Jak wybierać pralkę? Poradnik konsumenta

Z przodu czy od góry, mała czy duża, biała czy czarna?

Krzysztof Pojawa
Jak wybierać pralkę? Poradnik konsumenta

Przeciętny konsument wybierając pralkę bierze pod uwagę trzy podstawowe kryteria: ładowność, sposób otwierania i zużycie energii elektrycznej. Rzeczywiście, te kwestie są niezwykle ważne przy zakupie pralki, ważne jednak, żeby dobrze zrozumieć, jaki wpływ na wygodę wieloletniego jednak użytkowania będzie miał wybór dokonany w tych trzech obszarach. Warto więc przed dokonaniem wyboru zastanowić się, z czym wiążą się poszczególne rozwiązania i co jest nam naprawdę potrzebne. 

5

Ładowność

To, ile ubrań jednorazowo będziemy w stanie włożyć do pralki, ma kluczowe znaczenie. Na rynku dostępne są pralki o ładowności od 0,8 kg - na przykład model Światowid MD-16, nawiązujący do spotykanej najczęściej jeszcze w poprzednim ustroju Frani - aż do 14 kg.

i-swiatowit-md-16

Najważniejsze więc, żeby dobrze oszacować, pralka o jakiej ładowności będzie optymalna w naszym przypadku. Ładowność wspomnianej już Frani jest dramatycznie niska i tak naprawdę ciężko powiedzieć, do czego może wystarczyć. Trudno wyobrazić sobie nawet singla, dla którego tak niska ładowność będzie wystarczająca. Mogą jednak pomyśleć o niej świeżo upieczeni rodzice piorący na bieżąco niewielkie ilości ubrań swojej pociechy. Niewysoka cena - w granicach 470 złotych - pozwala wziąć to urządzenie pod uwagę jako drugą pralkę w domu. W końcu pranie kilku pieluszek tetrowych czy śpioszków w wielokilogramowej, zużywającej duże ilości wody i prądu pralce to spora nieoszczędność.

Osoba kupująca pralkę tylko dla siebie powinna raczej wybierać pomiędzy ładownością 3 i 4 kg. To w większości przypadków będzie całkowicie wystarczające, o ile nie mamy w zwyczaju robić prania dopiero wtedy, kiedy w szafie nie będzie już ani jednego czystego ubrania. Wśród pralek o takiej ładowności warto wyróżnić model Gorenje W 6543/S, który przy wcale nie najwyższej cenie (kosztuje niecałe 1100 złotych) wyposażony jest w funkcje zapewniające sporą oszczędność czasu prania, rozwiązania antyalergiczne, a do tego należy do klasy energetycznej A+++, a więc zapewnia także niskie zużycie prądu.

gorenje w6543

Wśród czterokilogramowych (oczywiście wciąż mamy na myśli ładowność) pralek wyróżnia się kosztujący około 1000 złotych Electrolux EWM11044NDU. Wyposażony w nieco mniej funkcjonalności w porównaniu do wcześniej wspomnianego Gorenje stanowi dobry kompromis pomiędzy możliwościami a ceną.

i-electrolux-ewm11044ndu

Dwuosobowe gospodarstwa domowe powinny pomyśleć o pralce, której ładowność to przynajmniej 5 lub 6 kg. To pozwoli na utrzymywanie nawet większej ilości ubrań w czystości bez konieczności prania non-stop. Wybór wśród tego typu urządzeń jest ogromny, ale w warto zwrócić uwagę na Bosch VarioPerfect WLG2026FPL należącą do klasy energetycznej A+++, wyposażoną w funkcje oszczędzające czas i energię, a kosztującą niecałe 1100 złotych.

i-bosch-varioperfect-wlg2026fpl

Większe rodziny muszą powinny pomyśleć o sprzęcie, który wypierze jednorazowo przynajmniej 7, a w niektórych przypadkach nawet i 10 kg ubrań. Tutaj dobrym rozwiązaniem może być Samsung Eco Bubble WF80F5E0W2W/EO. Klasa energtyczna A+++ i technologia umożliwiająca pranie nawet w zimnej wodzie, co pozwala na znaczne zmniejszenie zużycia prądu, a to wszystko za nieco ponad 1200 złotych. Stosunek jakości do ceny - absolutnie znakomity.

SAMSUNG ECOBUBBLE

 

Waszym zdaniem

assassinSCO00

Chron mie Boze przed Beko. Trzy nieudane prazki. Pralka, lodowka i zmywarka. Pralka po dwoch latach umarla pozostawiajac po sobie szary pyl w postaci zuzytych lozysk ktore to sie calkowicie rozpadly. Lodowka naprawiana kilkukrotnie ciagle doprowadza mnie do szalu, kiedy otwieram pojemnik w zamrazarce , a nie moge go z powrotem wsunąć. Najlepsza z tego wszystkiego jest zmywarka. Pomimo, ze kosz na naczynia byl juz naprawiany, to cala reszta dziala do dzisiaj, choc czasami zaczyna wydawac juz dziwne odglosy.

krzysztof.pojawa00

Ja używam - mam nadzieję, że nie udało się tego wyczuć z artykułu - pralki, lodówki i zmywarki Beko. Dość prostych, tańszych modeli.
Lodówka ma 6 lat, zmywarka też. Pralka 3 lata. I jak na razie, odpukać, jestem bardzo zadowolony, bo nie dzieje się ze sprzętem absolutnie nic złego.

arniks00

Brakuje mi w zestawieniu pralek Amici. Przejrzaem przy remoncie łazienki co jest dostępne i okazało się, że Amica z pralek takich 6-7kg dla 3-4 osób wyszła najciekawiej – w dobrej cenie, niskie zużycie wody i prądu, chłodne i szerokie okno, łatwość obsługi i ładnie wizualnie zrobione sprzęty. Polecam sprawdzić przy następnej okazji.

hazercs00

Wszystko fajnie opisane, za to duży +, ale mam jedno zastrzeżenie. Dlaczego wymieniliście tutaj taką szitowatą pralkę BOSCH WLG2026FPL? Szit, który skladany jest w Rosji. Za takiego Bosch'a to ja podziękuję, bardziej już wolałbym kupić beko niż taką marną pralkę i jeszcze za to przeplacić.

krzysztof.pojawa00

@hazercs - to były tylko przykłady prezentujące opisane przez nas zależności. Gdybyśmy chcieli przekopać się przez wszystkie modele i wybrać wyłącznie te najlepsze (zresztą dla każdego "najlepsze" może oznaczać coś innego), ten tekst do dziś by nie powstał ;)

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.