Telewizja - od początków po DVB-T

Telewizja bez tajemnic

Marek Kowalski
Telewizja - od początków po DVB-T

Koniec analogowego przesyłu sygnały telewizyjnego stał się faktem. Niektórzy mieszkańcy naszego kraju już nie mają dostępu do analogowych transmisji, wkrótce czeka to wszystkich pozostałych. Czy jesteś gotowy na cyfrową telewizję? Czy wymaga ona dużych nakładów finansowych? W artykule znajdziesz odpowiedzi nie tylko na te pytania.

0

Trudne początki telewizji

Nie sposób rzetelnie podejść do tematu cyfrowej telewizji całkowicie pomijając towarzyszącą nam przez niemal wiek technologię analogowego przesyłu obrazu. Warto jednak wiedzieć, że podwaliny pod współczesną telewizję położono znacznie wcześniej, bo jeszcze w XIX wieku.

DVBT - Ernst Werner von Siemens

Patrzący na nas spokojnym wzrokiem z powyższej ryciny starszy pan to Ernst Werner von Siemens, niemiecki wynalazca i konstruktor, a także współzałożyciel spółki, która dziś jest potężnym koncernem - Siemens AG.

Ten dziewiętnastowieczny naukowiec (urodził się w 1816, zmarł w 1892 r.) znany jest światu głównie z prac związanych z telegrafem. W 1847 roku dla armii pruskiej von Siemens zbudował pierwszą podziemną linię telegraficzną. On również skonstruował windę elektryczną, a także wciąż popularny środek transportu miejskiego - tramwaj. W 1875 roku niemiecki wynalazca konstruuje pierwszą na świecie fotokomórkę selenową. Przekształcanie światła widzialnego w energię elektryczną i vice versa do dziś stanowi istotę wszystkich znanych nam systemów wizualizacji z telewizją włącznie. Opracowanie fotokomórki przez von Siemensa nie byłoby jednak możliwe bez prac innego naukowca, angielskiego inżyniera, Willoughby'ego Smitha, który odkrył zjawisko fotoprzewodnictwa selenu. Zjawisko to wykorzystywane jest nie tylko w instalacjach antywłamaniowych, ale również właśnie w telewizji, jak również w bateriach słonecznych, kserokopiarkach, kamerach czy aparatach cyfrowych.

Odkrycie fotoprzewodnictwa i opracowanie pierwszej fotokomórki było znaczącym krokiem, ale do znanej nam dziś telewizji było jeszcze daleko. Kolejnym etapem na drodze do jej powstania były prace polskiego psychologa i wynalazcy Juliana Ochorowicza, który w 1877 roku opracował teoretyczne podstawy telewizji monochromatycznej: ekran zbudowany z żarówek, wyświetlających nadawany obraz zamieniony na zbiór punktów. Ta prosta idea do dziś ma zastosowanie w każdym ekranie telewizora, monitora komputerowego, smartfonu czy tabletu. Oglądając transmisje z wydarzeń sportowych, czy przeglądając strony WWW zawsze patrzymy na to samo - na zbiór podświetlanych punktów.

Nieco później, w 1884 roku Paul Gottlieb Nipkow, kaszub z Lęborka, opierając się na wynalazkach von Siemensa opracowuje urządzenie, które nazwał tarczą Nipkowa. Można pewnym sensie stwierdzić, że to właśnie tarcza Nipkowa była pierwszym w historii ludzkości telewizorem - urządzeniem zdolnym do przemiany energii elektrycznej w widoczny obraz i vice versa. Zasada działania tarczy Nipkowa była stosunkowo prosta. Na specjalnej tarczy rozmieszczone były spiralnie otwory, przez które światło, odbite od przedmiotu, którego obraz miał być wyświetlony padało na fotokomórkę. Fotokomórka z kolei sterowała źródłem światła (np. żarówką). Wyemitowane z wzbudzanego fotokomórką źródła światło przechodziło przez kolejną tarczę ze spiralnie wyciętymi otworkami i padało na ekran, na którym pojawiał się obraz.

DVBT - tarcze Nipkowa

Rysunek pochodzący z wniosku patentowego Johna Logie Bairda, który zbudował "mechaniczny telewizor" opierając się na wynalazku Nipkowa.

Kolejnym ważnym krokiem w rozwoju telewizji było opracowanie w 1897 roku przez Karla Brauna (późniejszego noblistę z fizyki) oscylatora katodowego, czy też - mówiąc inaczej - lampy próżniowej stanowiącej podstawę konstrukcji każdego kineskopu. W wynalezionej przez Brauna lampie emitowana przez katodę wiązka elektronów odchylana była przez elektromagnesy padała na ekran pokryty luminoforem, co jak możemy się domyślać z właściwości luminofora, powodowało jego świecenie.

DVBT - Braun CRT

Próżniowa lampa katodowa Karla Brauna. Źródło: //www.oneillselectronicmuseum.com

Odchylanie wiązki za pomocą elektromagnesów i tym samym możliwość sterowania emisją światła przez luminofor stanowiło bardzo istotne odkrycie, ale na pierwszy kineskop trzeba było poczekać jeszcze dziesięć lat. W 1907 roku w Petersburgu Borys Lwowicz Rosing, rosyjski wynalazca konstruuje pierwszy na świecie prototyp kineskopu. 4 lata później Rosing wspólnie ze swoim studentem - Wladymirem Zworykinem - opracowuje kompletny system rejestracji i prezentacji obrazu. Rosyjscy naukowcy na bazie tarcz Nipkowa konstruują kamerę, a kineskop Rosinga pełnił rolę ekranu. Pierwszy krok został zrobiony.

Waszym zdaniem

Brak opinii.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.