Siemens Home Connect - nowy system inteligentnych urządzeń AGD

Marek Kowalski
Siemens Home Connect - nowy system inteligentnych urządzeń AGD

Na specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej firma Siemens zaprezentowała nowy system inteligentnych urządzeń AGD o nazwie Home Connect. Przedstawiciele producenta podkreślali, że rozwiązanie to ma umożliwić konsumentom kontrolę nie tylko pojedynczych urządzeń AGD, ale całego ich zestawu. Dzięki współpracy z wieloma innymi rozwiązaniami z zakresu inteligentnego domu system jest elastyczny i będzie można go rozbudowywać. Zapraszamy do naszej relacji z tego wydarzenia.

0

Siemens Home Connect to według przedstawicieli producenta platforma umożliwiająca pełne zarządzanie urządzeniami AGD wliczając w to w pełni zdalną obsługę wielu urządzeń. Oprócz tego Home Connect daje konsumentom dostęp do usług serwisu producenta i sklepu serwisowego Siemens. Ponadto aplikacja mobilna, za pomocą której możemy sterować urządzeniami zgodnymi z Home Connect zawiera również bardzo bogatą bazę przepisów i ciekawostek kulinarnych, a także mnóstwo podpowiedzi na temat efektywnego wykorzystania różnego typu sprzętów AGD.

System Siemens Home Connect oparty jest o komunikację bezprzewodową, jednak zamiast interfejsu zbliżeniowego stosowanego już przez niektórych producentów sprzętu AGD (np. LG) czy mającego krótki zasięg interfejsu Bluetooth, Siemens zdecydował się na skorzystanie z popularnej komunikacji przez WiFi. Oznacza to, że urządzeniami zgodnymi z nowym systemem niemieckiego producenta będziemy mogli sterować zarówno z domu, jak i z dowolnego miejsca na świecie - pod warunkiem, że będziemy mieć dostęp do internetu.

siemens-home-connect03

Urządzenia zgodne z Home Connect są już dostępne na rynku. Sam system trafił do 32 krajów, w tym również Polski. Aplikacja Home Connect jest dostępna także w języku polskim. Home Connect jest rozwiązaniem otwartym. Przedstawiciele Siemensa podkreślali współpracę z 25 firmami partnerskimi, m.in. z Amazonem. Urządzenia Siemensa zgodne z Home Connect mogą być również sterowane głosem za pośrednictwem inteligentnego asystenta głosowego Amazon Alexa. Niestety, Alexa nie potrafi jeszcze mówić po polsku i oficjalnie asystent ten nie jest w naszym kraju dostępny - zatem dla rodzimych konsumentów informacja o sterowaniu głosowym pozostaje jedynie ciekawostką. Warto zauważyć, co widać na powyższym zdjęciu przedstawiającym jeden ze slajdów prezentacji, że system Home Connect nie jest ograniczony wyłącznie do produktów Siemensa. Obsługuje on również urządzenia marek Bosch i Gaggenau.

siemens-home-connect02

Wspomnieliśmy o sterowaniu głosowym. Może ono być realizowane nie tylko za pomocą asystenta Amazon Alexa, ale również za pomocą osobistego asystenta kuchennego opracowanego przez koncern BSH. Urządzenie widoczne na powyższym zdjęciu do Mykie (czyt. "majki"). Ten sprzęt to w zasadzie zaawansowany produkt koncepcyjny, mający jedynie nakreślać wizję kuchni przyszłości kreśloną przez specjalistów niemieckiej marki.

siemens-home-connect05

Produktem gotowym są natomiast dostępne już w Polsce urządzenia AGD marki Siemens zgodne z systemem Home Connect oraz udostępniana bezpłatnie przez producenta aplikacja mobilna o tej samej nazwie. 

siemens-home-connect04

Za pomocą aplikacji i lodówki zgodnej z Home Connect użytkownik może sprawdzić zawartość chłodziarki z dowolnego miejsca na świecie. Na przykład wracając z pracy możemy sprawdzić co mamy w lodówce, a czego w niej brakuje i po drodze do domu zakupić w sklepie niezbędne artykuły. Podczas prezentacji mieliśmy okazję przez chwilę pobawić się aplikacją Home Connect. Może się wydawać, że sprawdzanie stanu lodówki za pomocą aplikacji w momencie, gdy przed nią stoimy to kuriozum. Nic bardziej błędnego - każde otwarcie lodówki to wymuszona wymiana powietrza: chłodnego w chłodziarce z ciepłym w pomieszczeniu. Im rzadziej otwieramy lodówkę, tym mniej energii ona zużyje i tym dłużej świeżość zachowają przechowywane w niej produkty.

