Sony KDL-55W955B i Sony KDL-50W805B - rzut oka

Sony W9 i Sony W8 -  oto najlepsze Full HD od Sony na rok 2014

Marek Kowalski
Sony KDL-55W955B i Sony KDL-50W805B - rzut oka

13 marca 2014 roku, godzina 11-sta, warszawska siedziba Sony. Przedstawiciele japońskiego koncernu już czekają w umówionym miejscu. Wraz z nimi dwa urządzenia. Nie byle jakie. Sony KDL-55W955B oraz Sony KDL-50W805B to - według giganta elektroniki konsumenckiej - dwa najlepsze telewizory Full HD 3D jakie inżynierowie z Kraju Kwitnącej Wiśni przygotowali dla konsumentów chcących właśnie w 2014 zainwestować w nowy odbiornik TV. Rzuciliśmy na nie okiem. Potem rzuciliśmy raz jeszcze. Było na co.

15

Sony KDL-55W955B - nowy interfejs: aplikacje i TV

W najnowszej linii telewizorów Sony zdecydowało się na zmianę dotychczasowego interfejsu smart TV czy wyboru kanałów.

Sony KDL-55W955B-2

Zamiast dotychczasowego rozwiązania, czyli bocznej listwy kategorii mamy podział aplikacji smart TV na bloki. Blok Wybrane zawiera ustawione przez producenta aplikacje. Jak widać w przypadku telewizora działającego w Polsce na pierwszym planie ustawione są aplikacje dające dostęp do polskojęzycznych treści VOD. W module Moje aplikacje użytkownik może wstawiać wybrane aplikacje z puli dostępnej w Sony Entertainment Network.

Sony KDL-55W955B-26

Również po wybraniu polecenia Wszystkie aplikacje ich podział jest "zregionalizowany". Na początku listy znajdują się aplikacje z polskimi serwisami VOD. Liczba aplikacji jest naprawdę spora (naliczyliśmy 270), choć tych polskich naliczyliśmy tylko 4 (Ipla, VOD TVP PL, Filmbox Live i TVN Player).

Sony KDL-55W955B-17

Ciekawą funkcją jest Wybór TV. Ekran ten pokazuje jakie aktualnie programy są nadawane na kanałach odbieranych przez konkretne źródło (np. tuner telewizji naziemnej, telewizję kablową czy telewizję satelitarną). W pierwszej chwili nie zwróciliśmy uwagi na wygląd poszczególnych kafelków traktując widoczne w nich tło jako element dekoracyjny, tymczasem ich wygląd mówi nam jakiego typu jest dana treść (czy to film, dokument, wiadomości, program muzyczny, czy rozrywkowy). Świetny pomysł!

Sony KDL-55W955B-18

Wyboru źródła sygnału dokonujemy za pomocą odpowiedniego menu wyświetlanego w dolnym, lewym rogu ekranu. Brak na zdjęciu wyboru telewizji satelitarnej wynika stąd, że podczas prezentacji nie było możliwości podłączenia takiego typu sygnału.

Sony KDL-55W955B-4

Wybór TV nie jest elektronicznym przewodnikiem po programach. Klasyczny EPG również jest oczywiście dostępny. Tutaj nowości nie ma - standardowy układ programów na linii czasu i typowe funkcje - filtrowanie według typu programu, ustawianie harmonogramu dla przypomnień jak również planowanie nagrań (pojedynczo lub w serii) itp.

Waszym zdaniem

xtrv30100

Kolejny artykuł sponsorowany. Kiedy w końcu komuś przyjdzie do głowy, że o jakości obrazu na domowym TV w dużej mierze decyduje jakość sygnału która do niego dochodzi... Kable HDMI ludzie kupują w markecie za 8 pln, wyświetlają sobie płyty blue-ray co to mają materiał progresywny (HIC!!!) oglądają te płyty z filmami sprzed 10 lat i "zachwycają się HaDe" chociaż jest to upscalowany sygnał SD... Żenada... O jakości telewizora decyduje obraz jaki można zobaczyć z najgorszego kanału SD po antenie lub kablu ewentualnie płyty DVD. Jeśli jest akceptowalny to reszta będzie ok...

mi.ol00

A ceny? Czy to jakaś wielka tajemnica? Oczywiście Sony za naklejke doliczy z 20% do ceny Samsunga ale fajnie byłoby to podać .. a nie kazać szukać w sieci ...

mi.ol00

http://www.ceneo.pl/28392227
7 tyś za droższy model ... pogięło mocno kogoś ...

