Jak wybrać lodówkę? Jakiej wielkości lodówka będzie odpowiednia?

Rozmiar ma znaczenie

Marek Kowalski
Jak wybrać lodówkę? Jakiej wielkości lodówka będzie odpowiednia?

Jak wybrać dobrą lodówkę? Na co zwracać uwagę przy wyborze lodówki? O czym należy pamiętać kupując lodówkę? Która lodówka będzie lepsza? I wreszcie, jakiej wielkości lodówkę kupić? Gdy dojrzewamy do wymiany największego sprzętu AGD w naszym domu, jakim jest właśnie lodówka, w głowie pojawia się wiele pytań. Jeżeli znajdziemy na nie właściwe odpowiedzi, dokonamy wyboru urządzenia, z którego będziemy zadowoleni przez lata.

0

Po nieprzemyślanym zakupie nie tylko ogromny rachunek za prąd może być dla nas zaskoczeniem. Niemiłą niespodzianką może okazać się również nagła i niespodziewana zamiana wymarzonej nowoczesnej lodówki w zawadzającego na każdym kroku, niefunkcjonalnego kolosa, który mimo swoich dużych gabarytów i sporej pojemności podawanej przez producenta mieści w sobie zaskakująco mało produktów, do których trudno się dostać, a na dodatek atakuje nas wysypującą się zawartością przy każdorazowym otworzeniu zamrażalnika. Można tego łatwo uniknąć, wystarczy odpowiedzieć sobie na kilka pytań i zastanowić się nad własnymi potrzebami.

Jak dużą lodówkę potrzebuję?

Pozornie odpowiedź na to pytanie jest prosta, rozmiar lodówki jest przecież zdeterminowany jej lokalizacją. Zwykle w naszych kuchniach mamy już zagospodarowane miejsce na lodówkę i jest ono zajmowane... przez starszy i wymagający już wymiany model. Zatem nowa lodówka powinna być zbliżonych rozmiarów co egzemplarz, który już swoje odsłużył, prawda? Otóż niekoniecznie. Przy okazji wymiany lodówki należy rozważyć, czy nie warto zrobić małego przemeblowania w kuchni. Przykładowo, jeżeli dotychczas narzekaliśmy na zbyt mało miejsca w lodówce, może dobrym pomysłem będzie pozbycie się np. rzadko używanej szafki po to, by móc kupić i ustawić w kuchni większą i znacznie częściej używaną lodówkę? Pamiętajmy, jeżeli narzekaliśmy na starą lodówkę m.in. dlatego, że miała zbyt mało miejsca, to kupno nowej o podobnych gabarytach (bo przecież nie mamy więcej miejsca w kuchni) nie uczyni naszego życia szczęśliwszym. Owszem, możemy manipulować jeszcze wysokością lodówki, dokonując zakupu znacznie wyższej lodówki, ale to już należy samemu ocenić, czy wyższa lodówka będzie wystarczająca, czy może jednak warto trochę w kuchni poprzestawiać, wygospodarowując nieco więcej miejsca na kupowany sprzęt. Pamiętajmy, że wielkość lodówki zależy od takich czynników jak: liczba domowników, częstość przygotowywania potraw w domu (tych wymagających przechowywania w warunkach chłodniczych), częstość robienia zakupów żywnościowych (często niewielkie porcje, bądź rzadziej, ale znacznie większe), a także rodzaju kupowanego pożywienia. 

Liczba domowników - lodówka to sprzęt kupowany na lata, zatem myśl perspektywicznie. Masz partnera? Planujecie potomstwo? Może warto zainwestować w większy model. Jesteś singlem i nie chcesz tego zmieniać? Wystarczy niewielki sprzęt.

Zamiłowania kulinarne - lubisz gotować? Zatem oczywiste, że potrzebujesz odpowiednio pojemnej lodówki, która pomieściłaby twoje specjały. Należy pamiętać o możliwe szerokich możliwościach adaptacji wnętrza komory chłodziarki czy zamrażarki (wyjmowane lub składane półki, możliwość umieszczania półek na różnych wysokościach, wyjmowalne szuflady etc.), dzięki temu w lodówce zmieścisz zarówno dużą liczbę niewielkich drobiazgów, jak i np. wielopoziomowy tort na specjalną okazję.