siemens-home-connect05

Tak długo jak aplikacja zainstalowana na urządzeniu mobilnym, oraz posiadane przez użytkownika urządzenia AGD zgodne z Home Connect mają dostęp do internetu, tak długo możemy sterować nimi za pomocą programu na tablecie czy smartfonie.

siemens-home-connect06

Na potrzeby prezentacji, producent przygotował ekspozycję działających urządzeń AGD zgodnych z Home Connect, dzięki czemu każdy zainteresowany mógł wypróbować działanie systemu i aplikacji mobilnej. Na zdjęciu menu główne programu na tablecie Apple iPad. Jak widać z poziomu programu Home Connect mamy dostęp do lodówki, piekarnika, pralki, suszarki do ubrań, zmywarki czy ekspresu do kawy. Od razu na ekranie głównym aplikacja podpowiada, jeżeli z którymkolwiek urządzeniem jest coś nie tak. W przypadku widocznym na fotografii program upominał użytkownika, by zamknął szufladę na proszek/płyn do prania w pralce (istotnie w tym samym czasie ktoś inny ciekawie zaglądał do tegoż dozownika - stąd komunikat w programie).

siemens-home-connect07

Skąd system "wie" co jest w lodówce? To żadna tajemnica - chłodziarko-zamrażarka Siemensa z systemem Home Connect jest wyposażona nie tylko w komunikację bezprzewodową, ale także w kamery, jedną w komorze chłodziarki, a drugą zamocowaną na drzwiczkach. Obiektyw tej drugiej jest tak skierowany, by zawsze pokazywać zawartość balkoników na drzwiczkach bez względu na to, czy drzwi lodówki są otwarte, czy nie.

siemens-home-connect08

Jak to wygląda z poziomu aplikacji? Wystarczy z menu głównego wybrać lodówkę i mamy podgląd jej zawartości. Oprócz tego po wybraniu menu "Sterowanie" mamy możliwość regulacji parametrów urządzenia, dobrania optymalnej temperatury, włączenia funkcji np. szybkiego chłodzenia itp. Aplikacja podpowie też, jak optymalnie rozmieścić żywność w lodówce, by zapewnić jak najlepsze warunki jej przechowywanie i dłużej cieszyć się jej świeżością. Aplikacja dostarczy również informacji na temat składników odżywczych w produktach spożywczych znajdujących się w lodówce. Które modele lodówek Siemensa są zgodne z Home Connect? Aktualnie w Polsce dostępne są dwa: chłodziarko-zamrażarka do zabudowy Siemens iQ500 coolEficiency (model KI86SHD40) oraz chłodziarko-zamrażarka wolnostojąca Siemens iQ500 noFrost (model KG36NHI32; sprawdź cenę).

siemens-home-connect09

Jak wspomnieliśmy, konferencja marki Siemens była również okazją do przyjrzenia się najnowszym, ale już dostępnym w sklepach urządzeniom. Na przykład nowoczesnej pralce Siemens iQ800 (model WM14Y8H0PL), która oprócz tego, że jest zgodna z systemem Home Connect (można nią sterować i monitorować jej pracę zdalnie; niestety, pranie samo się nie włoży...) to ponadto została wyposażona w inteligentny system dozowania i-Dos. Pralka ta automatycznie odmierza ilość potrzebnego płynu do prania i płukania. Robi to z dokładnością do 1 ml (tak, mililitra). Urządzenie pobierze tylko tyle detergentu, ile potrzeba do wykrytej ilości i typu odzieży. W efekcie zasobnik (szufladę) na detergent wystarczy napełnić raz na ok. 20 - 25 cykli prania. Sprzęt charakteryzuje się świetnym wykonaniem i bogatą funkcjonalnością, ale też stosownie wysoką ceną (tu sprawdzisz jego najniższe ceny w Polsce). Urządzeniem uzupełniającym pralkę jest suszarka Siemens iQ800 (model WT7HY780PL; sprawdź cenę), oczywiście również zgodna z systemem Home Connect.

siemens-home-connect01

Po zakończonej prezentacji można było m.in. napić się kawy z ekspresu, oczywiście modelu marki Siemens, zgodnego z Home Connect.

 

 

Waszym zdaniem

Brak opinii.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.