogrzać pomieszczenie w zimie.

Waszym zdaniem

kasica221000

Do większości klimatyzatorów przenośnych są dołączone uszczelniacze do okien, które niestety pasują tylko do typowo amerykańskich okien otwieranych od dołu. Więc może ktoś mi powie jak uszczelnić okno otwierające się na bok?

sandraj00

Die kupując przenośnego nieporozumienia. Pracuje w klimach i jeszcze nie spotkałem zadowolonej osoby z pracy wyjącego i kłopotliwego w skroplinach dziadostwa. założyć splita i święty spokój.

zew00

Kupując klimatyzator warto wziąć pod uwagę też to, aby przy okazji można nim było ogrzewać w zimie. Kupując klimatyzator z funkcją grzania można dzięki temu oszczędzać na ogrzewaniu . Takie cudo bierze 1 kW a wytwarza ciepła 3 KW. Jedyna wada, że cały czas dmuch powietrze więc nie każdemu to pasuje.
Oszczędzać można na wszystkim co zużywa prąd ale tak, aby było przy okazji wygodnie. Ja mam zamontowane automatyczne wyłączniki światła które same zapalają i gaszą po mnie światło więc oszczędzam na prądzie, a przy okazji mam komfort w domu. Takie wyłączniki Suno2 są na stronie eledo.pl. Można też w przedpokoju czy też korytarzu w którym się dużo ruszamy zamontować czujki ruchu. Dzięki temu będzie i oszczędnie i wygodnie.

karolbiel00

To jaki w końcu klimatyzator do pokoju, gdzie siedzę 9 godzin? :) Wybralibyście coś z tego? http://www.firmamtm.pl/filter/category,70,klimatyzacja

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.