Czemu lodówka strzela?

Marek Kowalski
Czemu lodówka strzela?

Strzały w lodówce? Dlaczego lodówka strzela? Wielu użytkowników domowego sprzętu chłodniczego z niepokojem szuka odpowiedzi na to pytanie na wielu różnych forach tematycznych, pytają znajomych, na Facebookach, Twitterach. Co robić? Przede wszystkim nie panikować. Choć strzelająca lodówka brzmi dziwnie, a - zwłaszcza gdy strzał zastanie nas samych w kuchni w nocy - niekiedy może wręcz solidnie wystraszyć, nie musi to oznaczać poważnej awarii. Wyjaśniamy, czemu w ogóle lodówka strzela i jaki to może mieć wpływ na pracę urządzenia.

1

Najczęściej zaczyna się zupełnie niewinnie. Oto jest w naszym domu nowy nabytek - lodówka. Zaczynamy jej używać, wszystko jest w najlepszym porządku, aż do chwili, gdy po pewnym czasie - a może on być bardzo różny, od kilku dni do nawet kilku miesięcy, a niekiedy i dłużej - lodówka zaczyna sporadycznie wydawać z siebie dziwne, ale wyraźnie słyszalne dźwięki. Najczęściej są one opisywane jako "strzały", odgłos jakby coś pękło, niektórzy porównują to do pękającej plastikowej linijki, inny uważają, że dźwięk jest głośniejszy. Niemal wszyscy, którzy nie wiedzą czym jest spowodowane to zjawisko pełni niepokoju zaczynają dopatrywać się w swoim urządzeniu chłodniczym wad i zastanawiają się nad wezwaniem serwisu. Oczywiście mogą się zdarzyć przypadki, kiedy faktycznie wizyta serwisu okaże się konieczna, ale najczęściej nie ma takiej potrzeby, a akustyczna "żywiołowość" sprzętu chłodniczego okazuje się być zjawiskiem zupełnie normalnym.

Awaria elektryczności? Wątpliwe

serwis-lodówki

Zacznijmy od tego, czym "strzały" w lodówce prawie na pewno nie są. Wielu użytkowników obawia się, że trzaska "coś w gniazdku elektrycznym". Bardzo wątpliwe. Gdyby faktycznie problem dotyczył elektryczności obserwowalibyśmy nie tylko efekty akustyczne, ale również inne niepokojące zjawiska, jak np. reakcję bezpieczników (czyli "strzelanie korków" potocznie mówiąc). Jeżeli strzelaniu lodówki nie towarzyszą inne zjawiska świadczące o kłopotach z elektrycznością, to raczej nie ma podstaw do obaw, że hałasy emitowane przez sprzęt chłodniczy wynikają z tego typu problemów, a ich natura jest odmienna i - paradoksalnie - świadczy o normalnej pracy lodówki. Jeżeli jednak obserwujemy nienaturalną pracę sieci energetycznej i przypuszczamy, iż może się to wiązać np. z załączaniem się sprężarki w lodówce, obowiązkowo powinniśmy wezwać serwis - z prądem nie ma żartów.

Strzelająca izolacja

Wracając do efektów akustycznych niezależnych od prądu. To skąd te strzały? Najprawdopodobniej wynikają one z dwóch rzeczy: sposobu pracy lodówki oraz funkcjonowania systemu antyszronowego (najczęściej znanego pod nazwą No Frost). Problem ze "strzelaniem" i podobnymi odgłosami najczęściej dotyczy lodówek, które mają zabudowaną tylną część, czyli - mówiąc najprościej - nie mają widocznego charakterystycznego "ożebrowania" i systemu rurek, zaraz to zjawisko wyjaśnimy dokładniej, teraz skupmy się na możliwych przyczynach. Oprócz tego wielu użytkowników za "trzaski" uważa dźwięki towarzyszące uruchamianiu agregatu chłodniczego w lodówce. Faktem jest, że rozruch lodówki z tradycyjnym kompresorem tłokowym zapewnia trudne do pominięcia wrażenia akustyczne. Z pewnością wielu z was kojarzy charakterystyczny moment, kiedy w starszych modelach lodówek uruchamiał się tradycyjny kompresor tłokowy. Tego dźwięku nie można z niczym pomylić - włączenie kompresora wywoływało drgania całej lodówki, a przy odpowiednio dużych gabarytach tej ostatniej cały dom drżał w posadach. 

parownik

Parownik lodówki, jej najzimniejsza część i często "strzelniczy" element ;-)

W modelach chłodziarko-zamrażarek, w których parownik (pokazany na powyższej fotografii element układu chłodniczego odpowiedzialny za obniżenie temperatury, w praktyce jest to najzimniejszy element w całej lodówce) umieszczany jest nie w zamrażalniku lecz za tylną ścianą chłodziarki trzaski mogą wynikać z zamarzania wody powstałej w procesie odszraniania. Taki lód w niewielkiej ilości gromadzi się pomiędzy parownikiem a plastikową ścianką komory i - ze względu na rozszerzanie się zamarzniętej wody - może powodować minimalne odształcenia skutkujące właśnie efektami akustycznymi.

Zmiana temperatury = zmiana kształtu = efekty akustyczne

Inną przyczyną dziwnych odgłosów wydawanych przez lodówkę mogą być nieznaczne odkształcenia elementów wyposażenia zamrażarki, co również wynika ze zmian temperatury, nie jest to w żadnym razie zjawisko groźne dla urządzenia i nie oznacza uszkodzenia sprzętu, choć może być nieco uciążliwe dla użytkownika.

Jeżeli dźwięki towarzyszące pracy lodówki przypominają nie tyle coś w rodzaju pojedynczego trzasku (jakby pękającej plastikowej linijki), lecz raczej jest to krótka seria (coś w stylu rozszerzania się plastikowej butelki po napoju), to może to wynikać z niewielkiego rozszerzania się i kurczenia (zależnie od zmian temperatury) elementów układu chłodniczego zatopionych na etapie produkcji w piance poliuretanowej. Pamiętajmy, że lodówka chłodzi komory wewnętrzne, ale wymiana cieplna z otoczeniem powoduje, że niektóre jej elementy (jak np. skraplacz) się nagrzewają. Jeżeli z tyłu lodówki umieszczona jest dodatkowa warstwa izolacyjna i została ona w procesie produkcji niezbyt precyzyjnie zamocowana, może się okazać, że jej nagrzewanie się również może powodować minimalne odkształcenia spowodowane zmianą temperatury i w efekcie, trzaski.

No Frost, Total No Frost - wygodnie, ale głośniej

zamrażalnik

Wreszcie za hałasy emitowane przez lodówkę może odpowiadać... zawartość zamrażalnika. Po prostu w lodówkach No Frost, dziś powszechnych, system zapobiegający osadzaniu się szronu w zamrażarce (w niektórych lodówkach No Frost obejmuje również komorę chłodziarki) odpowiada za regulację wilgotności we wnętrzu lodówki. Oznacza to, że wnętrze lodówki jest wentylowane a produkty przechowywane w zamrażarce No Frost nie zamieniają się w jeden wielki kawał lodu i mogą się przesuwać, co również może wywoływać pewne efekty akustyczne. Jednak w żadnym razie nie oznacza to uszkodzenia urządzenia. No Frost to z jednej strony wygoda, bo nie musimy odszraniać lodówki, ale z drugiej trzeba pamiętać, że lodówka czasem pohałasuje.

Waszym zdaniem

bogdancolt00

Dla zwykłego zjadacza chleba jest to nie do ogarnięcia

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.