Czy warto wymienić żarówkę na diodę?

Pomagamy dobrać oświetlenie LED do domu

Adam Kwiatkowski
Czy warto wymienić żarówkę na diodę?

Budowa diod LED opiera się na dwóch warstwach półprzewodników, po podłączeniu prądu, elektrony przeskakują z jednej warstwy na drugą, a w trakcie przeskoku oddają do otoczenia nadmiar energii w postaci promieniowania - światła. W żarówkach wykorzystywany jest żarnik, najczęściej z wolframu, który stopniowo odparowuje. W klasycznych żarówkach zaledwie kilka procent energii zamieniane jest w światło, dlatego zastosowanie w pomieszczeniach oświetlenia LED to dobry sposób na domowe oszczędności.

20

Jakimi LEDami zastąpić żarówki?

Diody LED wykorzystują zjawisko elektroluminescencji, które zostało opisane po raz pierwszy już w 1907 r., ale dopiero w  1962 r. zjawisko wykorzystano do zbudowania diody emitującej widzialne widmo - czerwone. Praktyczne zastosowanie LED datuje się na 1968 r., kiedy HP zastosowało czerwone diody w wyświetlaczach alfanumerycznych, wykorzystywanych między innymi w kalkulatorach kieszonkowych HP. 

Dziś, w miarę rozwoju technologi wytwarzania, diody znalazły zastosowanie jako efektywne źródło światła, które można stosować do oświetlania pomieszczeń. W nowoczesnych konstrukcjach udaje się uzyskiwać około 120 - 140 lm z 1W energii. Klasyczna żarówka ma efektywność zaledwie 12 lm/W.

Dzięki niewielkim rozmiarom LED, oprócz "żarówek" w sprzedaży dostępne są taśmy z szeregowo umieszczonymi diodami, taśmy te można stosować jako oświetlenie pod szafkami, schodami. 

ART_pasek_LED_kuchniaTaśma LED firmy ART wykorzystana została jako oświetlenie podszafkowe w kuchni

Średnia długość życia żarówki wyznaczona została na około 12 - 15 tys. godzin. Diody LED, w warunkach laboratoryjnych, mogą pracować nawet 50 tys. godzin. Trwałość oświetlenia LED zależy w mniejszym stopniu od półprzewodników, bardziej od komponentów elektronicznych i temperatury pracy. Im wyższa temperatura, tym bardziej skraca się czas pracy źródła światła LED. 

LEDy mają kolejną przewagę nad tradycyjnym oświetleniem - nie gasną od razu. Gdy diodom kończy się żywotność, wytwarzają coraz mniej światła, co jest wyraźnym sygnałem do wymiany oświetlania.  Dobierając oświetlenie LED warto wziąć pod uwagę liczbę lumenów, którą producent umieszcza na opakowaniu. Poniżej orientacyjna tabela, która podpowiada, jaka klasyczna żarówka odpowiada źródle światła LED. 

Moc_Lumen

Przed zakupem oświetlenia LED warto poświęcić uwagę liczbie lumenów (jednostka miary strumienia świetlnego). Jeśli do tej pory w domu używane były tradycyjne żarówki, to warto sprawdzić, jak liczba Watów przekładała się na jasność oświetlenia. Na przykład tradycyjna żarówka 25W dostarcza światła o wartości do 250 lumenów, żarówka 75W ok. 1060 lumenów, a 100W daje do 1530 lumenów. 

LEDŻAR_4001045

Oświetlenie LED marki ART (LEDŻAR 4001045) mając moc 10W świeci z jasnością 850 lumenów, a to oznacza, że można porównać ją z żarówką o mocy (w przybliżeniu) 60W. 

Kolejny element, na który należy wziąć pod uwagę przy wyborze LEDów to kąt świecenia. W nocnej lampce wystarczy skupiona wiązka światła. Do oświetlenia dużego pomieszczenia potrzebne będą "żarówki" oferujące co najmniej 120 stopni, ale optymalne będą diody, których kąt świecenia wynosi 180 stopni.

