Czujniki dymu – bezpieczeństwo w naszym domu

Uważaj na dym, zima nie odpuszcza

Ewelina Nowicka
Czujniki dymu – bezpieczeństwo w naszym domu

Dom kojarzy nam się z ciepłem i wygodą. Każdego dnia z przyjemnością wracamy do naszych ukochanych czterech kątów i regenerujemy siły przed kolejnym dniem. Jednym z najgroźniejszych zdarzeń losowych, na jakie narażony jest nasz dom jest pożar. Może on nie tylko zniszczyć nasz cały dobytek, ale stanowi również jedno z najpoważniejszych zagrożeń dla ludzkiego życia. Rozwiązaniem jest ochrona przed zagrożeniem pożarowym, dlatego warto zainteresować się skutecznymi środkami zabezpieczającymi, którymi na pewno są czujniki dymu.

1

Czujniki dymu coraz popularniejsze

Za oceanem oraz w krajach zachodniej Europy, czujniki dymu są podstawowym elementem wyposażenia domów już od wielu lat. W niektórych państwach wymóg instalacji wykrywaczy dymu jest uregulowany prawnie. Niestety w Polsce wciąż niewiele osób decyduje się na zakup czujników dymu, zapominając o tym, że do powstania niebezpieczeństwa pożarowego może przyczynić się wiele czynników np. nieostrożne zgaszenie papierosa czy zaprószenie ognia przez świece.

Wśród urządzeń przeciwpożarowych znajdują się m.in. czujniki temperatury (ciepła) oraz detektory dymu. Istnieją także wykrywacze czadu i gazu, które monitorują pomieszczenia pod kątem obecności w powietrzu tlenku węgla, gazu ziemnego (LGN, metanu), propanu, butanu lub mieszaniny tych gazów.

Rodzaje czujników dymu

Możemy rozróżnić dwa rodzaje czujników dymu – izotopowe i fotoelektryczne. Detektory izotopowe (inaczej jonizacyjne) działają na tej zasadzie, że emitując promieniowanie o niewielkim natężeniu powodują jonizację powietrza w pomieszczeniu, co z kolei umożliwia przepływ energii elektrycznej o znikomym natężeniu. Jeżeli w pomieszczeniu pojawi się dym, jego cząsteczki łącząc się ze zjonizowanymi cząstkami powietrza wpływają na zmniejszenie natężenia energii elektrycznej, co wywołuje uruchomienie się alarmu.

Izotopowy wykrywacz dymu zbudowany jest z komory jonizującej z zawartością niewielkiej ilości substancji radioaktywnej, dzięki której powietrze jest jonizowane. Mikroprocesor zainstalowany w urządzeniu, rejestruje pojawienie się dymu, uruchamiając tym samym syrenę alarmową.

Nieco inaczej działają czujniki fotoelektryczne (zwane także optycznymi), które posiadają wbudowaną fotokomórkę, rejestrującą światło. Kiedy w pomieszczeniu pojawia się dym, powoduje on załamanie się światła i tym samym uruchomienie się alarmu.

Dwa typy detektorów dymu mają różne właściwości działania. Czujniki izotopowe szybciej reagują i wychwytują nawet mało widoczny dla ludzkiego oka dym. Natomiast czujniki fotoelektryczne są bardziej skuteczne w przypadku wychwycenia ognia. Niektórzy producenci oferują detektory dymu, które zawierają oba mechanizmy detekcji: izotopowe, jak i optyczne.

Na rynku dostępne są także czujniki ciepła, które reagują na wzrost temperatury w pomieszczeniu. Rozróżniamy dwa rodzaje czujników temperatury - graniczne oraz różnicowe. Pierwszy z nich reaguje na wzrost temperatury w pomieszczeniu. Jeśli w mieszkaniu poziom ciepła przekroczy próg około 55°C–70°C, alarm zostanie uruchomiony. Natomiast drugie urządzenie uaktywnia się w momencie szybkiego wzrostu temperatury w krótkim czasie.

Czujniki temperatury najlepiej sprawdzają się w miejscach, gdzie pojawia się dużo pary, np. kuchnia. W takich pomieszczeniach wykrywacz dymu lepiej zastąpić czujnikiem temperatury.

Funkcjonalność czujników dymu

Detektory dymu mogą być zasilane za pomocą baterii, a także ze standardowej sieci energetycznej o napięciu 230V. Dostępne są również wykrywacze obsługujące obie metody zasilania: sieciową i z akumulatora. Po wykryciu dymu, czujnik automatycznie uruchamia sygnał dźwiękowy oraz sygnał świetlny (emitowany przez wbudowaną diodę LED).

Dzięki wbudowanemu przyciskowi kontrolnemu istnieje możliwość sprawdzenia działania wykrywacza. Zaleca się dokonanie kontroli co kilka miesięcy, dzięki czemu będziemy pewni, że czujnik jest sprawny. Warto też wiedzieć, że niektóre detektory dymu wyposażane są w mechanizmy sprawdzające poziom naładowania baterii i gdy jest są one bliskie wyczerpaniu stan ten jest odpowiednio sygnalizowany.

Niektóre modele wykrywaczy dymu wyposażone są w pamięć rejestrującą informacje dotyczące uruchomienia się alarmu, dzięki temu możemy sprawdzić, czy podczas naszej nieobecności nie wystąpiło zdarzenie aktywujące czujnik.

Waszym zdaniem

malgorzata.lenartowicz00

Popieram. Chodzi o nasze bezpieczeństwo. http://qchenne-inspiracje.blogspot.com/

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.