Jak wybrać dobre żelazko? Poradnik

Żelazko idealne

Daria Kowalska
Jak wybrać dobre żelazko? Poradnik

Na łamach naszego serwisu pomagaliśmy już m.in. wybrać odpowiedni blender i urządzenie do stylizacji włosów. Tym razem podpowiemy, jak wybrać dobre żelazko i czym się kierować, podejmując ostateczną decyzję. Żelazko jest urządzeniem obecnym właściwie w każdym gospodarstwie domowym. Warto więc przeanalizować swoje potrzeby i ustalić, jak często i dużo prasujemy. Trzeba także pamiętać o zapewnieniu sobie komfortu podczas prasowania.

9

Dobre żelazko ma być przede wszystkim skuteczne, czyli dobrze rozprasowywać pogniecioną tkaninę. Od nas zależy, jaki rodzaj urządzenia wybierzemy. A jest w czym wybierać.
Najpopularniejsze i najczęściej wybierane są żelazka parowe. Wytwarzają parę z wody, którą wlewa się do specjalnie do tego przeznaczonych, wbudowanych pojemników.

Żelazko poradnik

Pojemność zbiorników na wodę jest raczej niewielka – około 300 ml. Prasując większe partie ubrań, należy pamiętać o uzupełnianiu zbiornika wodą.

Żelazko poradnik

Żelazka parowe wytwarzają chwilowe uderzenia pary do 200 g/min.
Osobną kategorią żelazek parowych są urządzenia z wbudowanym systemem pary ciągłej. Stanowią połączenie żelazka parowego i żelazka z zewnętrzną wytwornicą pary. Na pierwszy rzut oka są podobne pod względem wizualnym i wagowym.

Żelazko poradnik

Takie sprzęty mają w ofercie m.in. Siemens i Solac.

Na rynku dostępne są także żelazka bezprzewodowe, idealne dla tych, którym podczas prasowania przeszkadza przewód. Mają jednak tę wadę, że co jakiś czas, najlepiej co kilkadziesiąt sekund, trzeba je odkładać na stojak, aby się nagrzały. W ofercie niektórych firm pojawiły się urządzenia z odłączanym przewodem, na przykład Zelmer 28Z013.

Żelazko poradnik

Żelazka bezprzewodowe w każdej chwili można podłączyć do sieci za pomocą przewodu zasilającego. Warto korzystać z tej opcji szczególnie w przypadku potrzeby rozprasowania bardzo pogniecionych tkanin.

Żelazko poradnik

Do grupy urządzeń bezprzewodowych zalicza się żelazka turystyczne. Już sama nazwa wskazuje, że jest to sprzęt do użytku okazjonalnego. Żelazka turystyczne charakteryzują się niewielkimi rozmiarami i mniejszą mocą niż żelazka klasyczne.

Żelazko poradnik

Żelazka turystyczne mają z reguły składaną rączkę, dzięki której zajmują niewiele miejsca. Dodatkowo rozgrzewają się dłużej niż standardowe urządzenia prasujące. Żelazka turystyczne sprawdzają się przede wszystkim w podróży. W domu uzyskanie pożądanego efektu wyprasowanych tkanin zajmie więcej czasu, m.in. z powodu mniejszej stopy.

Żelazko poradnik

Inną kategorią są żelazka systemowe. Składają się z dwóch elementów – prasującego i zewnętrznej wytwornicy parowej. Żelazka systemowe są najefektywniejsze.

Żelazko poradnik

Tajemnica ich skuteczności tkwi w tym, że przez przewód stale dostarczana jest z para z wytwornicy do elementu prasującego. Pojemny, nawet 1-litrowy zbiornik na wodę, pozwala zapomnieć o konieczności uzupełniania płynu w czasie prasowania. Wytwornica wytwarza parę na bardzo wysokim poziomie, dzięki czemu prasowanie jest łatwiejsze, szybsze i skuteczniejsze. Samo żelazko jest małe i lekkie. Ten rodzaj żelazka sprawdzi się szczególnie w przypadku sporych partii ubrań, a więc u osób, które prasują dużo i często.

