Jak wybrać pierwszy aparat fotograficzny do 2 tys. zł?

Grunt to dobry wybór

Łukasz Nowosadzki
Jak wybrać pierwszy aparat fotograficzny do 2 tys. zł?

Kupno pierwszego aparatu fotograficznego nie jest dla osoby niedoświadczonej prostą sprawą. Na rynku są setki modeli, które różnią się budową, parametrami i oczywiście ceną. Jak się w tym gąszczu odnaleźć? Jak nie wpaść w pułapkę zastawioną przez speców od marketingu? Ten artykuł spróbuje rozjaśnić sytuację i pomóc w wyborze odpowiedniego sprzętu.

5

Rozważając kupno aparatu fotograficznego, warto odpowiedzieć na kilka podstawowych pytań: do czego nam ten sprzęt jest potrzebny? czy chcemy się uczyć świadomie fotografować? czy wystarczy nam tylko funkcja „auto”? ile pieniędzy możemy na ten cel przeznaczyć? Naszym zdaniem 2 tys. zł jest graniczną kwotą, jaką powinna rozważać osoba, która nie miała wcześniej związku z fotografią. W takiej cenie można kupić aparat fotograficzny, który sprawdzi się w większości sytuacji.

Obalanie mitów

Rozdzielczość matrycy, czyli liczba pikseli rejestrowanych przez aparat

Przeróżne reklamy podkreślają, że głównymi zaletami aparatu są liczba pikseli i wielokrotność zoomu. Mniej świadomi klienci niestety dają się na to nabrać, co więcej – później się chwalą: „Mój aparat ma 14 mln pikseli”, „Mój jest lepszy, bo ma 16 mln”, „A mój ma zoom 20 x” itd.

Oczywiście, że liczba pikseli ma znaczenie – zwłaszcza jeśli planujemy robić duże odbitki. Nie oszukujmy się jednak – coraz mniej osób w ogóle decyduje się zamieniać cyfrowe pliki na papierowe odbitki, a jeśli już, to przeważnie ogranicza się do podstawowego rozmiaru papieru 10 x 15 cm (do tego wystarczą nawet 2 mln pikseli).

Większy zoom = lepiej?

„Zoomem” potocznie nazywa się obiektyw zmiennoogniskowy. Jeśli producent podaje „zoom x”, to oznacza to krotność najmniejszej ogniskowej wobec największej, np. przy obiektywie o ogniskowej 35–350 mm umieszcza się napis „zoom 10 x”. Zmiana ogniskowej dokonywana jest za pomocą przesunięcia soczewek, które znajdują się w środku obiektywu. Czasem można się spotkać z terminem „zoom cyfrowy”. Odnosi się on do symulacji zmiany ogniskowej przez rozciągnięcie wycinka obrazu do rozmiarów obrazu początkowego. Warto pamiętać, że taki zabieg łączy się zawsze z pogorszeniem jakości zdjęcia. Zresztą negatywnie na jakość obrazka wpływa również stosowanie tak monstrualnych zoomów, jak 30 x czy 50 x.

Rozmiar matrycy

O wiele ważniejszym parametrem, wpływającym na jakość zdjęcia i na cenę aparatu, a którego w przypadku większości kompaktów, podczas promocji, się nie uwypukla, jest wielkość matrycy. Im większa matryca, tym wyższa jakość zdjęcia. Zasadniczo wszystkie dostępne modele cyfrowych aparatów możemy podzielić na aparaty kompaktowe i aparaty z wymienną optyką. Powszechnie przyjęło się sądzić, że te pierwsze są gorsze, a te drugie lepsze. Przeważnie ta opinia jest prawdziwa, ale nie zawsze. Obecnie na rynku można spotkać kompakty z matrycą większą niż niektóre aparaty z wymienną optyką.

Waszym zdaniem

dobnat00

Po zapoznaniu się z tym newsem mam przekonanie, ze jest to reklama, dosyć nieudolna, tego sprzętu, który nie schodzi z półek sklepowych. Uzasadniam to tym, że pominięto w informacji bardzo wartościowe aparaty z tych kategorii które wymieniono. Artykuł normalnie wprowadza czytających w błąd. Nie powinno się tak czynić. Celowo nie wymieniam tu aparatów na które warto zwrócić uwagę gdyż w necie znajdują się ich doskonałe opisy i bardzo dobre opinie użytkowników.

nicponia_5700

~ dobnat ........."...Celowo nie wymieniam tu aparatów na które warto zwrócić uwagę. ..." wiem ale nie powiem może jednak nie wiesz ? nie jest to komentarz artykułu ale wypowiedzi ~ dobnat

Frycuu00

moim pierwszym aparatem fotograficznym była siema stiema czy jakoś tak miałem wtedy 9 lat i dostałem ten Rosyjski aparat od ojca na urodziny. Robił nawet fajne fotki. Ktoś pamięta jak on nazywał się prawidłowo?

nicponia_5700

ten aparat to SMIENA 8 ; produkcja oczywiście ZSRR , ( z migawką centralną wbudowaną właściwie w obiektyw)

nicponia_5700

informacja dla ~ Frycuu ten aparat to SMIENA 8 producji ZSRR

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.