Barwa światła zależy od indywidualnych upodobań uzytkownika. Zmienną, na którą należy zwrócić uwagę jest temperatura barwowa wyrażana w Kelwinach (K). Im wartość jest wyższa, tym światło jest zimniejsze. W przybliżeniu temperatura poniżej 3500K ma barwę białą-ciepłą, więcej niż 5000K to już barwa zimna. Pomiędzy tymi wartościami znajduje się światło neutralne. Warto zauważyć, że temperatura barwowa tradycyjnej żarówki wynosi ok. 2900K. 

Całą gamę oświetlenia LED można znaleźć w sklepach internetowych, ceny są coraz bardziej konkurencyjne.

Waszym zdaniem

selim.murza10

Wymieniłem żarówki "energo oszczędne" na ledy w całym domu. Mam nadpłatę za prąd 400 zł. za ostatni kwartał!.
Największy problem miałem z dobraniem właściwej barwy światła. Trzeba niestety trochę poeksperymentować.
Nie mniej na pewno warto.
Jacek

kayron00

A co sprytniejsi producenci zamiast w Lumenach (lm) podają wartość w Candelach (cd)i tego zabrakło w artykule bo mało kto umie to przeliczać. Lumeny na kandele prosto przeliczyć cd= lm * a gdzie a to kąt świecenia żarówki np. 60 stopni, w drugą stronę lm = cd/ a. Wartość światała też nie rosnie liniowo więc przelicznik np. 25W zarówka daje 250lm to 100W powinna dać 1000lm jest błędny bo odpowiednik 100W żarowki nie powinien mieć mniej niż 1400lm a najlepiej 1500lm.

arturro w00

Najlepiej wymieniać na jakiś dobry produkt LED. Dobry producent to podstawa długiej pracy żarówki LED. Polecam elektrykon sprawdzeni producenci dobre ceny.

marek.d02

kupiłem 8 żarówek Auchan - Led 12 Wat 5 poszło do reklamacji po 2-3 miesiącach użytkowania z powodu przepalenia - 2 tygodnie trzeba czekać na reklamację - z innymi nie mam takiego problemu - żarówki light, co za chłam

emce wola101

Generalnie należy uważać. Często można kupić żarówki niskiej jakości. Sugeruję kupować w sklepach internetowych, nie w marketach. Warto tez postawić na znane w Polsce marki, które sprzedają już jakiś czas. Ja pierwsze żarówki kupowałem tutaj http://www.smd-led.pl/ i świecą do dzisiaj, choć już słabiej (były na diodach DIP, które z czasem słabły nawet o 30%, teraz gdy są SMD problem nie występuje). Generalnie warto się trzymać sprawdzonego dostawcy bo i rabacik da i pewność że produkt dobry się dostanie (przynajmniej u mnie tak to działa a wymieniałem już praktycznie wszystko od domu po zewnętrzne halogeny LED).

jarekiaga01

Kupiłem żarówki marki Alux. Gwarancja 2 lata. Po jednym roku użytkowania 3 z 4 zakupionych padły. Nie polecam tej firmy.
Zwykły szmelc.

mareczekrz00

Raczej nie warto. Te energooszczędne są bardzo drogie. Dodatkową wadą jest to, że są krótkowieczne i niewiele z nich jest w stanie dotrwać do końca gwarancji. Jak ktoś ma czas, żeby cały wymieniać te ustawicznie padające żarówki - to proszę bardzo. Dotyczy to każdej marki - sprawdzałem zarówno te z górnej półki jak i tańsze. Te droższe - żyją trochę dłużej, ale i tak nie warto się w to bawić - szkoda życia.

