Sony, sprzęt 4K i Mundial

Nowości Sony: jeszcze więcej 4K

Marek Kowalski
Sony, sprzęt 4K i Mundial

4K to nie tylko obraz, choć termin ten zwykle kojarzy się nam z telewizorami, to ma on odniesienie do całego szeregu urządzeń i sposoby prezentacji wideo oraz audio. Telewizor to tylko odbiornik - urządzenie, które potrafi odtworzyć materiał w rozdzielczości Ultra HD, ale oprócz tego potrzebne są jeszcze urządzenia rejestrujące. Mieliśmy okazję przyjrzeć się urządzeniom firmy Sony, które mają niejedno wspólnego i z ultrawysoką rozdzielczością 4K i z zaczynającym się już za niecałe dwa miesiące brazylijskim Mundialem.

1

Nowe kamery 4K Sony

Zorganizowane przez firmę Sony prezentacje produktów związanych z technologią 4K nie mogły ograniczać się wyłącznie do telewizorów. 4K nie jest również technologią zarezerwowaną wyłącznie dla kinematografii z najwyższej półki. Podczas jednego z licznych pokazów mieliśmy okazję przyjrzeć się urządzeniom umożliwiającym amatorską i półprofesjonalną rejestrację wideo w rozdzielczości Ultra HD. 

Sony4K-camera-1

Prezentowane przez przedstawiciela japońskiego producenta urządzenie to kamera, model Sony Handycam FDR-AX1. Mimo profesjonalnego wyglądu nie jest to urządzenie porównywalne do kamer, które mieliśmy okazję zobaczyć zwiedzając plan zdjęciowy londyńskiego studia Pinewood Studios, ale też cena FDR-AX1 jest znacznie niższa od kamer 4K z serii CineAlta.

Sony4K-camera-2

Sony4K-camera-3

Z drugiej strony kwota około 15 tysięcy złotych o jaką muszą uszczuplić portfel osoby zainteresowane nabyciem modelu Sony Handycam FDR-AX1 jest zbyt duża by uznać prezentowaną kamerę za urządzenie stricte amatorskie. To sprzęt półprofesjonalny, bez wymiennej optyki, ale z pewnymi możliwościami rozbudowy o dodatkowe akcesoria (wyposażony m.in. w profesjonalne wejście mikrofonowe typu Cannon (XLR)). Oczywiście cechą wyróżniającą ten sprzęt jest matryca zdolna do rejestracji wideo z rozdzielczością 4K 60p Model Sony Handycam. Rejestrowany materiał zapisywany jest w formacie XAVC S. Format XAVC jest zgodny ze standardem kodowania H.264 5.2, literka S dodana do XAVC oznacza, że dane urządzenie zapisuje materiał wyjściowy w popularnym i powszechnie stosowanym kontenerze MP4. 

Sony4K-camera-4

Sony4K-camera-5

Kolejnym urządzeniem zdolnym do rejestracji obrazu w rozdzielczości 4K była widoczna na powyższych zdjęciach kamera Sony Handycam FDR-AX100. Jest ona znacznie mniejsza od poprzedniczki, bez najmniejszych problemów można się nią posługiwać trzymając ją w jednej ręce, podobnie jak wiele kamer amatorskich. 

Sony4K-camera-6

Urządzenie wyposażone jest w 20-megapikselowy przetwornik obrazu Sony CMOS Exmor R typu 1.0 (drugi od prawej na poniższym zdjęciu). Warto przy okazji zauważyć, że zgodnie ze słowami Bena Pillowa z Sony, prezentującego nam najnowsze kamery Sony przetwornik w modelu FDR-AX100 jest większy niż we wcześniej pokazywanej, znacznie większej kamerze FDR-AX1 (w tym przypadku wykorzystano najmniejszy z przetworników widocznych na poniższej fotografii). Co to oznacza? Że model FDR-AX100 ma szansę rejestrować lepsze ujęcia 4K niż znacznie od niego droższy (niemal dwukrotnie) większy model FDR-AX1.

Sony4K-camera-7

Sony4K-camera-9

Sony4K-camera-10

Jeszcze krótka demonstracja możliwości najnowszej kamery Sony Handycam FDR-AX100. Urządzenie podłączone bezpośrednio do telewizora, w kadrze zbliżenie na fragment bukietu kwiatów, a na ekranie połączonego z kamerą telewizora 4K pełen szczegółów obraz.

Sony4K-xperia-1

Obecność smartfonów Sony Xperia Z2 nie była przypadkowa. Urządzenia te również potrafią rejestrować obraz 4K. Choć siłą rzeczy optyka zastosowana w tym sprzęcie nie oferuje takich możliwości jak w przypadku kamer, to rozdzielczość rejestrowanego materiału jest faktem, a Sony stara się kompensować niedostatki wynikające z konstrukcji samego smartfona odpowiednimi akcesoriami dla miłośników mobilnego filmowania. 

Sony4K-xperia-2

Zaprezentowano między innymi zestaw mikrofonów stereofonicznych przeznaczonych do rejestracji dźwięku podczas nagrywania wideo.

Sony4K-xperia-3

Nie zabrakło również statywu na smartfon.

Sony4K-xperia-4

Opcja rejestracji wideo 4K we flagowych smartfonach Sony Xperia Z2 jest jedną z licznych, które mają do dyspozycji użytkownicy tych smartfonów. Mieliśmy okazję porównać obraz 4K zarejestrowany za pomocą ww smartfonu i za pomocą prezentowanych przez producenta kamer 4K. Zdecydowanie lepszy obraz oferują kamery, ale i kadry zarejestrowane za pomocą smartfona Sony zaskakują szczegółowością. 

 

Waszym zdaniem

beata.obrocka00

Lubię ten portal za merytoryczne teksty. Nie zdają się być sponsorwoane, jak na większości portali technologicznych. Artykuły sponsorowane to plaga. Dlatego, zanim się coś kupi, warto sprawdzić opinie na http://cosiepsuje.com/ . Tam piszą tylko o wadach danych produktów, więc na sponsorowanie czegokolwiek nie ma miejsca.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.