thecrow600

Do xtrv301
Po Twojej wypowiedzi widać, że dla Ciebie każdy artykuł przedstawiający sprzęt jakiejś firmy jest sponsorowany przez tę firmę. Więc powiedz mądry człowieku, jak niby przetestować dany sprzęt, żebyś nie powiedział, że artykuł jest sponsorowany?
Mimo Twojego podejścia część racji jednak masz. Ale tylko część. Fakt, że jakość obrazu w dużej mierze zależy od sygnału, bo jeśli ten będzie kiepski, to nawet najlepszy telewizor nie pomoże. Ale porównując ten sam materiał, żeby było prościej z płyty blu-ray, na różnych telewizorach również widać różnice w jakości oglądanego materiału. Czasami kolosalne. A kable niestety niewiele zdziałają. To tylko taki chwyt marketingowy dla takich jak Ty...

magister00

Od 2 lat mam identyczny wizualnie tv (jedynie bardziej cienki i to równomiernie!) i z takimi samymi możliwościami i pasywnym 3D, tyle z ma naklejkę na dole nie Sony a LG (seria LM coś tam, coś tam).

magister00

A ha, zapomniałem dodać, że kosztował tylko 4 000 PLN.

thecrow600

Do magister
Nie porównuj LG serii LM do serii W8, a tym bardziej W9 od Sony, bo to jakbyś porównywał Hondę z Renault. Niby też obydwa jeżdżą i obydwa ładne, ale... No właśnie to ale...

johins00

Jak w tak wypasionym tv może być tak odbijająca światło matryca. Na pierwszym zdjęciu więcej widać odbitego obrazu pomieszczenia niż obrazu na tv.
Ja mam starego samsunga z matową matrycą i mogę w niego lampą świecić i nie odbija światła.

xtrv30100

Do thecrow6
Jak niby przetestować sprzęt? Bardzo prosto: Test porównawczy. Stawiając 10 modeli i wyświetlając na nich ten sam sygnał jesteś w stanie wskazać różnice i ewentualnie, subiektywnie, ocenić który lepszy a który gorszy. Dlaczego test porównawczy? Ano dlatego, że odbieranie obrazu przez oko jest bardzo subiektywne. De facto całą robotę odwala mózg a oko "dostarcza tylko danych". Problemem są warunki w jakich patrzysz na obraz. W różnych warunkach światła i temperatury barwowej oceniasz również różnie. "Nie bez kozery" warunki do korekcji profesjonalnej barwnej w filmie są dość ściśle określone. Wystarczy wspomnieć o 17 % szarości na ścianach i suficie oraz o tylnym oświetleniu za monitorem i określonej (niezbyt silnej) jasności. Tyle jeśli chodzi o technikę. Teraz sam artykuł. Wiele lat temu dziennikarstwo odwróciło kierunek swojej profesji. Było tak, że ktoś pisze artykuł potem szukało się kogoś dla kogo warto jest zapłacić za reklamę w sąsiedztwie jakiegoś mądrego tekstu. Pisali świetnie dziennikarze bardzo wciągające artykuły. Taka mniej więcej była kolejność wykonywania działań w profesji dziennikarskiej. W czasach "wszechskundlenia" każdej dziedziny życia, ofiarą tegoż padło również dziennikarstwo które teraz działa w następującej kolejności: Najpierw szukamy kogoś kto chce zareklamować swój produkt lub usługę, a następnie dopisujemy dziennikarski artykuł pod jego wymagania. Żeby była jasność - dotyczy to nie tylko ONETU ale każdego publikatora w wersji tak on line jak i papierowej... Praktycznie w każdej dziedzinie ten schemat jest powtarzany do bólu. W powyższym artykule nie mamy do czynienia z żadnym testem tylko z prezentacją konkretnego produktu. Dla podtrzymania wrażenia "dziennikarskiej rzetelności" jest on nazywany "testem" choć w praktyce jest klasyczną prezentacją... To tyle, Jeśli masz ochotę chętnie podyskutuję.

