Smog - maska przeciwsmogowa - co jest ważne przy wyborze

Chroń swoje zdrowie!

Marek Kowalski
Smog - maska przeciwsmogowa - co jest ważne przy wyborze

Maska przeciwsmogowa staje się - niestety - obowiązkowym elementem stroju przed wyjściem na zewnątrz. Szacuje się, że wielokrotnie przekroczone normy zanieczyszczenia powietrza w polskich miastach to przyczyna przedwczesnej śmierci od 40. do 60 tysięcy ludzi. Wielokrotnie przekroczone normy zanieczyszczenia powietrza w polskich miasta. To tak jakby co roku wymierało miasto wielkości Ełku, czy pół ludności śląskiego Rybnika, notabene jednego z najbardziej ostatnio zanieczyszczonych miast w naszym kraju. Jak się bronić? Zadbaj o odpowiednią maskę antysmogową.

9

Jakość powietrza, którym oddychamy w Polsce jest dramatycznie niska. W ciągu ostatnich dni, kiedy panują mrozy i jest praktycznie bezwietrznie, trujące cząstki emitowane przez ogrzewane nieruchomości czy transport drogowy wielokrotnie przekroczyły jakiekolwiek dopuszczalne normy. Wczoraj, najgorzej było w Rybniku, gdzie normy zostały przekroczone niemal o 2000%, a miasto zostało sklasyfikowane jako najbardziej trujące w całej Europie. Niewiele lepiej było w Wodzisławiu, Katowicach, Gliwicach, Żywcu, Wrocławiu, Krakowie, Warszawie i wielu innych miastach Polski.

Zanim wyjdziesz, sprawdź poziom zanieczyszczeń!

Aplikacja Kanarek - informacje o smogu

Aplikacja Kanarek (źródło: softonet.pl)

Przed wyjściem z domu, obowiązkowo sprawdź jak wysokie jest aktualnie stężenie szkodliwych związków w powietrzu w twojej miejscowości. Wystarczy, że na swoim smartfonie zainstalujesz aplikację Kanarek, która - mimo mało poważnej nazwy oferuje jak najbardziej rzetelne zestawienie informacji na podstawie regularnych raportów ze stacji badawczych podległych Generalnemu Inspektoratowi Ochrony Środowiska. Aplikacja odczyta lokalizację smartfonu i wyświetli informacje o stanie powietrza w najbliższej stacji pomiarowej. Jeżeli którykolwiek pasek jest czerwony, nie ruszaj się bez maski przeciwsmogowej! 

Przeczytaj jak sprawdzać poziom smogu za pomocą smartfonu!

Nie kupuj masek chirurgicznych!

maska-chirurgiczna-nie-chroni-przed-smogiem

Maski chirurgiczne to zły pomysł (źródło: shutterstock.com)

Maska chirurgiczna, choć tak często widoczna na fotografiach i filmach przedstawiających radzenie sobie ze smogiem wśród mieszkańców azjatyckich miast, nie nadaje się do ochrony przed tego typu zanieczyszczeniami. Nie ochroni ona cię przed wnikaniem do płuc szkodliwych cząstek PM10 i PM2.5, gdyż jest pozbawiona filtrów odpowiedniego typu.

Pamiętaj: tylko maski oznaczone jako filtrujące pyły PM10 i PM2.5 nadają się na smog. Pozostałe, choćby wyglądały nie wiadomo jak atrakcyjnie i kosztowały pół średniej krajowej, nadają się na karnawał, a nie na smog. To nie jest wyłącznie nasza opinia, tego samego zdania jest dr n. med. Piotr Dąbrowiecki z Wojskowego Instytutu Medycznego, ceniony alergolog i pulmonolog, przewodniczący Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę.

Najważniejszy jest filtr: HEPA

pol_pm_Respro-Cinqro-Hot-Pink-6061_1

Maska z filtrem cząsteczkowym blokującym m.in. zanieczyszczenia typu PM2.5, model Respro Cinqro Hot Pink (źródło: respro.com.pl)

Dobra maska chroniąca przed pyłami PM10 i PM2.5 powinna być wyposażona przede wszystkim w tzw. wysokoskuteczny filtr cząsteczkowy, bardziej znany jako filtr HEPA (High Efficiency Particulate Air Filter). Maski wyposażone w tego typu filtry są optymalnym zabezpieczeniem naszych płuc przed wnikaniem szkodliwych substancji do naszego organizmu. Niestety, profesjonalne maski przeciwsmogowe, wyposażone w odpowiednie filtry są też dość drogie, kosztują ok. 200-300 zł. Dostępne są w różnych rozmiarach, pasujących zarówno osobom dorosłym, jak i dzieciom. Obowiązkowo powinny być używane przez osoby, które nie mogą sobie odmówić porannego joggingu, choć w fatalnych warunkach powinniśmy unikać możliwie jakiejkolwiek aktywności fizycznej, to jednak rezygnacja z aktywności jest również szkodliwa. W masce jesteśmy chronieni i możemy uprawiać sport również przy niesprzyjającej jakości powietrza.

