Gdzie obejrzysz mecze EURO 2016 w HD, Full HD i Ultra HD?

Marek Kowalski
Gdzie obejrzysz mecze EURO 2016 w HD, Full HD i Ultra HD?

Euro 2016, wielkie piłkarskie święto, oficjalnie rozpocznie się 10 czerwca 2016 roku ok. godziny 19:00 - o tej godzinie polscy widzowie będą mogli zobaczyć ceremonię otwarcia imprezy, a zwieńczeniem ceremonii będzie mecz otwarcia, w którym zmierzą się drużyny Francji - gospodarza Euro 2016 - oraz Rumunii, grupowego rywala Francuzów. Prawa do transmisji wszystkich meczów EURO 2016 w Polsce nabyła od UEFA grupa Polsat, ale nie znaczy to, że mecze obejrzymy wyłącznie na kanałach tej stacji (choć głównie). W naszym poradniku podpowiadamy, na jakich kanałach i w jakiej jakości będzie można obejrzeć piłkarskie zmagania na francuskich arenach Mistrzostw Europy UEFA Euro 2016.

6

Otwarte pasmo, czyli gdzie obejrzymy mecze Euro 2016 bezpłatnie - głównie Polsat, ale nie tylko

W otwartym paśmie, tj. w powszechnie dostępnym w Polsce kanale Polsat transmitowane będą na żywo 24 mecze turnieju finałowego UEFA Euro 2016, są to:

  • mecz otwarcia (10 czerwca 2016 godzina 21:00) Francja - Rumunia
  • wszystkie mecze z udziałem Polaków w każdej fazie turnieju
  • cztery mecze z 1/8 finału (będą to wybrane cztery mecze spośród wszystkich 8 w fazie grupowej)
  • wszystkie ćwierćfinały
  • obydwa półfinały
  • finał UEFA Euro 2016, który rozegrany zostanie 10 lipca 2016 o godzinie 21:00.

Wybrane mecze również w TVP

Kibice będą mogli również obejrzeć mecze na kanałach naszego narodowego operatora, tj. Telewizji Polskiej. TVP wykupiła licencję, na mocy której wyświetli na swoich kanałach 11 meczów zbliżających się Mistrzostw Europy UEFA Euro 2016. W pakiecie tym zawarte są:  mecz otwarcia pomiędzy Francją a Rumunią, grupowe mecze Polaków (12 czerwca z Irlandią Północną, 16 czerwca z Niemcami oraz 21 czerwca z Ukrainą), dwa mecze 1/8 finału, dwa mecze ćwierćfinałowe, półfinały i mecz finałowy. Wszystkie mecze transmitowane przez TVP będą nadawane w jakości HD.

Do oglądania meczów UEFA Euro 2016 nadawanych w bezpłatnym paśmie nie jest potrzebny żaden dodatkowy dekoder, wystarczy dowolny telewizor z cyfrowym tunerem DVB-T odbierającym pakiet bezpłatnych kanałów nadawanych w ramach naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T. Dostęp do tych kanałów powinni mieć również wszyscy abonenci telewizji kablowych.

oglądanie-meczu-ilustracja

Pełny pakiet meczów - tylko za dopłatą lub dla klientów już korzystających z pakietów premium

Wszystkie 51 meczów UEFA Euro 2016, które rozegrane zostaną na francuskich boiskach pomiędzy 10 czerwca a 10 lipca 2016 roku będzie można obejrzeć wyłącznie w utworzonych specjalnie na tę okazję dwóch płatnych kanałach premium należących do Grupy Polsat: Polsat Sport 2 HD oraz Polsat Sport 3 HD. Na kanale Polsat Sport 2 HD zobaczymy większość spotkań na żywo, natomiast kanał Polsat Sport 3 HD będzie prezentował powtórki meczów nadawane z dwugodzinnym opóźnieniem. W przypadku gdy mecze będą rozgrywane na dwóch różnych stadionach w tym samym czasie, widzowie kanałów premium Polsatu również będą mogli na żywo obserwować zmagania piłkarzy - jeden mecz będzie wyświetlany na kanale Polsat Sport 2 HD, a drugi na kanale Polsat Sport 3 HD. Wszystkie transmisje meczów w obu kanałach premium - Polsat Sport 2 i Polsat Sport 3 - będą transmitowane w jakości HD.

