Jak oszczędzać prąd i wypracować dobre nawyki

Oszczędzaj prąd!

Krzysztof Opacki
Jak oszczędzać prąd i wypracować dobre nawyki

W tym poradniku postaramy się wyśledzić, czy i o ile jesteśmy w stanie zredukować rachunki ze energię elektryczną zmieniając swoje dotychczasowe przyzwyczajenia

6

Zużycie energii elektrycznej przykładowych urządzeń AGD

Przeprowadziliśmy pomiary zużycia energii elektrycznej kilku kluczowych urządzeń RTV/AGD. Teraz doradzimy, jak, i na którym elemencie można łatwo zaoszczędzić spore ilości prądu, a na których nie warto w ogóle się skupiać, bo oszczędność i tak nie jest warta uwagi.

1. Czajnik elektryczny Zelmer Crystal 332.2 o mocy 2000 W

poradnik2_opson_3

Czajnik elektryczny to już niemalże nieodzowny i często najbardziej eksploatowany element naszej kuchni. Jeśli lubimy często pić herbatę lub kawę rozpuszczalną i przychodzą do nas goście, używamy go nawet kilkanaście razy dziennie. Niektórzy wolą też gotować wodę w czajniku, przygotowując się do gotowania ryżu, kaszy, makaronu czy ziemniaków. I słusznie - woda gotuje się zwykle znacznie szybciej niż w garnku na płycie indukcyjnej.

Często, kiedy chcemy przygotować szklankę wody lub herbaty, nie potrzebujemy pełnego czajnika. Warto wtedy nalewać dokładnie tyle wody, ile potrzebujemy (lub nieco więcej). W naszym przypadku czajnik zużył 0,07 kWh, kiedy ugotowalismy pół litra wody oraz 0,15 kWh, kiedy ugotowaliśmy 1,7 litra. Zakładając, że czajnika używamy 12 razy dziennie, gotując sobie lub współdomownikom wodę na herbatę lub kawę, uwzględniając różnicę na poziomie 0,08 kWh, daje nam to 1 kWh dziennie. To około 60 groszy, a w skali miesiąca 18 zł. Dla jednych z Was to mało, dla innych sporo, ale warto podkreślić, że to tylko jedno z urządzeń w gospodarstwie domowym.

Większość z Was raczej nie będzie gotować wody w nocy, więc taryfa nocna nie ma tu zastosowania.

2. 3-letnia zmywarka do naczyń Ariston Hotpoint

poradnik2_opson_4

Także zmywarka do naczyń staje się nieodłącznym elementem nowoczesnej kuchni. W naszym przypadku zużyła ona w programie mycia codziennego 1,14 kWh w opcji bez suszenia oraz 3 kWh w opcji z suszeniem. Różnica jest więc spora i warto się zastanowić, czy zawsze warto suszyć naczynia. Tym bardziej, że jedyny zauważalny skutek takiej decyzji to fakt, iż na dnie misek oraz niektórych talerzy będzie stała woda, którą z łatwością można wylać. Zmywarki zwykle nie uruchamiamy jednak codziennie. Codziennie warto natomiast wykonywać płukanie niepełnej maszyny, które w naszym przypadku kosztowało nas tylko 0,6 kWh. Uwzględniając jednak różnicę między opcją z suszeniem i opcją bez, która wynosi 1,86 kWh, i zakładając 15 cykli mycia w miesiącu, otrzymujemy oszczędność na poziomie 28 kWh. To znów prawie 17 zł.

A oszczędności mogą być jeszcze większe, jeśli mycie naczyń będziemy nastawiali na noc, mając wykupioną taryfę z grupy G12. Wtedy 1 kWh nie kosztuje już ~ 60 groszy, tylko ~ 29 groszy. Można więc dodatkowo ograniczyć koszty mycia naczyń o połowę (przynajmniej w aspekcie energii elektrycznej).

3. Lodówka

poradnik1_opson_5

Lodówka to niezbędny element każdej kuchni, z którym się "nie negocjuje". Być musi. Lodówki charakteryzują się tym, że zużycie przez nie prądu zależy w znacznej mierze od ich szczelności, od tego, jak często je otwieramy, jak ciepłe rzeczy do nich wkładamy (nie powinno się tego robić, ale jednak każdemu może się to zdarzyć). Ma nawet znaczenie, w jakiej temperaturze stoi. Zdarza się więc, że lodówka mieści się w jakiejś spiżarni, w której zimą i latem jest znacznie chłodniej niż w kuchni.