Pyły PM10 i PM2.5 - czemu są groźne?

pył pm10 i pm25

Wielkość cząstek PM10 i PM2.5 (w mikrometrach) na tle poprzecznego przekroju ludzkiego włosa (źródło: University of Southern California)

Smog zawiera mnóstwo szkodliwych substancji, ale szczególnie niebezpieczne dla naszego zdrowia są związki zwane benzo(a)pirenami (są rakotwórcze) a także cząstki PM10 oraz PM 2.5, czyli tzw. drobny pył zawieszony o średnicy 10 mikrometrów (PM10) oraz 2,5 mikrometra (PM 2.5). Te większe mogą powodować zmiany nowotworowe w naszych płucach. Mniejsze są jeszcze groźniejsze, gdyż przedostają się do krwiobiegu i w zależności od składu chemicznego, mogą powodować katastrofalne zmiany praktycznie w każdym narządzie: sercu, mózgu, wątrobie, nerkach i wielu innych.

Tańsza alternatywa - maska jednorazowa

Maska antysmogowa filtrująca FS 930 V FPP3 D

Jednorazowa maska  antysmogowa (ochronna, przeciwpyłowa, przeciwsmogowa) filtrująca FS 930 930 V FPP3 D (źródło: patakontakt.pl)

Jeżeli nie uprawiasz regularnie sportu mieszkając w dużym mieście (czyt. narażonym na częste zanieczyszczenia), czy też sądzisz, iż nie stać Cię na profesjonalną maskę przeciwsmogową (zadaj sobie jednak pytanie: czy stać cię na długotrwałe leczenie zatrucia spowodowanego smogiem), alternatywą są tańsze maski jednorazowe. Jednak - jak wcześniej wspomniano - nie mogą to być maski chirurgiczne, lecz spełniające odpowiednie normy ochrony przeciwpyłowej. Oprócz odpowiednich filtrów (zdolnych do pochłonięcia najgroźniejszego w smogu, pyłu zawieszonego PM2.5), maska powinna być wyposażona w zaworek/zaworki odprowadzające parę wodną (jak model prezentowany na powyższym zdjęciu). Ceny w tym przypadku są zdecydowanie bardziej korzystne. Taką maskę kupimy już za ok. 10 zł. Określenie "jednorazowa" nie oznacza, że maskę wyrzucamy np. po 10-minutowym spacerze. Jednak jej żywotność w podawanych przez producenta "warunkach przemysłowych" wynosi 8 godzin, czyli po prostu zmianę roboczą. Z kolei w przypadku stosowania tego typu maski do ochrony na otwartej przestrzeni miejskiej trudno określić dokładnie czas jej zużycia. Stężenie pyłów w warunkach przemysłowych jest zwykle większe niż w normalnych miastach, tyle że polskim miastom daleko do normalności. Rozsądnym rozwiązaniem zrozumiałym dla każdego konsumenta jest używanie maski do czasu, aż zaczniemy odczuwać zwiększony opór podczas oddychania w stosunku np. do tego, co odczuwamy po założeniu nowego egzemplarza.

Pamiętaj o filtrach!

pol_pl_Respro-Upgrade-Kit-Powa-Elite-Clear-Silver-6224_1

Pakiet z wymiennym filtrem i zaworkami do profesjonalnej sportowej maski przeciwsmogowej (źródło: respro.com.pl) 

Jeżeli zdecydujesz się na wielorazową, dobrej jakości maskę antysmogową (przypominamy o tym, że powinna ona wyłapywać z powietrza pył PM2.5, gdy ten warunek jest spełniony również pył PM10 - większy - też będzie zablokowany), pamiętaj, że filtr w tych maskach trzeba co jakiś czas wymieniać, gdyż ulega on zanieczyszczeniu podczas pracy. Pochłania on szkodliwe pyły i substancje z otoczenia, czyli wszystko to, co osiada na filtrze zamiast trafić do twoich płuc. Częstotliwość wymiany jest zmienna zależnie od poziomu stężeń szkodliwych czynników w powietrzu, w najbardziej zatruwanych miastach trzeba to będzie robić częściej (nawet co kilka dni). Również koszt tego typu filtrów nie jest pomijalny - od kilkudziesięciu złotych nawet do połowy wartości dobrej maski (ok. 150 zł).