Cena za wymienione kanały premium jest zależna od tego, czym już dysponujemy. Abonenci Cyfrowego Polsatu, którzy korzystają z najbogatszego pakietu Premium MAX otrzymają dostęp do wszystkich meczów bezpłatnie. Na to samo mogą liczyć wszyscy aktualni abonenci telewizji satelitarnej Cyfrowego Polsatu, którzy zdecydują się na przedłużenie umowy z operatorem na kolejne 24 miesiące (co można zrobić w dowolnym momencie trwania aktualnego kontraktu) i to niezależnie od tego, z jakiego pakietu usługi w danym momencie korzystają. Bez dodatkowych opłat mecze UEFA Euro 2016 będą mogli obejrzeć również abonenci usług internetowych Cyfrowego Polsatu, którzy zdecydują się na przedłużenie umowy oraz nowi klienci (dotyczy to oferty Tylko SIM od 49 zł i ze sprzętem od 59 zł)

Pozostali abonenci i klienci telewizji satelitarnej Cyfrowego Polsatu dostęp do wszystkich transmisji na żywo i dodatkowych treści, relacji, komentarzy sportowych, wywiadów i innych materiałów związanych z Euro 2016 uzyskają za kwotę 79 zł. Natomiast pozostali klienci oferty internetu w Cyfrowym Polsacie dostęp do wszystkich meczów w jakości HD i bez reklam uzyskają za 99 zł.

Dostęp do kanałów premium przygotowanych z okazji Euro 2016 można uzyskać również za pośrednictwem wielu operatorów kablowych, którzy w swojej ofercie mają polsatowskie kanały premium, tutaj ceny są już zależne od konkretnej firmy.

Mecze w internecie

oglądanie-mobilne

Upust pasji kibicowania będzie można dać również w sytuacji, gdy telewizora z dvb-t, kablówką czy satelitą nie będzie w pobliżu, będzie za to smartfon, tablet lub komputer podłączony do internetu. Wszystkie 51 meczów UEFA Euro 2016 będzie można obejrzeć w jakości HD, na żywo i bez reklam za pośrednictwem internetowej telewizji Ipla. Oczywiście pełny pakiet wszystkich meczów dostępny jest w płatnym pakiecie IPLA EURO 2016. W ramach tego pakietu będzie można oglądać wymienione wcześniej kanały Polsat Sport 2 HD i Polsat Sport 3 HD.

ipla euro

Interfejs programu Ipla w wersji dla systemu Android, dostęp do pakietów uzyskujemy po wybraniu z głównego menu aplikacji polecenia Pakiety.

Dający ponad 200 godzin meczów i relacji na żywo pakiet IPLA EURO 2016 kosztuje 99 zł. Dostępny będzie on dla każdego urządzenia, na którym można uruchomić aplikację Ipla. Program ten jest dostępny zarówno dla komputerów stacjonarnych i laptopów z systemem Windows i OS X, a także urządzeń mobilnych: smartfonów i tabletów z systemami Android, Apple iOS oraz Windows/Windows Phone. Aplikacja Ipla jest również dostępna na niektóre telewizory Smart TV - w takim przypadku również istnieje możliwość wykupu pakietu dającego dostęp do wszystkich meczów Euro 2016.

Nie wszyscy jednak muszą płacić 99 zł za pełny dostęp do wszystkich meczów Euro w aplikacji Ipla. Abonenci Plusa korzystający z usług JA+ Abonament oraz JA+ Internet LTE, a także nowi klienci, osoby przenoszące numer oraz ci, którzy zdecydują się na przedłużenie umowy otrzymają dostęp do usługi FUTBOL 2016 (transmisje wszystkich meczów Euro 2016 via Ipla) bezpłatnie. Warunkiem jest posiadanie lub zawarcie umowy z abonamentem za minimum 59 zł w ofercie ze sprzętem lub za minimum 49 zł w wariancie Tylko SIM lub sprzętem kupionym w opcji ratalnej. 

Oprócz pełnego pakietu 51 transmisji na żywo, dostęp do meczów za pośrednictwem Ipli i łącza internetowego uzyskają również osoby korzystające z pakietu Ipla Sport (jest on dostępny również w aplikacji Ipla, w cenie 19,90 zł za 30 dni), oczywiście w tym przypadku liczba transmisji będzie mniejsza: będzie można obejrzeć 24 mecze na żywo - tyle samo co przez kanał Polsat w bezpłatnej telewizji naziemnej. Warto jednak pamiętać, że pakiet Ipla Sport daje dostęp także do innych niż tylko Euro 2016 treści sportowych. Widzowie, którzy zdecydują się na ten pakiet będą mogli w aplikacji Ipla oglądać również inne kanały sportowe: Polsat Sport HD, Polsat Sport Extra HD, Polsat Sport News, Eurosport 1 HD, Eurosport 2 HD, Fightbox oraz Fightklub. Osoby zainteresowane którymkolwiek z wymienionych pakietów Ipli mogą go zakupić albo za pośrednictwem witryny www.ipla.tv, albo bezpośrednio poprzez aplikację Ipla.

