Solgaz GNC 4 - "inteligentna" płyta gazowa z Polski

Płyta gazowa, która sama gotuje

Marek Kowalski
Solgaz GNC 4 - &quotinteligentna" płyta gazowa z Polski

Płyta gazowa to sprzęt znany każdemu z nas. Każdego dnia tysiące osób używa gazu do przyrządzania domowych posiłków. Chcesz herbaty lub gorący obiad? Wstawiasz czajnik, garnek czy patelnię, zapalasz palnik i pilnujesz. Trochę uciążliwe, ale przecież nikt nie chce pożaru. Nie tym razem. Polacy z firmy Solgaz opracowali płytę, która - jak twierdzą - gotuje sama. To trochę przesada, bo człowiek wciąż jeszcze ma kontrolę nad tym co przygotować na obiad, ale jednego jesteśmy pewni - takiego produktu nie ma żadna inna firma na świecie.

5
  • Premiera rynkowa nowej polskiej płyty gazowej Solgaz GNC 4
  • Unikalne rozwiązania techniczne w polskim produkcie
  • Płyta gazowa oszczędniejsza od jakichkolwiek innych płyt: elektrycznych, indukcyjnych i gazowych
  • Użyteczne funkcje wspomagające przygotowanie potraw
  • Całkowicie polski produkt jest już dostępny w sklepach

solgaz00

Robert Makłowicz - doskonale znany szerokiej publiczności popularyzator dobrej kuchni oraz Paweł Pilarczyk, redaktor naczelny naszego serwisu, a przed nimi nowa, polska płyta gazowa Solgaz GNC 4 (fot. materiały własne AGDLab.pl)

Zaprezentowana dziś przez przedstawicieli producenta oraz specjalnego gościa, Roberta Makłowicza, płyta gazowa Solgaz GNC 4 na pozór wygląda jak jedna z wielu czteropalnikowych płyt gazowych, których wiele w naszych domach. Jednak model opracowany przez ekspertów z polskiej firmy Solgaz wyróżnia się na tle produktów konkurencyjnych firm kilkoma niespotykanymi nigdzie indziej rozwiązaniami technicznymi. Nowa płyta gazowa opracowana przez rodzimą firmę jest również wyposażona w wyrafinowaną, a jednocześnie prostą w obsłudze elektronikę, efektywnie wspomagającą osoby, które za pomocą tego urządzenia będą przygotowywać posiłki w swoich domach.

solgaz01

Solgaz GNC 4 w całej okazałości (fot. materiały producenta)

To co daje się zaobserwować już po pierwszym spojrzeniu na nowy produkt, to charakterystyczny, wystający element widoczny na trzech, spośród czterech palników w nowej płycie Solgaz GNC 4. Są to specjalne czujniki umieszczone w centralnej części palników. Mierzą one temperaturę naczyń ustawionych na rusztach. Tego typu rozwiązanie, niespotykane w Europie jest dość popularne w Japonii. W kraju kwitnącej wiśni wprowadzono je ze względu na dość częste przypadki samozapłonu oleju w przygotowanych potrawach opartych na tym składniku, popularnym w tamtejszej kulturze kulinarnej. Na kuchence wyposażonej w czujnik temperaturowy oraz możliwość ustawienia temperatury właściwej dla przygotowywanej potrawy tego typu zdarzenie nie będzie mieć miejsca. 

solgaz07

Po ustawieniu naczynia na nowej kuchence i wybraniu mocy palnika oraz żądanej temperatury, gaz zapala się automatycznie, a następnie płonie aż do osiągnięcia nastawionej temperatury. Po czym palnik jest elektronicznie odłączany na jakiś czas, a gdy temperatura zaczyna spadać - jest włączany ponownie. Nietrudno zauważyć, że takie rozwiązanie znacznie oszczędza gaz podczas gotowania, co stanowi dodatkową korzyść zwłaszcza w stosunku do kuchenek elektrycznych i indukcyjnych. Gaz jest nie tylko tańszy od energii elektrycznej, ale również w mniejszym stopniu wpływa na środowisko naturalne, zwłaszcza w Polsce, gdzie prąd uzyskujemy głównie ze spalania węgla - znacznie bardziej "brudnego" paliwa niż gaz ziemny.