Zakupy żywnościowe - nie gotujesz i kupujesz niewielkie porcje żywności? To oczywiste, że potrzebujesz mniejszej lodówki niż w przypadku, gdy robisz duże zakupy raz na tydzień. Ponadto nawet w przypadku, gdy preferujemy większe zakupy, należy kupić taką lodówkę, by możliwie jak najrzadziej zdarzały się sytuacje, gdy jest ona dosłownie "wypchana" jedzeniem. Przepełnione urządzenie nie pracuje prawidłowo (nie trzyma stałej temperatury, temperatura nie jest równomierna we wnętrzu chłodziarki czy zamrażarki, a przez zaburzoną cyrkulację powietrza system automatycznego odszraniania może nie spełniać swojej roli). Pół biedy jeżeli "przepełnienie" zdarzy się raz na rok (np. przed ważnymi świętami), ale jeżeli ma ono miejsce za każdym razem po cotygodniowych zakupach to mamy po prostu zbyt małą lodówkę i potrzebujemy większej.

Warto pamiętać również o preferencjach kulinarnych. Współczesne lodówki oferują wiele udogodnień dostosowanych do określonego rodzaju pożywienia, np. komory optymalnej wilgotności przeznaczone dla warzyw i owoców (pozwalają znacznie dłużej zachować świeżość żywności pochodzenia roślinnego) czy szuflady zwane komorami świeżości przeznaczone dla surowego mięsa lub ryb. Krótko mówiąc zadaniem komory świeżości jest utrzymywanie w jej wnętrzu temperatury około 0 stopni Celsjusza, dzięki czemu możemy w niej znacznie dłużej przechowywać świeżą, niepreparowaną żywność gotową do późniejszej obróbki (np. surowe mięso lub ryby) bez potrzeby zamrażania i rozmrażania.

Drzwi, zawiasy, szuflady i... sąsiedztwo

Ustalając rozmiar kupowanej lodówki, weź pod uwagę kilka szczegółów, o których zwykle się nie pamięta patrząc wyłącznie na wymiary lodówki i porównując je z wymiarami wnęki, w której docelowo sprzęt ma stać.

Po pierwsze, fakt, że bryła o wymiarach lodówki mieści się do wnęki jeszcze nie wystarcza. Sprawdź czy drzwiczki chłodziarki i zamrażarki będą mogły się normalnie otwierać i nie będą o nic zawadzać. Niektórzy producenci stosują tzw. bezkolizyjny system otwierania drzwi (patrz zdjęcie). W takich modelach otwarcie drzwi nie powoduje zwiększenia szerokości lodówki.

bezkolizyjny system otwierania drzwiBezkolizyjny system otwierania drzwi - w trakcie otwierania drzwiczek chłodziarki lub zamrażarki zawiasy nie wychodzą poza obręb bryły samego urządzenia, co ułatwia ustawienie lodówki, gdy mamy mało miejsca w kuchni. 

Kolejna kwestia to szuflady - ma je praktycznie każda lodówka i w większości przypadków są one wyjmowane (co ułatwia aranżację wnętrza komory chłodziarki czy zamrażarki). Jeżeli mamy niewiele miejsca w kuchni i np. lodówka musiałaby stać przy ścianie, to nawet w przypadku nabycia modelu z bezkolizyjnym systemem otwierania drzwiczek może się okazać, że drzwi będą zbyt mało szeroko otwarte by dało się w pełni wysunąć lub wyjąć szufladę. Dlatego nawet gdy gabarytowo interesująca nas lodówka zdaje się pasować do miejsca, w którym planujemy ją umieścić, upewnijmy się, że części ruchome nie będą przez nic blokowane i że będziemy mogli skorzystać z pełnej funkcjonalności w zakresie aranżacji akcesoriów we wnętrzu lodówki.

Wreszcie ostatnia kwestia związana z miejscem dla lodówki, zatem mająca pośredni wpływ na wielkość urządzenia jakie jesteśmy w stanie kupić to "sąsiedztwo". Lodówka w żadnym razie nie powinna być ustawiona blisko jakichkolwiek innych źródeł ciepła (piekarnika, kuchenki, kaloryfera, czy nawet rurek grzejnych doprowadzających wodę ciepłowniczą do grzejników umiejscowionych w innych lokalizacjach), gdyż zwykle oznacza to jej ponadnormatywne zużycie i duże obciążenie układu chłodniczego. W efekcie sprzęt może ulec szybciej awarii, a na pewno będzie znacznie mniej energooszczędny niż by to wynikało z klasy energetycznej urządzenia. Tymczasem nie po to kupujemy klasę A+++ by następnie - przez niewłaściwe ustawienie np. obok często używanego piekarnika - otrzymać w efekcie klasę D...

Waszym zdaniem

Brak opinii.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.