Jaką ładowność pralki wybrać

Jaka pojemność pralki jest najlepsza?

Krzysztof Pojawa
Jaką ładowność pralki wybrać

Jedno z pytań, jakie należy sobie postawić przy wyborze nowej pralki brzmi - jaką ładowność wybrać? Czy lepsza jest pralka o niewielkiej pojemności bębna, czy raczej taka, do której załadujemy znaczną ilość prania? Podpowiadamy, jak wybrać pralkę o właściwej - nie za dużej i nie za małej - ładowności.

0

Wybór odpowiedniej ładowności pralki nie jest łatwy, ale to jedna z kluczowych decyzji, które wpłyną na komfort użytkowania wybranego sprzętu. To w dużym stopniu od pojemności bębna będzie zależało, jak często będziemy musieli prać, a co za tym idzie - jak wiele wody i prądu będziemy zużywać. 

Jednego, prostego wzoru pozwalającego wyliczyć optymalną ładowność pralki nie ma, nie znaczy to jednak, że nie da się jej dość dokładnie oszacować. Wszystko zależy przede wszystkim od tego, dla ilu osób będziemy robić pranie i czy wolimy jednorazowo prać większą ilość ubrań, czy też wolimy korzystać z pralki częściej, ale wrzucać do niej mniejsze ilości zabrudzonych tkanin.

Weźmy więc pod uwagę obie te kwestie, jednak z większym naciskiem na liczbę osób w gospodarstwie domowym.

 • Ładowność pralki dla jednej osoby
  Chociaż ładowność dostępnych na rynku pralek zaczyna się poniżej 1 kg, to trudno wyobrazić sobie, żeby taka pojemność bębna wystarczyła nawet posiadającemu niewiele ubrań singlowi. Dla jednej osoby w większości przypadków wystarczająca ładowność to 3 do 4 kg. Pozwoli to uniknąć codziennego prania, jak by to miało miejsce w przypadku pralek z mniejszym bębnem, a jednocześnie nie doprowadzi do sytuacji, w której albo będziemy czekać z praniem aż wykorzystamy wszystkie posiadane ubrania (powyższe nie dotyczy blogerek modowych, które oczywiście ubrań mają znacznie więcej), albo - w przypadku pralek o większej ładowności - będziemy tylko częściowo zapełniać bęben, zużywając jednocześnie więcej wody, niż w rzeczywistości potrzeba. Pamiętajcie jednak, że 3 kg to naprawdę niewielka ładowność - wystarczy na przeciętną ilość ubrań jednej osoby, albo - choć nie radzimy tego sprawdzać - na kota. Ale wiele więcej się tam nie zmieści.

  mala pralka
 • Ładowność pralki dla dwóch osób
  Dwuosobowe gospodarstwa domowe powinny wziąć pod uwagę przede wszystkim pralki o ładowności 5 do 6 kg. Można by zapytać - ale jak to, skoro dla jednej osoby odpowiednia ładowność to 3 lub 4 kg, to czemu dla dwóch osób nie jest to dwa razy więcej? Odpowiedź jest prosta - pomimo, że często używamy określenia ubranie, to należy pamiętać, że nie tylko ubrania będziemy prać. To jeden powód. Drugim jest fakt, iż nawet ubrań na ogół nie pierze się wszystkich razem, tylko odpowiednio rozdziela - biorąc pod uwagę kolory, ale i chociażby rodzaje tkaniny. Dlatego właśnie 5 lub 6 kg ładowności w większości przypadków będzie optymalne. Oczywiście możemy zastanowić się nad większą pralką, ale w takim wypadku należy zastanowić się, czy na pewno większa pojemność bębna będzie nam niezbędna, należy też pamiętać o większych rozmiarach pralki i jej wyższej cenie.

 • Ładowność pralki dla 3 i więcej osób
  Większe gospodarstwa domowe muszą już zwrócić uwagę na pralki o większej ładowności. Dla trzyosobowych gospodarstw 7 kg powinno wystarczyć (choć 8 kg nie to również nie będzie zbyt wiele), ale przy większej liczbie osób należy rozważyć urządzenia o 10 lub nawet 12 kg bębnie. Jeśli wybierzecie taką pralkę, uważnie pilnujcie wkładanych do niej ubrań. Poszukiwania zagubionej w czeluściach bębna skarpetki mogą skończyć się różnie.

  duża pralka

Oczywiście wybierając ładowność pralki należy zastanowić się, czy możemy prać razem ubrania należące do kilku osób z naszego gospodarstwa, czy też każda osoba będzie prać samodzielnie wyłącznie swoje rzeczy. W tym drugim przypadku pojemność bębna może być oczywiście mniejsza, niż wymieniliśmy w punktach powyżej, pamiętajmy jednak, że im więcej osób będzie stało w kolejce do pralki, tym rzadziej każda z nich będzie miał okazję z niej skorzystać, a więc tym więcej prania jednorazowo będzie chciała zrobić. Może się więc okazać błędem najprostsze założenie, iż wystarczy wybrać pralkę z bębnem dla singla, a większa będzie jedynie częstotliwość używania. I choć oczywiście pralka będzie wykorzystywana znacznie częściej, niż gdybyśmy prali ubrania kilku osób jednocześnie, to zwiększy się też jednorazowy wkład, który będziemy chcieli w niej umieścić, a więc i trzy- bądź czterokilogramowa ładowność najpewniej okaże się niewystarczająca. W takiej sytuacji najrozsądniejszym wyjściem będzie zakup pralki z bębnem o ładowności 5, ewentualnie 6 kg.

Podsumowując więc, wybierając odpowiednią ładowność naszej pralki, musimy wziąć pod uwagę liczbę osób w gospodarstwie domowym, liczbę ubrań i innych tkanin, które będziemy w niej prać, a także to, czy rzeczy należące do każdej z osób w gospodarstwie będą prane osobno, czy też możemy przynajmniej część tkanin prać łącznie. Istotna jest też odpowiedź na pytanie, czy wolimy prać mniejszą ilość tkanin częściej, czy też chcemy korzystać z pralki rzadziej, jednorazowo piorąc więcej ubrań.

Waszym zdaniem

Brak opinii.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.