Waszym zdaniem

zimowy koles03

Powoli debilizm ludzi sięga zenitu, czyli zagłada głupich homo sapiens blisko

a jablonski03

Filtr HEPA, czyli coś o wysokiej skuteczność. Tylko pytanie dla jakich pyłów. Półmaski przemysłowe badane są pyłem testowym o wielkości od 0,2 do 2 mikronów. Półmaska ze zdjęcia zatrzymuje ponad 99 % pyłów o takiej wielkości. Czy właśnie takim drobnym pyłem badane są półmaski przeciw smogowe? W Internecie można znaleźć wyniki badań jednej z firm. Oczywiście wynik jest super, ale dla pyłów stosunkowo dużych czyli o wielkości 10 mikronów. Czas użytkowania półmasek czy filtrów wymiennych to jeszcze inny temat. To, że będą chroniły przed smogiem przez 60 godzin to wynik badań w laboratorium. A co z zagrożeniami mikrobiologicznymi powstającymi wewnątrz wkładki, czy półmaski po dłuższym użytkowaniu? Kiedy użytkownik nosi półmaskę następuje takie zjawisko jak peeling naskórka. Drobinki naskórka pozostają wewnątrz czaszy, a w połączeniu z wilgocią z wydychanego powietrza i potem stanowią doskonałą pożywkę dla bakterii. Zatem długie używanie jednego filtra, albo jednej półmaski może okazać się niezbyt zdrowe. Głównie ze względów higienicznych półmaski czy filtry nie powinny być używane dłużej niż 8 godzin.

onecik102

Wielokrotnie przekroczone normy zanieczyszczenia powietrza to przyczyna przedwczesnej śmierci od 40 do 60 tysięcy ludzi rocznie ,czyli winnym można zarzucić ludobójstwo.Kto jest winny?.Nie można winić bezpośrednich sprawców,spalających w piecach lichy węgiel,czy wręcz śmieci,bo nie robią tego z chęci szkodzenia innym,ale z biedy.Posiadacze domków jednorodzinnych wcale nie są bogaci i nie stać ich na ogrzewanie gazem.I tu powinien wkroczyć rząd,gminy.O podziale budżetu powinni decydować ludzie mądrzy.Po co przeciętnemu Kowalskiemu uchwała o 3 % PKB na obronność kraju,skoro wcześniej od wroga zabije go smog.Jeżeli powstanie ustawa o dotacji do ogrzewania domów gazem i koszt ogrzewania gazem będzie porównywalny do ogrzewania węglem to smog zniknie i ludzie przestaną umierać z tego powodu.

sypa102

OOOOO.. hieny już wyczuły biznes...? To 10/20/30/50 lat temu powietrze było bardziej czyste? A kiedy będą o ofercie sukienki, t-shirty albo stroje antysmogowe dla np. biegających? Czekam teraz kiedy dzielni rządzący uchwala dodatkowe podatki dla tych co mają w domach kominki (i bezczelnie spalają mniej niskokalorycznego gazu) oraz dla każdego obywatela za "jakość" słupa powietrza nad sobą... W miastach podatek za "słup" będzie mniejszy za to na wsiach większy.. i może poniekąd znajdzie się finansowanie dla KRUS... :) Hura! Niech żyje głupota!

robocop01

Jesli bedzie dotowane palenie gazem ,tak ze koszt bedzie nie wiele wiekszy niz palenie weglem odrazu bez wachania przechodze na gaz bo wygoda ,wyczostosc.

andrzej99800

obawiam sie ze takie maski przeciwsmogowe,beda wykorzystywac np. "kibole" w swoich rozrobach.
a poza tym ktos niezla kase bedzie "trzepac"

qba22wawa00

w naszym pięknym kraju to się nie uda. Jak zrobią dotacje do gazu, to tysiące ludzi weźmie chętnie te dotacje, a i tak będzie palić węglem czy jakimkolwiek innym surowcem byle najtańszym. I najsmutniejsze, że to się tyczy wcale nie najbiedniejszych.

wysoki8200

hahahahaa normalnie padnę zaraz, jakiś cwaniak zamieszcza co jakis czas na oszukańczym onecie temat smogu a teraz już wyprodukował maski, bo głupi czytelnicy pojdą je kupić.... Dobry pomysl na biznes..Ludzie, nie dajcie sie oszukac!!!!!
,

wysoki8200

Maska przeciwsmogowa staje się - niestety - obowiązkowym elementem stroju przed wyjściem na zewnątrz, BU HAHAHAHAHAHAHAHAAHAHHa, niestety glupota i perfidność onetu nie ma granic!!!!!;)

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.