Żelazko poradnik

Wadą żelazka systemowego mogą okazać się gabaryty. Urządzenie potrzebuje więcej miejsca do przechowywania niż standardowe żelazko parowe.

Waszym zdaniem

paulinacz100

Jakich konkretnych modeli używacie w swoich domach? Ja przebrnęłam chyba już przez każdą możliwą firmę i ostatnio zatrzymałam się przy tanim Łuczniku SLI-7000 i muszę przyznać, że jestem zdziwiona jak dobrze to żelazko sobie radzi podczas prasowania! Do tej pory poradziło sobie z każdym ubraniem, niezależnie od tkaniny - jak nie samą stopą, to z pomocą spryskiwacza i wyrzutnika pary :) Mam wielką nadzieję, że więcej takich niepozornych i tanich przedmiotów zaskoczy mnie swoją jakością :)

marylu00

Używam Perfect Care Philipsa. Po wielu bublach z sieciówek zdecydowałam się postawić na porządny generator pary. Prasuję dużo, mam duży dom, liczną rodzinę, często przyjmujemy gości, więc poza ubraniami często prasuję obrusy, pościel, zasłony, więc duży wyrzut pary był istotny. Dzięki temu takie żelazko prasuje szybciej i efektywniej, bo głębiej wnika w gruby materiał.

paulinacz100

Dzięki za rzetelną odpowiedź :) W takiej sytuacji jak Ty opisujesz to faktycznie generator pary jest niezbędny. Ja na szczęście aż takiego zapotrzebowania nie mam i na obecną chwilę mój Łucznik sprawuje się rewelacyjnie, a dałam za niego tylko 55złotych (Allegro). Ten Twój Perfect Care wygląda rewelacyjnie, ale cena jednak mnie zabija...

marylu00

Zgadza się, że postarali się z designem, o co rzadko dbają producenci żelazek, ale nie to jest najważniejsze. Najważniejsza jest jakość prasowania, a za nią trzeba zapłacić. Jak ktoś, jak ja, prasuje dużo i różnorodne materiały, a nie chce tracić na to czasu, to zdecydowanie ten wydatek się opłaca.

paulinacz100

Dokładnie, tutaj się zgadzam. U mnie przy dwóch osobach taki Łucznik starczy w stu procentach, bo prasujemy rzeczy zazwyczaj przed wyjściem, rzadko kiedy wszystko na raz po praniu. Dla mnie najważniejsze jest to, że stopa nie przywiera, nie przecieka i nie brudzi, a całość się dość szybko nagrzewa. No i cena niziutka :)

marylu00

Ja sceptycznie podchodzę do sprzętów mniej znanych marek. Z doświadczenia niestety wiem, że potrafią płatac figle... Przecież żelazko to nie bluzka, następne kupie zapewne najwcześniej za kilka lat... Wydaje mi się, że lepiej już teraz dołożyć te 100zł więcej i mieć sprawdzony produkt na lata niż za chwilę narzekac że coś jest nie tak. Sama od jakiegoś czasu używam żelazka Azur i póki co jest nie do zdarcia.

tig2810

PHILIPS GC 4410/02 ;Produkt jak najbardziej godny polecenia, używam tego produktu już od roku i muszę powiedzieć, że wyśmienicie się sprawdza. Najlepsze żelazko odnosząc się do cena-jakość.

beata.obrocka00

Nie kupujcie Siemensa Slider. Po roku się stapia i wygląda tak (patrz komentarze): http://cosiepsuje.com/produkt/50/slider-sq3.html

ilona.kozubnik00

Ale duży wybór :) Wizualnie bardzo mi się podobają, ładnie dobrane kolory. Takie zestawienia zwracają moją uwagę i czasami zapominam, po co właściwie jest mi potrzebne żelazko, że ma jeszcze inne zastosowanie. Tutaj znalazłam ciekawy artykuł na ten temat https://www.cafe-mama.pl/praktyczne-funkcje-w-nowoczesnych-zelazkach/ Pod takim względem, które zdaniem twórcy artykułu będzie najlepsze? Którego wy używacie?

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.