Jak wybrać kamerę cyfrową

Kupujemy z głową kamerę cyfrową

Krzysztof Pojawa
Jak wybrać kamerę cyfrową

Wybór odpowiedniej kamery cyfrowej nie należy do najłatwiejszych zadań. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę, żeby wybrana kamera spełniała wszystkie oczekiwania i jednocześnie nie kosztowała zbyt wiele.

0

Dawno, dawno temu, kiedy telefony komórkowe ważyły kilkadziesiąt kilogramów, kiedy szczytem marzeń motoryzacyjnych był dla wielu polonez caro, kiedy MTV, oglądane przez antenę satelitarną, było naprawdę telewizją muzyczną, emitującą praktycznie wyłącznie teledyski, i kiedy o internecie nikomu się jeszcze nie śniło, czyli we wczesnych latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, jedną ze zdobyczy techniki, które wraz z raczkującym kapitalizmem dotarły do Polski, były kamery video w technologii VHS (Video Home System) czy raczej w jej odmianie przeznaczonej specjalnie dla kamer, czyli VHS-C. Technologia ta, opracowana przez firmę JVC, pozwoliła stworzyć kamery amatorskie i półprofesjonalne, znacznie łatwiejsze w obsłudze od kamer nagrywających na klasycznych taśmach filmowych 8- i 16-milimetrowych. Kamery te umożliwiały przede wszystkim natychmiastowe (zaraz po nagraniu) obejrzenie dzieła i zaprezentowanie go rodzinie i znajomym na domowym odtwarzaczu kaset VHS.

kamery - vhsc

Źródło: materiały prasowe

Nietrudno się domyślić, że wywołało to prawdziwą rewolucję w filmowaniu. Wszyscy nagrywali wszystko – wakacje, chrzty, wesela, imieniny, narodziny i pierwsze kroki dzieci. Bardziej ambitni próbowali swoich sił w amatorskich produkcjach filmowych, a bardziej przedsiębiorczy otwierali firmy świadczące usługi profesjonalnego (w wielu przypadkach to słowo powinno być ujęte w cudzysłów) wideofilmowania każdej okazji.

Koniec lat dziewięćdziesiątych i pierwszy okres XXI w. to czas schyłku technologii VHS, tak jak większości technologii analogowych „domowego użytku”. Kamery video zostały zastąpione przede wszystkim cyfrowymi aparatami fotograficznymi, które umożliwiały także nagrywanie filmów, często – dzięki wyposażeniu w niewielki mikrofon – także z dźwiękiem. Rozwiązanie to, choć dla wielu całkowicie wystarczające, okazało się mieć więcej wad niż zalet. Bardzo niska rozdzielczość, a co za tym idzie marna jakość obrazu, często brak wystarczającej liczby klatek rejestrowanych na sekundę, czyli odpowiedniej płynności filmu, słaby dźwięk oraz możliwość nagrywania jedynie bardzo krótkich filmów ze względu na pojemność nośników, na których były zapisywane – no cóż, filmowanie aparatem fotograficznym jest jak pranie pościeli w zmywarce do naczyń. Niby można, ale efekty tego będą mocno wątpliwe.

Wraz z cyfrowymi aparatami fotograficznymi pojawiły się na rynku także cyfrowe kamery video. Początkowo był to sprzęt duży, ciężki, drogi i mocno nieustandaryzowany – zwłaszcza w kwestii nośników, na których zapisywane były filmy. Z tego powodu niewiele osób mogło sobie na taką kamerę pozwolić. Od kilku lat kamery cyfrowe stają się coraz dostępniejsze. Wybór sprzętu jest olbrzymi, a prostą kamerę można kupić już za kilkaset złotych, czyli w cenie średniej klasy kompaktowego aparatu fotograficznego (oferowane są też modele bardzo zaawansowane, kosztujące powyżej 10 000 zł).
Warto więc przyjrzeć się nieco bliżej tym urządzeniom, poznać ich najważniejsze parametry techniczne i zastanowić się, na co należy zwracać uwagę przy wyborze własnej kamery cyfrowej.

kamery - kamera

Źródło: materiały prasowe

Waszym zdaniem

Brak opinii.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.