Możliwość sztywnego wyboru odpowiedniej temperatury znacznie ułatwia przygotowywanie potraw uznawanych za trudne. Np. dania sous vide wymagające wielogodzinnego gotowania w niskich temperaturach (ok. 40°C). Z kolei gdy potrzebujemy płynnej czekolady lub masła również nie trzeba lawirować kurkami - w tej płycie ich po prostu nie ma. Zamiast tego wystarczy ustawić 42°C, by po chwili uzyskać żądaną konsystencję roztapianego składnika.

solgaz02

Ciekawostką jest, że twórcy nowej polskiej płyty gazowej Solgaz GNC 4 inspirowali się nie tylko czujnikami wprowadzonymi w Japonii, ale również systemami obecnymi na... tankowcach i platformach wiertniczych wydobywających ropę naftową. To właśnie w przemyśle wydobywczym zaczęto wykorzystywać czujniki temperaturowe, które kontrolowały temperaturę ropy naftowej w beczkach i ewentualnie alarmowały o zbyt wysokiej temperaturze, zapobiegając tym samym katastrofalnym w skutkach pożarom.

Warto zauważyć, że kontrola temperatury nie tylko pozwala skutecznie zabezpieczyć się przed pożarem, ale również ma wpływ na nasze zdrowie. Przesadne podgrzanie niektórych tłuszczy powoduje ich termiczny rozkład w wyniku którego mogą wydzielać się szkodliwe substancje.

solgaz03

Nowa płyta gazowa polskiego producenta - model Solgaz GNC 4 - to również produkt wyróżniający się nieco nietypowym rozkładem palników, pozwalającym jednocześnie gotować czy smażyć na dużych garnkach i patelniach. Przy zachowaniu standardowych rozmiarów płyty, palniki są od siebie na tyle odsunięte, że bez problemu można gotować w kilku dużych naczyniach. Uzyskano to dzięki całkowitej eliminacji typowego panelu kontrolnego z charakterystycznymi kurkami gazowymi, na rzecz znacznie mniejszego dotykowego panelu elektronicznego.

solgaz04

Mimo mniejszych rozmiarów zachowano wygodę sterowania kuchenką. Z poziomu panelu sterującego możemy wybrać moc niezależnie dla każdego z palników, a także ustawić pożądaną temperaturę. Podczas prezentacji przedstawiciele producenta zwracali również uwagę na zabezpieczenia: symbol kluczyka pozwala zablokować panel, dzięki czemu dzieci nie uruchomią przypadkowo kuchenki i nie spowodują wypływu gazu

Udogodnień użytkowych jest więcej - w żadnej innej płycie gazowej nie spotkaliśmy się z funkcją pauzy, czyli czasowego wyłączenia wszystkich palników, a następnie ponownego ich uruchomienia z ustawionymi wcześniej parametrami. Takie rozwiązanie powoduje, że niespodziewana wizyta np. listonosza nie spowoduje, że cokolwiek przypalimy.

solgaz05

Panel jest również zabezpieczony przed zalaniem. Jeżeli zdarzy się sytuacja, że jakaś potrawa nam wykipi i ciecz zaleje panel kontrolny, płyta automatycznie wyłączy palniki skutecznie eliminując dalsze kipienie. Kolejną cechą wyróżniającą ten produkt na tle innych płyt gazowych jest niespotykany w żadnym innym urządzeniu tego typu zakres nastaw mocy. Mamy tu do dyspozycji aż 25 poziomów regulacji gazu. Dotychczas najlepszym osiągnięciem w płytach gazowych była możliwość uzyskania maksymalnie 9 poziomów. Polakom udało się uzyskać taką elastyczność, dzięki opracowaniu zupełnie nowego typu elektrozaworu gazowego, który to element stanowi całkowicie polską myśl techniczną i jest chroniony patentem. Co to daje w praktyce? Lepsze dopasowanie ilości energii dostarczanej przygotowywanej potrawie.

Przeczytaj test ceramicznej płyty gazowej "bez płomieni" - Solgaz GPC-3

Nowa płyta została również wyposażona w funkcję znaną z kuchenek elektrycznych i indukcyjnych, ale niespotykaną w płytach gazowych. Mowa o tzw. trybie Booster, czyli czasowym, kilkuminutowym ustawieniu maksymalnej mocy na konkretnym palniku. Dzięki temu potrawa szybciej uzyskuje optymalną temperaturę - po kilku minutach tryb ten się wyłącza i dalsze gotowanie przebiega już z zadanymi przez użytkownika ustawieniami.

solgaz06

We wstępie wspomnieliśmy o gotowaniu wody. Coraz częściej używamy do tego celu elektrycznych czajników, które po zagotowaniu wody automatycznie się wyłączają. Dzięki nowej płycie nie będziemy już potrzebowali takiego sprzętu w kuchni, bo funkcję "czajnika elektrycznego" firma Solgaz wbudowała w zaprezentowaną dziś nową płytę Solgaz GNC 4. Na czym ta funkcja polega? Po wstawieniu czajnika uruchamiamy gotowanie wody jednym przyciskiem, a dzięki czujnikom temperaturowym po osiągnięciu odpowiedniej temperatury wrzenia wody (niekoniecznie to musi być dokładnie 100 stopni - woda wrze w różnych temperaturach zależnie np. od ciśnienia atmosferycznego, czyli wysokości nad poziomem morza) płyta automatycznie wyłączy podgrzewanie wody. To kolejny sposób na oszczędność - zagotowanie wody na gazie jest tańsze niż ten sam proces wykorzystujący prąd elektryczny. 

