Jak oszczędzać prąd i wypracować dobre nawyki

Oszczędzaj prąd!

Krzysztof Opacki
Jak oszczędzać prąd i wypracować dobre nawyki

W tym poradniku postaramy się wyśledzić, czy i o ile jesteśmy w stanie zredukować rachunki ze energię elektryczną zmieniając swoje dotychczasowe przyzwyczajenia

6

Zmiana taryfy u sprzedawcy energii elektrycznej

Większość z Was pewnie słyszała o różnych taryfach rozliczania energii elektrycznej. Najprostsza to “go” klasyczne G11, czyli taka, gdzie energia kosztuje tyle samo, niezależnie od pory dnia czy nocy. Dla większości to rozwiązanie optymalne, bo koszt energii jest zawsze taki sam, niezależnie od tego, kiedy tę energię pobieramy. Niektórzy lubią jednak nocny tryb życia, szczególnie, gdy nie starcza im czasu na naukę lub wykonywanie zleceń w dzień. Takie osoby powinny się zastanowić nad taryfą wielostrefową, czyli z grupy G12.

Prąd w takich taryfach jest o około 10 groszy (w zależności od regionu i sprzedawcy) droższy w strefie dziennej oraz o około 30 groszy tańszy w strefie nocnej. Strefa nocna obowiązuje w nocy oraz w dwugodzinnym okienku w środku dnia (choć to jest już zależne od końcowego sprzedawcy). Wiele czynności można bowiem zaplanować właśnie na to dwugodzinne okienko (np. gotowanie, pranie) lub robić je w godzinach późnowieczornych (np. prasowanie dużej liczby ubrań czy pościeli, zmywanie naczyń w zmywarce, ogrzewanie elektryczne domu, także to podpodłogowe).

Wymaga to jednak sporo samodyscypliny, którą naprawdę ciężko (z autopsji) ukształtować u wszystkich domowników. Często niemożliwe jest też gotowanie w środku dnia, ponieważ w domu nikogo nie ma, a w takim wypadku trzeba jedzenie przygotowywać poprzedniego wieczora. Nie każdemu może to odpowiadać, bo odgrzewany obiad często nie jest już tak smaczny jak świeży. Podobnie jest z praniem. Często zebranie w sobie motywacji, żeby je nastawić i najlepiej potem jeszcze powiesić do suszenia, jest dla wielu czymś ciężkim do zrealizowania.

Warto się jednak wyposażyć nawet w tani, kompaktowy licznik energii elektrycznej, kosztujący kilkadziesiąt złotych, aby przekonać się, ile tak naprawdę prądu zużywa nasze urządzenie elektryczne w ustalonym czasie lub w cyklu pracy (np. pralka, zmywarka). Pozwoli to lepiej oszacować ewentualne oszczędności.

Przykładowe zdjęcie takiego licznika polskiej firmy GreenBlue - GB202

poradnik2_opson_1

Na potrzeby tego artykułu wykonaliśmy swoje pomiary na sprzęcie AGD/RTV, który akurat mieliśmy do dyspozycji. Ale trzeba pamiętać, że każdy sprzęt pobiera inną ilość energii elektrycznej. Można być też niemile zaskoczonym w przypadku starych sprzętów AGD (np. lodówek), które potrafią zużywać ogromne ilości energii. Często może to też wynikać z uszkodzenia lub po prostu wyeksploatowania.

Waszym zdaniem

tompson200

Sama cena za kilowat nie jest aż tak duża. Rachunki za energię nabijają dodatkowe opłaty np: przesył itd.

brodowskig00

kto wlacza 12 razy czajnik, chyba o knajpie pisali

antek.polcmajster00

a nie trzeba gasić światła jak niepotrzebne przypadkiem?

wojtek__j00

To wszystko prawda tylko mieszkajac w bloku nie mozna sobie pozwolc na nocne wlaczanie prania czy zmywarki bo sasiedzi zaraz pukaja w rury wiem bo juz tak robile , dobrze jest miec tzw druga taryfe lub jak to mowia nocna wiele mozna zaoszczedzic w soboty gdyz druga taryfa obowiazuje od 22 w piatek do 6 rano w poniedziale

jasam00

wymienili różne AGD. ale nie odkurzacz. to jest prądożerca !!! wszystkie jakie znalazłem mają 2000W. W Niemczech mają odkurzacze o mocy 1200W i jeszcze przycisk, gdzie schodzisz do 600W !!! jaka oszczędność!!! u nas marudzą, że drogo. Trzeba szukać tańszej alernatywy, ja wymieniłem na odkurzacz Henry i nie żałuję,

kayron00

"wymienili różne AGD. ale nie odkurzacz. to jest prądożerca !!! wszystkie jakie znalazłem mają 2000W. W Niemczech mają odkurzacze o mocy 1200W i jeszcze przycisk, gdzie schodzisz do 600W !!! jaka oszczędność!!! u nas marudzą, że drogo. Trzeba szukać tańszej alernatywy, ja wymieniłem na odkurzacz Henry i nie żałuję, "
Wyrzuć dywany i nie potrzebujesz w tym momencie odkurzacza, a przynajmniej nie tak często. Dodatkowo wyrzucisz razem z nimi, kolonie roztoczy i innych alergenów. W sumie dwie korzyści w jednym.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.