Dom Inteligentny 2.0

Domy coraz mądrzejsze?

Marek Kowalski
Dom Inteligentny 2.0

W utrzymanych w przemysłowym stylu wnętrzach Soho Factory w Warszawie rozpoczyna się druga edycja targów "Dom Inteligentny", na których między innymi można się zapoznać z ofertą firm specjalizujących się w produkcji, dystrybucji i montażu urządzeń, które mają uczynić nasze domy nie tylko "inteligentniejszymi", ale również funkcjonalnymi i oszczędnymi. Mieliśmy okazję przyjrzeć się temu, co na targach w ciągu najbliższych trzech dni (4-6 października br.) będzie można zobaczyć.

3

Hasło "Dom inteligentny" wywołuje u większości osób przede wszystkim skojarzenia z automatyką budynkową. Owszem, część funkcjonalności oferowanych przez systemy inteligentnego budynku opiera się na możliwości zautomatyzowanego sterowania poszczególnymi elementami wyposażenia domu/mieszkania, ale to nie wszystko. Dziś coraz więcej urządzeń stanowiących niemal integralną część każdego wnętrza staje się inteligentna. Od dłuższego czasu mamy przecież telewizory Smart TV, niedawno na berlińskich targach IFA 2013 pokazywano również "inteligentne" urządzenia AGD, sterowane smartfonami i tabletami pralki, lodówki, zmywarki itp.

Co prawda większość z nas wracając po pracy do domu nie wydaje zdalnie zlecenia zaparzenia kawy i aktywacji systemu grzewczego by po przyjściu do własnych pieleszy cieszyć się optymalną temperaturą i smakiem ulubionego napoju. W praktyce wygląda to dość siermiężnie, wchodzimy i pstrykamy światło. To jednak powoli się zmienia. Systemy automatyki stają się coraz powszechniejsze, większa konkurencja na rynku powoduje obniżenie cen tego typu rozwiązań. W nowo budowanych obiektach elementy automatyki są już instalowane standardowo, coraz więcej osób inwestujących we własną nieruchomość decyduje się na budowanie z już zaplanowaną "inteligencją". Wizje przedstawiane przez firmy oferujące automatykę budynkową dziś mogą się wydawać nieco abstrakcyjne, ale to tylko kwestia czasu by tego typu rozwiązania stały się powszechnie dostępne.

Nie są aktualnie dostępne badania, które szacowałyby jaki odsetek nowo budowanych domów oraz gruntownie remontowanych nieruchomości w naszym kraju jest wyposażanych w zautomatyzowane instalacje. Takie badania robiono jednak u naszych zachodnich sąsiadów. Jak się okazuje w Niemczech ponad połowa (58%) nowych domów oraz aż 75% remontowanych obiektów ma być wyposażanych w systemy automatyczne. Z racji słabszej gospodarki u nas wskaźniki te są z pewnością niższe, jednak nie ulega wątpliwości że trend na najbliższe lata to systematyczny wzrost liczby nieruchomości w pełni zautomatyzowanych - zarówno tych od podstaw, jak i tych modernizowanych małymi kroczkami. Zacznijmy od tych małych kroczków.

Waszym zdaniem

bartolszak00

Mam znajomego, który się tym zajmuje. Miałem okazję odwiedzić dom, który budował. Miałem wrażenie, że odbyłem podróż do przyszłości. Niesamowite, że to się dzieje na naszych oczach.

zew00

To wszystko póki co są drogie zabawki. Ja lubię automatykę ale bez przesady. Fajnie jest jak się ma możliwość zdalnego oglądania okolic domu przez kamerę (przydaje się przy wyjazdach). Niewątpliwie przydatną funkcja jest również zdalne powiadamianie właściciela o problemach typu brak prądu, zalanie podłogi wodą. Z pozostałej automatyki mieszkaniowej najbardziej przydatne jest samoczynne sterowanie oświetleniem w mieszkaniu. Najprościej załatwić to montując tam gdzie się często ruszamy (np. w korytarzach) zwykłe czujki ruchu, a tam gdzie czasem siedzimy nieruchomo np. w pokojach i łazience licznik osób, który automatycznie steruje światłem bez potrzeby ciągłego poruszania się np. taki jak na eledo.pl . Moim zdaniem mieszkanie, to przede wszystkim miejsce wypoczynku. Każdy powinien czuć się w nim dobrze.

allegro120200

[treść usunięta - wulgarny komentarz]

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.