haker52000

@selim.murza widziasz ja kupilem milight, nie trzeba sie meczyć z dobore koloru ;) no i oszczeność bo to ledy :)

fn1 3200

Ja kupiłem żarówki z firmy ledtechnics, na początku nie byłem zadowolony jednak jak sprawdziłem kilku dostawców to jednak ta firma zasługuje na poważanie. Z reklamacjami nie ma problemy, na podstawie numeru zamówienia wymieniają na nową , a jak się przepali to zwracają kasę tylko trzeba mieć paragon

dragonland100

Po wymianie w domu 16 żarówek na LED nie wszystkie świecą tak jak wymienione. Po pierwszym okresie rozliczeniowym okazało się że oszczędzam na prądzie 50 zł miesięcznie. Proponuje też wszystkim podpiąć na listwie wszystkie urządzenia standbe bo można też sporo oszczędzić

ewa.frycz00

To prawda! LEDy to ogromna oszczędność. Ważne jednak, żeby nie kupować pierwszych z brzegu, ale zaufać sprawdzonemu producentowi. Ja osobiście stawiam na Bergmena - sprawdzona i pożądna firma. Wymianę oświetlenia docenicie przy najbliższym rachunku za prąd. Niestety żarówka żarówce nie jest równa. Jest bardzo dużo produktów, słabej jakości, dlatego trzeba wybierać z głową. Przebrnęłam przez kilku producentów i z czystym sumieniem polecam Bergmen.

14karolina00

w swoim domu mam tylko oświetlenie w technologi led i jestem bardzo zadowolona zarówno z żarówek zakupionych na OCRANA.PL jak i z taśm Led wraz z gotowymi profilami. Mają duży wybór produktów WYSOKIEJ JAKOŚCI! Kupowałam już u nich kilkakrotnie i naprawdę polecam bo nawet nie zdecydowanym potrafią rzetelnie i fachowo doradzić. Nigdy nie miałam żadnych problemów z zakupem w firmie OCRANA zawsze wszystko się zgadzało bez żadnych problemów i bardzo szybka realizacja zamówienia.

krzysztoflakomik00

Ja również wymieniłem wszystkie żarówki na żarówki w technologii led .Poprzednio przy włączonych wszystkich żarówkach

/30 żarówek/pobierały mocy 1060 W 30 żarówek led-owych pobiera mocy 85 W przy tej samej ilości lumenów,jestem ciekawy jak to będzie się miało do wysokości rachunków za energię el. Koszt wymiany żarówek ~400 zł.

serwal100

wielki przekret ledowy koszty niewspolmierne do korzysci swiatlo fatalne niczym z luczywa albo ze swiecy wrocilem do tradycyjnych zarowek i nikomu nie polecam lech

piotrzimny00

W artykule jak zwykle jakaś reklama firmy - lokowanie produktu. Autor nie napisał bardzo ważnej rzeczy - kolor światła a rodzaj diody LED. Żarówka emituje żółty kolor światła a najbliżej do żarówki zbliżone są diody 5050. Jakość, "moc" światła, odzwierciedlenie barw właśnie zależy od rodzaju użytej diody LED. Aby w domu panowała jednolita atmosfera starajmy się kupić wszystkie żarówki u jednego sprzedawcy z tej samej partii. Mamy wtedy pewność iż kolor światła w każdym pomieszczeniu będzie identyczny. Wśród diod LED można wyróżnić diody 3528, 5050 oraz 5630, z których każda następna ma większą moc i inne odzwierciedlenie barwy światła. Kandela 1 lm = 1 cd·sr jak ktoś napisał jest w błędzie - jest to ilość światła wysłana w jednostkowy wierzchołek bryłowy (steradian). Bardziej popularną - gdyż jednostki kandela czyli świeczki już się nie używa - jest lux czyli średnia ilość światła wyemitowana na daną powierzchnię najczęściej metr kwadratowy 1 lx = 1 cd·sr / m2

