Inteligencja Twojego domu - przegląd systemów automatyki w budynkach

Dom przyszłości już dziś!

Filip Dąb-Mirowski
Inteligencja Twojego domu - przegląd systemów automatyki w budynkach

„Inteligentny dom" to termin, który większości z nas niewiele mówi. Czym są automatyczne systemy zarządzania budynkami? Jak są instalowane? Ile kosztują? Co dają? Postaramy się odpowiedzieć na te i inne pytania, udowadniając tym samym, że w pełni skomputeryzowany dom to już nie tylko fantastyka.

2

Wstęp

W pełni zautomatyzowany, inteligentny dom do niedawna istniał tylko na kartach powieści fantastycznych. Dzisiaj, na naszych oczach, staje się rzeczywistością. Systemy zarządzania budynkiem, tzw. BMS („Building Management System”), dostępne są na naszym rynku już od kilku lat, jednak dopiero teraz ich cena czyni je osiągalnymi dla przeciętnego Kowalskiego. Pora więc przyjrzeć się bliżej tej tematyce i sprawdzić, jak uczynić nasze domy „inteligentnymi”.

Historia

Początki automatyki wiążą się nierozerwalnie z produkcją przemysłową. Siłą popychającą tę dziedzinę nauki ku nowym wyżynom był pęd ku lepszemu i efektywniejszemu zarządzaniu produkcją. Pionierskie początki zawdzięczamy XIX-wiecznej rewolucji przemysłowej i późniejszym odkryciom z początku XX w. Dla przykładu, już genialny uczony Nikola Tesla pisał w 1898 r. o możliwości zdalnego sterowania urządzeniami i pojazdami. Wielkie znaczenie miała też powszechna elektryfikacja oraz dostarczanie do domów bieżącej wody. Od tego momentu automatyka zaczęła powoli przenikać ze sfery science fiction do świata zwykłych ludzi.

Zaczęło się od prostych ułatwień i pojedynczych urządzeń, jak pralki automatyczne czy zmywarki. Pierwsze zintegrowane systemy zarządzania domem prezentowano np. na Wystawie Światowej w Chicago w 1934 r. i w Nowym Jorku w 1939. Trzeba było jeszcze trzydziestu lat, by śmiałe projekty miały okazję być zrealizowane. W 1966 r. amerykański inżynier Jim Sutherland zaprezentował swój pierwszy, w pełni automatyczny system zarządzania domem – Echo IV. W jego ślady poszło wiele innych osób (czas tzw. „wyścigu kosmicznego” sprzyjał rozwojowi nauki), ale ograniczenia techniczne tamtych czasów i bardzo wysokie koszty wytwarzania, nie pozwoliły na komercjalizację pomysłów, które przez lata uważane były za hobbystyczne ciekawostki.

Przełom nastąpił wraz z rozwojem technologii krzemowej i wynalezieniem mikrokontrolera, a co za tym idzie upowszechnieniem na przełomie lat 70. i 80. XX w., relatywnie tanich, wydajnych i niewielkich komputerów. Sam termin „inteligentny dom” („smart house”) stworzył Związek Amerykańskich Deweloperów (American Association of Housebuilders) w 1984 r., ale dopiero w latach 90. technologia ta zaczęła zaglądać do zwykłych domów. Tak jak wcześniej, głównymi odbiorcami technologii były bowiem firmy i zakłady przemysłowe.

Inteligencja Twojego domuKomputer Echo IV. Źródło: www.computerhistory.org

Waszym zdaniem

ada.iks00

A mi inteligentny dom kojarzy się z inteligentnym sprzętem, który w tym domu stoi. A urządzenia agd z 6-tym zmysłem można do takiego zaliczyć.Pralka która wie jak długo ma prac albo lodówka, która decyduje, jak mocno chłodzić. Dla mnie super:)

kayron00

Hm.. tylko że to nie dla biedaka, a nawet średnio zamożnego raczej. Inna sprawa, to odpowiedz na pytanie, co tak naprawdę ma sens automatyzować ? O ile w prywatnym domu ma jakiś sens automatyzacja pieca CO i jego instalacji, z uwzględnieniem paneli słonecznych, to już automatyzowanie, bo o to chodzi w "inteligentnym domu", innych elementów, jest kwestią dyskusyjną. Pamiętać też należy o tym że to nie działa za darmo, bo pobiera prąd 24h na dobę 7 dni w tygodniu. Teoretycznie inteligentny dom, ma na celu oszczędzanie energii, przez jej racjonalne automatyczne zarządzanie. Tylko że to się zasadniczo sprawdza tylko tam gdzie od samego początku cały budynek był pod tym kątem projektowany. W przypadku adaptacji, już istniejącego budynku, ten rachunek często wychodzi na ZERO, albo wręcz minus, ewentualny PLUS to że mamy mniej pracy/obowiązków. Ogólnie ideologia inteligentnego domu ma racje bytu, ale w budynkach od samego początku projektowanych pod tym kątem. Dla reszty jest to kwestia, bardzo względna.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.