Lodówka pobiera energię elektryczną przez całą dobę i cały czas są to podobne ilości kWh, dlatego podpisanie umowy na taryfę G12 jest w tym wypadku opłacalne. Mimo że będzie ona wykorzystywała ten droższy (o około 10 groszy) prąd przez cały dzień, będzie także zużywała ten tańszy (o około 31 groszy) przez całą noc oraz w 2-godzinnym oknie w trakcie dnia (zależne od konkretnego sprzedawcy energii).

4. Pralka

poradnik2_opson_6

Żadne gospodarstwo domowe nie może obyć się bez pralki. Oszczędności na tym polu też możemy szukać, wybierając odpowiednie programy w zależności od tkaniny i stopnia jej zabrudzenia. Spore znaczenie ma jednak już sam zakup konkretnego modelu i wybranie takiego w odpowiedniej klasie energetycznej.

Nowoczesne pralki bąbelkowe piorą praktycznie w chłodnej wodzie, co też nieco obniża zapotrzebowanie tych urządzeń na energię.

Warto dodać, że każda nowoczesna pralka ma programator czasowy. Możemy wieczorem włożyć pranie do pralki i zaplanować start prania na godzinę 5:30 rano, a następnie wstać o 7 i powiesić wyprane rzeczy. Gdy mamy taryfę G12, jest to więc oszczędność na poziomie 50%. Zakładając, że przeciętna pralka klasy A zużywa w jednym cyklu pracy około 1 kWh, a pranie robimy najwyżej 7 razy w miesiącu, oszczędność w tym punkcie nie będzie duża.

5. Oświetlenie domu lub mieszkaniu

O oświetleniu, a w zasadzie o oszczędnościach płynących z tytułu korzystania ze świetlówek kompaktowych, stworzyliśmy już osobny poradnik.

poradnik2_opson_2

W przypadku domów występuje też oświetlenie zewnętrzne - ogrodowe. Kiedyś były to mocne halogenowe lampy o olbrzymiej mocy. Dziś stosuje się urządzenia z diodami LED, które są kilka razy bardziej oszczędne. Warto stosować też modele z fotokomórką i z wyłącznikiem zmierzchowym, choć przypadkowe pozostawienie nawet kilku takich lamp na noc nie spowoduje jakiegoś drastycznie wysokiego zużycia energii.

Podobnie jest z podświetlanym numerkiem domu. Warto stosować wyłącznik zmierzchowy, choć nie będziemy mieć z tego wielkich korzyści. Takie postępowanie zwróci się dopiero w perspektywie lat.

Waszym zdaniem

tompson200

Sama cena za kilowat nie jest aż tak duża. Rachunki za energię nabijają dodatkowe opłaty np: przesył itd.

brodowskig00

kto wlacza 12 razy czajnik, chyba o knajpie pisali

antek.polcmajster00

a nie trzeba gasić światła jak niepotrzebne przypadkiem?

wojtek__j00

To wszystko prawda tylko mieszkajac w bloku nie mozna sobie pozwolc na nocne wlaczanie prania czy zmywarki bo sasiedzi zaraz pukaja w rury wiem bo juz tak robile , dobrze jest miec tzw druga taryfe lub jak to mowia nocna wiele mozna zaoszczedzic w soboty gdyz druga taryfa obowiazuje od 22 w piatek do 6 rano w poniedziale

jasam00

wymienili różne AGD. ale nie odkurzacz. to jest prądożerca !!! wszystkie jakie znalazłem mają 2000W. W Niemczech mają odkurzacze o mocy 1200W i jeszcze przycisk, gdzie schodzisz do 600W !!! jaka oszczędność!!! u nas marudzą, że drogo. Trzeba szukać tańszej alernatywy, ja wymieniłem na odkurzacz Henry i nie żałuję,

kayron00

"wymienili różne AGD. ale nie odkurzacz. to jest prądożerca !!! wszystkie jakie znalazłem mają 2000W. W Niemczech mają odkurzacze o mocy 1200W i jeszcze przycisk, gdzie schodzisz do 600W !!! jaka oszczędność!!! u nas marudzą, że drogo. Trzeba szukać tańszej alernatywy, ja wymieniłem na odkurzacz Henry i nie żałuję, "
Wyrzuć dywany i nie potrzebujesz w tym momencie odkurzacza, a przynajmniej nie tak często. Dodatkowo wyrzucisz razem z nimi, kolonie roztoczy i innych alergenów. W sumie dwie korzyści w jednym.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.