Samsung Forum 2014 - atak telewizorów 4K (Ultra HD)

Samsung, 4K, wygięte ekrany i Ultra HD

Marek Kowalski
Samsung Forum 2014 - atak telewizorów 4K (Ultra HD)

Organizowane ostatnio każdego roku Samsung Forum to okazja do tego, by zapoznać się z najnowszymi produktami koreańskiego giganta. Jak Samsung wyobraża sobie branżę telewizorów? Jakie nowe modele niebawem pojawią się w sklepach? Czym zaskoczą konsumentów? Nie da się ukryć, że głównym magnesem dla potencjalnych nabywców ma być rozdzielczość 4K, zwłaszcza w wydaniu zakrzywionym. A co z OLED-ami? Odpowiedzi mogą zaskakiwać

8

Telewizory: było źle, będzie lepiej?

W przestronnych halach biznesowego centrum Palacio de Ferias y Congresos de Malaga koreański producent zgromadził w jednym miejscu niemal cały zestaw najnowszych produktów ze swojego portfolio. Telewizory to produkty szczególnie nas interesujące. Z tym większą niecierpliwością oczekiwaliśmy na możliwość zobaczenia na własne oczy modeli Samsunga na rok 2014.

Zanim jednak wpuszczono nas do hali wystawienniczej z produktami koreańskiego giganta, najpierw poddano nasze umysły wszechstronnej marketingowej obróbce, czyli wyświetlono przygotowane na tę okazję prezentacje. Jakież to informacje przykuły naszą uwagę? 

Samsung Forum - TV market trends

Jeden z pierwszych slajdów prezentacji prowadzonej przez Michaela Zoellera, pracującego w Samsungu na stanowisku dyrektora marketingu i sprzedaży TV/AV na Europę nie był szczególnie optymistyczny. Wskaźniki ekonomiczne dla branży telewizyjnej za ostatni rok nie były szczególnie optymistyczne dla producentów, a tym samym i dla aktualnego lidera rynku telewizorów - właśnie Samsunga. Poziom sprzedaży (wartościowo) rok do roku (dane obejmują porównanie 2012 i 2013) w wielu krajach Europy znacznie spadł. Praktycznie cała Europa Zachodnia i kraje skandynawskie to spadek sprzedaży i wyraźny sygnał, że rynek jest już nasycony. W Polsce poziom sprzedaży telewizorów utrzymywał się w ubiegłym roku na podobnym poziomie co rok wcześniej, całkowite przejście w naszym kraju na nadawanie cyfrowe niespecjalnie wpłynęło na naszą chęć do zakupów telewizorów (w ogóle, nie tylko tych koreańskiego producenta). Zdecydowanie najlepiej branża radziła sobie na rynkach mało jeszcze nasyconych nowoczesnymi technologiami (Łotwa, Estonia, Chorwacja, Serbia), zaskakuje również wynik Węgier (powyżej 10% wzrost).

Samsung Forum - TV market trends-02

Kolejny slajd przedstawiony przez Michaela Zoellera obrazuje pewien trend rynkowy. Okazuje się, że przy w miarę stałej średniej cenie sprzedaży na rynku telewizorów zmienia wybór konsumentów w zakresie przekątnej ekranu. Nabywcy telewizorów mając do wyboru mniejszą cenę przy tej samej wielkości ekranu decydują się raczej na zakup telewizora większego. O ile w 2011 roku odsetek telewizorów 50-calowych wynosił 11%, to w ubiegłym było to już 20%. Z kolei ilość sprzedanych telewizorów w rozmiarach 40 i 42 cale praktycznie się nie zmieniła w ciągu ostatnich trzech lat. Zdecydowanie największym powodzeniem wciąż cieszą się rozmiary najtańsze - poniżej 40 cali, ale ich udział w ogólnym wolumenie sprzedaży systematycznie maleje na rzecz urządzeń wyposażonych w ekrany o większej przekątnej.

 

Waszym zdaniem

tomasz.sztachelski00

Kolejny fajny TV z 4K po WT600E

dalbert111

Szanowny Panie Kowalski - proszę wrócić do szkoły i to natychmiast! NIE MA TAKIEGO SŁOWA JAK CALARZ! A gdyby istniało, to również zapisał Pan je błędnie - wzorem metrażu powinno brzmieć "calaŻ". Wstyd!

dave9900

Interesująco wygląda mapa polski :)

kayron01

Nie wiem może tylko ja dostrzegam tu pewien paradoks rozwoju techniki. 15-20 Lat temu, walczono aby zbudować płaski ekran, wtedy jeszcze CRT, i zachwalono jego zalety. Później, walczono o zbudowanie cienkich płaskich LCD. Dziś o ironio walczy się o to, aby znowu zaokrąglić ekran tym razem do środka. Historia w tym przypadku autentycznie kołem się toczy ;).

szaraeminencja00

Największą bolączką telewizorów Ultra HD jest dziś brak komercyjnego kontentu. Co za bełkot. Nawet słownik, który poprawia błędy zna tylko słowo kontent..

Kontent to bardzo stare zapożyczenie z języka francuskiego (fr. content = ‘zadowolony, szczęśliwy, usatysfakcjonowany’). Dziś brzmi już archaicznie, niemniej wielu użytkowników języka właśnie dlatego używa tego słowa. To imiesłów przymiotnikowy bierny, ale możemy go dziś stosować tylko jako orzecznik: Jestem kontent, że cię widzę;

zk.1950101

Nie za bardzo ufam samsungowi,po czterech latach w samsungu poszła matryca,ciemne i czarne plamy.W serwisie powiedziano mi ,że już nie ma takich matryc,a nawet gdyby gdzieś można ja było dostac to koszt naprawy około 1200 zł,naprawa nie opłacalna,więc co samsung produkuje reklamówki??? .Telewizor był drogi 3000 zł,z dobrymi parametrami i rozleciał sie szybko.Dlatego nie mam juz zaufania do tych ich rewelacji.

krzysztof.pojawa00

@kayron1 - półżartem powiem, że czekam, kiedy któryś z producentów zaproponuje sferyczny ekran, który - a zarazem wyświetlany obraz - będzie można oglądać z każdej strony ;)

satanbarbara00

Nie przemawiają do mnie takie bajery jak wygięty ekran, 4K już bardziej, ale i tak najważniejsza jest jakość obrazu, dlatego wybrałabym raczej Panasonika z 4K

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.