thecrow600

Do xtrv301
Widzisz, znowu masz w połowie rację, ale tylko znowu w połowie.
Jeśli mielibyśmy czekać na test porównawczy np. 10 telewizorów tej samej klasy, to pewnie nikt by ich nie czytał, gdyż telewizory różnych firm wychodzą w różnych odstępach czasowych, czasami dosyć sporych. Zatem po co porównywać rocznego czy półtorarocznego np. Sony do nowiutkiego Samsunga (albo odwrotnie). Dlatego aby nie czekać na takie testy, są robione testy konkretnych modeli, jak to nazwałeś prezentacje. I tu się z Tobą nie zgodzę. Regularnie jeżdżę na targi audio show w Warszawie i tam są właśnie organizowane prezentacje. Nie żadne testy, tylko prezentacje. Z kolei w tym artykule ktoś się wysilił, żeby sprawdzić nie tylko parametry z broszury, ale jak one w rzeczywistości wyglądają i jak się sprawdzają. Zatem jakby nie patrzeć jest to w pewnym sensie test, może nie taki jakbyś chciał, ale test. A swoją drogą testy porównawcze w wykonaniu większości kupujących są na tyle żenujące, że ręce opadają. Większość popełnia ten sam błąd - porównuje telewizory wiszące obok siebie, często różniących się klasowo. To tak jakbym wszedł do salonu samochodowego ze wszystkimi markami i porównywał Audi A3 i Kię Sportage. Podobna cena, ale tylko cena...

krzysztof.pojawa00

To może ja się wypowiem jako redakcyjny kolega Marka Kowalskiego, autora tego tekstu.
@Xtrv301 - testy porównawcze telewizorów robiliśmy niedawno. Duże testy w różnych grupach cenowych. Testy indywidualne też. I też były to duże testy. Ten artykuł nie jest testem i nie aspiruje do tego miana. To jest rzut oka na nowy sprzęt, nic więcej. I tak Marek zrobił więcej, niż wielu innych dziennikarzy, bo korzystając z krótkiej prezentacji zapoznał się z tym sprzętem na tyle dokładnie, na ile było to możliwe podczas niezbyt długiej prezentacji w siedzibie producenta, chociaż mógł - prawdopodobnie wielu dziennikarzy tak by zrobiło - przepisać dane techniczne i listę funkcjonalności z materiałów informacyjnych. Ale Marek jest na tyle rzetelnym dziennikarzem, że nie pozwala sobie na coś takiego.
Natomiast pozwolę sobie zapytać, jak wyobrażasz sobie przeprowadzenie pełnego testu telewizora podczas jego prezentacji przez producenta? Wątpię, żeby Sony było zachwycone, gdyby Marek przeprosił pozostałych dziennikarzy, podłączył różne ustrojstwa do mierzenia tego i owego (np. kolorymetr) i zapowiedział gospodarzom prezentacji, że on teraz tu zostanie na kilka dni, bo tyle trwa przeprowadzany przez niego test pojedynczego telewizora. No, raczej to nie byłoby możliwe w warunkach innych, niż redakcyjne.

arti012300

Telewizor z 2014 za 7tyś a nie ma nawet dwóch tunerów dvb-t. Po prostu porażka. Samsung i Panasonic już na to wpadli ale Sony dalej w dalekim tyle. Dla tych to nie wiedzą o co chodzi to: 2 tunery dvb-t pozwalają ci: 1)nagrywać i oglądać dowolny inny program niezależnie od muxa. 2) od razu odczytanie całego programu EPG po wszystkich programach. Pip dla dowolnych kanałów

andrzej.pomierny00

Podoba mi się, wolałbym jednak by kamera w telewizorze w roku 2014 była zintegrowana z obudową i nie psuła wyglądu telewizora. W Philipsach to nawet jest ruchoma zaślepka na kamerkę dla ochrony i jak podejrzewam designu, teraz także na ludzie bardzo mocno zwracają uwagę.

kayron00

"Telewizor z 2014 za 7tyś a nie ma nawet dwóch tunerów dvb-t. Po prostu porażka. Samsung i Panasonic już na to wpadli ale Sony dalej w dalekim tyle. Dla tych to nie wiedzą o co chodzi to: 2 tunery dvb-t pozwalają ci: 1)nagrywać i oglądać dowolny inny program niezależnie od muxa. 2) od razu odczytanie całego programu EPG po wszystkich programach. Pip dla dowolnych kanałów"
I po co ci niby te funkcje, biorąc pod uwagę ofertę TVP, no chyba chcesz oglądać TVPSport a żonie w okienku puszczać jednocześnie "Księdza Matusza", żeby ci na meczu nie warczała. Bo innego zastosowania w naszym kraju nie widzę.

kwiatek100

Czy tv Sony KDL-50W805B ma złącze Common Interface CI? chodzi mi o możliwość podłączenia mediamodułu CI+ z UPC

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.