Mecze Euro 2016 w Ultra HD - tylko przez satelitę, nie po polsku i raczej... teoretycznie dostępne

Posiadacze telewizji satelitarnej i telewizorów oferujących rozdzielczość 4K/Ultra HD teoretycznie mogą uzyskać możliwość odbioru niektórych meczów Euro 2016 w najwyższej dziś, publicznie dostępnej jakości. Możliwość taką otworzyła współpraca włoskiego nadawcy publicznego Rai oraz francuskiego operatora satelitarnego Eutelsat. W wyniku porozumienia pomiędzy tymi firmami, w trakcie zbliżających się Mistrzostw Europy UEFA Euro 2016 na specjalnie utworzonym kanale satelitarnym 4K - Rai Sport UHD transmitowanych będzie 7 meczów w Ultra HD. Pokazane zostaną rozgrywki ćwierćfinałowe, półfinałowe oraz finał.

tivusat

Dostęp do tych treści będzie możliwy wyłącznie dla widzów wyposażonych w dekodery tivusat - bezpłatnej (nie wymagającej abonamentu) platformy transmitowanej na satelicie Eutelsat Hot Bird (13°E), transmisja jest szyfrowana w Nagra MA-N3 i wymaga albo specjalnego dekodera tivusat albo certyfikowanej karty CAM tego operatora, a to wiąże się z jednorazową opłatą - ceny, w zależności od modelu dekodera (oferowanego na witrynie operatora tivusat) zaczynają się od około 400 zł (równowartość 90 euro). Uwaga, oprócz wymagań technicznych, widzowie satelitarni muszą spełnić jeszcze ważny wymóg formalny, de facto znacznie ograniczający dostępność wspomnianej usługi. Nabywca dekodera/karty CAM tivusat musi aktywować dostęp, robi się to za pośrednictwem strony internetowej operatora, problemem jest jednak to, że formularz aktywacji wymaga podania włoskiego kodu fiskalnego, co oznacza że osoba zainteresowana tą usługą musi mieć np. rodzinę we Włoszech, na którą zarejestrowana będzie usługa. Zatem realnie rzecz biorąc dostęp do meczów w rozdzielczości 4K jest z terenu Polski raczej czysto teoretyczny.

Harmonogram transmisji wszystkich meczów Euro 2016 w polskich kanałach TV

Na koniec przedstawiamy pełny harmonogram wszystkich programów i meczów Euro 2016 jakie będą transmitowane w języku polskim. Kolor jasnoniebieski to programy sportowe związane z Euro 2016, kolor granatowy to mecze dostępne w kanałach premium, czyli Polsat Sport 2 HD i Polsat Sport 3 HD, natomiast kolor czerwony oznacza mecze dostępne w bezpłatnym paśmie: Polsat, Polsat Sport, w niektórych przypadkach również kanały TVP, zgodnie z wcześniej wymienionymi informacjami na temat transmisji Telewizji Polskiej.

harmonogram

Waszym zdaniem

wlodekgren00

Do oglądania meczów UEFA Euro 2016 nadawanych w bezpłatnym paśmie nie jest potrzebny żaden dodatkowy dekoder, wystarczy dowolny telewizor z cyfrowym tunerem DVB-T odbierającym pakiet bezpłatnych kanałów nadawanych w ramach naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T. Dostęp do tych kanałów powinni mieć również wszyscy abonenci telewizji kablowych, czy posiadacze telewizji satelitarnej w ramach pakietu programów niekodowanych FTA.

nie ma zadnego z wymienionych kanalow na satelicie dostępnego jako FTA wiec tu jest blad
co do tivusat na e-bay można kupic sama karte już aktywowana w cenie 67 euro wiec oglądanie euro 2016 w Polsce w najwyższej rozdzielczości jest bardzo możliwe a nie teoretyczne co więcej karte ta można uruchomić na każdym tunerze sat z e2 nie jest wymagany ani cam ani dedykowany tuner

wurmi 3000

to jest nie do pomyślenia płacić za mecze w polskiej tv a wszędzie sa dostępne bezpłatnie pis rzadzi

marek.janusz.kowalski00

@wlodekgren: Ma Pan rację, jeżeli chodzi o kanały FTA. Wprowadziliśmy odpowiednie poprawki do tekstu, dziękujemy również za uzupełnienie dotyczące kart tivusat, my bazowaliśmy na informacjach oficjalnych operatora, ebay itp. to już jednak "drugi obieg".

wlodeklabor00

Jeżeli ktos posiada satelitę wystarczy skręcić w lewo na Astrę a tam niemieckie ard oraz zdf pokazują wszystko bez kodowania na południu kraju nadaje także czeska naziemna tv cyfrowa w internecie także można znalezc wspomniane kanały tv niemieckiej live.

wlodekgren00

karta Tivusat z modulem CI w Polsce u dystrybutora wiec polemizowal bym czy to drugi obieg
http://www.hollex.pl/karty-pay-tv/tivusat/2642-tivusat-karta-cam-dla-euro-w-uhd

wlodekgren00

kanal ZDF oraz Das Erte również na satelicie HB 13E nawet na tunerze cyfrowego Polsatu kanal 470 wszystkie mecze free

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.