wisp-sieci00

Prawdziwa oszczędność to nie zuzywanie energii elektrycznej wtedy, gdy nie trzeba. Oswietlenie LED jest takim, które pośrod dotychczas znanych całkowicie nie odpornych na częste zapalanie i gaszenie - wyrożnia cecha odpornosci. To pierwszy rodzaj źródeł swiatła, który nie tylko nie niszczy się przy częstym gaszeniu, ale wręcz przeciwnie - zyskuje na trwałości.Dlatego warto zwrocić uwagę na zastosowanie automatyki wyłączającej światło w czasie naszej nieobecności wszędzie tam, gdzie świecą LED. Ponadto LED (choć nawyki codzienne są inne) może być zasilane w 100% pradem stałym, bez konieczności przetworzenia go na 230V zmiennego używanego ,,w gniazdku''. Od wrzesnia 2013 r. na zasadach Ustawy ,,Mały Trójpak'' możemy wyprodukować energię elektryczną w domu, na własnym dachu, na panelu umieszczonym w tym celu za oknem. Oświelenie LED znakomite jest do wykorzystania tak powstajacej ,,własnej'' energii, na dodatek zyskuje tę przewagę nad dotychczasowymi rozwiazniami, ze w skojarzeniu z wlasna produkcją ,,na miejscu'' uniezaleznia nas od konieczności siedzenia przy świaczkach - gdy zabraknie prądu w sieci Dystrybutora. Dla tych, których interesuje jak ,,zatrudnić'' diody LED w domu i dostarczyc im WŁASNY prąd - zapraszam do korespondencji na wisp-sieci@o2.pl.Ponadto informuję, że mozliwe jest całkowite pokrycie zapotrzebowania ne energię elektryczną wszędzie tam, gdzie dostateczna ilośc miejsca pozwala na postawienie własnej elektrowni. W okresie letnim takie własne elektrownie wytwarzają o wiele więcej niż potrzbujemy - stąd nadwyzki sprzedac można do sieci. Jeżeli chcecie zadbać o to by każdy Polak miał prawo produkować (to umożliwia ustawa od września 2013) energię elektryczną na dachu własnego donu i zużywać ją na własne potrzeby, ale nadmiar sprzedać w cenie równej tej po której prąd kupujemy to przyjdźcie do Sejmu we wtorek 17 lutego 2015 na godz 10.00 na spotkanie Parlamentarnego Zespółu ds. Nowoczesnej Energetyki- na zjazd zwoleników wolności polakow i zrównania ich praw z prawami wielkich firm- monopoli, telekomów i podobnych. Aby uzyskać przepustki i być obecnym by Wasze społeczne osobiste uczestnictwo wsparło grupę Posłów zdeterminowanych do przekazania tej odrobiny wolności i niezależności w ręce każdego zwykłego Polaka należy wysłać mail ze zgłoszeniem uczestnictwa na adres: bpjaceknajder@gmail.com. Zatem - raz jeszcze stawcie sie osobiście: 17 lutego 2015 (wtorek) o godz. 10.00, sala 106 bud. C (Warszawa, Sejm, ul. Wiejska 2/4/6). Potwierdzenia uczestnictwa osób już zarejestrowanych bedą rozsyłane w poniedziałek do południa.

akuku99700

Ja też kupowałam żarówki led do łazienki i tak średnio co 2 tyg. mi się przepalały. Zwalałam to na winę kabli, plafonów itd. Nie chcę pisać ile wydałam na żarówki led bo się denerwuję. Kupiłam zwykłe 40W za 1 zł i mam je już .....nawet nie pamiętam od kiedy. Nie marnuję czasu na dojazd do sklepu, stanie przed żarówkami i myślenie, która to by była teraz dobra i pieniędzy. Oszczędzam na tym, że nie palę papierochów i nie pijam piwa.

