Fotografia cyfrowa - poznaj swój sprzęt: ogniskowa obiektywu

Tajniki ogniskowej

Marek Kowalski
Fotografia cyfrowa - poznaj swój sprzęt: ogniskowa obiektywu

Dobre zrozumienie ogniskowej pozwala świadomie uzyskać ciekawe rezultaty na zdjęciach wykonywanych aparatami cyfrowymi. Przeglądając specyfikacje aparatów cyfrowych ogniskowa obiektywu dostarczanego razem z aparatem niemal zawsze podawana jest jako tzw. równoważnik, czy też ekwiwalent ogniskowej w formacie 35 mm. O co chodzi? Bez naukowych zawiłości staramy się wyjaśnić czym jest ogniskowa i jaki ma wpływ na uzyskiwane rezultaty fotografowania.

0

Czym jest ogniskowa?

Zacznijmy najpierw od tego, czym w ogóle jest ogniskowa w fotografii cyfrowej, wyjaśnimy to starając się nie epatować naukową terminologią. Ogniskowa, czy też – ujmując rzecz prawidłowo – długość ogniskowej to jeden z podstawowych parametrów charakteryzujący każdy obiektyw dowolnego aparatu fotograficznego, niezależnie od tego, czy mamy na myśli profesjonalną, cyfrową lustrzankę, czy aparat wbudowany w telefon komórkowy. W dużym uproszczeniu ogniskowa odpowiada długości obiektywu, im dłuższy obiektyw, tym większa jego wartość ogniskowej. Ogniskowa decyduje jednak nie tyle o wyglądzie obiektywu, co o szerokości pola widzenia obiektywu i powiększeniu rejestrowanego kadru. Im dłuższa ogniskowa, tym większe zbliżenie fotografowanego obiektu można uchwycić danym aparatem.

Poradnik - ogniskowa obiektywu

Fotografia wykonana aparatem Pentax X-5 przy ustawieniu rzeczywistej ogniskowej obiektywu 21,3 mm (ekwiwalent dla formatu 35 mm wynosi około 119 mm). Jak widać duża ogniskowa to duże zbliżenie i wąski kąt widzenia, w kadrze zmieścił się tylko jeden budynek.

Poradnik - ogniskowa obiektywu

Zdjęcie wykonane dokładnie z tego samego miejsca, tym samym aparatem (Pentax X-5), ale przy ustawieniu małej ogniskowej (rzeczywista 4 mm, ekwiwalent dla formatu 35 mm 21,3 mm); jak widać, tym razem kadr jest bardzo szeroki.

Waszym zdaniem

Brak opinii.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.