Sprzęt AGD, który każdy miał w czasach PRL

Marek Kowalski
Sprzęt AGD, który każdy miał w czasach PRL

Sprzęt AGD istnieje na rynku od dawna. Jednak dopiero od czasów transformacji ustrojowej mamy dostęp do szerokiej oferty urządzeń, które ułatwiają nam domowe prace. Wcześniej nie było takiej różnorodności, ale mimo to jakoś sobie radziliśmy. Urządzenia AGD i RTV dostępne były rzadko, a kiedy się pojawiały natychmiast były wykupowane - marzenie każdego producenta. Sprzęt AGD i RTV z epoki PRL nie był oczywiście tak funkcjonalny jak dzisiejsze urządzenia, ale - co tu ukrywać - wiele modeli urosło wręcz do rangi kultowych. Zapraszamy na nostalgiczną wycieczkę w krainie urządzeń AGD rodem z czasów PRL.

0

Z pewnością przynajmniej niektóre z pokazanych poniżej urządzeń mimo kilkudziesięcioletniej kariery wciąż znajdują się w domach wielu mieszkańców naszego kraju, może nie w eksponowanych pomieszczeniach, ale niejeden strych czy piwnica skrywają historię polskiego sprzętu AGD i RTV. Co więcej - niektóre urządzenia wciąż działają, a skoro tak, trudno dziwić się ich właścicielom, którzy pielęgnując sentyment hołdują zasadzie "skoro działa, to po co wyrzucać?". Pozostaje tylko życzyć sobie, by produkowany dziś sprzęt wytrzymał w eksploatacji równie długo.

Lodówka Polar TS284

Lodówka Polar TS284

Lodówka to sprzęt niezbędny w każdym domu, a w czasach PRL z dużym prawdopodobieństwem można było domniemywać, że jeżeli miałeś w domu lodówkę, to był to Polar. Co prawda w wielu domach funkcjonowały radzieckie lodówki Mińsk, ale to właśnie lodówki Polar były tymi najpopularniejszymi urządzeniami chłodniczymi w domach ludu pracującego miast i wsi. Widoczny na zdjęciu model Polar TS284 był typowym przedstawicielem swojej epoki. Urządzenie ma 280 litrów pojemności, przez wielu użytkowników uważane za lodówkę niezniszczalną. Zresztą w wielu domach ten sprzęt pracuje do dziś. 

Maszyna do szycia Łucznik

Maszyna do szycia Łucznik - Dawid Skalec - Wikipediafoto: Dawid Skalec, źródło: Wikipedia

Nie każdy ma umiejętności krawca/krawcowej, ale jeżeli już ktoś odpowiednią smykałkę i pasję do szycia posiadał, to w czasach PRL-u posiadał zapewne również i maszynę do szycia. Skoro mowa o maszynie do szycia, najpewniej był to produkt istniejącej do dziś firmy Łucznik. Dziś, wobec olbrzymiej podaży odzieży raczej nie przejmujemy się poprawkami krawieckimi i naprawianiem odzieży. Wtedy nie było salonów mody, a o ubrania dbało się znacznie lepiej niż dziś. Duża w tym zasługa własnie maszyn Łucznika.

Odkurzacz Predom-Zelmer

odkurzacz predom zelmer

Widoczne na zdjęciu zielone urządzenie nie przejmowało się unijnymi normami dotyczącymi mocy, czy siły ssania. Odkurzacze produkowane przez Predom-Zelmer, zwane popularnie "jamnikami" ułatwiały utrzymanie w czystości polskich domostw w czasach PRL-u. Odkurzacz nie miał różnych trybów działania, regulowanej siły ssania, filtrów HEPA itp. Ale znajdźcie wśród współczesnych odkurzaczy sprzęt, którym można napompować materac ;-)

Pralka "Frania"

pralka Frania Światowit - Darekm135 - WikipediaFoto: Darekm135, źródło: Wikipedia