wisp-sieci00

do marek D: Marku - hipermarkety bazują w swej ofercie na zachowaniach klientów. Ci niestety kupują według zasady ,,jak najtaniej'', Tymczasem nie ma takiej mozliwości, by rzetelny produkt zaawansowanej technologii powstał w oparciu o własciwe materiały i kosztował przykladowo 14,99. Możesz wierzyc lub nie, ale setki wytwórców połprzewodników na swiecie ma zdolność wytworzenia wspaniałych wyrobów opartych na LED. Jednak jedynie kilkunastu producentów na świecie ma możliwość zakupu najważniejszego elementu do ,,żarówek'' LED - tzw. materiałów podłożowych o najlepszej zdolności przetransportowania ciepła (powstaję ono na mikroskopijnej świecącej powierzchni) na zewnatrz od emitujacych swiatło struktur na tyle skutecznie - by szybko nie zostały uszkodzone poprzez przegrzanie. Wówczas struktury LED odspajają się od podłoży, zaś swiatło bywa ,,zielonkawe'', fioletowego odcienia, słabsze. Przy głebokich uszkodzeniach takie wadliwe LED migają cyklicznie. Wysoka temperatura - to jedyny i potężny wróg wszystkiego co ma LED wewnatrz. Nie kupujcie zatem LED bez widoczncznych rozwiązań do odprowadzenia ciepła na zewnątrz (radiatorów). Nie kupujcie tych,, tanich'' i takich, które na ekspozucji sklepowej są na tyle gorące, ze trudno ich dotknąć. One na pewno będą miały krótki żywot.

carekm00

Artykuł nie porusza podstawowych zagadnień LEDowego oświetlenia. Pierwsza - jakość światła. Ta bywa tragiczna. W diodach Cree dioda mająca współczynnik oddawania barw CRI na poziomie 90 jest dwa razy droższa od - diody o tych samych parametrach, ale z CRI 70. W warunkach domowych - nie do sprawdzenia. Druga sprawa - sprawność świecenia . Diody mogą mieć 70 lm/W, mogą mieć 140 lm/W . W praktyce - dobre mają ok. 100lm/W (w samej diodzie, bez sterowania). Trzecia sprawa - diody mocy muszą mieć dobre chłodzenie . Lampka 10 W musi mieć radiator (metalowa obudowa) a same diody muszą być dobrze połączone cieplnie z radiatorem. Czwarta sprawa - kiedy lampka składa się z 10 diod połączonych w szereg to przepalenie 1 skutkuje zepsuciem lampki. Czyli trwałość (o ile jest dobre chłodzenie i prąd zalecany przez producenta) nie wynosi 50tys godzin a 5 tys godzin. Gdy diody są sterowane zbyt dużym prądem, lub mają złe odprowadzanie ciepła trwałość spada drastycznie - raczej liczona jest w godzinach niż w tysiącach godzin.
Ale są na rynku dobre lampy diodowe. Niekoniecznie najdroższe, na pewno nie najtańsze.!!!! Pozostaje jeszcze sprawa sterowania dobrym (czyli o stabilizowanej wartości, bez pulsacji i bez dodatkowych strat ) prądem....

janek.stanislawczyk00

Warto - najlepiej na takie http://dekoracyjneledy.pl/supercieple-zarowki-led/.

Nie lubię tych taśm diodowych, ani szmerów - bajerów. Mnie osobiście najbardziej odpowiada światło dzienne, ciepłe. Zawsze byłem uprzedzony do ledów ze względu na oświetlenie w pracy - do szaleństwa może doprowadzić to jasne, zimne światło. Jak żona robiła wykończenie chaty i mi powiedziała, że kazała zamontować ledy myślałem, że padnę. A okazało się, że są takie co dają przyjemne, ciepłe światło - jak dla mnie bomba. Do salonu, pokoju, sypialni - idealne. A z oszczędnością energii to nie wiem, jak jest. Niby według producenta mają małe zużycie energii, ale nie widzę różnicy w rachunkach za prąd.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.