Nas cieszy przede wszystkim fakt, że produkt ten w całości - od pierwszych szkiców na stole kreślarskim i opracowaniu założeń projektowych - jest wytworem polskiej myśli technicznej. Polska od dłuższego czasu jest potentatem w branży AGD w Europie, ale dotychczas dotyczyło to raczej sfery produkcyjnej. Solgaz pokazał, że również innowacyjność może być naszą mocną stroną.

Zaprezentowana dziś płyta gazowa Solgaz GNC 4, nie jest też prototypem. To w pełni gotowy produkt, który już od dziś można kupować. Producent wycenił urządzenie na kwotę 2480 zł. Produkt objęty jest standardową na terenie Unii Europejskiej dwuletnią gwarancją.

 

Waszym zdaniem

lukasz.w10

Rozumiem, że płyta przeszła wszystkie badania i posiada odpowiednie certyfikaty onetu? ( ͡° ͜ʖ ͡° )

danuta.filipowicz10

A ja zaś marzę o czymś takim: zaglądam do lodówki i obiad gotowy ;)))
Serio - Koleżanka tak ma ;), Niestety żadna z moich lodówek nie ma takich funkcji :( - cięzkie to życie....

brandmentions00

Witam, czym się różni wersja GNC 4 od GPC 4 bo nie potrafię znaleźć odpowiedniej informacji ? Znalazłem partnersa firmy Solgaz w swojej okolicy i mają w ofercie GPC 4 -> https://www.gazpodszklem.pl/product-pol-2730-Plyta-gazowa-Solgaz-GPC-4-1.html

daminik00

Hm Hm Hm, ja już mam taka płytę i nie polecam. Miała być ewolucją polskiej kuchni a w rzeczywistości jest tak, że Solgaz sprzedaje nie działające i nie bezpieczne płyty. Miałem przyjemność kupić taką płytę wcale sama nie gotuje bo po 4 godz. próbie uruchomienia przez instalatora wo gole nie zadziałała. Firma Solgaz na początku argumentowała to tak, że w płycie gazowej zamontowane są nie odpowiednie dysze do gazu jaki jest mi dostarczany. Przy zamówieniu podawałem jaki rodzaj gazu jest mi dostarczany i płyta gazowa miała być przystosowana pod ten gaz. W ostateczności okazało się, że płyta miała uszkodzony sterownik główny i dlatego nie mogła się uruchomić. Jest to potwierdzeniem tego, że płyta nie przeszła bardzo ważnego działu czyli działu kontroli bo jakby przeszła to powinna działać. Najlepsze w tym wszystkim jest to, że otrzymałem towar nie zgodny z zamówieniem a Solgaz na usunięcie usterki ma 14 dni roboczych od zgłoszenia. W tym przypadku zostaliśmy bez możliwości przygotowania posiłku bo nie było na czym. Także jest to moja przestroga dla wszystkich którzy chcą zakupić tą cudną samo gotująca płytę. Poczytajcie fora i recenzje nie warto wspierać firmy które w taki sposób traktują swoich klientów - swoich rodaków. Za ich błędy my płacimy wysoką cenę.

stowarzyszenie708900

Właśnie przeczytałem niekorzystną i szczerą opinię człowieka który nabył płytę SOLAGAU i zaczynam się zastanawiać czy nab6yć mimo to tą płytę , czy zrezygnować. Nieodpowiedzialność za produkt w polskich firmach jest ogromna.. lekceważenie klienta ogromne..no i te problemy z reklamacjami. Dlaczego niema w sklepach tego tylu płyt .. zakupy przez Internet to jak kupowanie kota w worku i duże możliwości dla wszelkiego rodzaju naciągaczy i nieuczciwych producentów. Podoba mi się ta płyta z palnikami i już mam miejsce w kuchni na nią.. ale ????? DUŻA KASA ZA NIEPAEWNY JAKOŚCIOWO TOWAR.. !!! ? za dużą kasę celebryci reklamują towar i mówią co im napiszą producenci.. i wtedy wszystko wygląda cudownie . W Polsce najbardziej reklamuj się buble wszelkiego rodzaju lub przekręty.. i to jest dramat.. No to co z tą płytą.. jest dobra czy nie? czekam na opinie nabywców 606136312

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.