To chyba najpopularniejszy sprzęt poprzedniej epoki. Wirnikowa pralka "Frania". Wirnikowa oznacza, że w przeciwieństwie do powszechnie dziś stosowanych pralek automatycznych, urządzenie nie posiadało obrotowego bębna, lecz odzież wrzucana była do pralki, a następnie zarówno woda, jak i pływające w wodzie ubrania obracały się w wyniku rotacji umieszczonego na dnie pralki wirnika. Myślicie że jej czas minął? A skąd, są zadania, z którymi żadna automatyczna pralka sobie nie poradzi, doskonale wiedzą to np. mechanicy samochodowi, czy rolnicy. Umieszczenie bardzo brudnej odzieży (naprawdę, bardzo, bardzo brudnej) w pralce automatycznej skutkowałoby raczej jej uszkodzeniem. Frani to nie grozi.

Pralka Polar PS 663P BIO

pralka Polar PS 663 P

Choć "Frania" jest najpopularniejszą pralką i jednym z najpopularniejszych sprzętów AGD minionej epoki, nie znaczy to, że mieszkający w poprzednim ustroju mieszkańcy naszego kraju dysponowali wyłącznie pralkami wirnikowymi. Od 1971 roku w Polsce produkowano również pralki automatyczne z serii Polar PS 663. W praktyce jeżeli ktoś na przełomie lat 70-tych i 80-tych dysponował pralką automatyczną, można być pewnym, że był to właśnie model firmy Polar. 

Radio Unitra Diora Amator

radio Unitra Diora Amator

W gospodarce centralnie planowanej wielu pracujących dostawało urlopy wraz z pełnym pakietem - wyjazdem do konkretnego ośrodka danego zakładu pracy. Wyjeżdżaliśmy zatem z rodzinami we wskazane miejsce, trafialiśmy do lepszego lub gorszego domu wczasowego, a w nim - w pokoju nieodmiennie czekało radio Amator. Sprzęt w swoim czasie (lata siedemdziesiąte i osiemdziesiąte XX wieku) wyglądał całkiem nowocześnie - młodszym wczasowiczom nieodmiennie podobała się podświetlana na zielono skala radia, którą regulowało się dużym pokrętłem z prawej strony urządzenia.

Sokowirówka Predom Mesko EDA SW-3

sokowirówka predom mesko SW-3

Masz ochotę na sok? Dziś ta zachcianka zaspokajana jest bardzo szybko. Wystarczy wejść do dowolnego sklepu spożywczego, gdzie półki wręcz uginają się od wielu odmian soków owocowych i owocowo-warzywnych. Dawniej zapotrzebowanie na soki często załatwiano w inny sposób: soki robiło się w domu za pomocą sokowirówki. Widoczna na zdjęciu sokowirówka to jeden z najpopularniejszych modeli minionej epoki - Predom Mesko EDA SW-3. Urządzenie było niemiłosiernie głośne, ale dziś pamięta się jedynie pyszny smak soków marchwiowo-jabłkowych ;-) I żadnych konserwantów!

Syfon, czyli domowa woda sodowa

syfon-Darekm135-wikipediaFoto: Darekm135, źródło: Wikipedia

Woda sodowa to napój uwielbiany przez miliony. Dziś kupujemy ją butelkowaną, w czasach PRL było jednak inaczej. Niemal w każdym domu było urządzenie podobne do widocznego na zdjęciu. To syfon, a w zasadzie tzw. autosyfon, czyli ciężka, gruba metalowa butla przeznaczona do samodzielnego sporządzania wody sodowej. W górnej części instalowało się nabój ze sprężonym CO2 (dwutlenkiem węgla), po zakręceniu głowicy syfonu nabój był przebijany i nalana uprzednio do syfonu woda stawała się wodą z bąbelkami. Naboje kupowało się niemal wszędzie, choćby w warzywniaku u pani Krysi za rogiem. Tak, zamiast zalewających dziś rynek butelek PET z wodą gazowaną dawniej wodę robiliśmy po prostu sami.  

Telewizor Rubin 714p

Telewizor Rubin 714p

Telewizor Rubin szturmem wziął wiele domostw z czasów PRL. Nic dziwnego, pierwszy model tego kolosa produkowanego od 1975, był zarazem pierwszym w Polsce produkowanym kolorowym telewizorem. Widoczny na fotografii model 714p jest już późniejszym wariantem, ale jednocześnie chyba najbardziej popularnym. Produkowany w Polsce telewizor nie był jednak opracowany przez naszych inżynierów - była to konstrukcja na licencji radzieckiej. Z pewnością każdy kto miał styczność z tym sprzętem wspomina go jako naprawdę duży i ciężki telewizor. Rubin 714p owszem ciężki był, ale gdyby porównać jego ekran z dzisiejszymi, to wypadłby raczej blado - kineskopowy ekran modelu 714p miał przekątną 24 cale. 

Termowentylator Farel, czyli "farelka"

termowentylator farel

Termowentylator Farel, popularna "farelka", sprzęt produkowany przez firmę Farel. Jak widać wówczas nie zawracano sobie głowy marketingowymi nazwami, urządzenia najczęściej nazywały się tak jak fabryka, która je wyprodukowała. Najlepszym dowodem popularności tego sprzętu jest to, że do dziś wiele osób na dostępne w sklepach grzejniki termowentylatorowe wciąż mówi "farelki". Świecące żarniki były dodatkową ozdobą ogrzewanego tym sprzętem domu. Inna sprawa, że sprzęt ten rozpędzał liczniki energii do drugiej prędkości kosmicznej.

Radiomagnetofon Kasprzak Unitra RM222

Radiomagnetofon Kasprzak Unitra RM 222

Radiomagnetofon-legenda. Bez dwóch zdań. Całe pokolenie Polaków i Polek mogło dzięki temu urządzeniu nie tylko słuchać, ale również nagrywać radiowe audycje, w szczególności słynną listę przebojów Trójki prowadzoną przez Marka Niedźwieckiego. Sprzęt działał w każdych warunkach, mógł być zasilany zarówno z sieci energetycznej, jak i za pomocą baterii. Widoczny na zdjęciu model RM222 był nazywany "dużym Kasprzakiem" i faktycznie był nieco większych gabarytów od pozostałych "kasprzaków", co jednak wciąż nie przeszkadzało nazywać ten sprzęt "przenośnym" i zabierać go na liczne prywatki. Brzmienie? Porównując do dzisiejszych, wyrafinowanych systemów 5.1, 7.1 i "mnóstwo".1 należałoby pominąć milczeniem, ale w tym urządzeniu nie było to ważne. Najważniejsze było to, że Kasprzak pozwolił całemu pokoleniu cieszyć się muzyką, którą można było nagrać, a następnie odtwarzać w dowolnym momencie.

Żelazko Dezamet

Żelazko Dezamet

Żelazko Dezamet produkowane przez Zakłady Metalowe im. T. Dąbala w Nowej Dębie. Widoczne na zdjęciu żelazko to przedstawiciel najbardziej popularnej linii żelazek produkowanych przez firmę Dezamet, typ 275. Urządzenie to nie miało żadnych generatorów pary, ale i tak było bardzo cenionym sprzętem znakomicie ułatwiającym utrzymanie odzieży w odpowiednim stanie. Typ 275 był już bardziej zaawansowany, gdyż miał wbudowany termostat i regulację temperatury pracy. W czasach PRL był to prawdziwy komfort. Obecnie wciąż istniejąca firma Dezamet S.A. znacznie się przekwalifikowała produkując m.in... amunicję moździerzową i do granatników, pociski artyleryjskie, bomby lotnicze, granaty ręczne i nasadkowe czy zapalniki.

Waszym zdaniem

Brak opinii.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.